Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Projektowanie wystroju akwarium

Strona  Strona 3 of 4:  « Previous  1  2  3  4  Next »  
Autor Alex
Użytkownik
#61 - Posted: 15 Maj 2008 20:47 
Witam

Jak idą prace przy wystroju akwarium? Wszystko idzie zgodnie z planem? Czekam z niecierpliwościa na jakieś informacje i foty.

Pozdrawiam,Maciek

Autor marti
Użytkownik
#62 - Posted: 16 Maj 2008 20:15 
właśnie syki , jak tam zbiorniczek ?

Autor k_pax
Użytkownik
#63 - Posted: 22 Maj 2008 21:09 
Witam jestem nowym użytkownikiem
posiadam zbiornik około 375 litrów w chwili obecnej obsada to:
4 czarne bemby + 2 młodziutkie po tarle pozostałej czwórki
2 duboisi maswa
1 gibiceps
1 pictus
chcę powiększyć obsadę, dlatego proszę o poradę co można jeszcze tutaj dodać?
Ogólnie zbiornik dojrzewał 45 dni na pusto (bez rybci)
zastosowałem żwir zwykły w połączeniu z marmurowym, sporo otoczaków,
płytki bazaltu łupkowego, dwa wapienie, dwa piaskowce i trzy kolorowe skałki.
Oczywiście wiem że Tanganika to właściwie brak roślinności, ja jednak nie mogłem się bez niej obyć moja roślinność to:
2xechinodorus wiridis
1xlotos czerwony malutki
2xechinodorus tricolor
2xechinodorus IMPAI
2xlilaeopsis mauritiana
1xechinodorus grosse bar
2xechinodorus green ocelot
2xalternanthera colorata
2xaglaonema simplex
5xacorus species
2xanubias barterii
1xanubias species
filtracja to narazie wewnętrzny aqua szut bio 1000
grzałka aquael 300
kurtyna napowietrzająca hagen 138 cm
oświetlenie to 2x t8 (jako pierwsza sun glo, a druga to aqua glo)
Postaram się w jak najszybszym terminie załączyć fotki.

Autor wojtek123
Użytkownik
#64 - Posted: 22 Maj 2008 21:22 
Potrzebujesz szybkich zmian. Bardzo szybkich. Obsadę dobrałeś kompletnie nie czytając forum - tego ani żadnego innego. Chociaż zbiornik nie jest ogromny to bemby i dubois mogłyby zostać - ale nie w takim układzie. Conajmniej po parenaście sztuk. No i bez filtra zewnętrznego wypchanego ceramiką biologiczną to daleko nie zajedziesz. Przy oświetleniu nie podałeś mocy... A roślin to masz tyle że masz prawie holendra. I większość z nich (poza może ewentualnie paroma anubiaskikami czy kryptokorynami) musi odejść - jeżeli powiększysz stada to z tymi roślinami ryby nie będą miały miejsca aby się wypływać...
A bardziej doświadczeni koledzy napiszą Ci więcej i precyzyjniej...

Autor megrez23
Użytkownik
#65 - Posted: 22 Maj 2008 21:23 
Moim skromnym zdaniem:

T. duboisi Maswa

lub

T. bemba + Eretmodusy sp.

Autor megrez23
Użytkownik
#66 - Posted: 22 Maj 2008 21:31 

Autor megrez23
Użytkownik
#67 - Posted: 22 Maj 2008 21:37 
wojtek123 ma rację -wymyj szkiełko, poczytaj forum i literaturę, pooglądaj filmy, zdjęcia.....i rób Tanganikę

Jarek

Autor k_pax
Użytkownik
#68 - Posted: 23 Maj 2008 08:45 
dzięki za ostrą poradę, tak jak już wspominałem wiem że tanganika to właściwie brak roślinności, ale ja naprawdę nie mogę bez nich się obejść.
Dzisiaj zamieszczę fotki zbiornika i może choć trochę zmienicie zdanie.
Choćby dlatego że wychodzę z założenia że wystrój baniaka to sprawa każdego z osobna.

