Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Uwagi Dotyczące Funkcjonowania Forum Forum Tropheus Tanganika / Uwagi Dotyczące Funkcjonowania Forum /

AZOTYNY NA MAKSA - POMOCY!!!!!!!!!!

Autor MPJANUSZ@WP.PL
Anonimowy
#1 - Posted: 3 Kwi 2011 09:21 
Witam,
mimo że mam trofy od 7 lat zrobiłem głupotę roku.Wymieniłem cały wkład w kubełku eheim 2317 i nawet nie zostawiłem " błotka " z bakteriami.
Dodałem bakterie i robię podmianki wody.Wlałem po konsultacji w sklepie - easy life filtermedium , easy balance i neutra firmy femanga na szybkie obniżenie azotynów.Niestety 12 ryb padło w czwartek głównie duże dubois a uchowały się wszystkie simochromis diagramma.Dziś znowu zaczynają podpływać pod powierzchnie głównie małe dubois - błagam co robić.Jestem trochę bezsilny.Czy zmienić temperaturę ( jest 25,9 stopni).
Robię testy i wychodzi około 60-80 mg/l NO3, co ze swiatłem wyłączyć gdy wlewam " preparaty" , dorzucić jeszcze filtr i napowietrzacz?
Help - kiedyś bardzo pomógł mi TIMUS - może i tym razem? :-(((

Autor trofek
Użytkownik
#2 - Posted: 3 Kwi 2011 10:14 - Edytowany przez: trofek 
Dodaj soli do wody w ilości 3 łyżki stołowe na 100l wody w akwarium.2 razy dziennie podmiana wody w ilości 10-15%(rano i pod wieczór).Najlepszy środek na usuwanie azotynów jaki znam to Toxivec Sery,osobiście go testowałem w podobnej sytuacji.Dobrym absorbentem NO2 jest Purigen, który można włożyć do kubełka,Są to działania doraźne.Skorzystaj z opcji szukaj i znajdź podobne problemy.Powodzenia.No i podstawa, to przez cały czas walki z wysokim poziomem azotynów nie karm ryb.

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 3 Kwi 2011 11:21 
Sytuacja jest krytyczna!

Ech - tylko jeden filtr miałeś?

Sól , bardzo silne napowietrzanie, nie karm ryb.

Czy masz kogoś kto może dać Ci filtr ustabilizowany lub biologię z niego?

Toxivec zadziała szybko doraźnie (kilka godzin), ale nie ustabilizuje biologii.

Gdzie mieszkasz?

Marta

Autor sander
Użytkownik
#4 - Posted: 3 Kwi 2011 11:57 
Trzeba odłowić ryby i przenieść do dojrzałego akwarium bo inaczej zginą w takim przypadku nie ma co zwracać uwagi na mieszanie biologii bo sytuacja jest wyjątkowa.

Autor fishfan
Użytkownik
#5 - Posted: 3 Kwi 2011 13:05 
Wymieniłem cały wkład w kubełku eheim 2317
MPJANUSZ@WP.PL
nie ma takiej opcji
błotko to Ty miałeś w akwarium
Podziękuj Timusowi i tym którzy CI chcą pomóc,ja powiem delikatnie
NIE LUBIE TAKICH POSTÓW!!
jak można...!?

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 3 Kwi 2011 14:47 
MPJANUSZ@WP.PL


Masz problem i nie odpowiadasz? Miałeś tych problemów już sporo

Marta

Autor MPJANUSZ@WP.PL
Anonimowy
#7 - Posted: 3 Kwi 2011 17:16 
uff , dorzuciłem drugi filtr, nie karmię , napowietrzam i chyba jest poprawa.Dzięki za pomoc.

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 3 Kwi 2011 17:44 
Czy nowy filtr jest ustabilizowany? Jak nie to nic nie zmieniłeś!

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#9 - Posted: 3 Kwi 2011 20:41 
Post jest o azotynach na maxa, a wynik jest podany na azotany. Jak rozumiem azotany sa w tym wypadku zupelnie korzystnym zjawiskiem - znaczy ze cos przerabia NO2 na NO3...

