Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

A n t y z b r y l a c z

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor KatarzynaR
Użytkownik
#1 - Posted: 2 Lut 2007 17:13 - Edytowany przez: KatarzynaR 
Tak mi chodzi po głowie ta sól, że muszę o coś zapytać . Było tych tematów masę, więc mam nadzieję, że jeszcze jeden nie będzie stanowił problemu.

Chodzi o to, że wiele osób dodaje sól nie jodowaną w czasie choroby lub w małych ilościach profilaktycznie. O zasadności jej stosowania nie chcę teraz dyskutować – z resztą tak jak napisałam powyżej jest tych tematów wiele.

Do wymienionych powyżej celów należy stosować sól nie jodowaną, która jest pozbawiona związku zwanego
A n t y z b r y l a c z e m .

I mam pytanie: Czym jest ten Antyzbrylacz? Oczywiście, już na chłopski rozum ;o) można wywnioskować, że jest to jakiś produkt, dodawany do substancji sypkich, które w wyniku jego zawartości nie ulegają zbryleniu. Czym jest więc konkretnie ten produkt? Jaką nosi nazwę chemiczną?

Patrząc teraz na opakowanie soli nie jodowanej ( z Kłodawy) oprócz informacji że jest to sól nie jodowana znajduję się też taka która informuje o tym że jest to sól kamienna. Nie ma jednak absolutnie żadnej wzmianki na temat zawartości składników w niej zawartych.

Przechodzę teraz do soli spożywczej jodowanej, która pochodzi z Kopalni w Ciechocinku i tutaj mam podaną zawartość podstawowych składników:
- chlorek sodu 98%
- wapń 0,4 -0,5 g/kg
- magnez 0,2 – 0,3 g/kg
- jodek potasu 3 – 1 mg/100g

Ponawiam pytanie: czym jest więc ten antyzbrylacz? Jodkiem potasu?

Pytam, bo spotkałam się z solą nie jodowaną zupełnie sypką jak i jodowaną kamienną która ewidentnie się zbrylała.

Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 2 Lut 2007 20:08 
Widzisz Kasiu zadalas za trudne pytanie ;-), bardzo dociekliwe na pograniczu chemii i medycyny (dlaczego sol jest jodowana i dlaczego nie).
Przykro mi ze nie moge ci pomoc z chemii jestem "eb-be".

Ale moze inaczej ja zadam pytanie: czy jod jest potrzebny rybom? czy jest szkodliwy i jezeli tak to w jakich dawkach? co jod "wnosi" do oraganizmu ryby?

Leszek

Autor tooold
Użytkownik
#3 - Posted: 2 Lut 2007 20:55 

Autor fazi64
Użytkownik
#4 - Posted: 3 Lut 2007 00:17 - Edytowany przez: fazi64 
K4Fe(CN)6
Witam,
Rozwine wzor podany przez tooold'a:
Cyt.: "E536 Żelazocyjanek potasu [...] W stanie stałym przeciwdziała tworzeniu się zbryleń, na przykład w soli kuchennej, zwłaszcza wzbogacanej jodkami i fluorkami. Sól spożywcza z Wieliczki zawiera ten dodatek, co jest zaznaczone na opakowaniu. Jest ogólny stosowany w Europie [...]"
Jesli wiec na opakowaniu zobaczysz mila Kasiu to oznaczenie (E536) - nie bierz i uciekaj ;)
Pzdr.
Fazi64

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#5 - Posted: 3 Lut 2007 11:23 
Dziękuję bardzo wszystkim za odpowiedzi. Nie przyszło mi do głowy, że zamiast szukać po stronach kopalni można to wpisać w wyszukiwarkę z zaznaczeniem ze chodzi wyłącznie o sól ;o)

Jest to jednak dalej nurtujące, bo na żadnym z opakowań nie ma wzmianki o antyzbrylaczu. Skąd można mieć pewność że ta sól, którą od czasu do czasu sypiemy nie zawiera tego związku? Ta sól z Ciechocinka o której powyżej pisałam również. Ponadto wydaje się na oko kamienną choć wzmianki o tym nie ma (chodzi mi o to że jest gruba i jakby trochę zanieczyszczona), jest jednak jodowana.