Autor k_pax
Użytkownik
#69 - Posted: 24 Maj 2008 13:37 
Troche z opóźnieniem ale wstawiam fotki mojego akwa







są to obecne zdjątka wcześniej obsada była większa było jeszcze 10 redów a podłoże z białego piasku.
Tylko że piasek powodował podnoszenie NO2- i NO3- oraz powstawanie strefy beztlenowej przy dnie zbiornika.
Teraz parametry są następujące:
pH 7,6
KH 6
GH >16
NO2- 0
NO3- 0
temp 28
parametry monitoruję co 3 dni.

Autor admin
Admin
#70 - Posted: 24 Maj 2008 18:40 
Dla mnie wadą tego zbiornika jest niewłaściwe ph i niskie KH, ponadto zbyt mała obsada. Czy aby N03 masz na pewno zero? Temperatura jest zbyt wysoka. Czy nie lepiej załozyć akwarium roslinne i wpuścić tam odpowiednie ryby?

Ponadto przy roślinach musisz mieć spore oświetlenie. To chyba nie jest najlepsze dla trofeusów.


Marta

Autor k_pax
Użytkownik
#71 - Posted: 25 Maj 2008 13:27 
Moje oświetlenie to 2xt8 20wat pierwsza od przodu to sun-glo a druga to aqua-glo.
Parametry z dzisiejszego pomiaru uległy zmianie i wyglądają następująco:
pH 8
KH 10
GH >16
NO2- 0
NO3- 10
temp 27
ogólnie pomiaru dokonuje co trzy dni.
Roślinność powtarzam to moje spojrzenie na ten biotop, a obsadę chcę powiększyć w najbliższym czasie.
Bemby narazie zajęły prawą stronę zbiornika, a Maswa lewą.
Proszę o dalsze sugestie co do baniaka i życia w nim.

Robert

Autor admin
Admin
#72 - Posted: 25 Maj 2008 14:08 - Edytowany przez: admin 
Sugestie już przekazało Ci parę osób.

A takie skoki parametrow nie wróżą nic dobrego.

Jak widzę masz swój własny pomysł na ten zbiornik. Szkoda tylko, że nie myślisz o rybach, tylko o własnych odczuciach. Na tym forum większość ludzi stara sie zapewnić swoim podopiecznym warunki zbliżone do naturalnych, a zbiornik, który Ty zaproponowałeś daleko odbiega o tego. Proponuję czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj..

Marta

Autor kosik155
Użytkownik
#73 - Posted: 25 Maj 2008 18:48 
Nie chcę cię obrazić ale taki wystrój miałem w akwarium jak miałem 9 albo 10 lat. Popieram Martę jeżeli chcesz mieć taki wystrój to hoduj sobie gupiki albo coś innego a nie tropheusy.

Autor sue
Użytkownik
#74 - Posted: 25 Maj 2008 20:46 
Wydaje mi się, że nie rośliny są w Twoim zbiorniku największym problemem, ale wielkość pływającego w nim stada (a w zasadzie jego brak) i parametry wody!

Ogólnie zbiornik dojrzewał 45 dni na pusto (bez rybci)
Dlaczego nie wykorzystałeś tego czasu na czytanie i naukę?

Najpierw pomyśl, a potem działaj!
Nie myśl jedynie o sobie, ale przede wszystkim o rybach!

Magda

Autor k_pax
Użytkownik
#75 - Posted: 25 Maj 2008 20:52 
Nikt mnie na tym forum nie obraża.
Wszystkie wasze sugestie przeczytałem z uwagą i mam pewien niesmak
związany z lekturą wykopanej ze swojej może ubogiej biblioteczki odnośnie akwarystyki książki Pani Marty Mierzeńskiej pt. Trofeusy.
W tej książce autorka w rozdziale Akwarium dla trofeusów bardzo ładnie i wyraźnie opisuje jego wystrój, dobór obsady do wielkości zbiornika oraz dekoracje.
Właśnie tam wyczytałem o możliwości obsadzenia akwarium roślinami, podając kilka gatunków tych roślin.
Dlatego moje akwa obsadziłem roślinami i stąd teraz moje pytanie-Dlaczego ktoś w książce podaje możliwość obsadzenia akwa roślinami a wy z tym się nie zgadzacie?
Poza tym wydaje mi się że admin tego forum i autorka książki to jedna i ta sama osoba.
Czyli tak jakby zaprzeczała sama sobie.
Co prawda podała całkiem inną obsadę roślinną, ale echinodorus jest podobny do cryptocoryny pod względem parametrów jeśli wierzyć wielu periodykom i firmie PLANTIS.

