Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Jedzą czy nie jedzą ...

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor Jac
Użytkownik
#1 - Posted: 24 Maj 2007 22:09 
Witam. Akwarium 450 l, parametry wody dobre-co tygodniowa wymiana 15-20%, temp. 26 st. Trzy tygodnie temu połączyłem dwa stada ilang (jest ich teraz 22 szt.) i kilka ryb tzn. z tego dokupionego stada wogle nie jest zainteresowana podawanym pokarmem. Wolą kopać w podłożu i skubać glony z czego się da. Pozostała część ryb zabija się o pokarm. Nie podawałem pokarmu nawet przez tydzień, ale to nic nie dało. Ryby się normalnie wycierają, niby wszystko jest ok. Obecnie też karmie raz dziennie kilkoma rodzajami płatków, granulaty na razie odstawiłem. Jak te dwie ryby przekonać do jedzenia-pływają normalnie, tłuką się z inymi itd. Czy to normalne?

Autor tasma
Użytkownik
#2 - Posted: 24 Maj 2007 22:20 
Trzy tygodnie i niejedzenie. To pachnie aeromonas.
Czy jestes pewny ze skubia glony?

Autor Jac
Użytkownik
#3 - Posted: 24 Maj 2007 22:25 
Czym???
Obserwuje ryby więc widze co robią.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#4 - Posted: 24 Maj 2007 23:53 
A czy te ryby które nie jedzą to np. nie łapią pokarmu i po jakimś czasie go nie wypluwają?? Moim zdaniem to też na 90 procent aeromonas tym bardziej że miało tutaj miejsce łącznie stad. Zastanawiający jak dla mnie jest jedynie fakt skubania glonów. Te ryby od początku nie jedzą czy może przez pierwsze dni pobierały pokarm bo to też dosyć istotne???

Pozdrawiam
Łukasz

Autor tasma
Użytkownik
#5 - Posted: 25 Maj 2007 08:14 
Jac
Poszukaj informacji o aeromonas hydrophilia.
na przyklad tutaj:
http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=6&topic=1152&page=1#msg20284

Schorzenie pojawia sie 2-3 tygodnie po polaczeniu roznych biologii (w Twoim przypadku polaczenie stad). Ryby przestaja przyjmowac pokarm, po kilkunastu dniach zaczynaja chowac sie, slabna, a w koncu padaja.
W poczatkowym stadium powinien pomoc zestaw metronidazol + bactopur direct, w bardziej zaawansowanym mocny antybiotyk np. doxycyklina.
Oczywiscie sa rozne szczepy aeromonas, nie koniecznie kazdy jest wrazliwy na doxycykline. Idealnie byloby oddac jedna rybe na badania (niestety musi byc zabita).

Przemek

Autor Jac
Użytkownik
#6 - Posted: 25 Maj 2007 08:53 
Czasami złapie pokarm i wypluje, ale generealnie najczesciej to przesiewa piasek przz skrzela , poza tym zachowuje się jak zdrowa ryba.

Autor timus
Użytkownik
#7 - Posted: 25 Maj 2007 10:04 
Zdrowy tropheus to ryba wiecznie głodna! Więc nie zachowują się normalnie.

Przychylam się do opinii Przemka "Tasmy"

Marcin.T <')))><

Autor Jac
Użytkownik
#8 - Posted: 25 Maj 2007 10:09 
Może odłowić te dziwne ryby i przeleczyć je osobno. Pięć samic nosi już narybek 2-3 tydzień). Ten antybiotyk z tego co czytałem raczej je wykonczy. chyba że odłowie samice ???

Autor tasma
Użytkownik
#9 - Posted: 25 Maj 2007 10:55 
Antybiotyk nie powinien zrobic krzywdy mlodym (jesli podasz wlasciwa dawke), a odlowienie tylko pogorszy sytuacje chorych ryb. Ja bym leczyl w ogolnym.
Od kiedy nie jedza i ile ich jest? Jesli trwa to dluszej niz dwa tygodnie, najlepiej bedzie oddac rybe na badania. Nie masz czasu zeby testowac, ktory antybiotyk okaze sie skuteczny.

Autor Jac
Użytkownik
#10 - Posted: 25 Maj 2007 12:20 
Są to dwie ryby, nie jedzą od chwili połączenia stad. W niedziele będzie 3 tygodnie.Napisz dokładnie jek przeleczyć ryby. Dzieki

Autor duch
Użytkownik
#11 - Posted: 25 Maj 2007 13:03 
Witam.
Moim zdaniem powinieneś napisać coś więcej o tych rybach.Miałem taki przypadek z 2 sztukami kasangi z odłowu.Zachowywały się identycznie jak Twoje ilangi.Jedna z tych ryb zaczęła przyjmować sztuczny pokarm po okołó 2 miesiacach,a druga potrzebowała pół roku,aby nauczyć się jeść inne jedzonko niż glony.
Pozdrawiam-Andrzej

Autor Jac
Użytkownik
#12 - Posted: 25 Maj 2007 13:44 
Tak one są z odłowu ale rok czasu pływały w akwarium u poprzedniego właściciela i było ok. Jeszcze kilka dni temu jeden samiec też nie pobierał pokarmu ale teraz już zaczał normalnie jeść z tym że pokarmu nie pobiera z tafli wody-mowa o płatkach, tylko czeka aż coś zacznie opadać. Co moge jeszcze napisać ...

