Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Ciekawa historia choroby

Autor melloncollic
Użytkownik
#1 - Posted: 10 Maj 2016 20:24 - Edytowany przez: melloncollic 
Witam, tym razem mam chyba niezłą zagwozdkę... z którą może ktoś będzie wiedział, jak sobie poradzić. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Jakiś czas temu robiłem restart zbiornika, ponieważ ryby w nim padały - najpierw robiły się osowiałe, potem padały. Dlatego wszystko dokładnie zdezynfekowałem chlorem albo wygotowałem. Po starcie zbiornika w ramach testu, kiedy zbiornik był już dojrzały, wpuściłem jednego Lamprologus speciosus. Przez tydzień było wszystko w porządku. Ostatnio jednak wrzuciłem do zbiornika większą liczbę muszli z innego, aktywnego od dawna akwarium - zakładając, że skoro tam nie robiły rybom nic złego, i tu nic złego się nie wydarzy. Jednak mój muszlowiec od razu zmarkotniał i przestał pobierać pokarm, teraz ciężko pływa i chowa się po muszlach. Jak tylko zauważyłem, że coś się dzieje, wyjąłem wszystkie i wygotowałem. Czy macie tezę co to może być i co z tym zrobić?

Ryba zachowuje się tak: https://www.youtube.com/watch?v=RkFzVXEeYaY&featur e=youtu.be

Szczegóły


Podstawowe informacje


1. Wielkość akwarium: 160 l (100x40x40)

2. Obsada: 1 samiec Lamprologus speciosus

3. Filtracja: Eheim professional 3, filtr chodzi cały czas, z tego co pamiętam wkłady z lawy, bioballe i ceramika

4. Parametry wody: NH3 - 0, NO2 - około 0, NO3 - w normie, według testu około 1, pH 7,5-8, GH i KH - niestety nie wiem, temperatura - 26 stopni.

5. Rodzaj wody używany do podmian: woda odstana, ale to nowy zbiornik, który chodzi już ponad miesiąc.

6. Podmiany wody (częstotliwość i ilość podmienianej wody) - nie dotyczy

7. Używane uzdatniacze i inne preparaty - na początku był Tetra AwuaSafe, teraz dodałem soli akwariiowej

8. Pokarm (rodzaj pokarmu: sztuczny, mrożony, żywy; ilość podawanej karmy i jak często) - raz dziennie, granulat OSI.

9. Czy w przeciągu 2-3 miesięcy były wprowadzane do akwarium nowe ryby, rośliny, ślimaki? - nie

10. Urządzenie akwarium (dekoracje, podłoże) - piasek, czerwone piaskowce, valisnerie.


Opis chorej ryby


1. Gatunek ryby - Lamprologus speciosus

2. Ilość osobników wykazujących oznaki choroby - 1

3. Opis zachowania ryby (sposób pływania i zachowania się w akwarium) - apatyczna, pływa pochylona do przodu, nie chce jeść, chowa się w muszli

4. Opis wyglądu ryby (łuski, płetwy, oczy, skóra, skrzela) - brak objawów

5. Pokarm (czy ryba pobiera pokarm?, rodzaj i wygląd wydalanych odchodów) - nie pobiera, odchody białe

6. Czy ryba była już leczona, jeżeli tak jakim lekarstwem ? - nie

P.S. przepraszam za publikację w złym dziale - nie zauważyłem forum chorób.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 11 Maj 2016 09:09 - Edytowany przez: admin 
Napisz jakie muszle wrzuciłeś? Wg mnie masz cos w tym zbiorniku o czym nie piszesz, co poowduje trucie ryb.

Marta

Autor melloncollic
Użytkownik
#3 - Posted: 11 Maj 2016 09:45 
Muszle winniczka.

No właśnie mam podobne zdanie - tylko nie wiem co :-/

Film: https://www.youtube.com/watch?v=RkFzVXEeYaY

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 11 Maj 2016 14:35 
Film nic nie mówi o akwarium. Zrób film całego zbiornika.

Podawanie jednego rodzaju pokarmu to duży błąd. Ryby musża mieć urozmaicony pokarm, mrożonki, żywy pokarm i inne. Podawanie jednego, sztucznego pokarmu to nieporozumienie. Dodatkowo jedna ryba w zbiorniku, to stres związany z brakiem towarzystwa.

Marta

Autor melloncollic
Użytkownik
#5 - Posted: 11 Maj 2016 14:39 
Spokojnie, ryby dostają różne pokarmy, w tym mrożonki.

Ok, zrobię film całego zbiornika, chociaż pewnie niewiele powie.

Towarzystwo czeka, tylko nie chcę go póki co narażać na chorobę - słusznie zresztą, jak widać.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 11 Maj 2016 15:02 
sam napisałes..

8. Pokarm (rodzaj pokarmu: sztuczny, mrożony, żywy; ilość podawanej karmy i jak często) - raz dziennie, granulat OSI.

Wniosek jest w takim wypadku tylko jeden.

Marta

Autor melloncollic
Użytkownik
#7 - Posted: 11 Maj 2016 15:49 
Czyli, że pokarm? Aktualnie wyłączyłem karmienie. Natomiast moje ryby dostają wspomniany granulat, kryla w płatkach i jeszcze 2 rodzaje płatków dla mięsożerców - wszystko najwyższej jakości plus artemia z mrożonek i żywa kiedy dostanę, więc raczej w diecie nie upatrywałbym przyczyn.

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 11 Maj 2016 20:02 
Nie nie piszę o diecie, tylko o tym co Ty napisałeś w opisie do problemu.

Ja nie uzywam artemii ani mrożonej ani żywej.

Marta

Autor melloncollic
Użytkownik
#9 - Posted: 11 Maj 2016 22:23 
Marto, co masz na myśli, bo chyba zgubiłem wątek :-(

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 12 Maj 2016 07:14 - Edytowany przez: admin 
Zacytowałam Ci Twój opis żywienia

8. Pokarm (rodzaj pokarmu: sztuczny, mrożony, żywy; ilość podawanej karmy i jak często) - raz dziennie, granulat OSI.

A Ty "w kółko macieju", że nie wiesz o czym piszę. Sam napisałeś że karmisz raz dziennie granulatem OSI. Ja tego z palca nie wyssałam.

Albo podaj wszystkie informacje od a do z, albo nie czekaj na diagnozę.


Marta

Autor melloncollic
Użytkownik
#11 - Posted: 12 Maj 2016 07:39 
Si, podałem tu niepełne informacje, potem je uzupełniłem:
Aktualnie wyłączyłem karmienie. Natomiast moje ryby dostają wspomniany granulat, kryla w płatkach i jeszcze 2 rodzaje płatków dla mięsożerców - wszystko najwyższej jakości plus artemia z mrożonek i żywa kiedy dostanę, więc raczej w diecie nie upatrywałbym przyczyn.

Autor daras77
Użytkownik
#12 - Posted: 13 Maj 2016 21:49 
Nie przekonują mnie płatki dla ryb, które żerują głównie przy dnie. Gdybym miał tylko muszlowce karmiłbym pokarmami Naturefood oraz Dainichi( te po namoczeniu) plus oczywiście mrożonki

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Ciekawa historia choroby Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®