Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Problem z oświetleniem (stres ryb)

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor aki
Użytkownik
#1 - Posted: 9 Maj 2008 07:33 
Witam, mam następujący problem z moimi kasakalawe.
Po załączeniu światła w akwarium ryby ukrywają pomiędzy skałami i pozostają w ukryciu tak długo jak pali się światło. Gdy swiatło pali sie ponad 30 min ryby zaczynają pływać wzdłuż bocznej szyby z góry na dól i tak aż światło zostanie wyłączone. Tropche mnie to martwi bo chciałbym podziwiać rybki gdy pali sie świtło w akwarium. Co mam zrobić aby przyzwyczić je do światła ?? Świetlówki w akwarium śa standardowe.

Autor duch
Użytkownik
#2 - Posted: 9 Maj 2008 08:52 
Właśnie przerabiam podobny tamat:),po raz kolejny:).Kupiłem stado z odłowu ,które też się tak zachowywało u poprzedniego właściela.
Było to w niedzielę.Od poniedziałku ryby mają normalnie zapalane światło i początkowo reakcja też była taka ,że chowały się w kamieniach.Wtedy dostają jedzenie.Początkowo dosc nerwowo wypływają i łapią płatki lub roztarty granulat.Nazywam to "nauką głodem".Dzisiaj sytuacja wygląda tak,że ryby już wiedzą,kto daje żarełko:).Podchodzę do akwa i ryby meldują się przy szybie:).
Andrzej.

Autor Krzych
Użytkownik
#3 - Posted: 9 Maj 2008 09:31 
Nazywam to "nauką głodem".

Taka nauka , to sposób dobry na wiele problemów.Zaczynając od przyzwyczajania do nowego pokarmu , kończąc na przyzwyczajaniu ryb do siebie.Moje stadko , chociaż F1 , było również płochliwe.Obecnie przyzwyczaiłem je do tego stopnia , że w tym momencie praktycznie nie reaguja na oświetlenie , a jedzonko pobierają z ręki , o ile tylko w ten sposób je karmię , a na początku hodowli , przy włączonym oświetleniu były bardzo płochliwe.Trochę sprytu i cierpliwość powinny załatwić sprawę.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#4 - Posted: 9 Maj 2008 09:34 
Po załączeniu światła w akwarium ryby ukrywają pomiędzy skałami i pozostają w ukryciu tak długo jak pali się światło.

Jaki masz zbiornik, jakiej mocy oświetlenie, ile ryb tam pływa, jak długo.....? Opisanie problemu w ten sposób pozwoli nam na obszerniejsze spojrzenie na Twoje akwarium i tym samym znalezienie głównego powodu, który wpływa na takie zachowanie Twoich ryb.

Łukasz

Autor aki
Użytkownik
#5 - Posted: 9 Maj 2008 10:01 
Zbiornik 250 litrów
Świetlówki standardowe jakie były w pokrywie (nie wiem dokładnie)
W zbiorniku pływa 10 ryb kasakalawe od początku marca 2008r.

Autor bernard
Użytkownik
#6 - Posted: 9 Maj 2008 10:05 
Wyjmij na początek jedną świetlówkę i postępuj jak napisał Duch.

Masz za małe stado, co też nie pomaga pozbycia się płochliwości

Autor aki
Użytkownik
#7 - Posted: 9 Maj 2008 10:28 
Wiem że małe stado ale ile mogę wrzucić rybek do 250 litrów. Myślę że 10 szt to jest max aby swobodnie sobie pływały :)
Zrobie jak mówicie :)

Autor bernard
Użytkownik
#8 - Posted: 9 Maj 2008 11:15 
to rzeczywiście mały zbiornik, ale przy odpowiedniej jego aranżacji możesz mieć w nim 15 ryb (o ile nie masz możliwości postawienia większego) pod warunkiem, że nie jest ono jakieś nietypowe, tzn. wąskie i wysokie

Autor aki
Użytkownik
#9 - Posted: 9 Maj 2008 11:38 
Zbiornik ma wymiary 100x50x50 chętnie bym zmienil na jakis 375 litrów ale narazie nie mam do tego warunków :(

Autor aahaja
Użytkownik
#10 - Posted: 9 Maj 2008 11:58 
W takim akwa 15-18 sztuk ryb to optimum.
Kwestia miejsca do pływania - wywala się (jeśli jest) nadmiar skałek, kryjówek i zbędnego piasku.
Oświetlenie: max 1 rura 20/18W. Ryby zupełnie inaczej się zachowują.
K

Autor Krzych
Użytkownik
#11 - Posted: 9 Maj 2008 12:46 
Po załączeniu światła w akwarium ryby ukrywają pomiędzy skałami

