Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Bezkręgowce z Tanganiki Forum Tropheus Tanganika / Bezkręgowce z Tanganiki /

Krab biały

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next »  
Autor salmo70
Użytkownik
#1 - Posted: 14 Paź 2010 00:35 
Witam.

Poprzedniej nocy odebrałem przesyłkę konduktorską,a w niej niezwykłego nowego mieszkańca mojego akwarium,tytułowego krabika.Jest to niezwykłe stworzenie,pełne egzotycznego wdzięku.Pół dnia siedział ukryty pod kamieniami,że ciężko go było znaleźć.W godzinach popołudniowych uaktywnił się i ku mojemu zdziwieniu z wielką gracją swoimi niezdarnymi na pierwszy rzut oka szczypcami zaczął wyłapywać i zjadać świderki i tak mu to szło,że niedługo zostanie po nich tylko wspomnienie i masa pustych muszelek.Muszę też stwierdzić,że ma doskonały wzrok.Dobrze widzi co dzieje się poza akwarium i natychmiast reaguje ucieczką.
Bardzo się cieszę,że będę mógł,go obserwować.

Pozdrawiam.Robert.

Autor guit
Użytkownik
#2 - Posted: 14 Paź 2010 10:32 - Edytowany przez: guit 
Cześć,
ja się zastanawiam też nad zakupem :)
Daj znać jak się zachowuje w stosunku do rybek (ja mam tropheusy).
Ile zapłaciłeś za kraba? :)

A może Pokażesz jakieś zdjęcia? :)


Pozdrawiam,
Zbyszek

Autor salmo70
Użytkownik
#3 - Posted: 14 Paź 2010 16:52 
Witam.

Na razie fotek nie mam.Może w niedalekiej przyszłości coś pstryknę.Jak do tej pory i krab i ryby(też Tropheusy)są wobec siebie obojętne.Kraba nabyłem od Adminów,więc myślę,że o cenę lepiej pytaj drogą mailową Martę lub Roberta.

Pozdrawiam.Robert.

Autor michal1313
Użytkownik
#4 - Posted: 15 Paź 2010 00:18 
witaj
jak duże rosną w zbiornikach i ile trzeba ich trzymać

Autor salmo70
Użytkownik
#5 - Posted: 15 Paź 2010 09:40 
Witam.

Mój ma tak na oko 15 cm.O szczegóły pytaj Martę,ma więcej doświadczeń z tymi zwierzętami.

Pozdrawiam.Robert.

Autor michal1313
Użytkownik
#6 - Posted: 15 Paź 2010 12:31 
ehh to strasznie wielki. za duży jak do mojego zbiornika i ich mieszkańców

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 15 Paź 2010 13:33 
15 cm to on ma razem z odnóżami :-)
Sam korpus to 6-6,5cm.
Kraby są niekłopotliwe w zbiorniku z rybami - nie są agresywne.

Robert

Autor salmo70
Użytkownik
#8 - Posted: 15 Paź 2010 15:10 
15 cm to on ma razem z odnóżami :-)

Nie inaczej,właśnie to miałem na myśli:)

Autor michal1313
Użytkownik
#9 - Posted: 15 Paź 2010 17:54 
Marto Robercie a czy trzeba je trzymać w jakieś konfiguracji i ilości i czy te 15 z odnóżami to ich maksymalny rozmiar w akwariach no i jak z karmieniem ponieważsalmo70 napisał że wcinają świderki

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 15 Paź 2010 19:11 
Kraby Platythelphusa immaculata to interesujące zwierzęta. Można je trzymać zarówno z rybami roślinożernymi jak i drapieżnymi. Nie polują na ryby. Pokarm powinien być urozmaicony mięsno-roślinny. Nie wymagają półek do wychodzenia, bo są organizmami wodnymi.

Marta

Autor michal1313
Użytkownik
#11 - Posted: 15 Paź 2010 19:22 
a czy jeśli używamy pokarmu mięsnego to nie następuje sytuacja jak w przypadku mieszania tanganiki mięsnej z roślinną o czym wielokrotnie uprzedzani są forumowicze?

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 15 Paź 2010 19:39 - Edytowany przez: admin 
Krewetki czy kryl podajesz im 1-2 razy w tygodniu. Ja tak podaję trofeusom.

