Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

początki trofcenia

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next »  
Autor siwy1973
Użytkownik
#1 - Posted: 27 Lut 2010 13:06 
Witam .
Jestem nowy na tym forum więc się przywitam , mam na imię Sławek i kilka lat temu ,ok.8 postanowiłem wrócić do hobby którym jest akwarystyka.
W tej chwili posiadam zbiornik 500l o wymiarach 200x50x50 z rybami z biotopu malawijskiego.
Przymierzam się do przesiadki na Tanganikę a dokładniej tropheusy.
Od około roku czytam i zdobywam informacje na temat tych ryb, miedzy innymi dzięki temu forum i nasuwa mi się kilka pytań.
Oto one + kilka objaśnień z mojej strony ,które to mam nadzieję pomogą wam drodzy forumowicze w odpowiedzi na nie.
1. mam zamiar wpuścić w ww. zbiornik tropheusy duboisa i tropheusy ndole red fluorescent w ilości 20szt w odmianie czy nie za dużo?

2. filtracja biologiczna to 2x fluval305 , pod jedną z 305-ątek podłączony jest szeregowo fluval 204 -czy filtracja ta spełni pokładane w niej wymagania?

3. filtracja mech. to dwie głowice typu power head o przepływach 1500l/h i 2000l/h-pytanie jak wyżej

4 wystrój to piaskowiec czerwony i żółty , a na dnie ok.4-5cm piachu
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b1f31584ec6145 a0.html
czy taki wystrój będzie odpowiadał podopiecznym ?

5. zasłyszałem ,że jeśli dotychczasowe ryby nigdy nie chorowały i parametry wody są dobre to nie muszę przy przesiadce robić restartu tylko wymienić ok. 50% wody i mogę wpuszczać nowe rybki - czy to waszym zdaniem może się sprawdzić w przypadku tropheusów?
pH - 8
NO2-0
NO3-20-30
KH-12
GH-16

6. pokarmy jakie mogę zapewnić podopiecznym to :
tropical d-allio plus z czosnkiem
tropical bio-vit
tropical spirulina 36%
tropical spirulina w granulacie
hikari cicild excel granulat
sera san
sera granugreen granulat
jbl spirulina 40%
Czy ww pokarmy będą odpowiednie ,ewentualnie coś dodać lub usunąć z tej listy?

Pozdrowił
PS. wiem że pytań troszkę dużo , ale chcę uniknąć błędów na samym starcie

Autor janas1970
Użytkownik
#2 - Posted: 27 Lut 2010 13:24 
Witam. Jeśli miałeś wcześniej malawi to trochę wiesz o trzymaniu pyszczaków!Moim zdaniem spokojnie możesz wpuścić te dwie odmiany.Z filtracją jak najbardziej ok,co do pokarmów też masz spory wybór ewentualnie możesz dołożyć np.tabletki ze spiruliną.

Pozdrawiam Krzysiek

Autor siwy1973
Użytkownik
#3 - Posted: 27 Lut 2010 14:31 - Edytowany przez: siwy1973 
dziękuję za szybką odpowiedź ;-)
malawi nadal mam i dlatego najbardziej zależy mi aby ktoś udzielił mi odpowiedzi na pkt. 4 i 5
pozdrowił

Autor jaro0106
Użytkownik
#4 - Posted: 27 Lut 2010 14:38 
piaskowiec jak porasta glonami będzie zmieniał kolor, chyba że ci to nie przeszkadza a co do parametrów ja bym podmienił z 50% wody bo no3 na starcie to troche sporo za tydzień bedziesz miał 40-50 chyba że masz taka kranówe z tak wysokim no3

Autor janas1970
Użytkownik
#5 - Posted: 27 Lut 2010 14:47 
Moim zdaniem restart robi się tylko w wyjątkowych przypadkach!Myślę że wystarczy jak napisałeś(podmiana wody) a co do wystroju ja osobiście też jestem za zabudową skalną u mnie się sprawdza.Powodzenia

Krzysiek

Autor siwy1973
Użytkownik
#6 - Posted: 27 Lut 2010 14:50 - Edytowany przez: siwy1973 
a jeszcze pytanie
nr. 7czy mogę zostawić do tropheusów mojego ulubieńca ?
mały 40 cm glonojad , malawi przeżył i nie napastował specjalnie ryb , ani w drugą stronę nie był napastowany
pozdrowił

Autor janas1970
Użytkownik
#7 - Posted: 27 Lut 2010 14:53 
jaro0106, NO3 20-30 jest przy zarybieniu!