W przypadku moich przygód z nadmiernie płochliwymi rybami , dobre efekty przynosiła zmiana barwy światła.Przy 2 żarówkach energooszczędnych ( nie pamiętam w tym momencie firmy) dających porównywalne mocą światło do świetlówki , ale o ciepłej żółtej barwie , w zbiorniku robiło się o wiele spokojniej.W tej chwili świetlówki Aqurelle stosuję tylko w akwarium z płaszczkami , którym chyba żadna barwa nie przeszkadza.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#12 - Posted: 9 Maj 2008 15:53 
Świetlówki standardowe jakie były w pokrywie (nie wiem dokładnie)

Sprawdź to dokładnie bo być może masz zbyt intensywne oświetlony baniaczek. Ja proponuję również maksymalnie 18 W. Co do ilości stada to przy 10 rybach stres może pozostać nawet po zmniejszeniu intensywności oświetlenia. Akwarium masz zdecydowanie za małe jak na Tropheusy ale skoro już takie masz to dokup przynajmniej 5 sztuk kasakalawe a na pewno sytuacja się poprawi.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor duch
Użytkownik
#13 - Posted: 9 Maj 2008 16:27 
Przyjęło się ,że tropheusy nie lubią zbyt mocnego oświetlenia.Może jest w tym i trochę prawdy.Myslę jednak ,że jest w tym też trochę przesady:),może i lenistwa właściciela:).Ryby się płoszą,to ogranicza się oświetlenie,albo całkowicie się z niego rezygnuje.W zbirniku ,który ja opisuję są 2 świetlówki po 38 watt i dziś już nie ma praktycznie wcale płochliwości :) piąty dzień u mnie i ryby jakby były w tym akwa od zawsze:).sądzę,że to jest kwestia przyzwyczajenia ryb do danych warunków i często też płochliwośc stada może mieć inne przyczyny.
Może z innej beczki:)Jakiś czas temu wprowadzałem do zbiornika 6-7 cm paletki.Ryba wcale nie mniej kłopotliwa w aklimatyzacji od tropheusa.Jako,że zbiornik jest roślinny to i oświetlenie posiada dość konkretne okoł0 200 watt (a chciałoby się wiecej:).Ryby pochodziły z hodowli,gdzi wiadomo:),oszczędność:) większość ludzi nie oświetla zbiorników.Po 2-3 dniach ryby przyzwyczaiły się do nowych warunków i teraz włączenie oświetlenia i ruch kołó akwarium kojarzy im się z jednym:):) BĘDZIE JEDZENIE:):)
Andrzej

Autor rambowskixx
Użytkownik
#14 - Posted: 9 Maj 2008 16:39 
Ja myślę Andrzeju, że jednak największym problemem jeśli chodzi o płochliwość jest jednak z reguły zbyt mały zbiornik i zbyt mała obsada. Dla przykładu - ostatnio w celach zrobienia fotografii oświetliłem dosyć mocno baniaczek, w którym dotychczas jedynym światłem było oświetlenie słoneczne. Ryby faktycznie zareagowały na zmianę tego stanu rzeczy prawie natychmiast ale nie płochliwością tylko wręcz przeciwnie wzmożoną aktywnością. Dodam że zbiornik ma wymiary 200x53x53 a zasiedlony jest 22 sztukami kachesy z odłowu. Nie należy jednak przesadzać i myślę, że na taki zbiorniczek jak opisany jest w tym temacie spokojnie wystarczy jedna beleczka 18W (Tanganika to nie akwaria holenderskie).

Pozdrawiam
Łukasz

Autor duch
Użytkownik
#15 - Posted: 9 Maj 2008 16:51 
Ja myślę Andrzeju, że jednak największym problemem jeśli chodzi o płochliwość jest jednak z reguły zbyt mały zbiornik i zbyt mała obsada.
to miałem mniej więcej na myśli pisząc,że płochliwość ma często inne przyczyny.Moje akwa jest dwa razy dłuższe i stado dwa i pół raza większe:).Pewnie dlatego nie miałem problemu przyzwyczaić ich do oświetlenia jakie jest tam zastosowane.
Nie należy jednak przesadzać i myślę, że na taki zbiorniczek jak opisany jest w tym temacie spokojnie wystarczy jedna beleczka 18W (Tanganika to nie akwaria holenderskie). -wystarczy jeżeli jest to zbiornik hodowlany,ale czasmi jeżeli chcemy aby zbiornik stanowił dekorację w mieszkaniu potrzebne jest mocniejsze oświetlenie i tego nie załatwimy jedną osiemnastką na zbiornik 375.Wtedy potrzebujemy mocniejszego oświetlenia do którego musimy przyzwyczaić nasze rybska:)
Andrzej

Autor rambowskixx
Użytkownik
#16 - Posted: 9 Maj 2008 17:07 
wystarczy jeżeli jest to zbiornik hodowlany,ale czasmi jeżeli chcemy aby zbiornik stanowił dekorację w mieszkaniu potrzebne jest mocniejsze oświetlenie i tego nie załatwimy jedną osiemnastką na zbiornik 375.

