Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Tropheus Ilangi - trudny początek

Autor RobertN
Użytkownik
#1 - Posted: 9 Sty 2018 11:12 
Witam Wszystkich.
Jest to mój pierwszy wpis na forum. Jestem tylko hobbystą. Tak jak pewnie większość z Was, akwarystyką w różnej postaci interesowałem się od wielu lat. Około 4 lata temu postanowiłem założyć akwarium 375 l Malawi. Ryby zakupione wtedy w sklepie akwarystycznym pływały w moim akwarium do niedawna. Nie było z nimi żadnych problemów poza tym, że rozmnażały się na potęgę, tak że w końcu nie miałem z nimi co robić i przestałem odławiać samice z głównego akwarium. W między czasie zachorowałem na Tanganikę i tropheusy. Uważałem, że mam do tego wiedzę i trochę doświadczenia. We wrześniu 2017 oddałem moją obsadę Malawi, i zakupiłem 12 szt, młodych 3 cm Tropheus Ilangi F1. Po około 2 tyg. Dokupiłem jeszcze 9 szt. z innego żródła, a po jakimś czasie jeszcze Eretmodus Makombe 5 szt. Niestety popełniłem wiele błędów, o których dopiero dowiedziałem się z tego forum, ale za późno:
1. Po likwidacji obsady Malawi pozostały w akwarium zbrojniki niebieskie 4 szt., których nie brałem pod uwagę, i to że mogą mieć jakiś wpływ na inne ryby. (obecnie oddane)
2. Totalnie pomieszałem biologię ryb bez kwarantanny
Z tych wszystkich ryb obecnie zostało mi tylko 5 szt. T. Ilangi, są wielkości 5 – 7 cm i wygląda na to, że są w dobrej formie. (zbrojniki oddałem w między czasie)
Podsumowując:
Akwarium: 375 l., piasek, skała serpentynit (b. duża ilość grot, zakamarków), tło za tylną szybą ze spienionego PCV w kolorze c. niebieskim
Filtry zewnętrzne: JBL 1501e i JBL901e oba wypełnione tylko grysem koralowym
Filtr wewnętrzny: Atman AT203 (2000l/h) z drobną gąbką 10x10x20cm
Oświetlenie: jedna listwa LED 6000K, czas świecenia 8:30 – 20:30
Parametry wody, testy kropelkowe JBL (przed podmianą wody): PH 8,2
KH 17
GH 18
NO2 <0,15 mg/l (na granicy wykrywalności)
NO3 20 mg/l
Podmiana wody: 1x/tydzień 10% + 8g (1 łyżeczka sody)
Pokarmy: OSI Spirulina – 9:00, Naturefood Chilid Plant – 15:00, Tetra Phyll + Sera Flora + Tropical Spirulina 36% - 20:00. (ShrimpMixa z własnej kuchni oraz JBL Spirulina za nic nie chcą tknąć, jak by to nie było do jedzenia)

Mam w związku z tym mam do Was pytanie.
Jakie mogą być wszelkie, dalsze skutki trzymania 5 szt. Tropheusów w akwarium 375l?

Boję się kolejny raz eksperymentować z dokładaniem obsady, nie mam warunków na akwarium kwarantannowe.
Ryby chowają się w skałach, nie widać ich prawie, podczas jedzenia wypływają się na chwilę, łapią pokarm i uciekają. Raczej nie są agresywne dla siebie. Obrazki jak z filmów Youtube lub zdjęć, gdzie tropheusy dostojnie pływają lub wręcz jedzą z ręki są tu obce.
Przepraszam za objętość tekstu, ale chciałem wyczerpująco.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 10 Sty 2018 18:00 
Cieszę się, że napisałeś taki dokładny post i "wyznałeś" swoje winy. Może wielu niedowierzających wreszcie zrozumie, że to co mówimy od lat jest prawdą.