Autor janas1970
Użytkownik
#8 - Posted: 27 Lut 2010 14:55 
Dla obustronnego dobra ja bym go oddał do sklepu!!!

Autor siwy1973
Użytkownik
#9 - Posted: 27 Lut 2010 15:05 - Edytowany przez: siwy1973 
jaro0106, NO3 20-30 jest przy zarybieniu!

tak jest przypominam że pływa terez w zbiorniku ok. 30 malawijskich pyszczunów i 40cm glonojada
pozdrowił

Autor salmo70
Użytkownik
#10 - Posted: 27 Lut 2010 15:56 
Witaj.

Tropheusy będziesz miał z jednego,czy dwóch źródeł?

Przy Tropheusach może wystąpić zjawisko mieszania biologii i związane z tym komplikacje,dlatego warto pomyśleć o restarcie.

Co do pokarmów,to powinieneś dołożyć jakiś balast.Dobre są mrożone skorupiaki,szpinak,brokuły itp.Polecam też dla Tropheusów Seraflora.Doskonałe są Naturefood i Dainici.

Pozdrawiam.Robert.

Autor siwy1973
Użytkownik
#11 - Posted: 27 Lut 2010 16:28 
rybki z Gorzowa , ale z dwóch źrudeł, rozumiem że niedobrze???
Przy Tropheusach może wystąpić zjawisko mieszania biologii i związane z tym komplikacje,dlatego warto pomyśleć o restarcie.
jak często to zjawisko występuje ???

Autor salmo70
Użytkownik
#12 - Posted: 27 Lut 2010 16:43 
U mnie za każdym razem.Różne tylko były skutki.

Autor salmo70
Użytkownik
#13 - Posted: 27 Lut 2010 16:56 - Edytowany przez: salmo70 
rybki z Gorzowa , ale z dwóch źrudeł, rozumiem że niedobrze???

Najlepiej z jednego zbiornika.
Na starcie syfek z filtrów sprzedającego do Twojego akwa i nie ma strachu.
O ile możesz nie komplikuj sobie i rybom życia na samym początku.

Autor siwy1973
Użytkownik
#14 - Posted: 27 Lut 2010 16:58 
a mógłbyś rozwinąć troszkę ten temat...bo jakoś przy malawi nigdy nie spotkałem się z mieszaniem biologi i skutkiem tego zjawiska
pozdrowił

Autor salmo70
Użytkownik
#15 - Posted: 27 Lut 2010 17:09 
Przy rybach z Tanganiki o odmiennych preferencjach pokarmowych też się z tym nie spotkałem.Tropheusy jednak mają to do siebie,że są czułe na tym punkcie.
Zjawisko po krótce polega na namnażaniu się pasożytów i bakterii,co powoduje stany chorobowe,a nawet zejścia ryb.Powodem tego namnażania jest łączenie się różnych szczepów w/w organizmów.
Najlepiej na to pytanie odpowiedzą Ci Admin i Sander(ich wiedza jest bardziej usystematyzowana ).

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 27 Lut 2010 17:36 
Każda ryba ma podobnie jak i każdy inny organizm mikroflorę współżyjąca z nią. Mieszanie biologii polega na łaczeniu ryb z różnych źródeł, czyli ryb o różnej "biologii". Start zbiornika, dodawanie innych ryb do obsady jest zawsze stresem dla ryb i łaczeniem dwóch róznych szczepów bakterii. Następuje zwykle namnażania się i mutowanie bakterii, (zwykle z grupy Aeromonas). Prowadzi to zachorowań, a nawet śmierci ryb. Szczególnie wrażliwe są ryby roślinożerne czy trofeusy czy demasoni w Malawi. Ryby kupowane w jednej hodowli zwykle są mniejszym problemem niż łączenie ryb z róznych dostaw lub kupowanych w różnych źródłach. Hodowca ma zawsze ta samo wodę, karmi określonym pokarmem więc zwykle ryby mają podobne szczepy bakterii.