Swoja droga Ja tez raz oczyscilem kubelek i zupelnie nic sie nie stalo - wystarczylo miec glowice z gabka, NO2 nawet sie nie wahnelo...

Autor trofek
Użytkownik
#10 - Posted: 3 Kwi 2011 21:57 
Jak odpisywałem na post MPJANUSZ@WP.PL, to mam wrażenia że nie było podanych żadnych parametrów(również NO3).Kiedy ktoś pisze azotyny na maksa, to dla mnie oznacza zagrożenie życia ryb, zresztą posty Marty i Sandera świadczą o tym samym.nechor On napisał o wymianie całego wkładu w kubełku, a to oznacza problemy z biologią, przy jednym filtrze z jej prawie utratą.Kłania się dokładne opisywanie zaistniałej sytuacji i innych danych potrzebnych do prawidłowej oceny sytuacji.To chyba był żart i to niesmaczny.

Autor nechor
Użytkownik
#11 - Posted: 4 Kwi 2011 00:00 
Tak, pisal o calej wymianie wkladu, ale juz kiedys toczylismy dyskusjeo tym, gdzie moze umiejscowic sie biologia i wyszlo na to, ze na gabce filtra wewnetrznego moze byc jej calkiem sporo. Moge sobie tylko poteoretyzowac (odbiegajac moze od sytuacji autora watku), ze posiadajac filtr wewnetrzny i przy zachowaniu ostroznosci w karmieniu, mozna by sie pokusic o wymiane wkladow w kubelku bez wielkiej rewolucji. Zaznaczam, ze to tylko takie moje gdybanie, za ktore, bron Boze, nie bede bral odpowiedzialnosci :-)

A co do tego watku: opis sytuacji jest tak skapy, ze chyba wyklucza udzielanie precyzyjnej porady.

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 4 Kwi 2011 08:23 
W tym wypadku ryby padają nie od wysokiego N03 tylko wysokiego N02.

MPJANUSZ@WP.PL prawdopodobnie nie bardzo wie co pisze, w dodatku nawet nie odpowiada jaki filtr włożył czy miał dodatkowy?

Chce pomocy, tylko kontaktu brak.

Marta

Autor trynqz
Użytkownik
#13 - Posted: 3 Maj 2011 11:11 
witam serdecznie,
Ponieważ mam/miałem podobny problem to opisze go tu by nie dublować wątków.
Zacznę niemal identycznie jak MPJanusz - Tropheusy mam od ponad 7miu lat, przetrwałem z nimi kilkudniowe braki prądu, przeprowadzkę, zmianę akwarium, bloat i wiele innych...
Mam zbiornik 150x50x50 z filtrem eheim 2028 (do 600l) wypełniony ciemnym żwirkiem chyba wulkanicznym, pokruszonymi koralowcami, rurkami ceramicznymi oraz gąbką i włóknina. Napowietrzacz rurką gąbkową rozprowadzony pod skałami,a na dnie piasek kwarcytowy. Skały to mix ze sklepu ogrodniczego - od wielkiego rzecznego kloca przez zielone i czarne cosie oraz czerwone wapienie. Do tego coś o strukturze pumeksu na czym pięknie rośnie anubias.

Rybki:
- 90% obsady to tropheus chimba piękne, spokojne stadko ok 18 dorosłych sztuk
- jeden weteran dubois
- kilka red red malawi
- dwa cosie sumowate
- kilka glonojadów