Myślę, że nie koniecznie aż tak bardzo mocniejsze ale przede wszystkim lepszej jakości;-).

Łukasz

Autor goblins
Użytkownik
#17 - Posted: 9 Maj 2008 19:41 
Wyjmij na początek jedną świetlówkę i postępuj jak napisał Duch.

Mam dla ciebie inny pomysł.
Zakładasz na świetlówki odbłyśniki( Tylko odwrotnie - odbłyśnik od dołu )
Stopniowo co kilka dni przekręcasz go tak aby było coraz więcej światła.
Robisz tak do momentu kiedy ryby powiedzą OK :)

Masz płynną regulację oświetlenia

Napewno zadziała.

Autor duch
Użytkownik
#18 - Posted: 9 Maj 2008 20:04 
Myślę, że nie koniecznie aż tak bardzo mocniejsze ale przede wszystkim lepszej jakości;-). -pozwól ,że się z tym nie zgodzę:)
18 watt na zbiornik 375 litrów ,żebyś nawet ze złota zrobił tą swietlówkę :) nie da kompletnie żadnego efektu.
Ostatnio trochę się tym bawię pod kątem akwarii roślinnych i szykując się do solniczki:):)
Wiadomo :),tanganika jak napisałeś to nie holender ale poprostu aby uzyskać efekt dekoracyjny wnętrze akwa i ryby muszą być widoczne.
Nie chodzi mi tutaj o nasze odczucia,o to żę wiemy iż te ryby nie wymagają zbyt mocnego światła itd.
Akwa dekoracyjne ma "zwalać z nóg laika",a ten jak będzie musiał wytężać wzrok aby zobaczyć co tam jest w akwa to zawsze będzie kręcił nosem:):):)
Na przykładzie akwarium Seweryna-jak czyta to pozdrawiam:)-możemy mniej więcej zobaczyć jak wygląda w mojej i nie tylko ,prawidłowo doświetlone akwa dekoracyjne z tropheusami.Oświetlane ono było lampą HQI-150 watt .Widząc je na żywo muszę stwierdzić ,że wcale nie było tego światła w nadmiarze:),akwa dośc duże a lampa HQI zapewnia odpowiednie doświetlenie na przestrzeni 1 metra zawieszona na odpowiedniej wysokości.Oświetlenie to dawało doskonałe efekty w wodzie,strefy mniej doświetlone pozwalały na ulokowanie się w nich ryb słabszych czy inkubujących samic.Nie było też mowy o płochliwości ryb,pomimo,że może ktoś powie iż oświetlenie było zbyt intensywne.
Oczywiście pisząc to wszystko powyżej mam na myśli względy czysto estetyczne,a nie minimalne oświetlenie dla trofci.Nie wzoruję się też na akwach roślinnych czy morskich,bo do nich potrzebowlibyśmy 2 razy po 150 watt HQI,najlepiej jeszcze wspomagane 2 rurami T5 przy zbiorniku 375 litrów.
Andrzej

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 9 Maj 2008 20:06 - Edytowany przez: admin 
A to zbiornik Seweryna





Marta

Autor duch
Użytkownik
#20 - Posted: 9 Maj 2008 21:01 
A to zbiornik Seweryna -Marto dzięki za wizualizację mojej wypowiedzi:)
Trudno mnie byłó oderwać od tego szkiełka:) i do tej pory nie mam pojęcia jak On wtaszczył te "kamyczki":):),według tego co mówił,niektóre ważyły w okolicach 100 kg!
Andrzej

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 9 Maj 2008 21:12 
Tak - zbiornik jest niesamowity. Nie wiem jak teraz wygląda, ale na tych fotkach to totalnie odlotowo, używając gwary młodzieńczej (a moze nie tylko:))

Na mnie ogromne wrażenie robi aranżacja zbiornika Jespera z CRC. W jego ogromnym zbiorniku mają być bentochromisy i Callochromis pleurospilus.



Mroczny urok tego zbiornika dla mnie jest niesamowity.

Marta

Autor aki
Użytkownik
#22 - Posted: 9 Maj 2008 21:13 
świetlówki mam firmy POLAMP o mocy 30W 2 szt. Wyłączyłem jedną i zobaczę co się będzie działo.
Chciałem też zmienić świetlówki na inna firmę ale nie wiem za bardzo jaką. Co polecacie i jaka to ma być świetlówka o jakiej barwie światła ??

