Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum /

małe compressie

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next »  
Autor sue
Użytkownik
#1 - Posted: 2 Sty 2006 15:00 
Witam
A. compressicepsy gold mieszkają w naszym akwarium od połowy października. W sylwestrowy wieczór zrobiły nam milutką niespodziankę i po raz pierwszy pokazały nam swoje maluchy, sliczne To pierwsze małe compressie jakie widzieliśmy i jesteśmy bardzo szczęśliwi z tego powodu!
Magda i Przemek
P.S. Acha dzięki tej niespodziance spóźniliśmy się na zabawę sylwestrową, ale to i tak był milutki początek Nowego 2006 Roku!!!

Autor JacekK
Użytkownik
#2 - Posted: 2 Sty 2006 15:13 
Madzia i Przemek napiszcie cos wiecej ile czasu jak w jakim miejscu , czy byla agresja itp itd ..proszę
Pozdrawiam

Autor admin
Użytkownik
#3 - Posted: 2 Sty 2006 15:36 
Bardzo sie cieszę. Bardzo też czekam na Wasz artykuł i oczywiście zdjęcia Twoje !!!!

Czy zasiedliły te duże muszle, które kupowliśmy razem w Rzeszowie?

Marta

Autor sue
Użytkownik
#4 - Posted: 2 Sty 2006 16:41 
A więc było to tak... Ona, on i miłość od pierwszego wejrzenia, później problemy mieszkaniowe, wreszcie upragnione M1 (tak właśnie jedna z tych muszli kupiona na targach w Rzeszowie, która została opuszczona przez calwusy), zaloty, złożenie ikry w muszli, mleczu u jej wylotu, wachlowanie zapłodnionej ikry w muszli przez samicę, no i opieka pana compressia!!! Tak minął prawie miesiąc... W sylwestra, gdy już mieliśmy wychozić i poszliśmy się pożegnac z naszymi ulubiencami zobaczyliśmy u wylotu muszli śliczne maleństwa
To był opis w stylu "Na dobre i na złe" postaramy się żeby nasz artykuł był bardziej profesjonalny Mam nadzieję, że dzięki zdjęciom i Wy pokochacie compressie

Autor sue
Użytkownik
#5 - Posted: 2 Sty 2006 16:43 
Pozdrowienia
Magda

Autor admin
Użytkownik
#6 - Posted: 2 Sty 2006 16:46 
Opowieść Madziu niczym z bajki.

A konkluzja taka, altolamprologusy to przepiekne i bardzo ciekawe ryby.

Marta

Autor tomaszek
Użytkownik
#7 - Posted: 2 Sty 2006 20:08 
Przepraszam jeżli moge coś doradzić bo udało mi sie rozmnorzyć kilka razy te piękne ryby to wyciągnięcie muszli z młodymi do osobnego akwa z dwóch powodów .Pierwszy to że będzie je lepiej dokarmiać {najlepiej żywą artemią} a po drógie to ze rodzice niezawsze ale często po jakimś czasie zjadają swoje dzieci.Prosze mnie nie zrozumieć żle ale morzna by oszczędzić sobie przykrch rozczarwań .Jeżeli się zdecydujecie na przeniesienie to woda ta samaco w akwa tarliskowym apo kilku dniach niewielka podmiana.Wybór nalerzy do was

Autor sue
Użytkownik
#8 - Posted: 2 Sty 2006 20:34 
Dzięki za poradę, cieszę się że dzielisz sie z nami swoimi doświadczeniami Zgadzam się z Tobą w 100%! Oczywiście przenieśliśmy maluchy do innego akwarium (wcześniej przygotowanego) już w sylwestra. Właśnie na tym polegał cały problem ze spóźnieniem na zabawę Jestem przekonana, że gdyby "dzieci" zostały w akwarium choćby jeden dzien dłużej to skończyłoby się to tragicznie. Mamy już doświadczenie z calvusami...
Jeszcze raz dziękuję
Pozdrowienia
Magda

Autor admin
Użytkownik
#9 - Posted: 2 Sty 2006 20:53 
A ile Madziu będzie mniej więcej maluchów, napisz jak już będziecie w stanie je zobaczyć. Ciekawa jestem czy podobnie to wygląda jak u calvusów?

