Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

450l Obsada - niecka??

Autor wydrowk
Użytkownik
#1 - Posted: 13 Wrz 2015 15:31 
Witam wszystkich bardzo serdecznie :)

Krótkim wstępem: w końcu udało mi się po wrócić do akwarystyki. Tym bardziej się cieszę, że nie do starego baniaczka 150l tylko troszkę większego ;) Kiedyś miałem małą rodzinkę Multików, ale że akwa większe to i obsadę przydałoby się wybrać i tu potrzebuję Waszej pomocy.

Mam problem z doborem obsady, chciałbym coś i na dno i pływającego w toni, czyli chcę wszystko jak typowy laik ;)
Ale spokojnie, nie musicie mnie uświadamiać o zupie rybnej, warunkach jakie trzeba zapewnić i tym podobnych podstawach.
Piszę tu otwarcie o pomoc gdyż poczytałem i mimo, że napisane takie i siakie rozmiary, takie i takie akwa to jedna z drugą rybka mimo, że w teorii może ze sobą żyć, w praktyce już tak nie jest. A temat "niecek" wgl mnie rozwalił i gubię się w nim totalnie.
Do tego jest jeden warunek mojej lubej....ma byc kolorowo, chociaż jedno rzucające się w oczy typu Leleup (wolałbym coś innegoi ;) ) . Obiecałem Jej to w zamian za odciągnięcie od Malawi i właśnie taki a nie mniejszy zbiornik.
Co do samego zbiornika to:
czekam jeszcze na halogeny: 2x10W LED zimnej barwy i muszę dociąć szyby na górę.
Reszta to już będzie kosmetyka typu okleić płytę OSB.
Filtracja to kubełek HW-302 - wiem, mało, ale darowanemu koniowi itd.. na pewno będzie zmieniony, celuję w HW-304.
Dołożyłem za to do środka Turbo Filter 1500 Aquael-a i pompkę Atman At-201.

Więc mój główny problem to obsada. Na pewno mięsożerna.
W toń chciałbym 10-12 sztych Cypro. Co do konkretnego gatunku wyjdzie w praniu.
Pomysł co do tego na dno?

Poczytałem też co znalazłem o nieckach. I mam kilka pytań:
1. na forum wspomniane było, że L. callipterus aby stworzył nieckę w akwarium musi być z odłowu i to najlepiej 2-3 pary aby jedna na drugą wywarły nacisk, co do utworzenia przez dominującego samca niecki. I wtedy dopiero odławia się zdominowane pary. Czyli wpuszczenie już dobranej pary nic mi nie da?
2. jaka powierzchnia dna na nieckę? Najmniejsza z jaką się spotkałem to 40x35cm, rzeczywiście to wystarczy? Myślałem nad 100x50 i 50cm zostawić na parkę naskalników
3. obsadę tworzącą nieckę trzeba wpuszczać "na raz", czy można jej skład uzupełniać?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za rady :)

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 13 Wrz 2015 22:03 
Witaj,

Trochę źle się wstrzeliłeś datowo ze swoim postem, bo nie było nas. Dopiero dziś wieczorem wróciliśmy z ZooBotanica z Wrocławia.

Jak złapiemy oddech, to pewnie Marta napisze kilka słow.
Ale to jutro, dobrze?

Robert

Autor wydrowk
Użytkownik
#3 - Posted: 13 Wrz 2015 22:29 - Edytowany przez: wydrowk 
Ależ spokojnie, to akwarystyka, cierpliwość jest tutaj wskazana ;)
Liczyłem właśnie na dobre rady pani Marty, samemu przyznam ciężko mi ogarnąć, które informacje z forów brać pod uwagę, a które nie.

Pozdrawiam

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 14 Wrz 2015 06:36 
Podaj wymiary zbiornika? to ułatwi przygotowanie propozycji.

Czy wystrój masz gotowy?

W niecce powinien być 1, maksymalnie 2 samce i 2-4 samice callipterus.

Najmniejsza powierzchnia dla na nieckę z callipterus to dla 1 samca: 120 cm x 50 cm.