Autor wojtek123
Użytkownik
#76 - Posted: 25 Maj 2008 21:22 - Edytowany przez: wojtek123 
Coś mi się zdaje, że oczywiście bez złej woli wyczytałeś z tej książki to co chciałeś przeczytać. Sam czytałem ją z kilkanaście razy (jeśli nie -dziesiąt) i jeżeli dobrze kojarzę to jest tam mowa o tym, że rośliny są dopuszczalne ale:
- w niezbyt dużych ilościach, i
- takie które mają szansę przetrwania przy trofach, tj. anubiasy, kryptokoryny czy ew. valiseria (tak w telegraficznym skrócie).

Pewnie już widziałeś i zdjęcia i filmy z jeziora i mniej więcej wiesz jak wygląda to w naturze. Gdy nałożysz na to specyfikę otoczenia miejsc gdzie przebywają trofy to nim doczytasz (a Twoje rozsądne podejście jak mi się zdaje) do końca wszystkie wątki na tym forum, to pewnie masz już niezłe wyobrażenie. Dobrze więc chcesz ale jesteś niestety dość niesprawiedliwy. Powiem więcej - pani Marta w samej książce dość tolerancyjnie podeszła do wielkości stad. Ale biorąc pod uwagę zbiorcze doświadczenia, stosunkowo niewielki litraż naszych zbiorników i pewnie czas teraz proponuje się nieznacznie ale nieco większą ilość przedstawicieli gatunku w przypadku np. dwóch odmian. Powtórzę więc - bez złej woli przyjąłeś to co chciałeś mieć - a prawdą jest że wybieramy sobie zwykle to co nam najbardziej odpowiada a nie zawsze jest to to co być powinno. Ale teraz już wiesz jak jest, pewnie czytasz jak szalony i nie jeden raz skorzystasz z wiedzy którą dzieli się z nami pani Marta i cała rzesza pasjonatów. Do których aczkolwiek początkujących, sam należę. Powodzenia.

ps. wrócę jeszcze do paru porad - trochę jednak za dużo tych roślin, ale nie to stanowi problem. Obsada - liczba osobników w stadach... była już o tym mowa. No i zewnętrzny z ceramiką. I podłoże, to jednak za duży żwir (-ek). Sam jestem zwolennikiem jego odrobiny (ale w jego dużo mniejszej granulacji) w połączeniu z piaskiem. Tak na dobry początek.

Autor k_pax
Użytkownik
#77 - Posted: 25 Maj 2008 21:38 
wojtek 123 dzięki, ale o ilościach w przypadku roślin to tam nic nie ma.
A jeśli możesz to opisz swoje akwa lub wyślij zdjątka na mój e-mail
k_pax2@interia.pl

Autor wojtek123
Użytkownik
#78 - Posted: 25 Maj 2008 22:52 
Zdjęcia mogę zrobić dopiero we wtorek. Wyślę Ci i pewnie wstawię do galerii. Oczywiście najlepiej by było gdybyś jako wzorce brał zbiorniki mocno doświadczonych kolegów i koleżanek. Ale ja też jestem przypadkiem ciekawym. Blisko rok temu kupiłem większy domek dla moich rybulców z biotopu "zza miedzy". Okazało się jednak, że dostałem go... z mieszkańcami. Trofami właśnie. W skrócie - okazało się, że były to inne ryby niż miały być, do tego misz masz itd. Ja to dopiero potrzebowałem błyskawicznego kursu tanganickiego:) Wiele się od tego czasu zmieniło. Ale jak w każdej dziedzinie, również i akwarystyce niezależnie od biotopu... najbardziej pomagają wiedza, wiedza i wiedza. A błędy to każdy popełnia, ważne żeby starać się i robić wszystko aby było ich jak najmniej:)