Marta

Autor HeniuG
Użytkownik
#10 - Posted: 2 Sty 2006 21:07 
Witam
Może nie na temat ale muszę o to spytać.
Pani Magdaleno, proszę zdradzić tajemnice robienia takich zdjęć, oraz sprzętu. Może udzieli Pani troszkę porad mniej doświadczonym akwarystom, jak wykonąc takie zdjęcia.

Witam
Heniu

Autor sue
Użytkownik
#11 - Posted: 2 Sty 2006 21:27 
Niestety zabraliśmy sie za przenoszenie maluchów zdecydowanie za późno! Udało się nam wyłowić jedynie około 40, przykro że te najdzielniejsze zdąrzyły już wypłynąć z muszli (nie wiem ile ich było) i...

Autor sue
Użytkownik
#12 - Posted: 2 Sty 2006 22:08 
Witam
Panie Heniu bardzo się cieszę, że podobają się Panu moje zdjęcia! Pochwała z Pana ust... Przecież to właśnie Pana zdjęcie wygrało konkurs FOTO 2005
Jeżeli chodzi o sprzęt to moje pierwsze akwarystyczne zdjęcia zrobiłam aparatem KONICA MINOLTA Z1, nadal bardzo lubię ten aparat, ale zdjęcia robię teraz aparatem CANON EOS 350D, daje zdecydowanie więcej możliwości!
Jeżeli chodzi o rady, to nie wiem czy mogłabym ich udzielać... Nigdy nie byłam na żadnym kursie, ani nie zgłębiałam literatury fachowej... Jeżeli mimo to ktoś chciałby mnie o cos zapytać, to nie ma sprawy i postaram się odpowiedziec najlepiej jak będę umieć! Obiecuję
Pozdrowienia
Magda

Autor tasma
Użytkownik
#13 - Posted: 3 Sty 2006 10:13 
tomaszek
Mam pytanie. Piszesz ze kilka razy rozmnozyles compresie. Czy zauwazyles przesuwanie muszli przed tarlem. Nie wiem czy to nasz samiec tak ma czy tez compressicepsy maja to we krwi. Calwusy w przeciwienstwie do nich nie zmieniaja polozenia muszli, co najwyzej zmieniaja same muszle.
Przemek

Autor JacekK
Użytkownik
#14 - Posted: 3 Sty 2006 10:25 - Edytowany przez: JacekK 
Przemek tak przesuwanie muszli jest faktem i ma na celu ustwienia jej wlotu tak by nastepywala optymalna cyrkulacja wody w muszli , /tlen/.A przesuwaja obojga rodzice . Medal za spostrzegawczosc .
Serdecznie pozdrawiam.
Zjawisko nie widoczne w zbiornikach o duzej cyrkulacji wody.

Autor JacekK
Użytkownik
#15 - Posted: 3 Sty 2006 10:54 
Ale mam jeszcze pytanko do Madzi i Przemka ...czy w zbiorniku bylo duzo plaskich form kamiennych ustawionych na sztorc /pion/ ??? czy byly wiele innych kryjowek???czy zasiedlenie muszli bylo stale czy tylko do tarla??? i czy byla to wielka muszla slimaka rzecznego.....?
Pozdrawiam

