Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum /

żle sie dzieje w stadzie cd z FAQ

Autor sandacz
Użytkownik
#1 - Posted: 9 Sty 2006 19:03 
383. źle się dzieje w stadzie cd .3
witam ponownie .Ryby nie rozmnażają sie od około 4 miesięcy i wydaje mi sie to dziwne że wszystkie ikole maja przerwę .jak pisałem wcześniej odłowiłem kolka dorosłych samic i jednego samca do odzielnego akwa 360 litrów tak je trochę obserwuję bo juz mnie to zaczyna niepokoić .Dzisiaj zauważyłem że w 360 litrowym akwa jedna duża samica wydaliła 2 jaja ale one wiszą (a właściwie ich strzępy) jej przy odbycie a samica nie dążyła do odbycia tarła .W tym 600 litrów akwa z drugimi ikloami znowu jedna samica próbowała odbyć tarło z samcam ale nic z tego nie wyszło .zauważyłem że nadal ma na wierzchu pokładełko bardzo nabrzmiałe jak można tak to określić .Wygląda to jakby jej część wnęrzności wyszła na wierzch .Zaczynam podejrzewać że iklole może maja jakąś chorobę układu rozrodczego .Jedzą normalnie i nie maja poza tym żadnych objawów chorobowych .Czy spotkaliście się z takim przypadkiem ???
Najświeższe wiadomości to niestety takie że ta duż ikola co miała strzępy jajeczek dzisiaj zdechła niestety.I cgyba wszystko wskazuje na to że rybki coś'' złapały''bo nie jedzą i są apatyczne chociaż nie wszystkie samiec nadal prubuje zachęćic coś do tarła .Z tej zdechłej samicy delikatnie naciskając dalo sie wycisnąc 17 jajeczek .Chyba to przeleczę na bloat bo nic innego mi nie przychodzi głowy chciaz objawy niby na 100 % nie potwierdzaja bloat bo np nie mają rybki nitkowatych odchodów. może ktoś ma inny pomysł ?

Autor admin
Użytkownik
#2 - Posted: 9 Sty 2006 19:34 
Bloat to nie jest. Dokładałeś młode Ikole prawda, czy kupiłeś je z pewnego żródła?

Marta

Autor admin
Użytkownik
#3 - Posted: 9 Sty 2006 19:38 
Ciągle mam wrażenie, ze to jakiś grzyb....


Marta

Autor sandacz
Użytkownik
#4 - Posted: 9 Sty 2006 19:57 
witam tak dokładałem młode ikole ale to było już prawie rok temu .Dołożyłem je do 600 litrów akwagdzie pływało stado dorosłych rozmnażających sie ciągle ikoli .Też tak myślę że jak młode dorosły to zaczęły sie próby sił w akwa i bijtyki .Dlatego po stratach kilku dorosłych ryb postanowiłem rozdzielic to towarzystwo i przeniosłem do akwa 360 litrów 5 samic i jednego samca .Pływają już tam jakiś czs ( parę tygodni ) a dopiero teraz przestały jeśc .Tylko samiec zajął pól akwa i zachęca samice do tarła a one siedzą w roślinach .I nie wiem czy wystraszone czy zachorowały ?Bo jak zawsze ikole pięknie rzucały sie na pokarm tak teraz siedzą i nic nie jedzą .A jak pisalem jedna duza zdechła dzisiaj i nie byla wcale poobijana .Na razie podmieniłam troche wody zobaczymy do jutra bo jak adechnie jeszcze jedna to znaczy że coś jest prawda ???

Autor admin
Użytkownik
#5 - Posted: 9 Sty 2006 20:00 
Dodaj 3 łyżki soli na kazde 100l wody. Jak nie jedzą to jest problem.

Czy nie ma innych objawów?

Tak masz problem. Tylko jak wcześniej pisałeś, to zaczęło sie od niemożności tarła.

Czy parametry wody masz ok?

Marta

Autor sandacz
Użytkownik
#6 - Posted: 9 Sty 2006 20:04 
tak woda jest o k ta samą wodę maja moliro w 600 l akwa i bemby i duboisi i sie rozmnażaja o k i wszystko jest w innych akwa o k

Autor admin
Użytkownik
#7 - Posted: 9 Sty 2006 20:07 
Zmiany w narzadach płciowych moga byc wynikiem działania grzybów np. Ichtiophonus hoferi. Moze też na skutek różnego rodzaju zmian dojść do wytworzenia cyst w narządach płciowych, które uniemożliwiaja rozwój ikry.

Jak juz pisałam miałam tylko raz do czynienia z przypadkiem niemozności złożenia ikry, ale to samo minęło.

Marta

Autor admin
Użytkownik
#8 - Posted: 9 Sty 2006 20:07 
Moze ktoś inny ma jakiś pomysł.

Marta

Autor sandacz
Użytkownik
#9 - Posted: 9 Sty 2006 20:14 
oki dzięki sprubuje z ta solą to chyba najmniej szkodliwa dal zdrowia ryb metoda .

Autor sandacz
Użytkownik
#10 - Posted: 9 Sty 2006 20:16 
szkoda tylko anubiasów ale przecież mogę je przenieść do innego akwa

Autor sandacz
Użytkownik
#11 - Posted: 9 Sty 2006 20:17 
oczywiście akwa bez ryb aby nie zainfekować innych stad

Autor admin
Użytkownik
#12 - Posted: 9 Sty 2006 20:17 
Może ktoś jeszcze coś wymyśli?

Przykro mi, że nie umiem pomóc!!!

