Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Ryby z innych biotopów Forum Tropheus Tanganika / Ryby z innych biotopów /

Labidochromis caeruleus - dominacja

Autor simaksus
Użytkownik
#1 - Posted: 1 Gru 2012 10:31 
Witam serdecznie
Przeglądałem kilkanaście stron z forum poświęconym akwarystyce i na żadnej nie znalazłem tylu fachowych porad i wyjaśnień co tutaj. Dlatego też zdecydowałem się na umieszczenie wpisu choć zdaje sobie sprawę że Labidochromis caeruleus to inny biotop jednakże prosiłbym o pomoc dotyczącą ich zachowania.

Zbiornik 200l
Oświetlenia 2x30W
- Day Light
- Flora Glo
temperatura 28
PH: 7,8 – 8,3
NO3: 5
Podmiana wody raz w tygodniu 40 litrów

Obsada
Labidochromis caeruleus 9szt (4 sztuki dorosłe, 5 sztuk sześcio miesięcznych, narybek 3tygodnie - 6sztuk)
Melanochromis cyaneorhabdos 5szt. - dorosłe
Pseudotropheus saulosi 6szt. – sześcio miesięczne
Melanochromis auratus 5szt. – szescio miesięczne
Roślinność: brak


Labidochromis caeruleus posiadam od narybku mają już dwa lata niestety z przewagą samców w stosunku 6 samców na 3 samice. Gonitwy w zbiorniku były od zawsze między samcami, samice kilkakrotnie podchodziły do tarła i inkubowały ikrę. Niestety narybek po wypuszczeniu przez samicę w przeciągu kilku dni był wchłaniany przez obsadę. Fakt ten mnie nie martwił ponieważ nie chciałem ingerować w środowisko yelloów i jeśli narybek przetrwa i odchowa się to będzie OK. (skał, kamieni, kryjówek mam sporo w zbiorniku). Sytuacja z podchodzeniem do tarła i inkubowaniem powtarzała się kilkakrotnie jednak któregoś razu postanowiłem zmienić obsadę aby móc cieszyć się pełnią środowiska Malawi wraz z małymi pyskami. Dokupiłem kilka osobników z zapewnieniem sprzedawcy że są to samice jednak długo tym faktem się nie cieszyłem ponieważ z 7 sztuk kupionych prze ze mnie 6 to samców.
Dwa dniu po zakupie feralnej obsady odseparowałem 5 samców z „nowej” obsady 5 samców ze starej obsady i dokupiłem już 3 samice u osoby która zna się na rzeczy w 200% (samice maja już za sobą inkubację ikry a zdrowy narybek już pływa w zbiorniku).
- Ze starej obsady zostały 3 samice 1 samiec dominujący
- Nowa obsada (felerna) 1 samiec 1 samica
- Dokupione 3 samice u 200% sprzedawcy
Takie miałem przeprawy z obsadą i teraz pojawił się kłopot z dominacją.
Mój dominujący, największy, najładniej wybarwiony samiec dominował w zbiorniku do przed wczoraj. Zakupiony z feralnej obsady samiec bardzo długo poddawał się dominacji mojego starego mieszkańca jednak to wszystko zmieniło się w przeciągu dwóch dni. Podczas odławiania inkubującej samicy w celu odseparowania jej od załogi musiałem pozbyć się całej dekoracji ze zbiornika na czas odłowu. Po całej operacji odławiania dekoracja z kamieni i skał wróciła na swoje miejsce jednak nie w takim samym układzie jak przed odłowem. Dzień po „demolce” w zbiorniku zauważyłem że dominujący samiec już nie dominuje zajmuję część zbiornika gdzie dekoracja nie została naruszona podczas odłowu – miejsce to było przeznaczone zawsze dla osobników przeganianych przez niego. Trochę mnie to zaskoczyło dlaczego właśnie On zajmuje ten rejon zbiornika? Po drugim dniu ten sam samiec był osowiały i chował się za grzałką i rurami filtra, nie reagował na otwieranie pokrywy przeganiałem go jednak bez reakcji. Płetwy piersiowe ma postrzępione, ogonową lekko poszarpaną. Postanowiłem go odseparować i obecnie pływa w kotniku siatkowym własne konstrukcji o pojemności 6 litrów.
Czy w takich okolicznościach kiedykolwiek sytuacja wróci do stanu poprzedniego w kwestii dominacji?
Czy po okresie odseparowania może powtórzyć się sytuacja i kolejny raz samiec będzie pokiereszowany?
Czy w takiej sytuacji jest realna szansa że któregoś dnia zakończy żywot?
Z góry dziękuję za pomoc

Autor aarset
Użytkownik
#2 - Posted: 1 Gru 2012 13:39 - Edytowany przez: aarset 
Podejrzewam, że nikt jednoznacznie na to nie odpowie. Może być tak jak w pytaniach, a może być zupełnie odwrotnie. Zmiana wystroju, dodanie nowych osobników to zakłócenie dotychczasowego porządku/hierarchii w zbiorniku. A tak swoją drogą masz tragicznie dobraną obsadę, nie dość, że zbyt liczebną, to jeszcze niedobraną pod względem preferencji żywieniowych. W tym zbiorniku zostawiłbym jednogatunkowo Labidochromis caeruleus.