Ogólnie w akwa do grudnia 2010 panował ład i harmonia. Na początku grudnia zauważyłem długie ciągnące się kupy, podwyższoną agresje oraz brak jakichkolwiek zalotów nawet po podmianie wody. Zmierzyłem parametry wody i niestety PH (test JBL) ok 7,5 natomiast NO3 grubo powyżej skali (test zoolek). Zakupiłem szybciutko Filtax Nitratex (2 duże woreczki umieściłem w koszykach filtra, oraz jeden mały zawiesiłem w akwarium - czyściłem je codziennie roztworem soli kuchennej zgodnie z instrukcją z opakowania) do tego co dwa/trzy dni podmianka 50% wody oraz dawkowanie Tetra Nitrate Minus oraz JBL Denitrol. Dodatkowo sypałem sól JBL AquaDur.
Po tygodniu może dwóch takiej pracy dokładnie w pierwszy dzień świąt cała obsada z Tanganiki padła, wszystkie inne rybki nawet malutkie potomstwo malawi przeżyło.
By wypełnić puste akwa zadomowiły się tam dwa karasie na okres zimy, jednak czas je wyeksmitować do oczka ogrodowego i powrócić do tego co mi bliskie - Trofcie.

Czas na pytania - co wtedy zrobiłem źle? I co teraz mam zrobić by na dzień dobry nowa obsada zadomowiła się bez przeszkód?

Dodam, że planuje zmianę wystroju, nowe kamienie zgodnie z tym co piszecie (głównie duże łupki) zakupione, wyczyszczone czekają na wyparzenie oraz nowy piasek czeka na lepszą pogodę i odmulenie/wyczyszczenie itd.

pozdrawiam
Rafał

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 3 Maj 2011 13:01 
Najważniejsze to opisanie czasu w jakim wprowadzałeś ryby, co kiedy dokładałeś? Czym karmiłeś ryby?

Czy tylko jeden filtr miałeś?

Dodam, ze obsada bez sensu, masakra. Dla mnie zupełnie nie do przyjęcia.

Marta

Autor trynqz
Użytkownik
#15 - Posted: 3 Maj 2011 14:31 
Nowej obsady jeszcze nie mam,dopiero planuję jej zakup. Karmię tylko spiruliną. Tak mam jeden filtr akwa ma niecałe 400l a filtr jest do 600l wiec sądziłem że jest ok.
Obsada z malawi to pozostałość po starym zbiorniku...nie było awantur wiec pływały razem, zdaję sobie sprawe ze to nie profesjonalne ale skro się dogadywały i znały z Tofciami od "małego" to nie widziałem w tym niczego złego.

Bardziej niż o obsadę chodzi mi o wodę i jej parametry - czego unikać / co zmienić by PH i NO3 były na odpowiednim poziomie? Przed grudniem wodę badałem ze 2razy w roku profilaktycznie i zawsze parametry były super - nie wiem z jakiego powodu się tak bardzo pogorszyły.

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 3 Maj 2011 14:43 
Najważniejsze to opisanie czasu w jakim wprowadzałeś ryby, co kiedy dokładałeś? Czym karmiłeś ryby?

Chcesz ustalić przyczynę niepowodzeń więc odpowiedz na pytania zadane powyżej.
Najważniejsze to opisanie czasu w jakim wprowadzałeś ryby, co kiedy dokładałeś?

Parametry to zapewne nie jedyna przyczyna śmierci Tanganickiej obsady.

Marta

Autor trynqz
Użytkownik
#17 - Posted: 3 Maj 2011 15:37 
ok,ok - ponieważ to dawno było i troszeczkę już niepamietam dlatego nie odpowiedziałem. Żadnych nowych ryb / skał / roślinek nie wprowadzałem od sierpnia 2008 (obsada z Tanganiki była prezentem urodzinowym)

start w roku 2000 - najpierw było mini Malawi w starym 80l akwa znalezionym w piwnicy, następnie glonojady, 4ry dubois tłukące się do nieprzytomności, zmiana akwarium (dla dubois), przeprowadzka w 2007 roku i zakładanie wszystkiego od nowa, obsada z Tanganiki w 2008 plus kilka malutkich Anubiasów... regularne tarła rybek zarówno Malawi jak i Tanganiki, podmianki wody (20-30%) w lato co 2-3 tygodnie w zimie rzadziej. Czyszczenie filtra 2/3 razy w roku pod bieżącą wodą jednak zalewanie go wodą z akwa.Nigdy wymiana wody i filtra w tym samym czasie.