Co więcej wpisując np. na stronie Wikipedi słowa ,, sól kuchenna'' można przeczytać jako zalecenie używanie soli nierafinowanych, czasami określanych jako kamienne oraz soli morskiej, uzyskiwanej poprzez odparowywanie wody morskiej , czyli takich które są stosowane w akwarystyce.

I sama jakoś tak próbuję odpowiedzieć sobie na pytanie po co w takim układzie dodają do soli ten antyzbrylacz. I może właśnie dlatego że skoro istnieje zależność: jodowana + antyzbrylacz; nie jodowana - brak antyzbrylacza to dzieje się tak ponieważ jest ona sztucznie wzbogacona związkami jodu.

Ale po co mi te wariackie wywody? Bo zawsze się zastanawiałam czy sól sztucznie jodowana może być pozbawiona związku zwanego antyzbrylaczem.
...i właściwie dalej nie wiem , skoro nie ma np. na opakowaniu soli jodowanej z Ciechocinka wzmianki o zawartości żelazocyjanku potasu.


Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor winiar
Użytkownik
#6 - Posted: 8 Lut 2007 08:53 
Do wymienionych powyżej celów należy stosować sól nie jodowaną, która jest pozbawiona związku zwanego A n t y z b r y l a c z e m .
Szukam ostatnio soli i znalazłem informację na opakowaniu: "Nie zawiera Antyzbrylacza". ale niestety brak informacji czy jest jodowna czy nie.
Moje pytanie - czy mogę jej używać? Chodzi oczywiście o akwarium a nie kiszenie ogórków ;-)

Marek

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#7 - Posted: 8 Lut 2007 09:47 
Znalazłeś taką?

A napisz mi co to dokładnie za sól.

Moje pytanie - czy mogę jej używać? Chodzi oczywiście o akwarium a nie kiszenie ogórków ;-)

Moim zdaniem możesz, bo jod jest wskazany (chociaż uprzednio możesz poszperać na jej temat na stronach kopalni). A masz podany skład całkowity tej soli?

Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor fazi64
Użytkownik
#8 - Posted: 8 Lut 2007 09:48 
Witam,
Mozesz ;)
Pzdr.
Fazi64
PS.
Wydaje mi sie, ze info o zawartosci jodu (jesli jest dodawany) zawsze podaje sie na opakowaniu.
F64

Autor winiar
Użytkownik
#9 - Posted: 8 Lut 2007 11:16 
Znalazłeś taką?
A napisz mi co to dokładnie za sól.


Wieczorkiem podam dane z opakowania.

Pozdrawiam

marek

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#10 - Posted: 8 Lut 2007 17:49 - Edytowany przez: KatarzynaR 
Wydaje mi sie, ze info o zawartosci jodu (jesli jest dodawany) zawsze podaje sie na opakowaniu.

Fazi, jest masę soli na których nie ma wzmianki, że są jodowane jak również że są niejodowane. Napisane jest tylko, że jest to sól do przetworów. Oczywiście nam chodzi o antyzbrylacz, niemniej jednak zastanawiające jest właśnie to, że w większości takie sole ,,do przetworów'' nie są kamiennymi. Dlatego ja bym sobie łapy nie dała uciąć, że jest to sól pozbawiona jodu, no chyba że istnieje zależność o której wspomniałam kilka postów wyżej: I może właśnie dlatego że skoro istnieje zależność: jodowana + antyzbrylacz; nie jodowana - brak antyzbrylacza to dzieje się tak ponieważ jest ona sztucznie wzbogacona związkami jodu.

No, i mnie właśnie ciekawi czy sól kupiona przez Marka jest kamienna.

Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor winiar
Użytkownik
#11 - Posted: 8 Lut 2007 21:12 - Edytowany przez: winiar 
Kasia bez rąk - nieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!

A teraz dane z opakowania:
"Sól kamienna -najepsza do przetworów domowych ;-)
Produkt naturalny,Kopalnia soli "kłodawa"
... bla bla bla...
PN-C-84081-1-K-SPOŻ-JOD
PKWiU 14.40.10-00.12
Zawiera Kl 30+-10mg/kg
Nie zawiera antyzbrylacza
...bla bla bla [przepisy]...
Instytut żywności i Żywienia stwierdza, że dodatek jodku potasu nie ma wpływy na jakość przetworów."
To tyle z opakowania -> zobaczcie sami.