Autor tasma
Użytkownik
#16 - Posted: 3 Sty 2006 12:05 
Jacku w kwestii muszli musze troche z Toba polemizowac. To nie byla kwestia obrocenia wylotu w odpowiednia strone tylko przesuniecie na odcinku okolo 30 cm. Bylem w szoku jak silna ryba jest compressiceps. Samiec jest co prawda wielki (prawie 15cm), ale nie przypuszczalem ze przy tym dysponuje tak ogromna sila. Muszla byla przesuwana w strone jego kryjowki, tak aby chowajac sie w niej mial samice zawsze na oku. Wczesniej na drodze przesuniecia ryby usunely piasek (zostala gola szyba). Wyobrazcie sobie dzwiek przesuwanej muszli po szybie o 24 tej w nocy.
Rewelacja
Zbiornik wyglada nastepujaco: polowa dna wysypana piaskiem, druga polowa to plaskie wapienie posklejane silikonem, aby tworzyc kryjowki. W rogu kryjowka compressicepsa w ksztalcie odwroconej doniczki z otworem. Do tego duze muszle. Nie wiem jakie to slimaki (moze Marta podpowie). Ksztalt taki jak u zatoczka, srednica okolo 9-10 cm, kolor muszli bialo-brazowy.
Ryby zasiedlaja muszle tylko do tarla (samiec compressiceps znowu ja przestawia). A calwusy wrecz zmieniaja za kazdym razem po tarle. A ile sie przy tym nagrymasza.
Przemek

Autor JacekK
Użytkownik
#17 - Posted: 3 Sty 2006 12:47 
W warunkach zbironika przesuniecia moga nastapic i dla celow ,,ochronnych,, lub terytorialnych , lub w celu wybrania miejsca walsnie gdzie cyrkulacja wody jest odpowiednia /nie zpominajmy jak za duzo tlenu to szybciej plesniawki i grzyby jak za malo to wirusy i bakteriozy atakuja ikre/ W warunkach naturalnych ryba wybiera ta a nie inna muszle sposrod wielu i tam przesniecia sa raczej w kategori strony otworu jej do cyrkulacji wody.
Znane sa przypadki gdzie zmniejszenie lub zwiekszenie curkulacjo wodnej w zbiorniku tanganikanskim staje sie stymulatorem do odbycia tarla.
Pozdrawiam serdecznie

Autor admin
Użytkownik
#18 - Posted: 3 Sty 2006 13:10 
Przemku

Ja naprawdę nie ma pojęcia co to za muszla.
Poszukam w internecie i coś podpowiem.

Marta

Autor sue
Użytkownik
#19 - Posted: 3 Sty 2006 13:55 
Panie Jacku zdecydowanie coś w tym jest! Gdy calvusy zamieszkiwały mniejsze akwarium, o innym ukształtowaniu podłoża, w którym prawdopodobnie panowały troszkę inne warunki to wybrały muszlę, która teraz, nawet przy kolejnych przeprowadzkach nie cieszy się zainteresowaniem!
Zjawisko to mozna jednak obserwować jedynie w warunkach gdy istnieje nadmiar muszli w stosunku do ilości zainteresowanych par. W przeciwnym wypadku wygrywa instynkt i zasada lepszy rydz niz nic
Pozdrawiam
Magda
P.S. Marta trzymam kciuki Gdybyśmy wiedzieli czyja to muszla, łatwiej byłoby zdobyć nastepne.

Autor timus
Użytkownik
#20 - Posted: 3 Sty 2006 14:13 
Jak szukacie fajnych muszli to popatrzcie na to
http://www.madang.pl/?a=2&id_up=2&id_kat=15
Byłem osobiście w tej firmie. Mieli super wapienie coś ala trawertyn.
Marcin.T

Autor timus
Użytkownik
#21 - Posted: 3 Sty 2006 14:55 
Magdo i Przemku!
Jak tak patrze na Wasza galerie zdjęć to brakuje mi zdjęcia całego zbiornika. Czy mogli byście to nadrobić ?
Marcin.T

Autor JacekK
Użytkownik
#22 - Posted: 3 Sty 2006 17:04 
A czy moglbym prosic o fotke tej muszli ???? albo do galeri ja...bede wdzieczny ....pytam bo od paru lat mam muszle po slimakach rzecznych Afryki i dzieja sie ..niespodzianki ..np. typowe szczelinowce pozmienialy sie w muszlowce ....
Pozdrawiam

Autor sue
Użytkownik
#23 - Posted: 3 Sty 2006 19:53 - Edytowany przez: sue 
Marcin wielkie dzieki za adres tej stronki... Bardzo nam pomogłeś! Wystarczyło tylko trochę cierpliwosci i jest http://www.madang.pl/?a=6&id_up=2&id_kat=11&id_prod=247
Marto na wszelki wypadek spytam jeszcze Ciebie co o tym sadzisz? A może moja radość jest przedwczesna? Czy wreszcie mamy to o co nam chodziło?
Pozdrowienia
Magda