To bardzo istotny problem.

Marta

Autor salmo70
Użytkownik
#17 - Posted: 27 Lut 2010 17:41 
Marto.

Czy dobrze rozumuję,że np pasożyty,z którymi ryby wcześniej nie miały styczności,a przyniesione z innymi rybami,mogą być też problemem?

Autor siwy1973
Użytkownik
#18 - Posted: 27 Lut 2010 17:59 
Pani Marto dziękuje za wyjaśnienie.
W takim razie lepszym rozwiązaniem będzie wzięcie ryb z jednej hodowli...i w tym wypadku nurtuje mnie kolejne pytanie.
Czy mogę wziąć teraz 20 szt. tropheusa duboisa , a dopiero po kilku miesiącach (3-6)dołożyć 20 szt. z innej odmiany.?
Czy znów dojdzie do konfliktu biologi z powodu za długiego okresu?

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 27 Lut 2010 18:24 
salmo70

Nie wiem w 100%, na to pytanie musi odpowiedzieć Sander:) Wg mnie także jest to możliwe.

siwy1973

Za kilka miesięcy będziesz mógł mieć problem z biologią. Zbyt duży odstęp czasu i u Ciebie woda i sposób karmienia ryb zmieni już biologię ryb.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#20 - Posted: 28 Lut 2010 00:49 
Pasożyty w tym wypadku to zbyt ogólny termin. Ograniczmy to do bakterii. Problem można przyrównać do sytuacji, którą znają osoby zwiedzające obce kontynenty, wystarczy łyk wody i konflikt. Rywalizujące dwa (lub wiecej) szczepy powodują zaburzenia jelitowe. W przypadku ludzi wystarczy połknąć odpowiedni antybiotyk i zabić oba szczepy, wtedy po chwili mamy już w przewodzie tylko allochtoniczną florę typową dla miejsca gdzie występuje i odczuwamy ulgę. U Tropheus musimy doprowadzić do wyrównania flory zanim połączymy różne szczepy ze sobą gdyż ryby z zaburzeniami nie przyjmują pokarmu. Najlepiej jest wprowadzić rybom szczep dla nich obojętny ale w dużej ilości i ekspansywny (probiotyk) wtedy na drodze silnej konkurencji zdobywa on taką przewagę, że nie dopuszcza do rozwoju konkurencji. Co do mutowania, które jest procesem spontanicznym i zachodzi u bakterii dość szybko nie bardzo ma ono wpływ na problem poruszany w dyskusji.

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 28 Lut 2010 06:32 
Napisałeś to ładnie o bakteriach a co w takim razie z wiciowcami jelitowymi?

Marta

Autor sander
Użytkownik
#22 - Posted: 28 Lut 2010 18:43 
Wiciowce żyją w przewodzie pokarmowym prawie/lub każdego Tropheus-a i jest to naturalne o ile ich ilość jest mała a taka jest kiedy dieta ryb odpowiada ich wymaganiom. Wiciowce nie muszą występować w postaci dojrzałej. Wiciowce wydalane są z prawidłowo ukształtowanym kałem, który przy podawaniu glonów, szpinaku, naturalnych skorupiaków... opuszcza układ pokarmowy dość czesto. Wiciowce odżywiają się wybranymi bakteriamii, przy ich braku zwyczajnie "prawie" ich nie ma ale kiedy tych bakterii mają pod dostatkiem to namnażają się gwałtownie i wywołują stan chorobowy uszkadzając tkanki, które stają się wtedy podatne na oddziaływanie innych czynników chorobotwórczych. Reasumując wiciowce to zwykle nie jest nowość dla ryb ale biorą one udział w przebiegu chorobowym i ich ilość jest ściśle powiązana z bakteriami.

