Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

rozmnażanie Greenwoodochromis bellcrossi

Autor junior8
Użytkownik
#1 - Posted: 25 Lut 2016 21:03 
mam pytanie o rozmnażanie tych ryb.
ja obecnie posiadam 3 szt od dłuższego czasu, miałem 4 szt ale moje ryby podzieliły sobie akwarium na trzy rewiry i dla tamtego brakło miejsca i niestety odpadł.
akwarium wielogatunkowe: frontosy i synodontisy

w rogu akwarium coś zaczęło się dziać bo trochę piasku wyrzuciły ryby aż do szkła i tak jakby się zaczęły mieć ku sobie. dzisiaj zaważyłem ze odbywa się wzajemne stroszenie i coś w stylu godów. najlepsze z tego wszystkiego jest to ze obydwie ryby maja wypełniony pysk ikrą. trochę mnie to zszokowało bo trzecia sztuka pływa po drugiej stronie akwarium niezainteresowana pozostałą dwójka.

nie wiem teraz czy to są dwie samice i obydwie złożyły z samcem jednocześnie ikrę czy jakoś się dziwnie poskładało i para razem przetrzymuje ikrę w pysku.? czy ktoś miał podobne doświadczenia?

Autor junior8
Użytkownik
#2 - Posted: 26 Lut 2016 07:58 

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 26 Lut 2016 09:42 - Edytowany przez: admin 
Generalnie po zapłodnieniu samica przejmuje na pierwsze 3-4 dni ikrę. Potem wymieniją sie z samcem inkubowaniem. Być moze zdaża się, że od początku samice i samica mogą to robić. Zwróć uwage na fakt,żze nie mają spokoju, synodonty cały czas czatują na ikrę.

Czytałeś artyjkuł w Tanganika MAGAZYN 12?

Marta

Autor junior8
Użytkownik
#4 - Posted: 26 Lut 2016 10:05 
tez zwróciłem na to uwagę ze synodontisy nie odstępują ani na krok ich ale w narożniku jak się kręcą może tak być ze samiec widząc zagrożenie tez bierze ikre do pyska żeby jej nie stracić.

wygląda to ciekawie jak narazie.

nie widziałem samego momentu łożenia ikry bo jak podchodzę do szyby to przestają się kręcić i bacznie mnie obserwują :)

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 26 Lut 2016 10:19 
Bellcrossi mnożą sie zwykle w jamach lub tunelach. U Ciebie nie mają warunków odpowiednich do tego. Jak dla mnie synodonty będą bardzo uprzykszały im przekazywanie larw i opiekę nad nią.

Zapytałam Cię czy czytałeś artykuł Thomasa w TM 12? To powinno Ci wyjaśnić problemy jakie masz i będziesz miał w zbiorniku. Ryby muszą mieć spokój, aby przekazywać sobie ikrę i narybek, a potem pilnować młodych.



Marta

Autor junior8
Użytkownik
#6 - Posted: 26 Lut 2016 17:57 
tak artykuł czytałem.

para ma grotę do swojej dyspozycji w której może wymieniać się larwami oczywiście jak donosi bo to jest ich pierwsze tarło.
co nie zmienia faktu ze na razie noszą ikrę oboje :) a to jest bardzo ciekawe

miałem juz ryby przekazujące sobie potomstwo xenotilapie papilio ale zawsze nosił kto inny a tu noszą oboje.

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 26 Lut 2016 18:51 
Ale u tych ryb tak moze być, moga sie wymieniać w ciągu dnia nawet kilka razy lub inkubować wzajemnie. U mnie u papilio, gdy małe były już spore często i samiec i samica miały je na noc w pysku. Niekoniecznie sam samiec, choć to był czas jego inkubacji.

Limnochromini nieco inaczej inkubują młode niż kseny takie jak papilio.

Marta

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / rozmnażanie Greenwoodochromis bellcrossi Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®