Zdjęcia opakowania

Marek

P.S. niestety normy sa płatne w necie :-(

Za stroną http://narzedziownie.pl/katalognorm.aspx?t=k&i=900 &n=17206 :
Nr Normy PN-C-84081-1:1999
Tytuł Sól (Chlorek sodu) -- Podział i oznaczenie
Streszczenie
Podano podział soli w zależności od: sposobu pozyskiwania surowca, metod produkcji i parametrów fizykochemicznych. Podano dziesięć terminów oraz ich definicji. Podano sposób oznaczenia oraz pięć przykładów oznaczeń
Data ustanowienia 1999-04-01
Nazwa NKP NKP 189 ds. Kopalnych Surowców Chemicznych
Autor dokumentu
Normalizator
Wrzołek W.
Klasyfikacja ICS Sole
Nazwa dekryptora CHLOREK SODOWY

Autor trzcinka
Użytkownik
#12 - Posted: 8 Lut 2007 21:28 
to jest dokładnie ta sól kamiennaa kłodawska-która jest w takich samych opakowaniach-tylko 3 kilogramowa -wystepuje jako niejodowana-i ma taki dopisek na przodzie torebki.
A w ipakowaniach kilogramowych-z takim samym zdjęciem fruków na przodzie-bez napisu że jodowana nie jest-a za to z drobtnm druczkiem na odwrocie torebki -napisaną informacją że dodatek soli nie szkodzi przetworom.

Jedna i druga jest kamienna i niezbrylona.
Kupienie ibecnie tej 3 kilogramowej-niejodowanej graniczy z cudem.
Czy wobec tego że chodzi jednak o antyzbrylacz a nie o jod-to tę drugą można stosować??
Bo moim zdaniem -nie wiem-ale raczej ze wskazaniem że nie.Bo jod jest mikro o nie makroelementem.A jako ten 2-gi występuje właśnie w tej soli.

A jaka jest różnica między makro i mikroelementami-poszukajcie-jest tych informacji wiele w necie.
Pozdrówko

Autor sebas
Użytkownik
#13 - Posted: 9 Lut 2007 01:00 
Kupienie ibecnie tej 3 kilogramowej-niejodowanej graniczy z cudem.
A ja wlasnie taką kupiłem w tesco, sprawdzcie.

Pozdro.

Autor winiar
Użytkownik
#14 - Posted: 9 Lut 2007 09:18 
Uwaga !

Mam przed oczami opakowanie soli [wygląda prawie dokładnie jak bez antyzbrylacza] ale jest to sól jodowana. Jest to sól kamienna.



Na opakowaniu znajduje sie informacja :"spożywcza jodowana"
Ponadto jest inna norma: K.Spoż.J-PKWiU 14.40.10-00.12

Ta stronka mam nadzieje pomoże wyjaśnić niejasności http://www.abc.com.pl/serwis/du/1997/0264.htm
Kod z opakowania : 14.40.10-00.12 Sól kamienna mielona jodowana Obie są jodowane. Ale poprzednia nie zawiera antyzbrylacza.

Marek

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#15 - Posted: 10 Lut 2007 13:35 
Czyli nic się nie wyjaśniło...

Dzięki Marku za zdjęcia i dokładny opis ;o)

Czy ktoś teraz może odpowiedzieć na pytanie, czy jodek potasu jest szkodliwy dla ryb? - bo do tej pory jedyny składnik jaki wskazywaliśmy za szkodliwy to Antyzbrylacz. Oczywiście nie mówimy tu o jodzie, który jest składnikiem naturalnym i który występuje np. w soli morskiej.

Trzcinka,
Uważasz, że jodek potasu jest szkodliwy, czy na razie twoje sugestie po prostu można zaliczyć do gdybania? Jak to i gdzie, można sprawdzić? (oczywiście bez podpórki teoretycznej na rybach wolałabym tego nie testować).

Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#16 - Posted: 10 Lut 2007 15:05 - Edytowany przez: KatarzynaR 
Czy wobec tego że chodzi jednak o antyzbrylacz a nie o jod-to tę drugą można stosować??
Bo moim zdaniem -nie wiem-ale raczej ze wskazaniem że nie.Bo jod jest mikro o nie makroelementem.A jako ten 2-gi występuje właśnie w tej soli.

A jaka jest różnica między makro i mikroelementami-poszukajcie-jest tych informacji wiele w necie.