A teraz odpowiedź na Twoje pytania/wątpliwości. Jak dla mnie nie ma najmniejszych szans na powodzenie w hodowli 5 sztuk trofeusów. Jak jeszcze nieco podrosną wybija się. Jak dla mnie powienieneś rozstać sie z nimi i kupić jednolite stado z jednego źródła i rozpocząć na nowo.

Marta

Autor RobertN
Użytkownik
#3 - Posted: 10 Sty 2018 20:42 
W pewnym sensie winy, ale opisałem to właśnie jako pewnik dla innych początkujących.
Co do wymiany stada,tego się spodziewałem i szczerze mówiąc oswajałem się już z takim planem. Upewniłem się więc tylko co do decyzji. Ale chyba nie będą to już T. Ilangi, ale jakieś Tropheusy WF - czas pokaże.
Mam różne przemyślenia co do kwarantanny. I tu kolejne moje pytania:
1. Czy możemy mówić o kwarantannie w akwarium docelowym dla nowej obsady ryb, kiedy mamy zbiornik pusty (tj. bez innych ryb). Wydaje mi się, że oszczędza się wtedy kolejnego stresu rybom przy przenoszeniu z akwa kwarantannowego do docelowego
2. Jakie skutki dla równowagi biologicznej samego akwarium i dla bakterii nitryfikacyjnych może mieć ewentualne podawanie leków podczas kwarantanny

Robert

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 11 Sty 2018 14:32 
1. Oczywiście, że tak. Kwarantanna to obserwowanie ryb w czasie ich adaptacji do nowych warunków. Mozna ja pzreprowadzać w akwarium docelowym. Tylko dokladanie do obsady nowych zwierzat wymaga oddzielnego zbiornika i zaszczepniania biologii pomiędzy starymi i nowymi rybami.

2. Każde użycie ostrej chemii, antybiotyków narusza równowagę biologiczną. Cześć preparatów zabija bakterie nitryfikacyjne. To samo dotyczy używania leków w akwariach docelowych.

Kwarantanna nie równa sie leczeniu. To tylko okres obserwacji ryb w nowym domu. Nie ma potrzeby profilatycznego leczenia ryb. To chyba najgorsza z opcji.

Marta

Autor RobertN
Użytkownik
#5 - Posted: 11 Sty 2018 17:28 
Jeśli chodzi o leki w czasie kwarantanny to oczywiście pytanie było tylko teoretyczne. Najlepiej gdyby nigdy nie były one konieczne.
A jak to jest z dodawaniem zwykłej soli kamiennej (niejodowanej) do wody zarówno podczas kwarantanny jak i po. Z tego co wiem to sól powoduje zwiększenie przewodności wody, co jest związane z właściwościami wody w Tanganice i poprawia własności wody pod tym względem w akwariach, ale ma też właściwości odkażające.
Czy podczas kwarantanny sól traktujemy jak w pewnym sensie lek i stosujemy w ostateczności. W jakich ilościach.
Czy w celu zwiększenia przewodności wody sól można dodawać przy każdej podmianie wody. W jakich ilościach żeby nie przesadzić - oczywiście najlepiej by było mierzyć przewodność konduktometrem i dostosowywać ilość soli, ale nie mam takiej możliwości.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 12 Sty 2018 11:00 
Sól kamienna powinna być dodawana wg potrzeby wyłacznie w trakcie kwarantanny lub w okresie problemów w zbiorniku (wysokie N03, ocieranie sie ryb itp.) Nie jest celowe dodawanie tej soli w innym czasie. Sól zwieksza przewodnictwo wody i zmienia osmotycznośc, nie poprawia parametrów wody na "tanganickie" i nie leczy.