Ich dieta w naturze oparta jest głównie na składnikach roślinnych. Napisałam Ci w mailu czym je karmię. Dietę można uzupełniać o to czym karmisz trofeusy. Zjedzą z chęcią także płatki :))

Taki sam problem masz z sumami, prawda?


Marta

Autor michal1313
Użytkownik
#13 - Posted: 16 Paź 2010 10:00 - Edytowany przez: michal1313 
no w sumie tak ponieważ sumy to wszystkożerca. to jeszcze tylko jedno pytanie czy krewetki podajesz im zmielone czy krojone i generalnie ich karmienie raczej następuje w porze nocnej czy normalnie z pozostałą ferajną w dzień?

michał

ps. a no i jak z tą ilością ich w akwarium czy lepiej dla nich gdy są w jakiejś grupie czy jeden osobnik sobie doskonale radzi i nie tęskni:)))

czy sądzisz, że wytnie mi valisnerie

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 16 Paź 2010 10:19 
Zmielone krewetki podaję w shrimp mix, normalnie podaję im krewetki poszatkowane. Karmię kraby w dzień, bo w firmie trudno raczej jest robić to w nocy.

Co do ilości, mogą być i w grupie i pojedynczo. Czy "tęsknią"? tego nie wiem, nie wyglądają na zestresowane. Ponadto w akwarium nigdy nie siedzą obok siebie.

Nie wiem czy wytnie Ci walisnerię, bo jej nie mam:)

Marta

Autor Alex z Kijowa
Użytkownik
#15 - Posted: 21 Paź 2010 14:08 
A z frontosami bedzie tym krabam dobrze?

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 22 Paź 2010 18:26 
Tak jak Ci mówiłam telefonicznie:)

Marta

Autor luki
Użytkownik
#17 - Posted: 22 Paź 2010 20:31 
Też jestem ciekaw jaka jest odpowiedz na zadane przez Alex'a pytanie?
Z tego co piszecie to rybą raczej nic nie grozi, ale ciekawy jestem jak frontozy potraktują kraby?

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 23 Paź 2010 07:22 
Kraby te mogą być towarzyszami dla wielu ryb, o ile mają kryjówki do schowania się w czasie wylinki.

Tylko Tetraodon mbu nie jest polecany jako dodatek:))

Marta

Autor michal1313
Użytkownik
#19 - Posted: 29 Paź 2010 08:25 - Edytowany przez: michal1313 









witam przedstawiam, swojego nowego mieszkańca zwanego pupilkiem takie imię nadał mu mój synek:)

hmmm jakoś się dziwnie mi wkleiło. może ktoś wie co nie tak zrobiłem?

sorki za palce na szybie ale chwilę przed zdjęciami dziecko się przykleiło do szyby

jak się naceluje myszką na tą kreskę to się otwierają.

Autor michal1313
Użytkownik
#20 - Posted: 16 Sty 2011 21:32 
dla osób posiadające kraby, przestrzegam o zbyt nisko zawieszaniu termometrów. ja posiadałem na wysokości na którą kraby mogły się wspiąć i tak na nim baraszkowały, że stłukły.

pozdrawiam krabiarzy,

ps. ależ to interesujące stworzenia są:)

Autor michal1313
Użytkownik
#21 - Posted: 17 Sty 2011 23:56 
nie wiem jak wasze kraby lecz mój, że tak powiem wychodzi na powierzchnię zaczerpnąć powietrza. mianowicie wspina się po filtrze podciąga się na ramę pokrywy i sobie siedzi po czym puszcza się i opada na dno machając przy tym wszystkimi kończynami. tak zachowuje się samiec, samica jest spokojna.

czy u Was jest podobnie? Marto czy zauważyłaś może podobne zachowania u Was. może one są częściowo lądowe?

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 18 Sty 2011 06:37 
Nigdy te kraby nigdzie się u nas nie wspinały aby zaczerpnąć powietrza. Bywa, że wchodzą na filtry, ale raczej w poszukiwaniu pokarmu.