Marta

Autor sandacz
Użytkownik
#13 - Posted: 9 Sty 2006 20:19 
oki nieraz są trudne sytuaje i trzeba chyba uzbroić się w cieplowośc i eksperymentować a zawsze jest sie bogatszym o doświadczenie

Autor admin
Użytkownik
#14 - Posted: 9 Sty 2006 20:20 
Jeżeli nadal bedzie problem, czy masz mozliwość oddania ryby na badania weterynaryjne?

Marta

Autor sandacz
Użytkownik
#15 - Posted: 9 Sty 2006 20:24 
niestety u nas w Łodzi chyba jest to niemożliwe nie słuszałem o tym gdzie mozna by to zrobić .Miejmy nadzieję że sól niejodowana pomoże jak nie to pomyslę dalei i odezwę sie jak to sie skończylo

Autor admin
Użytkownik
#16 - Posted: 9 Sty 2006 20:29 
Ok, czekam na wieści

Marta

Autor JGr
Anonimowy
#17 - Posted: 9 Sty 2006 22:16 
Sól jak najbardziej, ale na tym etapie...

Nie ma na co czekać, szkoda ryb i Twoich nerwów. W sieci znalazłem takie dane:

Zakład Higieny Weterynaryjnej w Łodzi
93-569 Łódź
ul. Proletariacka 2 m. 6
0-42 636 66 44
0-42 636 86 24

Powodzenia.
Jarek

Autor JacekK
Użytkownik
#18 - Posted: 10 Sty 2006 10:00 
Moga byc jeszcze inne czynniki z tych objawoow co piszesz ....tylko mam pytanie czy dodajesz wegladnu sodu do wody???
Pozdrawiam

Autor JacekK
Użytkownik
#19 - Posted: 10 Sty 2006 10:54 
jesli dodajesz weglanu sodu do wody to zbadaj twardosc weglanowa i ogolna , jesli twrdosc weglanowa jest prawie rowna twardosci ogolnej a woda nabrala lekko zoltego odcienia , ryby staja sie apatyczne , zostal zachamowany wzrost glonow w zbiorniku , dodatkowy objaw to to ze ryby szybciej wyplywaja na powierzchnie a znacznie wolniej zchodza z powierzchni do dna , przy slabej cyrkulacji wody lekko widoczna jakby zawiesina na samej powierzchni i przy natlenianiu pecherzyki powietrza w jakby strzelaja w kontakcie z powierzchnia wody gornej. czy masz te objawy ?????
Pozdrawiam

Autor JacekK
Użytkownik
#20 - Posted: 10 Sty 2006 11:01 - Edytowany przez: JacekK 
Jesli je masz to odarzu podmien w 3 cyklach okolo 50-80 % wody w zbiorniku nie dodajac do podmienianej wody nic oprocz preparatu wytracajacego i ochronnego/aqutan,aquasafe a najlepszy to aqualife/. W tym samym czasie zalej do zakrecanego baniaka 3-5 litrow wody po sama nakretke , zakrec szczelnie i pozostaw ta wode zakrecona w baniaku w ciemnym miejscu nie ruszajac baniaka.To przygotowanie do kuracji ..resztę napisze jesli masz te objawy o ktorych napisalem i dodajesz weglanu sody do wody.
Pozdrawiam

Autor Anonim
Anonimowy
#21 - Posted: 10 Sty 2006 21:42 
Dzięki za radę , ale nie dodaje węglanu wapnia . Wode mam ok , w innych zbiornikach ryby rozmnażają się dobrze na tej samej wodzie . A z tym Zakładem Higieny Weterynaryjnej to zadzwonię , ale na razie jeszcze z rybami nie jest tak tragicznie. Wsypałem soli i obserwuje. O wynikach poinformuje .

Autor JacekK
Użytkownik
#22 - Posted: 11 Sty 2006 10:02 
,,Dzięki za radę , ale nie dodaje węglanu wapnia . Wode mam ok , w innych zbiornikach ryby rozmnażają się dobrze na tej samej wodzie ,,,,

te same ryby ???
Pozdrawiam

Autor admin
Użytkownik
#23 - Posted: 11 Sty 2006 12:14 
Z tego co wiem to w innych zbiornikach są moliro, bemba i duboisi.

Marta

Autor JacekK
Użytkownik
#24 - Posted: 11 Sty 2006 12:42 
Z objawow ktore opisujesz mozesz miec bardzo czeste zjawisko wystepujace u ryb a nie rozpoznawalne i malo opisane ..a mianowicie zachwianie procesow osmoregulacyjnych u ryb . Zjawisko wystepuje przy zachwianiach skladowych danych elemntow w wodzie i moze dotyczyc tylko jednego gatunku lub jednego zbiornika w ktorym ta rownowaga zostala zachwiana ...aby ,,uleczyc,, to u ryb trzeba podac do wody lub przensic ryby w srodowisko w ktorym wymusimy jakby proces osmotyczny u ryb /np.duza zawartosc wodoroweglanow wapnia w formie przyswajalnej...w wyniku powstalych roznic skladowych miedzy cisnieniem wewnatrz ogranizmu ryby jej plynami a woda wymuszamy rozpoczecie tych procesow na nowo/. Zjawisko coraz czesciej opisywane i rozpoznawalne u ryb a czesto mylone z innymi objawami.najczesciej zjawisko powstaje w wodach o zblizonej twardosci weglanowej do ogolnej a juz na pewno ma miejsce w wiekszym lub mniejszym stopniu w wodach gdzie trwadosc weglanowa jest wieksza od ogolnej.
Pozdrawiam

Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum / żle sie dzieje w stadzie cd z FAQ Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®