Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Bezkręgowce z Tanganiki Forum Tropheus Tanganika / Bezkręgowce z Tanganiki /

Krab biały

Strona  Strona 2 of 3:  « Previous  1  2  3  Next »  
Autor admin
Admin
#31 - Posted: 10 Lut 2011 19:33 
Wpisy w naszej galerii http://galeria.tropheus.com.pl/ w szukaj
Potamonautes platynotus

Marta

Autor michal1313
Użytkownik
#32 - Posted: 11 Lut 2011 00:39 
sprawia wrażenie groźniejszego. a jak ich zachowania i czy trzymałaś je może razem z Platythelphusa immaculata?

i jak z jego połowami, czy też je zamawiacie?

michał

Autor admin
Admin
#33 - Posted: 11 Lut 2011 06:20 
Potamonautes platynotus - to krab wodno-lądowy - notorycznie ucieka z każdego możliwego zbiornika. Dodatkowo bardzo agresywne wewnątrz i zewnątrzgatunkowo. Poluje na ryby. U nas przy pierwszym rozpakowywaniu i umieszczeniu ich w zbiornikach w 2 minuty upolowały sobie rybki.

Fajne, ale...szalone.

Marta

Autor michal1313
Użytkownik
#34 - Posted: 11 Lut 2011 08:31 - Edytowany przez: michal1313 
no cóż....nie można mieć wszystkiego, a co sądzisz o pomyśle zakupy jeszcze jednej samicy Platythelphusa immaculata? czy lepiej samca? bardzo lubimy te zwierzaki.

czytając post pt. wylinka kraba http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthr ead&forum=4&topic=2694&page=0#msg46802

Evert napisał, że wylinka kończyła się negatywnie dla kraba, napisałaś również, że u Was kończyło się to powodzeniem. czy powinienem się jakoś do tego specjalnie przygotować? (co prawda to post z przed dwóch lat)

michał

Autor admin
Admin
#35 - Posted: 11 Lut 2011 09:02 
Krab przed wylinką jest mniej aktywny, chowa się do kryjówki. Po wylince nie usuwaj starego pancerza. Krab podjada pancerz uzupełniając zapasy chityny.

Czasami w czasie wylinki dochodzi do problemu uszkodzenia szczypiec albo nogi. One potem przy następnych wylinkach odrastają.

Krab może nie przeżyć wylinki, ale u nas było to rzadkie. Przyczyny niestety nie znam.

Marta

Autor michal1313
Użytkownik
#36 - Posted: 11 Lut 2011 15:09 
tak się zastanawiam, czy tylko ja posiadam kraby, że nikt nic nie pisze o nich?

Autor sander
Użytkownik
#37 - Posted: 11 Lut 2011 21:46 
michal1313 Tylko Ty, bo wszyscy co kupili to nie wytrzymali i kraby skończyły na talerzach ;-)

Autor michal1313
Użytkownik
#38 - Posted: 12 Lut 2011 11:24 
też już u mnie w domu wpadli na ten pomysł

Autor michal1313
Użytkownik
#39 - Posted: 15 Lis 2011 09:14 - Edytowany przez: michal1313 
Ruszę może troszkę ten temat ponieważ jakby zamarł na forum, a więc:
Po wcześniejszych różnych przygodach z krabami mniej i bardziej przyjemnych, w sobotę odebrałem przesyłkę z nowymi przybyszami. Po przyjeździe do domu i ich zaaklimatyzowaniu wpuściłem nowych mieszkańców do zbiornika, którzy inaczej niż do tej pory nie pochowali się w kryjówkach tylko zaczęli podnosić i przetrząsać muszle ślimaków...to pewnie nawyki z jeziora. Jako, że nie znalazły nic do jedzenia, na bezczela zabrali się za liście valisnerii spiralis, a następnie do wyrywania z piachu młodych sadzonek czego celem były korzonki (staram się zastąpić gigantele, ale chyba nic z tego spiralis ma zbyt słaby system korzeniowy). Teraz mam układ dwa samce i dwie samice. Śmieszna sytuacja ponieważ z lewej strony siedzą obok siebie samice z prawej strony jeden samiec, a drugi biega od jednej do drugiej strony co przypomina sytuację jak z życia ludzi, gdy kolega opowiada drugiemu o swoich koleżankach...coś jak podryw:)

Autor admin
Admin
#40 - Posted: 15 Lis 2011 11:27 
Musisz konieczne zrobić zdjęcia tych krabów. Faktycznie chyba jest to nieco śmieszne.

