Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Pomoc w doborze obsady

Autor Mario 81
Użytkownik
#1 - Posted: 27 Sier 2017 15:57 
Witam, jako że to mój pierwszy post na forum chciałem wszystkich forumowiczów serdecznie pozdrowić i przywitać się.
Jednocześnie proszę o pomoc w doborze gatunków do zbiornika 210x65x45h. Akwarium już mam,ale chwilowo jest zajęte przez inny biotop. Z Tanganiką planuję wystartować w przyszłe wakacje,więc czasu jeszcze jest na przygotowania.
Ale od początku,przeglądając filmiki z Tanganiki natknąłem się na ryby ,które mnie zauroczyły. Jednak jako kompletny laik w tej dziedzinie akwarystyki proszę Was o radę które z rybek można połączyć ze sobą i w jakiej ilości. Jeśli to możliwe chciałbym 3 gatunki w.w. akwarium.
Nr.1 - Cyathopharynx magara lub foai,
Nr.2- Enantiopus kilesa lub melanogenys,
Nr.3- Ophthalmitilapia ventralis chitula lub nasuta gold kachese,
Nr 4- Petrochromis sp. texas red fin longola,
Nr.5- Altolamprologus calvus black lub compressiceps.
Widziałem jeszcze jedne ryby,niestety nie zapisałem nazwy,a teraz już nie mogę ich namierzyć. To był filmik z natury, a ryby te żyły stadnie w strefie brzegowej jeziora ,do małych też nie należały ,były śliczne. Wiem,że takich gatunków pewnie jest setki ale macie może jakiś pomysł?
Akwarium chciałbym urządzić tak by z jednej strony były skały od powierzchni wody imitujące brzeg jeziora sięgające powiedzmy do 1/3 długości akwarium a pozostała część to piasek z kilkoma roślinami. Tu pojawia się kolejna kwestia, gdzie można zaopatrzyć się w skałki pasujące do biotopu (bo dolomity np. znalazłem tylko na tony i małej granulacji ), druga sprawa to jakie rośliny będą odpowiednie?

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 28 Sier 2017 06:23 
Myślę, ze oprócz oglądania filmów powinieneś koniecznie, ale to koniecznie poczytać o rybach, które planujesz mieć, o ich wymaganiach środowiskowych, pokarmowych i możliwości połączeń.

Tanganika MAGAZYN http://tropheus.com.pl/tanganika-magazyn-numery/

1. Cyathocharynx wymaga wysokiego zbiornika, minimum 50 cm - to roślinożercy

2. Enantiopus - tak o ile będzie cale dno piaszczyste

3. Za niski zbiornik dla Ophthalmotilapia

4. Hmm - minimum 20-25 sztuk w zbiorniku. Ryby dla wytrawnych hodowców

5. To ryby bez problemu, tylko nic z powyższych gatunków nie pasuje do nich.

W tym zbiorniku i przy tych propozycjach, które wymieniłeś nic nie pasuje do siebie

Marta

Autor Mario 81
Użytkownik
#3 - Posted: 28 Sier 2017 19:26 
Dzięki za odpowiedź. To nie tak Marto,że te plany są sztywne. Wymieniłem ryby,które najbardziej mnie urzekły, ale zdaję sobie sprawę ,że z racji niskiego zbiornika może być ciężko. Najważniejsze by ryby czuły się dobrze, dlatego spytałem które z w.w. pasowały by do takiego zbiornika. Oczywiście,że będę czytał i to duuużo.
Powiedz proszę, jakie gatunki pasowały by do Enantiopus w moim zbiorniku? Mogą to również być sumowate jak S. petricola lub Phyllonemus typus albo krewetki.
Chyba,że masz inne propozycje do mojego akwa,bo niestety na wymianę na wyższy nie ma szans.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 28 Sier 2017 20:08 
Krewetki staną sie pokarmem enantiopusów. S. petrocola mógły być, ale wymaga schronień, bo lubi życie w ukryciu. Phylonemus jest zbyt drapieżny- zjada ryby niewiele mniejsze od siebie. Najlepsze byłoby coś do toni, ale przy tej wysokości nie bardzo jest to możliwe.

