Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Uwagi Dotyczące Funkcjonowania Forum Forum Tropheus Tanganika / Uwagi Dotyczące Funkcjonowania Forum /

Xenotilapia ochrogenys a Xenotilapia sp. "ochrogenys Ndole" - różnice

Autor rufus1
Użytkownik
#1 - Posted: 16 Sier 2006 10:47 
Witam!!!
W interenecie mozna spotkac te dwie nazwy. Czy sa one odrebnymi gatunkami czy tez nie? Jakie sa różnice miedzy tymi rybami ?
W tym temacie mam bardzo skromna wiedze. Czy ktos z forumowiczów posiada jakies informacje zwiazane z tym tematem?
Dziekuje ew. odpowiedzi.
Pozdrawiam Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 16 Sier 2006 11:00 
Jezeli chodzi o widoczne roznice miedzy tymi "gatunkami" to sa one widoczne w wielkosci ryb, ksztalcie i wielkosci pyszczka/glowy oraz ubarwieniu. X. sp. "ochrogenys Ndole" posiada 4-5 ciemnych plam na tulowiu.
Jakie sa różnice miedzy X. ochrogenys "Ndole" a x. ochrogenys "Mzuri".
Ze zdjec wynika ze X. "Ndole" ma bardziej widoczne na pletwie grzbitowej czarne plamki.
Taka jest moja wiedza w skrocie na ten temat.
Leszek

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 16 Sier 2006 12:31 - Edytowany przez: admin 
Z tego co wiem Leszku to X sp. ochrogenys Ndole żyje tylko w Ndole Bay, X. ochrogenys zyje w Tanzanii, Burundii, ale nigdy nie występuje na południu w Zambii. Faktycznie X . sp. ochrogenys Ndole ma jako jedyna 5 kropek na tułowiu. Resztę postaram się poszukać.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#4 - Posted: 16 Sier 2006 20:03 
Dziekuje Marto! :-)
Różnice w wystepowaniu tych ryb w jeziorze byly mi znane. Ale czekam na jakis jeszcze inne wiadomosci
Leszek

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 16 Sier 2006 21:14 
Jutro Leszku poszukam w bazie uniwersyteckiej. Może są jakieś naukowe opracowania.

Marta

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 17 Sier 2006 12:21 
Niestey nic nie znalazłam. Szkoda, moze ktoś ma jakies informaje?

Marta

Autor fazi64
Użytkownik
#7 - Posted: 17 Sier 2006 13:55 
Witam,
Ciekawa dyskusje na ten temat znalazlem tu:
http://szort.pl/1fcut
Moze troche wniesie nowego.
Pzdr.
Fazi64

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 17 Sier 2006 14:39 
Tak dysputa jest bardzo ciekawa. Ale wynika z niej wyraźnie, że nadal nie ma badań i X. sp. ochrogenys Ndole nie jest zaklasyfikowana. Chyba nikt jeszcze nie robił badań molekularnych ani morfologicznych tych taksonów.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#9 - Posted: 17 Sier 2006 21:15 
Dziekuja za informacje. To akurat forum o Xenach znam i przegladam.
Leszek

Autor krisgdansk
Użytkownik
#10 - Posted: 27 Paź 2006 12:23 
rufus1
witam otrzymałem info od pani Marty że jest Pan z Władysławowa co bardzo mnie ucieszyło bo od jakiegos czasu czytuje to forum i Panskie opinie są dla mnie bardzo wartościowe .
posiadłem 2 akwaria z paletami ale ponieważ spełnilo sie moje marzenie i odchowałem nowe pokolenie tych pieknych ryb postanowiłem wrócic do drugiej fascynacji z przed 15 lat czyli Tanganika, wtedy to były trofeusy i myslałem że i tym razem tak bedzie ale poniewaz najpierw postanowiłem poczytac co sie zmienilo zafascynowały mnie ryby piaskowe a zwłaszcza Xenotilapia .
W zwiazku z tym ze przymierzam sie do zakupu tych ryb a mieszkam w Gdańsku czy istniała by mozliwośc zobaczenia ich u Pana na żywo w dogodnym dla Pana terminie? Jeśli nie byłby to dla Pana problem to poprosze o nr tel. lub info na mail wenabis@wp.pl mój nr 501154678
pozdrawiam Krzysztof Wąsik

Autor rufus1
Użytkownik
#11 - Posted: 27 Paź 2006 22:37 
Witam!
Nie ma sprawy z zobaczeniem ryb w akwarium i porozmawianiu na temat tych przepieknych ryb oraz innych z Tanganiki.
chwilowo jestem cytujac powiedzenie z polskiego filmu : "zarobiony", i jak tylko uporam sie ze swoimi sprawami to odezwe sie. Mysle ze bedzie to na poczatku listopada.
Zapraszam serdecznie!
Leszek

Autor krisgdansk
Użytkownik
#12 - Posted: 28 Paź 2006 00:05 
Dzieki będe oczekiwał
Pozdrawiam

Uwagi Dotyczące Funkcjonowania Forum Forum Tropheus Tanganika / Uwagi Dotyczące Funkcjonowania Forum / Xenotilapia ochrogenys a Xenotilapia sp. "ochrogenys Ndole" - różnice Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®