Moja ogromna samica po wylince rozpoczęła pobieranie pokarmu. Chyba poszło w takim razie ok. z wylinką.

A jakie teraz nadałeś im imiona:)

Marta

Autor michal1313
Użytkownik
#41 - Posted: 15 Lis 2011 11:31 
Imiona jeszcze nie nadane muszę to przedyskutować z synkiem ponieważ w tym jest jego udział największy. Jak kraby się zbiorą na pastwisku to cyknę im zdjęcie.

Autor michal1313
Użytkownik
#42 - Posted: 16 Lis 2011 09:53 
No więc imiona zostały nadane, są to:
- Iza,
- Krabuś,
- Kochaś,
nie wiem skąd mu takie do głowy przyszły, ale są:)

Autor admin
Admin
#43 - Posted: 16 Lis 2011 10:48 
A jak rozpoznajecie Krabusia od Kochasia? Bardzo mnie to intryguje. One wg mnie były takie same:)

Marta

Autor michal1313
Użytkownik
#44 - Posted: 16 Lis 2011 10:58 
Na chwilę obecną to po zachowaniu ponieważ Krabuś ma tryb życia stacjonarny, a Kochaś biega po całym akwarium i do dziewczyn. Innym charakterystycznym znakiem jest wielkość dużego szczypca, krabusiowy jest sporo większy. Muszę się jeszcze dokładniej przyjrzeć poszukać cech rozpoznawczych tak aby mieć pewność który to który.

Autor salmo70
Użytkownik
#45 - Posted: 1 Gru 2011 10:53 
Witam.

Chciałbym poruszyć problem linienia krabów.
Z tego co wiem,kraby podczas wylinki często nie przeżywają.Zastanawiam się,co może być przyczyną?Do głowy przychodzi mi kilka pomysłów.
1 Złe żywienie(ilość-jakość)
2 Stres
3 Woda (brak mikroelementów - szkodliwe substancje,takie jak metale ciężkie itp)
Co o tym myślicie?

Pozdrawiam.Robert.

Autor michal1313
Użytkownik
#46 - Posted: 1 Gru 2011 12:03 
Wydaje mi się, że jest to problem wody ponieważ mimo wszelkich starań nie uda się idealnie odtworzyć i stale utrzymać parametrów jeziora we wszystkich jego fazach, okresach itp. Też znam problem wylinki z autopsji, napisałem do Marty, aby jeśli będzie mogła to niech zapyta czy poławiacze znajduję martwe kraby i w jakich ilościach. Inna spraw to może kraby są zdecydowanie delikatniejszym i wrażliwszym zwierzęciem niż myślimy. nie znamy też średniej ich żywotności w sztucznych warunkach (akwarium). Moja jedna z samic bez lnienia była w zbiorniku od października 2009 do dnia wczorajszego i padła.

Autor salmo70
Użytkownik
#47 - Posted: 1 Gru 2011 12:29 
Uzdatniasz jakoś wodę?Marta dodaje sól rafową,a ta zawiera wszystkie potrzebne mikro i makro elementy.

kraby są zdecydowanie delikatniejszym i wrażliwszym zwierzęciem niż myślimy.

Zgadzam się.