Autor simaksus
Użytkownik
#3 - Posted: 1 Gru 2012 13:52 
Obsada została przejęta od właściciela który chciał pozbyć się ryb w kanale

Autor aarset
Użytkownik
#4 - Posted: 1 Gru 2012 14:00 - Edytowany przez: aarset 
Obsada została przejęta od właściciela który chciał pozbyć się ryb w kanale

Rozumiem, że uratowałeś im życie, ale lepiej będzie jak poszukasz większości z nich nowego domu.

Autor simaksus
Użytkownik
#5 - Posted: 1 Gru 2012 14:02 
Wiem że obsada trochę nawala jedna została uratowana przed spływem w kanał, teraz czekam aż samica yellow-a wypuści młode obecnie jest w zbiorniku 60l. Wtedy będę mógł odłowić auratusy i poszukam im nowego lokum.

Autor wiesiek78
Użytkownik
#6 - Posted: 2 Gru 2012 16:19 
Aarset ma rację, obsada nie jest dobra do tego akwarium.
Miałem kiedyś caeruleusy i z tą agresją to jest tak że wobec samców dominujący jest bardzo natarczywy i raczej nie widzę dwóch w 200l akwarium (miałem 2 w dłuższym akwarium i też się nie dogadały- drugi zawsze będzie poturbowany lub będzie siedział za filtrem, natomiast co do samic to jest to chyba najspokojniejsza ryba jaką hodowałem. Zostaw sobie harem tych ryb 1+3 i będzie prawdziwy spokój. Co do małych caeruleusów to są niestety mało zaradne (przykładowo w jednym zbiorniku auratusów wychowa się cała zgraja za to yellow zawsze polegnie). Proponuję zostawić same yellowy albo yellow+maigano po jednym haremie.

Autor simaksus
Użytkownik
#7 - Posted: 2 Gru 2012 16:54 
Myślałem żeby zostawić Labidochromis caeruleus i Pseudotropheus saulosi.

Autor wiesiek78
Użytkownik
#8 - Posted: 3 Gru 2012 10:54 
Też może być (tamten wariant przemawiał do mnie bardziej jeśli chodzi o kolorystykę).

Autor simaksus
Użytkownik
#9 - Posted: 6 Gru 2012 22:19 
Witam
Jak pisałem tak zrobiłem.
Samica Labidochromis caeruleus wypuściła młode jednak tylko jedna sztuka przetrwała teraz jest w kotniku. Obsada zredukowana do Labidochromis caeruleus i Pseudotropheus saulosi które dzisiaj miały pierwsze swoje tarło. Natomiast odseparowany samiec przez cały okres nie pobierał pokarmu i dzisiaj zakończył swój żywot. :(
Dziękuję za rady i pomoc.

Autor nico
Użytkownik
#10 - Posted: 7 Gru 2012 13:31 
Witam
Jeziorem Malawi zajmuję się kilkadziesiąt lat. Mam w swojej hodowli też wszystkie gatunki wymienione na początku Twego postu. Wybór obsady Labidochromis caeruleus + Pseudotropheus saulosi jest jak najbardziej trafny i na pewno będzie ładnie wyglądał.
Co się zaś tyczy utrzymania ilości samców w zbiorniku to z własnych doświadczeń wiem, że nigdy nie sprawdzi się utrzymanie 2 samców. Kompletując obsadę dajemy na zbiornik 1 samca , 3 lub więcej zależnie od wielkości zbiornika z odpowiednią ilością samic zależnie od wariantu ilościowego samców. W obsadzie 2 samce zawsze jeden zdominuje drugiego doprowadzając w większości przypadków do jego zabicia lub śmierci z wycieńczenia.
Życzę miłej hodowli.
Pozdrawiam Paweł

Autor simaksus
Użytkownik
#11 - Posted: 2 Sty 2013 14:20 
Witam w Nowym Roku
Po kilku dniach blisko miesiącu doczekałem się kolejnych maluchów (Labidochromis caeruleus) obecnie pływa jakieś 30-50 sztuk. Jak widać redukcja obsady i całe to zamieszanie z samcami daje wymierne efekty. Został tylko jeden samiec z Labidochromis caeruleus i cztery samice, które regularnie podchodzą do tarła. Pozdrawiam raz jeszcze

Ryby z innych biotopów Forum Tropheus Tanganika / Ryby z innych biotopów / Labidochromis caeruleus - dominacja Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®