Autor tomaszek
Użytkownik
#24 - Posted: 3 Sty 2006 20:03 
Jeśli chodzi o muszle to ja zauważyłem tylko okopywanie i przekierowywanie otworu dlaczego niewiem.Natomiast spostrzegłem że samiczka zawsze dobiera muszle do wielkości swojego ciała i w ten sposó blokuje wejście do niej intensywnie poruszając płetwami

Autor tasma
Użytkownik
#25 - Posted: 3 Sty 2006 20:40 
Jacku muszla wyglada dokladnie tak jak w linku podanym przez Magde. Nie pasuje tylko wielkosc bo nasze maja wiecej niz 1".
A jesli chodzi o te rzekome szczelinowce, ktore zachowuja sie jak muszlowce. Nasze calvusy i compresie mialy do wyboru w rozny sposob klejone skaly (plyty piaskowca, nieregularne wapienie), sztuczna grote, zawsze jednak wybieraly ten rodzaj muszli. Spelniony jest tutaj podstawowy warunek rozmnazania altolamprologusow aby samiec nie mial dostepu do ikry.
Jako ciekawostke dodam, ze juz 3 cm maluchy interesuja sie muszlami, chowaja sie w srodku, a takze "szturchaja" aby zdobyc nad nimi kontrole.
Przemek

Autor admin
Użytkownik
#26 - Posted: 3 Sty 2006 20:48 
Madziu

Ta muszla to dokładnie to. ja byłam mniej cierpliwa niz Ty i...

Marta

Autor admin
Użytkownik
#27 - Posted: 3 Sty 2006 20:50 
Ja dodam, ze u nas w 1000l akarium mniejsze samiczki wykorzystywały nawet bardzo duze muszle winniczków. Wciskały sie w nie i blokowały cały wylot.

Marta

Autor JacekK
Użytkownik
#28 - Posted: 4 Sty 2006 10:21 
Ale ja sie ciesze z tego watku szczelinowo-muszlowego od wielu lat walcze aby w przypadku niektorych gatunkow nie stosowac wcale tego nazewnictwa i mimo wielu dowodow na to ze zasiedlenia biotopowe dla celow rozrodczych sa rozne tych samych gatunkow dalej kazda nowa publikacja przypisuje te gatunki do tych potocznych nazw rodzinnych.
Srdecznie pozdrawiam

Autor timus
Użytkownik
#29 - Posted: 4 Sty 2006 10:26 
Zaczynam sie namyślać nad mięsożerną tanganiką. Mam wolne 240L I tylko nie wiem jeszcze na co sie zdecydowac.Czy ja dobrze rozumuje że calvusy można trzymać w jednym zbiorniku z compressicepsami? A jak to sie ma do rużnuch odmian jednego gatunku? Czy bedą sie krzyżowały? Nie mam o tych rybach bladego pojęcia.
Marcin.T

Autor tasma
Użytkownik
#30 - Posted: 4 Sty 2006 10:41 
Marcinie:
Rozne odmiany barwne calvusa (i analogicznie compressicepsa) beda sie ze soba krzyzowac. Calvus z compressicepsem sie nie skrzyzuje, chociaz beda sie traktowac jak osobniki tego samego gatunku (walczyc o terytoria, pacyfikowac przy tarle). Patrzac na nasze akwarium (120x40x40) gdzie plywa para calvusow i dwie pary compressicepsow stwierdzam ze jest za duzo o jedna pare compressicepsow, ktora jest przeganiana i mieszka za filtrem (szczegolnie samiec). Jednak na dwie pary miejsca wystarczy. Oczywiscie mozna do nich dolaczyc inne miesozerne, ktore sa calkowicie ignorowane (chyba ze znajda sie w odleglosci 5 cm od muszli).
Marcinie bardzo prosze o kontakt mailowy: pmirek@mkokno.com.pl . Mam do Ciebie prosbe.
Przemek

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next » 
Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum / małe compressie Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®