Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Konkurs tanganicki na forum:) Forum Tropheus Tanganika / Konkurs tanganicki na forum:) /

„Moja Tanganika – obserwacje zachowań ryb” - historia Obscurusa

Autor jaosh
Użytkownik
#1 - Posted: 5 Cze 2010 22:46 
I stało się. Nie wiem do końca jak doszło do sytuacja, która ma teraz miejsce, ale wiem, że wcześniejsze moje życie pozostanie już tylko miłym wspomnieniem. Zacznę od początku gdyż niektórzy z Was mogą za bardzo nie wiedzieć, o co chodzi i co takiego się wydarzyło.
Pochodzę z południowych stron jeziora Tanganika. Dokładniej mówiąc zasięg mojego występowania na zachodniej stronie Tanganiki ograniczony jest od Cap Tembwe do Cape Kachese. Na wschodnim wybrzeżu można mnie spotkać pomiędzy Kasanga, a Kafuni w Tanzanii, a raczej można było. Pewnego słonecznego dnia, niczym nieróżniącego się od dni poprzednich, ni stąd ni zowąd zaplątałem się w sieć, z której wyciągnął mnie ONI. Tych ONI pamiętam od okresu larwalnego, gdy mama przestrzegała mnie przed ONI, gdy wypuszczałem się za blisko tafli wody powtarzając, że ONI mnie zabiorą. Pamiętać słowa matki będę już do końca życia. Oj, co ja przeżyłem przez tych ONI. Raz mnie wyławiali z małego jeziora, drugim razem wpuszczali do jeszcze mniejszego by następne żelaznym ptakiem przetransportować do kolejnego małego jeziora, w którym ku mej uciesze okazało się, że nie byłem jedynym z mojego gatunku. Tam poznałem ją i cała resztę pobratymców. Jednak znajomość ta nie trwała długo. Znowu ONI dal znać o sobie. W małym plastikowym jeziorze zostałem zabrany. Fakt faktem nie byłem sam, był ze mną jeden kolega, ale nie był on w stanie wypełnić pustki po stracie mojej ukochanej. Nagle nastała ciemność.
Gdy nastała jasność okazało się, że jestem w domu. Jakież wielkie było moje rozgoryczenie, gdy dotarło do mnie, że to jednak nie mój dom a kolejne małe jezioro. Jednak różniło się od poprzednich jezior tym, że były tam skały, groty, muszle Neothauma tanganyicense i wiele innych ryb a wśród nich odnalazłem ją. Była tam. Siedziała wraz z koleżanką w grocie, przerażona zaistniała sytuacją.
Podpłynąłem.
Zagadnąłem.
Uspokoiłem.
Zaczęliśmy zwiedzać to nasze nowe jezioro. Nie był to szczyt marzeń. Parametry tak niezbędne do życia oddalone były trochę od norm, do których byłem przyzwyczajony, ale w szło a raczej płynęło w nich wytrzymać. W taki sposób stałem się szczęśliwym posiadaczem własnego M2. Miłość mojego serca upatrzyła sobie kącik, w którym natychmiast zaczęła przemeblowanie i ogólne porządki, w jej ślad poszła koleżanka. W czasie, gdy płeć piękna, choć u ryb to raczej odwrotnie jest, mościła sobie gniazdka, ja patrolowałem cała okolicę. Ich rewiry z czasem przybrały niesamowite rozmiary o średnicy 30 cm. Pomiędzy nimi usypały wał z piasku, który stał się granicą wpływów. Często dochodziło na nim do spięć i stroszenia skrzeli, ale na szczęście na tym się kończyło. Poczułem głód. Zacząłem przemieszczać się po jeziorku w poszukiwaniu jakiś bezkręgowców. Nie należę do wybrednych, więc zadowoliłem się to raz gammarusem, raz krylem. Z kolei innym razem dopadłem soczystą krewetkę. Była na tyle duża, że musiałem ja skonsumować na dwa razy, chowając ja uprzednio przed natrętami w postaci stada Cyprichromisów. Od czasu do czasu daję tez odetchnąć mojemu brzuszkowi serwując mu pokarm suchy.
Moja miłości zachęciła mnie do zalotów, które odbyliśmy nieopodal jej groty. Moje zdziwienie nie miało granic, gdy zamiast wygodnej jamki, ma miłość, wybrała muszlę by tam dopełnić rodzicielskich obowiązków. Od tamtego mementu ona pływa nieopodal muszli, oddalając się jedynie na porę karmienia. Ja natomiast przemierzam połacie mojego 450 litrowego jeziorka, co rusz kłócąc się z dwoma rodzinami Altolamprologusów o dominację w naszym małym świecie. Przecież nie od dzisiaj wiadomo, że ja, czyli Neolamprologus obscurus, słynę z temperamentu.

Konkurs tanganicki na forum:) Forum Tropheus Tanganika / Konkurs tanganicki na forum:) / „Moja Tanganika – obserwacje zachowań ryb” - historia Obscurusa Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®