Trzcinka, dostrzegłaś coś czego ja nie widzę, dlatego proszę - rozwiń temat... ;o)

Definicja jodku potasu:

Jodek potasu jest to nieorganiczny związek chemiczny tworzący bezbarwne kryształy łatwo rozpuszczalne w wodzie.
W roztworze wodnym jodku potasu rozpuszcza się jod (powstała w ten sposób mieszanina znana jest jako płyn Lugola). Jodek potasu jest również składnikiem jodyny. Używany jest w syntezach organicznych, w spektroskopii, w medycynie, w analizie chemicznej, jego nieznaczne ilości dodaje się do soli kuchennej (stąd tzw. sól jodowana).
Jodek potasu w lecznictwie wykorzystywany jest jako środek wykrztuśny działający bezpośrednio na gruczoły oskrzelowe, po podaniu doustnym może mieć też działanie odruchowe podobne do emetyny

Jod

Jod w temperaturze pokojowej występuje w postaci stałej, jako połyskliwa, niebiesko-czarna substancja krystaliczna sublimująca po podgrzaniu i dająca fioletowe opary o charakterystycznej drażniącej woni. Pary jodu można łatwo zestalić na chłodniejszej powierzchni w procesie resublimacji.

Słabo rozpuszcza się w wodzie, ale jest dobrze rozpuszczalny w wodnym roztworze jodku potasu (płyn Lugola), gdzie tworzy jony In- (przede wszystkim I3-), a także w alkoholach, chloroformie i innych rozpuszczalnikach organicznych

Jod jest podobnie do innych chlorowców bardzo reaktywny. Tworzy liczne związki chemiczne, w których występuje jako jedno-, trój-, pięcio- lub siedmiowartościowy. Własności związków jodu są podobne do analogicznych związków bromu lub chloru. Najlepiej reaguje z metalami tworząc jodki, a inne związki jodu to jodany (pochodne kwasu jodowego) i nadjodany.

Najważniejsze związki jodu to: jodek potasu, jodoform, jodowodór.

Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor trzcinka
Użytkownik
#17 - Posted: 10 Lut 2007 17:47 
http://www.sciaga.pl/tekst/50250-51-mikroelementy_ i_makroelementy

Jod-występuje w akwarystycznych preparatach zawierających mikro i makroelementy-ale jest tam odpowiedbnio zbilansowana dawka.
Również jest w pokarmach.
Natomiast tez z soli-myślę że raczej chodzi o to że ma działanie drażniące na skórę.Oraz jego dawka trudna jest do określenia.
Stąd myśle że wzięło sie to by dodawać -niejodowaną naturalną sól-no właśnie jako naturalny środek

a ta sól jodowana-zawiera właśnie dodatek jodku potasu ,ale równeż jodanu potasu-no i te antyzbrylacze-

I być może wtedy taka sól jest już niepożądanym chemikalium wprowadzanym do akwa.

Nie rozgryzałam problemu-jaki wpływ na śluzowke ma jodek potasu-ale może on reagować z niektórymi składnikami wody -dając coś co np.drażni śluzówkę.
Moim aksolotlom na przykład-nie można dodawać do wody jodyny-która jest stosowana czasmi w akwarystyce do odkażania wody.
No ale one mają całkiem inny metabolizm -gdyż ich tarczyca nie reaguje na jod-i dlatego nie morfują.Ale dla ich skóry jest to związek -kóry po wlaniu go do akwarium-w sekundę pozbawia je skrzel i całej ochrony skóry.
Nie wiem jak to jest u ryb.

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#18 - Posted: 10 Lut 2007 18:18 - Edytowany przez: KatarzynaR 
Dzięki Trzcinka za szybką odpowiedź ;o)

Hm... niestety będę nadal drążyć..

1. Stałym składnikiem jodu jest jodek potasu> jod jest makroelementem a jodek mikroelementem

2. Jod jest substancją właściwą dla ryb

Czy więc jodek potasu pozyskiwany jest z jodu?

A tak na marginesie, dlaczego sól morską należy uprzednio przygotować przed podaniem (wstępne napowietrzanie w oddzielnym zbiorniku, lub naczyniu)? Czy ma to związek z jej rozpuszczalnością? Bo może właśnie w tym tkwi różnica między jodem, a jodkiem potasu.

Pozdrawiam,
Katarzyna

Ps. Nie ma tutaj na forum żadnego chemika?

