Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Naturalne metody planowania rodziny

Autor wlucz
Użytkownik
#1 - Posted: 9 Lis 2010 19:01 - Edytowany przez: wlucz 
Witam po raz pierwszy!

Od marca tego roku mam swoją małą 200-litrową tanganikę.
Obecna obsada to 5 szt. Neolaprologus leleupi, 5 szt. Juligochromis regeni, parę dorosłych Neolamprologus daffodil i bliżej nieokreśloną ilość młodych księżniczek. Niestety zbiornik jest tak urządzony, że młodych odłowić się nie da, bo chowają się w grotach. I w związku z tym mam takie pytanie:

Czy jest coś co mogę wpuścić do mojego zbiornika, co by kontrolowało liczebność młodych księżniczek? Na węgorzyki chyba mam za mały zbiornik.
A może jest jakiś sposób na zniechęcenie rodziców do rozmnażania? Najłatwiej byłoby jest rozdzielić, ale wolałbym tego uniknąć.
I ostatnie pytanie: czy znacie jakieś sprytne sposoby na odłowienie chowających się młodych? Już jestem tak zdesperowany, że planuję wyciągać wszystkie kamienie z akwarium, żeby wyłapać maluchy (największe mają już kolo 4 cm).

Autor jaosh
Użytkownik
#2 - Posted: 9 Lis 2010 21:29 
Witam,

Księżniczki opanują cały baniaczek i może dojśc do sytuacji, że zaczniesz wyciągać inne ryby z akwarium. Księżniczki to piękne ryby zwane również "królikami", niestety nadającymi się tylko do akwarium jednogatunkowego.

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 10 Lis 2010 06:19 
Muszę powiedzieć, że zbiornik masz źle ustawiony gatunkowo.

Za dużo gatunków, za mały zbiornik. Jak napisał Jaosh - tylko księżniczki albo - tylko pozostałe ryby. Dodatkowo dla regani ten zbiornik jest zbyt mały - chyba, że będziesz miał tylko jedną dobraną parę.

Marta

Autor wlucz
Użytkownik
#4 - Posted: 10 Lis 2010 09:01 
Doświadczenia nie mam, bo to moje pierwsze akwarium, ale wydaje mi się, że ryby dadzą sobie rade w tym ustawieniu, pod warunkiem, że będą dwie, a nie 50 księżniczek. Kiedy księżniczki doczekały się pierwszego potomstwa był moment krytyczny, bo zajęły 2/3 zbiornika i nikogo nie wpuszczały na swoją część, ale teraz ograniczyły się do około połowy i tolerują inne ryby, nawet przy wylocie swojej groty, mimo że co chwila mają nowy narybek.
Reganów i leleupów od początku planowałem zostawić po jednej parze.

Ale nawet jakbym zostawił same księżniczki to i tak mój problem pozostanie aktualny, bo dalej będą się mnożyć, a ja dalej nie będę w stanie maluchów odłowić, więc w dalszym ciągu proszę o radę.

Maciej

Autor jaosh
Użytkownik
#5 - Posted: 10 Lis 2010 10:07 
Moim zdaniem w momencie jak chcesz zostawić Juli i Lelupi to są dwa wyjścia na ograniczenie mnożenia się księżniczek.

1. Wyłowienie rodziców - tu jednak zostanie problem w maluchach, które po uzyskaniu "pełnoletności" zaczną się mnożyć;

2. Wyławianie maluchów - to walka na ugorze bo wiązać się to będzie z grzebaniem w baniaczku co 5 tygodni;

Napisałeś, że księżniczki zajmują połowę zbiornika. Weź pod uwagę to, że maluchy rosną i zaczną zajmować kolejne rewiry. Ja posiadałem kiedyś księżniczki. Z parki rodziców po roku miałem ponad setkę wmiarę dorosłych ryb i dodatkowo dwie pary regulalnie podchodzące do tarła. 450 litrowe akwarium było opanowane przez księżniczki a reszta ryb zniknęła lub została zamęczona lub "wypchana" z baniaczka.

jaosh

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 10 Lis 2010 12:34 - Edytowany przez: admin 
ale wydaje mi się, że ryby dadzą sobie rade w tym ustawieniu, pod warunkiem, że będą dwie, a nie 50 księżniczek

Wg mojego doświadczenia jest to absurdalne zestawienie. Pisaliśmy o tym wielokrotnie,że księżniczki wymagają oddzielnych zbiorników. To tylko kwestia czasu jak reszta obsady zostanie zdominowana lub zabita. Co gorsza jak dorosną "regani" dopełnią dzieła.

W tym zbiorniku może być jedynie para księżniczek i ich mioty. A i tak ten zbiornik jest zbyt mały nawet dla nich.

Marta

Autor sewbar1
Użytkownik
#7 - Posted: 27 Maj 2016 20:27 
Witam.
Zdecydowanie wolę czytać niż wypowiadać się, ale czuję się zobowiązany podziękować za mastacembelusy elipsifery, które nabyłem u Państwa na początku maja. Mniejszy od pierwszej doby aktywnie poszukuje pokarmu i jest w tym dość skuteczny, w ogóle można go obserwować o każdej porze dnia, natomiast większy przebywa większość dnia w szczelinach skalnych i nie jest tak aktywny przy karmieniu ( a mimo to nie widać aby tracił wagę ). Niestety jest "alergicznie" usposobiony do mniejszego i opuszcza kryjówkę tylko aby przegonić mniejszego. Nie zakopują się w piachu. Nie atakują innych ryb. Nie lubią tylko siebie (jak Polacy - więc chyba dobre miejsce do życia znalazły)
Pozdrawiam serdecznie.
Seweryn.

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 28 Maj 2016 09:49 
Fajnie, że mastacembelusy są ok. Nieco dziwi mnie ich zachowanie, bo u nas nigdy aż tak nie było. Zobaczymy co będzie dalej.

Marta

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Naturalne metody planowania rodziny Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®