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 3 Maj 2011 16:53 
A kiedy czyściłeś Twoim sposobem filtr przez chorobą?

Dla mnie to przyczyna tego wszystkiego. Filtr czyścimy wtedy, gdy mamy drugi w zbiorniku i ZAWSZE CZYŚCIMY GO W WODZIE Z AKWARIUM!.

Spora obsada, wyczyszczenie biologii i problem gotowy.

Marta

Autor trynqz
Użytkownik
#19 - Posted: 3 Maj 2011 17:05 
przyznaje ze nie pamiętam, PO incydencie byłem zbyt podłamany by pytać, a PRZED zbyt 'mondry i dośfiadczony'...

Ok,a co z sytuacja teraz? PH własnie sprawdziłem - 7, NO3 nadal ponad skalą lub w jej max granicy.
Do zmiany PH moge uzyc soli aqua dur oraz mam troche muszli - moge je skruszyc do filtra. Wymiana piasku tez powinna pomóc, ale co z NO3 jak sie go pozbyć?

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 3 Maj 2011 19:14 
Podmiany wody, dobra filtracja to na pewno obniża N03. Rób częste podmiany wody - 2-3 razy w tygodniu po 10-15%. Sprawdź w akwarium czy nigdzie nie ma padłych ryb. Sprawdź N03 w kranie.

Założ filtr mechaniczny - w tanganickim zbiorniku powinna być co najmniej 2 krotna nadfiltracja, a tego nie masz.

Czy masz piasek czy żwir? Jakie masz tam ryby teraz? Aby dołożyć obsadę musisz uporać się z problemem i......pozbyć się całkowicie starych ryb. Inaczej nie próbuj od nowa.

Marta

Autor trynqz
Użytkownik
#21 - Posted: 3 Maj 2011 20:31 - Edytowany przez: trynqz 
podmiany wody - ok
wymieniając piasek przeczeszę pustynię w poszukiwaniu trupów

filtr mechaniczny w innych postach widziałem ze polecacie AQUA SZUT T-HEAD 550 L/H - ok?

mam piasek, taki bardzo drobny i biały - planuje uzupełnić braki świeżym a jeśli będzie duza różnica w barwie to postaram sie podmienić całość

obsada:
2 karasie - wylatują w pierwszy słoneczny dzień
glonojady 3szt zbrojniki, 1 gibiceps
2 zebry red red
2 bocje tygrysie
póki nie ma agresji to wolałbym ich nie wywalać

przy okazji obsady pytanie - czy F1 są bardziej wymagające / wrażliwe od takich trofci co już kilka pokoleń na kranówce żyją?

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 3 Maj 2011 21:13 
Poczytaj na naszym forum o łączeniu biologii i sam zobaczysz. Może wtedy zrozumiesz o co chodzi. Ponadto Twój upór w łączeniu biotopów nie wróży nic dobrego. Jak na tak "starego" akwarystę dziwi mnie to.

Po zapoznaniu się z tematem mam nadzieję, że napiszesz co dalej zamierzasz. Wnioski są tylko jedne, ale poczekam na nie z Twojej strony. Dotyczą one ryb z odłowu, F1 i Fx.....

Marta

Autor trynqz
Użytkownik
#23 - Posted: 4 Maj 2011 18:09 
F1 i Fx... wnioski są oczywiste, chodzi mi tylko jak wielka jest różnica?

Autor sander
Użytkownik
#24 - Posted: 4 Maj 2011 21:32 
trynqz

przy okazji obsady pytanie - czy F1 są bardziej wymagające / wrażliwe od takich trofci co już kilka pokoleń na kranówce żyją?

Nie ma żadnej różnicy w wymaganiach, jedne i drugie wymagają tak samo odpowiednich parametrów.

Uwagi Dotyczące Funkcjonowania Forum Forum Tropheus Tanganika / Uwagi Dotyczące Funkcjonowania Forum / AZOTYNY NA MAKSA - POMOCY!!!!!!!!!! Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®