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#19 - Posted: 10 Lut 2007 18:35 - Edytowany przez: KatarzynaR 
albo... odpowiedzią jest to co napisała Trzcinka :

Nie rozgryzałam problemu-jaki wpływ na śluzowke ma jodek potasu-ale może on reagować z niektórymi składnikami wody -dając coś co np.drażni śluzówkę.
- Czyli jodek potasu może wykazywać dużą aktywność chemiczną...

Czy Sue przypadkiem nie jest chemikiem, bo normalnie w nocy nie zasnę ;o)

Autor rufus1
Użytkownik
#20 - Posted: 10 Lut 2007 18:35 
Katarzyna napisala:
"....2. Jod jest substancją właściwą dla ryb",

tak, ale w jakich dawkach?
Czy zawartosc jodu w soli jodowanej nie jest za duza dla ryb?
Pamietajac o dawkowaniu soli podczas leczenia.

W soli nie jodowanej ten jod pewnie jest, ale w sladowych ilosciach i moze to akurat wystarczy, jak myslisz Kasiu?

wiadomo po co uzywa sie soli jodowanej. profilaktyka ;-).

Tak tylko pytam

Leszek

Autor trzcinka
Użytkownik
#21 - Posted: 10 Lut 2007 18:35 
no właśnie-bo nasze dywagacje-jeśli sie takowy znajdzie mogłyby go ze śmiechu zabić-a może juz zabiły i dlatego nie ma.

Ja raczej opcjuje że ta jodowana sól nie powinna byc podawana z tego powodu że to produkt nienaturalny-uzdatniany,nie występujący naturalnie w naturze.
A jeśli mamy wybór-to można stosowaćprodukty naturalne.

Ale pewnie że drąż nadal-tylko-chyba jakiś chemik-rozwiązałby ten problem w 1 -nym zdaniu-a my sie pocimy nad tym jak szare myszy-:)-o a może jak mysie bocje-(takie nowe-jak myszki wyglądają)a może to mowa była o kiryskach mysich.Ale chyba nie-o bocjach.

Autor rufus1
Użytkownik
#22 - Posted: 10 Lut 2007 18:38 
Napisalem:
"...wiadomo po co uzywa sie soli jodowanej. profilaktyka ;-).",

oczywiscie chodzilo o "kolosy" w stosunku do naszych rybek, czyli nas- ludzi.

Leszek

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#23 - Posted: 10 Lut 2007 18:41 
Leszek napisał: tak, ale w jakich dawkach?
Czy zawartosc jodu w soli jodowanej nie jest za duza dla ryb?


Nie wiem, ale to samo pytanie można by było odnieść do soli morskiej

Trzcinka napisała: Ja raczej opcjuje że ta jodowana sól nie powinna byc podawana z tego powodu że to produkt nienaturalny-uzdatniany,nie występujący naturalnie w naturze.

Hm? Co rozumiesz przez określenie ,,uzdatniany''?

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#24 - Posted: 10 Lut 2007 18:45 
wiadomo po co uzywa sie soli jodowanej. profilaktyka ;-)

Leszku, ale mi ogólnie chodzi o to czy można użyć takiej soli jaką kupił Marek - czyli pozbawionej żelazocyjanku potasu. Oczywiście do celów wyżej przez Ciebie wymienionych.

Autor trzcinka
Użytkownik
#25 - Posted: 10 Lut 2007 18:50 
by Ci łatwiej było z solniczki sypać-ten antyzbrylacz-o który Ci chodzi przecież-
Jod jest do niej dodawany dlatego że jest produktem do którego najłatwiej go dodać-i najczęściej-bo przez wszystkich spożywanym.Kiedyś wykryto że ludziom nie starcza jodu z naturalnie przyjmowanymi pokarmami-a brak tego pierwiastka powoduje szereg ciężkich metabolicznych chorób.No i ten Czernobyl.
Więc zaczęto go dodawać-i wymyślono że najlepiej będzie do soli-bo do cukru-pewnie zmnieniałby jego smak.
A sól morska jest wzbogacana w szereg mikro i makroelementów -w określinej i zbilansowanej dawce takiej -by ich stężenie było odpowiednie dla ryb.-mówię o solach akwarystycznych-morskich.