Autor duch
Użytkownik
#13 - Posted: 25 Maj 2007 14:10 
Witam.
Moze tak wpłynęła na nie zmiana akwa,albo nie do końca było oki,może zawsze tak pobierały pokarm,tzn,przesiewając z podłoża i skubiąc glony.Ja nie spieszyłbym się zbytnio z leczeniem.Może i sie mylę ale jednak poczekałbym spokojnie,zwłaszcza,że ryby nie wykazują z tego co piszesz żadnych niepokojących objawów.
Pozdrawiasm-Andrzej.

Autor tasma
Użytkownik
#14 - Posted: 25 Maj 2007 15:21 
Dla wyjasnienia. Ja nie widze tych ryb i nie moge stwierdzic czy leczyc czy nie. Mialem u siebie aeromonas w dokladnie takiej samej sytuacji (dolaczenie ryb do stada).
Ryby nie jadly i po okolo miesiacu (mimo leczenia) czesc z nich padla.
Jesli jest to aeromonas, liczy sie kazda chwila.
Do aeromonas nie pasuje mi jednak skubanie kamieni i przesiewanie piasku. Nigdy nie zaobserwowalem czegos takiego u chorych ryb.

Jesli zdecydujesz sie na leczenie, doksycykline podaje sie w ilosci 3g/ 100 l wody netto. Jest to dokladnie opisane w watku, ktory podalem wyzej. Konieczne silne napowietrzanie.

Tyle ode mnie. Decyzja nalezy Jac do Ciebie.

Przemek

Autor rambowskixx
Użytkownik
#15 - Posted: 25 Maj 2007 19:00 
Skoro ryby nie jadły od początku od kąd nasz kolega je ma to nie koniecznie jest to aeromonas. Jeśli rok czasu pływały u kogoś innego i były zdrowe to spytaj się dokładnie czym były karmione to bardzo ważne przy rybach z odłowu(często przyzwyczajone do jakiegoś pokarmu wolą "umrzeć" z głodu niż jeść inny). Przy inkubujących samicach leczenie metronidazol + bactopur może się skończyć śmiercią narybku lub wcześniejszym wypluciem małych przez samice.


Łukasz

Autor Jac
Użytkownik
#16 - Posted: 25 Maj 2007 19:44 
Pytałem czym były karmione i karmie tym samym.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#17 - Posted: 25 Maj 2007 20:30 
Może poprzedni właściciel Cię nie doinformował i pozbył się ryb bo nie wiedział co jest z nimi nie tak. Często w sklepach zoologicznych widziałem ryby wykazujące typowe objawy aeromonas, które żyły nie leczone bardzo długo. Zanim zaczniesz czym kolwiek leczyć poobserwuj jeszcze ryby bardzo uważnie i sprawdź czy nie wykazują innych objawów. Zwróć uwagę na odchody czy coś wydalają.

Łukasz

Autor Jac
Użytkownik
#18 - Posted: 25 Maj 2007 20:54 
Ryby są od p. Marty generalnie, ale ja mam je z drugiej ręki. Były na pewno zdrowe, i oby były nadal. Chyba najlepiej świadczy to że często podchodzą do tarła. pozdrawiam

Autor rambowskixx
Użytkownik
#19 - Posted: 25 Maj 2007 20:58 
No właśnie z drugiej ręki a ryby które podchodzą do tarła wcale nie muszą być zdrowe a już napewno jest rzeczą niepokojącą brak zainteresowania pokarmem przez tyle czasu. Dobrze Ci radze poobserwuj jeszcze dokładnie te rybska.

Łukasz

Autor duch
Użytkownik
#20 - Posted: 25 Maj 2007 21:32 
Witam.
Prawda jest taka,że często sprzedający nie mówi wszystkiego:),może nie kłamie,ale poprostu nie mówi całej prawdy.może to dotyczyć zachowania ryb u niego jak i karmienia.Jednak jak pisałem wcześniej,zachowanie jest idento jak było u mnie i ryby w końcu zaczęły jeść.Nie widzę z opisu zachowania tych ryb powodów do leczenia,ale jak wiadomo-nie widząc ryb mogę się mylić.
Pozdrawiam-Andrzej.

Autor winiar
Użytkownik
#21 - Posted: 28 Maj 2007 23:22 
Jac
Nie piszesz o kilku kwestiach a są ważne:
Jakie masz parametry wody? Jakie miał parametry wody poprzedni właściciel?
Jaką masz filtrację?
Czym karmisz ryby?
Jakie glony skubią? Przez 3 tygodnie to już niewiele ich zostało...
Jakiej wielkości miał zbiornik poprzedni właściciel?

Napisz coś więcej o swoim zbiorniku - to pomoże w rozwiązaniu problemu.