Jeżeli po bokach umieścisz jakieś skały to np. N. cylindricus może byc ok. Lubi przebywanie w jednym miejscu i grota skalna i najbliższa jej okolica będzie jego mieszkaniem.

Wszystko zależy jaki efekt chcesz uzyskać? Nie ma szansy na odchowanie młodych enantiopusów bez odławiania samicy. Samce zjedzą wszystko.

Jeżeli chcesz mieć młode, które będą żyły wraz z rodzicami to zamiast enantiopusów pomyśl o X. papilio lub papilio sunflower, a do tego X. leptura.

Nie bardzo wiem jakie gatunki Cię interesuja bardziej? czy z grupy Ectodini, czy inne?

BTW. E. Kilesa jest gatunkiem zagrożonym wymarciem.

Marta

Autor Mario 81
Użytkownik
#5 - Posted: 28 Sier 2017 22:25 
Hmmm, "Ectodini czy inne?" Podane przeze mnie w pierwszym poście należą do kilku grup więc ciężko powiedzieć. Skupiłem się na Enantiopus bo jak twierdzisz jako jedyne oprócz Altoramprologus z wymienionych mogą być do mojego akwarium. Petrochromis też piękne tylko jak piszesz -dla wytrawnych hodowców, a ja akwarystyką co prawda zajmuję się kilka ładnych lat ale a Tanganiką miałem tylko styczność przy Tropheus-ach. Na pewno nie chciał bym by to był zbiornik jednogatunkowy.
Człowiek myśli ,że ma spory zbiornik ,a tu okazuje się że nie wiele może w nim trzymać...

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 29 Sier 2017 06:12 - Edytowany przez: admin 
Ectodini to i Cyathopharynx i Ophtalmotilapia i Enantiopus itp.

Petrochromis zwłaszcza z grupy tych dużych, które wymieniłeś to ryby bardzo trudne, agresywne tylko dla znawców i tylko w bardzo duzżch grupach, a zbiornik powinien mieć minimum 50 cm wysokości.

Jest wiele ryb, które super będą czuły się w tym zbiorniku. Ja nie lubię doradzać misz maszu, bo nie o to chodzi w akwarystyce:) Ryby maja się czuć dobrze, mieć fajne interakcje i móc prawidłowo funkcjonować w zbiorniku.

Przyjedź do nas, pooglądaj i sam zobaczysz co i jak:)

Marta

Autor Mario 81
Użytkownik
#7 - Posted: 29 Sier 2017 16:40 
Dziekuje za zaproszenie, niestety urlop juz mi sie konczy a do Krakowa mam kawalek drogi,wiec nie dam rady ale moze w przyszlosci... Ja tez nie lubie misz maszu i chcialbym aby ryby w moim akwarium zachowywaly sie jak najbardziej normalnie i zeby sie nie meczyly. A według Ciebie jakie gatunki będą pasowaly do takiego zbiornika? Dla mni jest wazne by ryby były ruchliwe,nie siedzialy cały czas w ukryciu,no i że to będzie zbiornik dekoracyjny w salonie by były kolorowe.

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 29 Sier 2017 21:15 
Możesz pomyśleć o enantiopusach - piaszczyste dno, skałki po bokach dla np. cylindricusów i może cos do tego. Wielkość dna przy niezbyt dużej wysokości akwarium raczej skłania do takiej aranżacji zbiornika i obsady.