Czy czytałeś mój artykuł o nieckach w Tanganika MAGAZYN? opisałam tam nasze niecki.

Muszli powinno być około 100 sztuk, no i oczywiście dodatkowe gatunki, aby niecka funkcjonowała.

Marta

Autor wydrowk
Użytkownik
#5 - Posted: 14 Wrz 2015 09:57 
Zbiornik 150x50x60h.
Artykuł powinienem mieć dzisiaj, Wiem, że opisywałaś tam nieckę 120x60 dla 2 samców, gdzieś na forum coś znalazłem.
Co do wystroju to jeszcze go nie mam, zostawiam to na koniec, jak już będzie wybrana obsada, bo jeśli zdecyduję się na nieckę to, tak jak pisałaś - muszle, jeśli nie to większość będą stanowić skałki.


PS. Totalnie na marginesie, spotkałem się też z opinią, żebym pokusił się na C. frontosa 1+3-4, i kiedy ryby ( z racji tego, że szybko to ona nie rosną) dojdą do +/- 20cm zdecyduję, czy robię większy zbiornik czy sprzedaję.
Jest sens czegoś takiego i czy przypadkiem nie powinno być 2 samców w akwarium?

Pozdrawiam i udanego poniedziałku ;)

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 14 Wrz 2015 10:06 
Jak dla mnie wkładanie cyfotilapii w taki zbiornik nie jest pomysłem. Jak podrosną to będziesz miał fundusze na większy zbiornik, albo nie. Te ryby rosną szybko, dwa lata i 15-1 6 cm, a to już na 100% zbyt mały zbiornik dla nich.

Zdecyduj sęe na coś - bo albo niecka albo inna obsada.

Marta

Autor wydrowk
Użytkownik
#7 - Posted: 14 Wrz 2015 11:31 
To pytanie z frontosami to było tylko, aby się upewnić, że myślę dobrze i zbiornik jest za mały.
Co do tego czy niecka czy nie, to zostały te dwa pytania:

na forum wspomniane było, że L. callipterus aby stworzył nieckę w akwarium musi być z odłowu i to najlepiej 2-3 pary aby jedna na drugą wywarły nacisk, co do utworzenia przez dominującego samca niecki. I wtedy dopiero odławia się zdominowane pary. Czyli wpuszczenie już dobranej pary nic mi nie da?

obsadę tworzącą nieckę trzeba wpuszczać "na raz", czy można jej skład uzupełniać?

Co do mojego wyboru obsady, to nie mam jakoś specjalnie sprecyzowane.
Jedyne czego wiem że nie chcę to Tropheus-ów. Dlatego napisałem, że obsada mięsożerna. Bo wszystkie obsady roślinożerne na ten litraż to trofcie+ coś tam.
Pytam o nieckę bo wszyscy piszą, że świetne obserwacje, ale jestem otwarty na wszelkie propozycje.

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 14 Wrz 2015 16:54 
na forum wspomniane było, że L. callipterus aby stworzył nieckę w akwarium musi być z odłowu i to najlepiej 2-3 pary aby jedna na drugą wywarły nacisk, co do utworzenia przez dominującego samca niecki. I wtedy dopiero odławia się zdominowane pary. Czyli wpuszczenie już dobranej pary nic mi nie da?


Pierwsze słysze o czymś takim, gdzie to wyczytałes? Callipterus nie tworzy par tylko harem. Czyli jeden samiec i 1-3 samice. Jeżeli jest w zbiorniku drugi samiec to wtedy można obserować podkradanie muszli do gniazda. Tak jak napisałam moje niecki tworzyły ryby WF z jednej lokalizacji. Poczytaj, ze nie w każdej lokalizacji callipterusy tworzą niecki.

Nie potrafie powiedziec czy ryby hodowlane tworzą nieckę, bo nigdy takich nie miałam. Zawsze miałam ryby WF.

Polecam artykuł w Tanganika MAGAZYN. Na tym forum w tematach o nieckach także sporo jest napisane.

A obsada - to już Twój wybór. To najprzyjemniejsza część zakładania zbiornika:)

Marta

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / 450l Obsada - niecka?? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®