Marta

Autor RobertN
Użytkownik
#7 - Posted: 12 Sty 2018 15:34 
No ale wysokie przewodnictwo wody (600 - 620 mikroS) jest właśnie jednym z charakterystycznych własności wody w Tanganice. Natomiast woda kranowa ma zwykle przewodnictwo dużo niższe. Czy więc nie ma konieczności poprawy przewodności. Z jakiegoś tematu naszego forum przeczytałem, że ma to znaczenie podczas inkubacji ikry przez samice tropheusów - oczywiście do tej fazy akwarystyki tanganickiej mi daleko, tylko czysta ciekawość.
Natomiast, czy podczas kwarantanny sól dodaje się profilaktycznie, czy również w określonych przypadkach. W jakich ilościach i kiedy - przypuszczam, że podczas podmian

Autor RobertN
Użytkownik
#8 - Posted: 12 Sty 2018 16:32 
Znalazłem takie zdanie w dziale Porady Ogólne pt Mieszanie biologii: "Przez następnych kilka dni pilnie obserwujemy ryby. Zbiorniki dobrze natleniamy i kontrolujemy parametry. Do wody warto jest dodać zwykłą sól kamienną w ilości 50-100 gramów na 1 litr". Coś tu nie tak, bo to ogromne ilości na 300l. Toż to Morze Martwe wyjdzie. Może te ilości są podane na 100l.

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 13 Sty 2018 13:30 - Edytowany przez: admin 
Jezioro Tanganika to sole magnezu i wodorowęglany, a nie chlorek sodu. Podnosimy przewodniość solami zawierającymi głównie magnez czyli np. solą rafową do akwariów morskich (po przygotowaniu), preparatami gotowymi lub używając metody Ballinga. Takie uzupełnianie robimy przy podmianach zależnie od tego co mamy w kranie. Przewodność ma ogromne znaczenie, ale chodzi o skład wody również, a nie tylko o samo uzyskanie wyższej przewodniości. My robimy to solami rafowymi do akwariów morskich, ale jest wiele innych preparatów, które mozna uzywać

Tak w artykule uciekły mili - ma być 50-100 miligramów.

Dodawanie soli kamiennej ma inny cel, wtedy przewodniość podniosimy znacznie wyżej niż do 650 mikroS, ale to jest celowe i robimy to tylko czasowo, zwykle przez 2-3 dni.

Marta

Autor RobertN
Użytkownik
#10 - Posted: 15 Sty 2018 10:04 
Doczytałem. czyli sól kamienna podczas kwarantanny powoduje zmianę osmotyczności wody, co pomaga rybom szybciej pozbyć się toksyn zalegających w ich organizmach.
Natomiast jaki cel ma napowietrzanie 24 godz. roztworu soli rafowej. Czy chodzi tylko o dokładne "wymieszanie", czy może o pozbycie się jakiś gazów lub związków chemicznych uwalnianych podczas reakcji? Na marginesie, w zależności od producenta, jedną sól zalecają napowietrzać inna gotowa jest po wymieszaniu, ale rozumiem, że bezpieczniej przygotować sól przez dobę.
Czy przy podawaniu soli rafowej, ze względu na jej własności rezygnujemy z dodawania sody?
No i zakup konduktometra będzie konieczny.

Robert

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 15 Sty 2018 13:53 - Edytowany przez: admin 
Sól rafowa musi być rozposzczona. Jedne sole wymagają 24 godzin inne mniej czasu napowietrzania. Ważne, aby roztwór był klarowny. Aquamedica sól rafowa rozpuszcza sie dokładnie po kilku godzinach. Inne sole dłużej lub krócej.

Ja nie używam sody oczyszczonej.

Marta

Autor RobertN
Użytkownik
#12 - Posted: 15 Sty 2018 18:45 
Forumowicze używają różnych soli rafowych, każdy ma swoją sprawdzoną.
Czy przy wyborze należy kierować się takimi parametrami soli jak wysokie Ph, TWw, zawartość Mg i Ca?
Czy przy tak niskich stężeniach roztworu soli stosowanych w Tanganice nie ma to większego znaczenia i większość z soli będzie dobra?

Robert

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 16 Sty 2018 13:45 
Każda sól rafowa będzie ok.

Marta

Autor RobertN
Użytkownik
#14 - Posted: 16 Sty 2018 18:52 
[
admin:
Ja nie używam sody oczyszczonej.