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 28 Lut 2010 19:17 
Dzięki Kuba, jak widzisz Twoje wypowiedzi podkreśliłam. Myślę, ze teraz dla wielu osób problem łączenia biologii będzie bardziej zrozumiały.

Marta

Autor siwy1973
Użytkownik
#24 - Posted: 28 Lut 2010 19:41 
Dziękuje za tak profesjonalne wyłożenie tematu
pozdrowił

Autor sander
Użytkownik
#25 - Posted: 28 Lut 2010 19:56 
admin skoro już podkreślasz ;-) to dodam zdanie podsumowania.

" Biologia musi znajdować się w równowadze jeśli zostanie ona zachwiana powstaną puste nisze. Biologia nie potrafi dopuścić do pustek więc nisze natychmiast łata. Jako spoiwa używa bakterie, grzyby, pierwotniaki, robaki lub wirusy. Tak więc nie igrajmy z biologią bo ona jest mechanizmem, który pustek nie lubi :-)"

Autor siwy1973
Użytkownik
#26 - Posted: 24 Paź 2010 14:01 - Edytowany przez: siwy1973 
Witam
Zbiornik (dla przypomnienia 200x50x50 - 500liter)zamieszkały dwa stada tropheusów
golden kazumba w ilości 26 sztuk
ikola w ilości 16 sztuk
oraz
tanganicodus irsacea moba w ilości 6 sztuk
Trofcie w wielkości 3-4 cm.
Jak na razie wszystko (tfu , tfu ) w porządku ,rybki pływają po całym baniaku , pobierają pokarm nie wypluwają , odchody wydają się odpowiednie ... nie ciągną się , nie są przeźroczyste .



pozdrawiam
PS . w końcu są po dwóch latach oczekiwań ;-)

Autor sander
Użytkownik
#27 - Posted: 24 Paź 2010 16:17 
Zwykle powstrzymuję się od komentarzy zbiorników, które mi się nie podobają ale nie dziś :-). siwy1973 nie wstydzisz się tego pokazywać na publicznym forum?

Autor michal1313
Użytkownik
#28 - Posted: 24 Paź 2010 17:15 
no to żeś sander koledze pojechał:)

Autor siwy1973
Użytkownik
#29 - Posted: 24 Paź 2010 17:44 
Zwykle powstrzymuję się od komentarzy zbiorników, które mi się nie podobają ale nie dziś :-). siwy1973 nie wstydzisz się tego pokazywać na publicznym forum?
"Nie dziś" - może napiszesz dlaczego ,tak bardzo Ci się moje akwa nie podoba, chyba ,że masz słabszy dzień i "nie bo nie".
Nie, nie wstydzę się ,nie od razu Rzym zbudowano.
Chciałem się podzielić z Wami swoją radością , bo długo czekałem na te rybki ,od 2008 roku , ale zawsze coś mi przeszkadzało w zrealizowaniu swoich akwarystycznych marzeń.
Niestety ,niektórzy są tak zaślepieni w swoim profesjonaliźmie ,że nie potrafią się cieszyć z innymi, można napisać co ich zdaniem jest nie tak, ale poco??? lepiej objechać i tyle, zamiast doradzić.
no to żeś sander koledze pojechał:)
ludzka rzecz pojechać , zwłaszcza po "słabszych"
Mimo wszystko pozdrawiam :-)

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 24 Paź 2010 18:06 
siwy1973

Nikt nie napisał Ci, ze nie masz się cieszyć - tylko zbiornik jest naprawdę taki sobie..

To Twój gust i Twój wybór, jednak masa kolorystyczna kamieni powoduje ogromny nieład i mieszankę trudną do zaakceptowania np. dla mnie i Sandera.

Wystarczyło poprosić o pomysły na forum lub oglądnąć kilku zdjęć naturalnego biotopu. Zresztą kilka wątków poniżej masz niezłe aranżacje przyszłej trofciarni.

Marta

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / początki trofcenia Top
Temat został zamknięty. Nie możesz tutaj odpowiadać.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®