Pozdrawiam

Marek

Autor Jac
Użytkownik
#22 - Posted: 29 Maj 2007 23:41 
Parametry wody są ok, tj. twardość-8, azotyny-0,1 i azotany-12,5. Filtracja powerhead 802 z dużą gąbką i eheim 2026.
Spirulina forte, sera płatki i granulat, tetraphyll płatki i granulat, 3 rodzaje tabletek roslinnych na szybe tabcin, poprzednio dostawały solowca raz w tygodniu, ja tego nie daje.
Głównie przesiewają piasek w poszukiwaniu pozywienia.
Poprzednio zbirnik 240l teraz 450.

Ale powoli ryby zaczynają odżywać. A te dwie ryby co do których miałem wątpliwości to tak jak pisał wyżej Duch-ryby z odłowu po prostu róznie zachowują sie przy karmieniu-tj. niezbyt chetnie pobieraja pokarm z tafli, wolą jak cos opada lub spadnie i wtedy przesiewaja piasek w poszukiwaniu pokarmu bo dno wygląda ja skopana działka. pozdrawiam

Autor rambowskixx
Użytkownik
#23 - Posted: 30 Maj 2007 00:08 
No2 - 0,1 mg/l to są wg. Ciebie parametry ok?? Azotyny przy prawidłowej filtracji powinny być nie wykrywalne. Masz więc najprawdopodobniej odpowiedź dlaczego Twoje ryby się zachowują tak a nie inaczej no chyba że źle zmierzyłeś ten poziom albo masz przeterminowane testy. No3 masz jednak bardzo niskie wiec podejrzewam że to no2 faktycznie może w tej sytuacji być dobrze zmierzone.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor tasma
Użytkownik
#24 - Posted: 30 Maj 2007 07:43 
Jac
Zacznij od zakupu dobrego biostartera. Im szybciej to zrobisz, tym mniej podtrujesz ryby. Mozesz tez zastosowac jakis wklad usuwajacy zwiazki azotowe. Zeby nie rozbierac filtra, mozna go w czyms zawiesic w akwarium.
Wskazanie testu na NO3- przy wykrywalnym poziomie NO2- jest zaklamane. Mierzenie azotanow polega na zredukowaniu ich do azotynow i wybarwieniu, czyli w tym przypadku NO3- jest jeszcze mniejsze.
Jeszcze jedno. Twoja filtracja to tak na prawde filtracja, a nie nadfiltracja, czego wymagaja trofcie. Nie twierdze ze jest to przyczyna obecnego stanu rzeczy, ale jesli pojawia sie mlode moze okazac sie nie wystarczajace.

P.

Autor Jac
Użytkownik
#25 - Posted: 30 Maj 2007 09:28 
Panowie nie rozumiem was. Od 0,1 czyli żółtego pola zaczyna sie skala w testach NO2 zooleka. NO3 mierze testami Sera-pomaranczowe pole czyli drugie do 12,5 w pięcio stopnowej skali. Co do filtra to wiem troche przymały ten zewnętrzy ale póki co wśród tych 22 ryb 15 jest dorosłych. Co tydzień podmieniam 15-20 wody wiec chyba nie jest tak źle jak piszecie. Za 2 tygodnie bede juz miał eheima 3, a to juz na pewno wystarczy.

Autor tasma
Użytkownik
#26 - Posted: 30 Maj 2007 11:49 
Nie znam testow zooleka, a Twoja odpowiedz nie jest do konca dla mnie jasna. Czy test wykrywa jakiekolwiek NO2 czy tez jest to pierwsze pole na skali?
A Twojej filtracji sie nie czepiam. Zasugerowalem tylko ze z czasem moze sie okazac ze bedzie za mala. Tego profesionala 3 chcesz podpiac do 450l?

Przemek

Autor Jac
Użytkownik
#27 - Posted: 30 Maj 2007 19:33 
Jest normalnia skala w postaci barwy i wysokości stężęnia NO2 i odpowiedni opis co trzeba zrobić przy odpowiednim zabarwieniu wody-www.zoolek.pl
Tak tą 3e chce podpiąć pod 450l.

Autor tasma
Użytkownik
#28 - Posted: 30 Maj 2007 20:22 
W taki razie zapomniales dodac azotyny ponizej 0,1, co znaczaco zmienia postac rzeczy.

Autor Jac
Użytkownik
#29 - Posted: 30 Maj 2007 22:38 
Fakt nieprecyzyjnie się wyraziłem- przepraszam:)

Autor rambowskixx
Użytkownik
#30 - Posted: 1 Cze 2007 10:59 
Ja tak jeszcze tylko dwa słowa. Dopiero dzisiaj miałem możliwość obejrzenia testu zooleka na No2. Pierwsze kółko na skali barwnej jest żółte i jest na nim napisane 0,0 następne już ma inną barwę(powiedzmy kremową) i jest na nim napisane 0,1. Pomiar mógł więc wyjść albo 0,0 albo 0,1 i wyżej. Na moim teście nie widzę innej skali.

Pozdrawiam
Łukasz

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Jedzą czy nie jedzą ... Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®