Czy to oznacza, że przy stosowaniu soli rafowych nie należy dodawać sody oczyszczonej? Do tej pory dodawałem jej czasie podmian do utrzymania TWw i Ph.
Czy po prostu chodzi o stosowanie innych metod poprawienia TWw i Ph, a sodę można dodawać jak dotychczas?

Robert

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 17 Sty 2018 19:39 
Proponuję Ci, abyś poczytał o twardości węglanowej i pH i to jak można ja podnosić. Soda to nie jest jedyne "lekarstwo" na wszystko.

http://tropheus.com.pl/podstawowe-parametry-wody/

Marta

Autor RobertN
Użytkownik
#16 - Posted: 17 Sty 2018 20:45 
Tak czytałem:
Odnośnie TWw zostało napisne: lub podnieść: filtrując wodę przez warstwę żwiru koralowego; umieszczając w akwarium skały wapienne, dolomity, marmury, muszle; dodając do wody wodorowęglanu sodu (NaHCO3); podając roztwór soli morskiej..
Odnośnie PH zostało napisane: natomiast podnieść: filtrując wodę przez warstwę żwiru koralowego; umieszczając w akwarium skały wapienne, dolomity, marmury, muszle; dodając do wody wodorowęglanu sodu (NaHCO3); podając roztwór soli morskiej.

Nawiązując do pierwszego mojego wpisu, akwarium, które mam pracuje z dwoma filtrami zewnętrznymi wypełnionymi grysem koralowym, czyli jest to jeden ze sposobów.
W wodzie skały serpentynit (nie wiem czy one podnoszą TWw i PH).
Do podmian dodaję 8g (1 łyżeczka) sody NaHCO3, czyli to drugi ze sposobów
Zapytałem o dodawanie sody nie z tego powodu, że nic nie wiem na ten temat, chociaż ta wiedza może nie jest naukowa, ale chodziło mi o konkretną rzecz.
Jak to jest w praktyce. Czy dodawanie soli rafowej, tak żeby za jej pomocą podnieść przewodność wody do właściwego poziomu około 600 mikroS (uzupełnia też minerały w wodzie) powoduje też wzrost KH i PH? Czy można jeszcze dodawać sodę w celu korekty KH i PH? Czy może jedno drugie wyklucza z jakiś powodów.

Przepraszam za namolność w temacie.
Robert

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 18 Sty 2018 05:13 - Edytowany przez: admin 
Twardość węglanowa ma szczególne znaczenie dla akwarystów, ponieważ decyduje o pH i zawartości dwutlenku węgla (CO2) w wodzie. Tww możemyobniżyć: filtrując wodę przez torf jednocześnie podnosząc lekko zakwaszenie wody; stosując wymieniacz kationów; dolewając wodę destylowaną lub podnieść: filtrując wodę przez warstwę żwiru koralowego; umieszczając w akwarium skały wapienne, dolomity, marmury, muszle; dodając do wody wodorowęglanu sodu (NaHCO3); podając roztwór soli morskiej.

Dla akwarystów odczyn jest istotnym parametrem wody. Im mniejsza twardość węglanowa tym łatwiej obniżyć pH. Wartość pH można obniżyć poprzez: dodanie związków humusowych; filtrowanie wody przez torf; dodanie dwutlenku węgla (CO2), natomiast podnieść: filtrując wodę przez warstwę żwiru koralowego; umieszczając w akwarium skały wapienne, dolomity, marmury, muszle; dodając do wody wodorowęglanu sodu (NaHCO3); podając roztwór soli morskiej.

Czy teraz rozumiesz? Metod podnoszenia TwW i pH jest wiele. Dodawanie soli morskiej jest jedną z nich i tę stosuję, bo Tanganika potrzebuje związków magnezu, a te są w soli morskiej! Inni aby to uzyskać dodają sól gorzką, preparaty Aquadur, Seachema, Brightwella itp lub stosują Ballinga.


Marta

Autor RobertN
Użytkownik
#18 - Posted: 18 Sty 2018 18:01 
Dziękuję za cierpliwość.

Robert

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Tropheus Ilangi - trudny początek Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®