Moga być trofeusy, np. grupa T. moorii Kasakalawe - dla mnie bajeczny zbiornik:)

Możesz pomyślec o drapieżnikach; jakieś Lepidiolamprologus, Mastacembelus, sumiki, kraby tanganickie

To raczej kwestia tego co bardziej Tobie pasuje:)

Marta

Autor Mario 81
Użytkownik
#9 - Posted: 30 Sier 2017 11:14 
Dziękuję za podpowiedzi i cierpliwość. Ciekawe propozycje,poczytam o tych rybkach i się odezwę. Powiedz jeszcze proszę jaka jest min. wysokość dla Cyathopharnyx przy tej samej powierzchni dna? Może uda mi się namówić żonę na wyższy zbiornik... No i ile mógłbym wtedy trzymać ich w takim zbiorniku i z jakim towarzystwem, gdzieniegdzie spotkałem się z info ,że właśnie z Enantiopus- prawda to?

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 30 Sier 2017 15:53 
wysokość najlepiej 55-60 cm, bo kopce, które buduje moga mieć nawet 25-30 cm wysokości.

6 sztuk maksymalnie, a do tego raczej ryby toni: cyprichromisy, lLamprichthys tanganicanus o ile będzie tło skalne lub jakies wyższe skały w zbiorniku.

Enantiopus jest bardzo duza konkurencją na dnie dla cyathopharynx, no i żywieniowo zupełnie inna bajka. Enantiopus tworzy ogromne kręgi na piasku Raczej inne xeny bym polecała: papilio sunflower, leptura.

Marta

Autor Mario 81
Użytkownik
#11 - Posted: 30 Sier 2017 21:42 
Czyli reasumując, do tego zbiornika co mam odpowiednie były by:
1 Enantiopus + Neolamprologus (a czy zamiast cylindricus mógłby być buescheri?) Po ile szt. każdego z gatunków?
Lub
2 Lepidiolamprologus ( nkambae podoba mi się najbardziej) + np. sum P. typus? Również po ile szt.?
Jeśli wymienię akwa na wyższe ale o tej samej pow. dna to:
C. magara lub faoi ( 6 szt) + np Cyprichromis leptosoma - tylko ile sztuk i czy odmiana ma znaczenie? Mi najbardziej podobają się jumbo tyle,że one są większe.

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 31 Sier 2017 08:04 
Ja mogę pisać wyłącznie o dorosłych rybach, bo te mam i o nich wiem dużo.

1. Jak dla mnie buescheri jest zbyt agresywne, ale....to Twój wybór - 1 para

2. nkambae - 1 para, typus - 1 para to ryby inkubujące ikrę w pyskach, nie żyją w grupach. W grupach możesz mieć S. petricola lub S. multipunctatus.

3. Cyathopharynx ma jeden gatunek czyli foai. C. furcifer niekoniecznie uznawany jest jako gatunek. Magara to lokalizacja. Czytaj, czytaj:)

Cyprichromis żyje w dużych grupach, niezależnie od gatunku minimum 15 sztuk dorosłych ryb.

Marta

Autor Mario 81
Użytkownik
#13 - Posted: 31 Sier 2017 10:36 
Czytam,czytam, Marto tylko tego jest baaardzo dużo i nie sposób wszystkiego przyswoić w krótkim okresie czasu dlatego zaczynam rok przed planowaną zmianą biotopu. W necie jest też sporo sprzecznych informacji więc łatwo się pogubić z tym nazewnictwem.
W takim razie może do Enantiopus dobre będą Paracyprichromis nigripinnis( w niektórych opisach polecają je) -jak sądzisz?
Bouescheri jeśli jest tak agresywny to może dałby radę z Lepidolamprologus? Wówczas w akwa było by po parze obydwu gatunków i para P. typus-jeśli to nie za dużo?

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 31 Sier 2017 13:34 - Edytowany przez: admin 
Paracyprichromis jest wg mnie zbyt spokojny dla enantiopusów, mogą go molestować. Jak dla mnie cyprichromisy to lepsze połączenie. Ale to moje sugestie.

Buscheri może być śniadaniem dla Lepidiolamprologus. Do nich tylko większe ryby jak Haplotaxodon, Cyphotilapia, ale nie przy tej wysokości zbiornika

Marta

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Pomoc w doborze obsady Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®