Autor michal1313
Użytkownik
#48 - Posted: 1 Gru 2011 12:52 
podaję serię Brightwell Aquatics CichlidCode wszystkie trzy produkty zalecane do Tanganiki

Autor michal1313
Użytkownik
#49 - Posted: 20 Wrz 2012 08:52 
hejka wszystkim,

zaobserwowałem już po raz kolejny ciekawe zachowanie wśród krabów. mianowicie zastanawiam się czy aby kraby nie dobierają się w pary, opieram się na obserwacji ich zachowań przed, w trakcie i po zrzucaniu wylinki. samica zrzuciła właśnie wylinkę wcześniej ulokowała się wraz z samcem pod kamieniem siedzieli tam około tygodnia:
- zachowanie samicy: siedziała prawie nieruchomo nie pobierała pokarmu (nic ciekawego),
- zachowanie samca: siedział przy samicy, nie wychodząc stamtąd zastawił sobą wejście przez, które wpływały ryby, a tej której się udało wpłynąć, obrywało się szczypcami. tak naprawdę to prawie cały czas jego szczypce były w górze przygotowane do walki. pozostałe kraby nie wchodziły do nich ignorowały to miejsce. samiec w tym czasie jadł lecz tylko to co wpadło do tej tzw. jamy lub podane krewetki/ryby bezpośrednio do szczypiec - nie poruszał się po akwarium.

ww. zachowanie obserwowałem już wcześniej tylko, że wtedy wylinka skończyła się niepowodzeniem, a samiec dalej trwał przy truchle samicy. nie zaobserwowałem tego zachowania w drugą stronę tzn. przy wylince samca.

Autor admin
Admin
#50 - Posted: 20 Wrz 2012 10:53 
Naprawdę super obserwacja. Ile razy widziałeś coś takiego? Czy za każdym razem wyglądało to podobnie?

Marta

Autor michal1313
Użytkownik
#51 - Posted: 20 Wrz 2012 12:20 
cześć Marto,

zaobserwowałem taką sytuację już trzykrotnie, że kraby potrafią przesiadywać parami w jakiś zakamarkach ze sobą lub też trwać ze sobą przez cały okres wylinki. wygląda to tak jakby samiec chronił samicę, tylko jak napisałem wyżej nie zauważyłem tego w odwrotnej sytuacji tj. samica chroniąca samca

Autor admin
Admin
#52 - Posted: 20 Wrz 2012 12:40 
Bardzo interesujące. Niestety nie miałam okazji na takie obserwacje, bo zbyt krótko miewam kraby po dostawie. Jak wynika z Twojego opisu krab przeszedł bez problemu wylinkę. Czy myślisz że dodawanie preparatów mogło mieć wpływ na to?

Marta

Autor michal1313
Użytkownik
#53 - Posted: 20 Wrz 2012 13:18 
mam nadzieję, że tak ale to się okaże w najbliższym czasie czy nie nastąpi zgon, póki co wygląda pięknie:). minusem posiadania wielu krabów są czasami toczące się walki o pokarm gdy znajdą się zbyt blisko siebie i nie podam odpowiednio szybko wszystkim jakiegoś smacznego kawałka lub o kryjówkę. jedna samica straciła całe odnóże ze szczczypcem (nie przeszła jeszcze wylinki, ale już jej odrasta) inne ukruszyły sobie, któryś ze szczypiec.
zastanawiam się jeszcze, że może mieć też wpływ pokarm. zacząłem podawać już od dość dawna ślimaki żywe i ryby (mrożone stynki) w sumie to to czym też się żywią naturalnie. oprócz wapnia do wody podaję też magnez i całą serię do Tanganiki Brightwell Aquatics

Autor admin
Admin
#54 - Posted: 20 Wrz 2012 14:55 
czekam niecierpliwie na wieści o dalszych losach po wylince. Ja niestety nie mam już dużych krabów, ale ostatnia samica była czasami dokarmiana martwymi rybami i podawałam do wody preparaty Brightwell. Przeszła kolejno bez problemu 3 wylinki i urosła bardzo.