Marta

Autor michal1313
Użytkownik
#23 - Posted: 18 Sty 2011 08:24 
dokładanie nie wiem czy zaczerpuję powietrza, ale w trakcie opadania wypuszcza bąbelki. bardzo możliwe, że się porostu dostaje gdzieś pod pancerz i uwalnia podczas opadania. śmiesznie to wygląda.

ten samiec to istny akrobata

Autor michal1313
Użytkownik
#24 - Posted: 19 Sty 2011 22:15 
Marto czy kraby dobierają się w pary bądź powinien być zachowany jakiś układ?

czy może dojść do sytuacji, że w przypadku np. trzech osobników dobierze się para i nękać będą trzeciego?

Autor michal1313
Użytkownik
#25 - Posted: 10 Lut 2011 09:11 
jak już wcześniej wspominałem mój krab samiec Mietek to niezły alpinista, a ostatnio to już przeszedł sam siebie, mianowicie;

akurat tej nocy zasnąłem w dużym pokoju przed telewizorem, gdy nagle obudziło mnie skrobanie, stukanie i nagle huk jakby coś spadło. wstaję patrzę na podłogę, a tu coś idzie stukając nogami o podłogę wydając odgłos cmokania-oddechu:). zapaliłem światło, a to Mietek postanowił zwiedzić mieszkanie. jako, że nigdy nie brałem kraba w ręce tym bardziej będąc zaspanym, poszedłem po szufelkę, Mietek wszedł po czym umieściłem go w zbiorniku.

okazało się, że Mietek wędrując po wzmocnieniu wzdłużnym szyby tylnej znalazł wyjście między rurami filtra a ramą pokrywy. kolejny dzień to obserwacje, ale ten upadek z wysokości jakieś 1.4 m nie spowodowało żadnego uszczerbku na zdrowiu.....całe szczęście

Mietek też lubi udzielać się w SPA co bardzo śmiesznie wygląda; wchodzi po rurze filtra, zaczepia się nogami tylnymi o deszczownicę i faluje sobie w nurcie wydostającej się przez nią wody. trwa to chwilę po czym się puszcza swobodnie spadając.

samica nie jest, aż tak aktywna. żona twierdzi, że jest przejedzona i ma gruby tyłek co nie pozwala jej na takie ekwilibracje. inna sprawa, że od kiedy Mietek jest w akwarium, ona więcej czasu spędza pod kamieniami okopując się piachem, wychodzi na szamę w wieczorowych porach. gdy była sama to często chodziła po całym akwarium. zastanawiam się czy może jej kupić koleżankę:)

michał

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 10 Lut 2011 10:04 
Michał,

Jestem w szoku, moje nigdy aż tak nie wędrowały. Raczej siedziały pod kamieniami, za filtrem, w rurkach, a gdy podawałam im jedzenie to ganiały po zbiorniku. Jest to widok śmieszny, bo podnoszą swoje duże szczypce i "zasuwają" czasami bokiem po piachu. Potrafią także gonić ryby za kęskiem, który im zabrały. Dla mnie to cudowne zwierzaki:)

A próbowaliście oglądnąć co samica ma pod odwłokiem, czy aby nie ma jaj?

Pooglądaj albo spróbuj zrobić fotki, tak aby widzieć odwłok samiczki.

Marta

Autor admin
Admin
#27 - Posted: 10 Lut 2011 10:05 
I jeszcze jedno, nie zjadają Ci roślin, nie podkopują?

Marta

Autor michal1313
Użytkownik
#28 - Posted: 10 Lut 2011 10:19 
części nawierzchnich tj. liści, nie zjadają, ale kopią przy korzeniach i jak już je wykopią, to jedzą białe korzonki trawy niczym kiełki sojowe.

też się zastanawiałem czy może samica zaciążyła, ale ciężko ją podejrzeć, a jak długo trwa inkubacja?

Autor admin
Admin
#29 - Posted: 10 Lut 2011 10:48 
Nie wiem ile dokładnie - mówi się nawet o 50-60 dniach. Nie zapominaj., ze z jaj wychodzą nie larwy, ale małe krabiki.

Marta

Autor michal1313
Użytkownik
#30 - Posted: 10 Lut 2011 18:45 
Marto a mogłabyś mi coś powiedzieć o tym drugim gatunku kraba, może masz zdjęcia?

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next » 
Bezkręgowce z Tanganiki Forum Tropheus Tanganika / Bezkręgowce z Tanganiki / Krab biały Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®