Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Cyprichromis Leptosoma Mpulungu

Autor marek
Użytkownik
#1 - Posted: 29 Maj 2015 13:20 
Witam.
Mam pytanie. Czy Cyprichromis Leptosoma Mpulungu to to samo co Cyprichromis Leptosoma Mpulungu blue flash. Pytam pod kątem ewentualnego przebywania tych ryb w jednym zbiorniku. Nie chcę doprowadzić do międzygatunkowych krzyżówek.
Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 29 Maj 2015 15:54 
Nazwy wskazują na ten sam gatunek, określenie Blue Flash jest wyłącznie nazwą handlową, stosowaną przez niektóre firmy. Musisz jednak sprawdzić czy sprzedawcy oferują pod tą nazwą właściwą rybę? Poproś o zdjęcia dorosłych ryb. Lepiej być 100% pewnym.

Marta

Autor marek
Użytkownik
#3 - Posted: 29 Maj 2015 18:00 
Zdjęcia widziałem i wyglądają tak samo. Różnice jeśli dobrze się orientuję i tak widziałem na filmach mogą być w ubarwieniu samczyków tzn. część ma żółte a część niebieskie ogony. Ale czy te różnice ubarwienia dotyczą również płetw, tu też część ma żółte a część niebieskie?

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 29 Maj 2015 18:21 
W każdym prawie gatunku Cyprichromis - w danej populacji samce maja i żółte i niebieski ogony. To normalne zróżnicowanie. o jakie inne płetwy Ci chodzi? Zobacz artykuł P. Tawil w 4 numerze Tanganika MAGAZYN.

Marta

Autor marek
Użytkownik
#5 - Posted: 30 Maj 2015 15:29 
No tak nie chcąc się za bardzo rozpisywać nie sprecyzowałem, że chodzi mi o płetwy grzbietowe i odbytowe. Jest mowa o tym w artykule, który mi poleciłaś z tym, że tam opisano inne gatunki niż leptosoma. Zapytałem o to bo w moim stadku C. L. Mpulungu średnia wielkość rybek około 4 cm jak na razie wybarwiły się dwa chyba największe samczyki, mają wyraźnie żółte ogonki i prawie granatowe pozostałe płetwy, ciało jak na razie oliwkowe. Jest też kilka rybek, u których płetwy grzbietowe barwią się wyraźnie na żółto. Akurat z tymi rybkami nie mam doświadczenia i nie wiem czy jest to po prostu przykład polichromatyzmu w obrębie tego samego gatunku, czy tak mają samiczki. Nigdzie nie znalazłem szczegółowych informacji na temat ich ubarwienia. I jeszcze jedno, przy jakiej wielkości te rybki się wybarwiają i czy tylko wielkość ma na to wpływ ?

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 30 Maj 2015 17:07 
Nie jestem dokładnie w stanie odpowiedzieć Ci na pytanie o samiczki. Nigdy nie mieliśmy tego wariantu leptosom, tak że nie znam zmienności. Jak widać będę musiała je sprowadzić, aby odpowiedzieć Ci na pytanie:)

Marta

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Cyprichromis Leptosoma Mpulungu Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®