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 9 Maj 2008 21:16 
60 W na tak mały zbiornik?

Nie ma się co dziwić, że ryby tak reagują.

Marta

Autor aki
Użytkownik
#24 - Posted: 9 Maj 2008 21:21 
Takie były w pokrywie :(
Na jakiej firmy świetlówki polecacie zmienić i o jakiej barwie ?

Autor duch
Użytkownik
#25 - Posted: 9 Maj 2008 21:30 
świetlówki mam firmy POLAMP o mocy 30W 2 szt. Wyłączyłem jedną i zobaczę co się będzie działo. -może to i dobre,ale ja jednak stawiałbym na powiększenie stada,pewnie tutaj leży przyczyna płochliwości.Nio i zbiorniczek:) nie jest zbytnio wypasiony:)
Opisałem Ci jak sprawa ma się u mnie.Piaty dzień i jest oki.Jednak wielkość akwa i wielkośc stada ciutkę inna niż u ciebie.
Opisywany zbiornik oświetlam dwoma rurami po 36 watt każda.
Co polecacie i jaka to ma być świetlówka o jakiej barwie światła ??-ja od ajkeigoś czasu stosuję świetlówki Philips TLD 865,dobrze oddają kolory ryb jak i w akwariach roslinnych mają odpowiednie widmo światła.
Następną ich zaletą jest cena:),nieporównywalna do większości świetlówek specjalistycznych przy zakupie których przeważnie płaci się tylko za to ,że ma dopisane AQUA:)
Andrzej

Autor aki
Użytkownik
#26 - Posted: 10 Maj 2008 12:15 
Co powiecie o tym ??

ŚWIETLÓWKA SERA BLUE SKY ROYAL 18 W. 60 cm.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#27 - Posted: 10 Maj 2008 18:32 
18 watt na zbiornik 375 litrów ,żebyś nawet ze złota zrobił tą swietlówkę :)

Do 375 może i nie ale do 250 litrów bo chyba taki litraż ma autor tego tematu na pewno nie będzie za mało. Chyba że tak jak pisałeś Andrzeju nasz kolega chce mieć zbiornik dekoracyjnie oświetlony to idąc tym tropem pewnie i 60W to zdecydowanie za mało. Natomiast ryby w tak małym stadzie na pewno będą reagowały płochliwością jak nagle dostaną po oczach taką mocą świetlną. Reasumując uważam również, że jednak lepiej na pierwszym miejscu stawiać dobro zwierząt, pływających w naszych akwariach, które bądź co bądź są od nas uzależnione a życie w warunkach domowego akwarium jest dla nich stanem niezbyt naturalnym.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor duch
Użytkownik
#28 - Posted: 10 Maj 2008 21:50 
Chyba że tak jak pisałeś Andrzeju nasz kolega chce mieć zbiornik dekoracyjnie oświetlony to idąc tym tropem pewnie i 60W to zdecydowanie za mało. Natomiast ryby w tak małym stadzie na pewno będą reagowały płochliwością jak nagle dostaną po oczach taką mocą świetlną. Reasumując uważam również, że jednak lepiej na pierwszym miejscu stawiać dobro zwierząt, pływających w naszych akwariach, które bądź co bądź są od nas uzależnione a życie w warunkach domowego akwarium jest dla nich stanem niezbyt naturalnym. -myślę,że obaj mamy rację:),Ty rozpatrujesz sprawę tego konkretnego zbiornika i tutaj fakt,przy tej wielkości akwa i stada oświetlenie jest dodatkowym elementem stresującym ryby.
Ja natomiast dążę do tego,że przy odpowiedniej wielkości akwa i stada mocniejsze oświetlenie nie jest już większym problem:)
Opisałem sytuację u mnie,dwie rury po 38 watt ale zbiornik 200-50-50 i stado 25 F0 plus 14 młodych i po klku dniach problem płochliwości przestał istnieć a muszę powiedzieć ,że poprzedni właściciel nie palił im światła bo się płoszyły:):):)
Reasumując:) kolega aki powinien pomysleć nad zwiększeniem obsady ( conajmniej) jeżeli nie jest możliwe postawienie większego szkła
Andrzej.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#29 - Posted: 11 Maj 2008 00:08 
Reasumując:) kolega aki powinien pomysleć nad zwiększeniem obsady ( conajmniej) jeżeli nie jest możliwe postawienie większego szkła

To bez wątpienia jest priorytet jeśli chodzi o zbiornik naszego kolegi.

Łukasz

Autor aki
Użytkownik
#30 - Posted: 11 Maj 2008 07:41 
Myślę ze już niebawem zagoszczę u Państwa Mierzeńskich i zakupię parę ryb :)
Dzięki wielkie za poradę.

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Problem z oświetleniem (stres ryb) Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®