Marta

Autor michal1313
Użytkownik
#55 - Posted: 21 Wrz 2012 09:07 - Edytowany przez: michal1313 
kraby zaczęły kopulować taką samą sytuację obserwowałem już kiedyś gdy samica przeszła wylinkę a przebywający przy niej samiec zaczął kopulować w kilka godzin po wylince, niestety tamta samica padła. zastanawiałem się wtedy czy to przez zbyt wczesną kopulację i wycieńczenie organizmu związane z wylinką. zobaczymy co będzie dalej kopulacja trwa już drugi dzień z przerwami, samica póki co nie wyszła z kryjówki.

tak swoją drogą to gdyby udało mi się dochować małe krabiki do normalnych rozmiarów odpowiednich dla sprzedawanych krabów, to byłbym "bogaczem" :) kraby regularnie podchodzą do tarła i widzę tylko maluchy noszone pod odwłokiem. często znajduję je żywe na gąbce od filtra i w filtrze kubełkowym.

Autor admin
Admin
#56 - Posted: 21 Wrz 2012 15:22 
Rozmnożenie krabów tanganickich nie jest trudne, ale ich wychowanie...jak dla mnie w tej chwili niemożliwe. Nie wiem w czym tkwi klucz, ale młode po jakimś czasie padają.

Marta

Autor michal1313
Użytkownik
#57 - Posted: 12 Paź 2012 12:36 
Hej Marto,

potwierdzam po raz kolejny tożsame zachowanie krabów samca i samicy tj. przed wylinką razem do jakiej nory, samiec broni wejścia do niej, nie wypuszcza samicy, po wylince "sex" kilku dniowa ochrona samicy i każdy w swoją stronę:)

czy posiadasz Marto kraby białe, lub czy będziesz zamawiała?

Autor admin
Admin
#58 - Posted: 12 Paź 2012 12:44 
Michał,

Czy Ty wiesz, że we śnie pytałam Cię jak kraby? A potem rano zapomniałam.

Super obserwacje:) To faktycznie niesamowicie ciekawe:) Czy tym razem inna samica?

Zamówiłam, ale to jeszcze potrwa - czekamy na złowienie ryb w DRK, a dwa razy wrócili, po problemach, z niczym.

Marta

Autor michal1313
Użytkownik
#59 - Posted: 12 Paź 2012 13:13 
tak to kolejna samica, przeszła ładnie wylinkę chodzi po akwarium przyjmuje pokarm więc chyba jest ok. jest to samiczka, która straciła w nieokreślonych okolicznościach szczypiec, który tuż przed wylinką zaczął jej się zawiązywać było widać taki odrastający kikut może około 0,5 cm. tuż po wylince jak tylko wyszła z nory ma już piękny nowy szczypiec sporej wielkości więc regeneracja po stracie była można rzec - błyskawiczna.

samica wcześniej przechodząca wylinkę też śmiga po zbiorniku, obie są naprawdę sporej wielkości:) teraz czas na samca.

pytam o kraby ponieważ niespodziewanie padł jeden z samców ten, który zajmował się pierwszą samicą. miał sporo ubytków tj. ukruszony szczypiec (było widać w nim otwór od czubka), "kolano", pancerz - prawdopodobnie wyniki potyczek chyba, że brak jakiegoś minerału.

zobaczymy jak będzie dalej. samice przeszły ładnie wylinkę chciałbym aby ten samiec się wziął za zrzucanie ponieważ jakiś mikrus z niego:)

Autor michal1313
Użytkownik
#60 - Posted: 25 Paź 2012 00:52 
hej Marto,

Plathythelphusa maculata, Spekia zonata, alto, multiki i co jeszcze zaproponowałabyś tak, aby nie zeżarło i krabików i ślimaków (chyba, że krabiki zeżrą ślimaki). Myślą przewodnią jest niecka na powierzchni dna 160x60

michał

Strona  Strona 2 of 3:  « Previous  1  2  3  Next » 
Bezkręgowce z Tanganiki Forum Tropheus Tanganika / Bezkręgowce z Tanganiki / Krab biały Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®