Natomiast sól jodowana jest produktem przeznaczonym dla ludzi-gdzie dawka jodu -przeliczona jest na nasze a nie rybie potrzeby.

Autor rufus1
Użytkownik
#26 - Posted: 10 Lut 2007 18:54 
Kasiu sprawa prosta :

"uzywaj soli nie jodowanej!!!!"

Jezeli nie masz mozliwosci sprawdzenia skladu, zrobienia doswiadczen co i jak to ta dyskusja do niczego konkretnego nie doprowadzi.
Ja Ci zasugerowalem ze jod jest potrzebny rybom, ale w jakich dawkach? Wszystko co w nadmiarze szkodzi, pamietaj ze ryby nieco inaczej funkcjonuja jak ssaki oraz sa to przewaznie male organizmy.

Dlatego uzywa sie soli nie jodowanej bo jest "czystsza" i nie jest sztucznie "wzbogacana o wieksza zawartosc jodu" ktora uzwamy na codzien.

Jezeli chodzi o sol morska.
Odpowiedz znajdziesz na stronach o "morszczakach".
"

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#27 - Posted: 10 Lut 2007 19:23 - Edytowany przez: KatarzynaR 
Ale to zmienia postać rzeczy, dlaczego należy kupować sól nie jodowaną a nie jodowaną. Zmienia - ponieważ jedynym przeciw wskazaniem nie jest A n t y z b r y l a c z.

I chociaż nie wiem dalej jak mogłoby być w rzeczywistości w przypadku użycia soli jodowanej pozbawionej wyżej wymienionego związku to wiem, że to zagrożenie ,,przedawkowania jodu a dokładnie jodku potasu'' jest realne.

Czyli podsumowując na pytanie dlaczego w akwarystyce stosujemy sól nie jodowana odpowiadamy:

- ponieważ, zawiera w składzie Antyzbrylacz (żelazocyjanek potasu), który jest substancją szkodliwą dla ryb ( to było już ustalone na początku)

oraz

- posiada nieokreślone ilości jodku potasu ( głównego składnika jodu), który w akcie przedawkowania może wywołać niekorzystne zmiany i reakcje ryb ( i to się odnosi do sytuacji kiedy na półce sklepowej odszukujemy sól jodowaną pozbawioną antyzbrylacza)



Jezeli chodzi o sol morska.
Odpowiedz znajdziesz na stronach o "morszczakach".


Wolałabym się dowiedzieć tego od Leszka ;o)

To tyle!



na razie..... ;o)

Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor rufus1
Użytkownik
#28 - Posted: 10 Lut 2007 19:57 
hola, hola Kasiu!
nie tak szybko.

Czegos nie rozmumiem.
w pierwszym poscie napisalas :
...."Do wymienionych powyżej celów należy stosować sól nie jodowaną, która jest pozbawiona związku zwanego
A n t y z b r y l a c z e m ."

a w ostanim poscie napisalas:
".....Czyli podsumowując na pytanie dlaczego w akwarystyce stosujemy sól nie jodowana odpowiadamy:

- ponieważ, zawiera w składzie Antyzbrylacz (żelazocyjanek potasu), który jest substancją szkodliwą dla ryb ( to było już ustalone na początku)."

Kasiu o co chodzi?
Co moze pomieszalem?
Wyjasnij mi te roznice.

Leszek na temat soli moorskiej bedzie milczal, a co wolno ;-).

Leszek

Autor trzcinka
Użytkownik
#29 - Posted: 10 Lut 2007 20:10 
my tu timtirimtia mnie sie urodziły 2 ciprichromiski-były 2 jak sie popatrzyłam w forum -był już jeden-no to go odłowiłam i chlupnęłam za tło -gdzie żyje sonie już jeden całkiem podrośnięty.
M
No i jak taka erybka ma mieć szansę w takim akwarium-jak ją trofcie zobaczyły-to jak sępy stanęły w rzędzie-no i który pierwszy-idę dalej patrzeć-bo może ta 2-ga jednak gdzieś czmychnęła i ukaże się niebawem w menisku akwarium.

Autor rufus1
Użytkownik
#30 - Posted: 10 Lut 2007 20:24 
Beato no to narazie nie patrz na forum, a patrz w akwarium :-).

No tak dziewczyny poszly sobie a zostalem sam z tym "Antyzbrylaczem" ;-).

Leszek

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / A n t y z b r y l a c z Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®