Autor admin
Admin
#79 - Posted: 26 Maj 2008 05:53 - Edytowany przez: admin 
W tej książce autorka w rozdziale Akwarium dla trofeusów bardzo ładnie i wyraźnie opisuje jego wystrój, dobór obsady do wielkości zbiornika oraz dekoracje.
Właśnie tam wyczytałem o możliwości obsadzenia akwarium roślinami, podając kilka gatunków tych roślin.



Jak napisaleś wyraźnie zaznaczyłam, że jest możliwość obsadzenia zbiornika roślinami. To nie jest zakazane, ale najwazniejsze jest spełnienie warunków -

- Parametry wody
- obsada zbiornika


Ty masz zbiornik - właściwie bez obsady, z wahającymi się i niestabilnymi parametrami i do tego rośliny. O roślinach wyraźnie napisałam jako o możliwości i to nie na początku ksiązki, ale na koniec.

A tutaj zobacz - zbiornik Bena odzwierciedlający biotop z Kasakalawe.



Są także zdjęcia zbiorników w galerii na naszej stronie www.tropheus.com.pl w dziale - akwaria

Marta

Autor k_pax
Użytkownik
#80 - Posted: 2 Cze 2008 10:59 
ok dość długo myślałem o waszych uwagach i doszedłem do myślę bardzo dobrego wniosku:
wszystko od nowa zaczynam w nowym sprezentowanym zbiorniku przez moją małżonkę ( 875 l )
podłoże chcę zrobić z mieszanki różnej gramatury piasku i żwirku koralowego
posadzić kilka anubisów ( tak myślę o 5-7 sztuk)
pokrywa dwu belkowa 2x15 watt i 2x25 watt
filtracja wewnętrzna 2xIN 1000 tetratec i zewnętrzny myślę o kuble ex 1200 tetratec lub fluval fx5 i tu proszę o radę który zastosować?
z obsady chciałbym powiększyć stado bemb i dubois maswa, pozostawić pictusa, a wyprowadzić gibicepsa i proszę o radę o co można jeszcze zwiększyć obsadę?
P. Marto przepraszam za złą interpretacje Pani książki.

Autor drozd
Użytkownik
#81 - Posted: 2 Cze 2008 12:29 - Edytowany przez: drozd 
filtracja wewnętrzna 2xIN 1000 tetratec i zewnętrzny myślę o kuble ex 1200 tetratec lub fluval fx5 i tu proszę o radę który zastosować?


co do filtracji wewnętrznej to przyjrzyj się jakimś turbinom typu powerhead np. hagen powerhead 802 + duża odkryta gąbka (podobno rewelacja :-)

co do filtracji wewnętrznej to ja mam fluvala już kilka lat i odpukac działa be zarzutu, co do teetry ex to opini i dyskusji o tym filtrze szukaj na foprum bo już troszkę było... może jednak coś eheim'a? to podobno mercedysy wśród filtrów...

pzdr,

Marek

Autor admin
Admin
#82 - Posted: 2 Cze 2008 13:54 
Witam

To piękny prezent dostałeś od swojej żony:))
W takim zbiorniku ja zastosowałbym jednak dwa kubełki i filtr wewnętrzny - głowicę z gąbką lub coś zastępczego o sporej mocy. W takim zbiorniku obsada musi być spora, więc i filtracja także.

Do takiego zbiornika mozesz spokojnie dodać do towarzystwa dla trofeusów - petrochromisy, najlepiej te mniejsze gatunki typu: P. famula lub P. trewavasae, P. orthognathus.

Marta

Autor marti
Użytkownik
#83 - Posted: 2 Cze 2008 14:21 - Edytowany przez: marti 
Myślę że najtrudniejsze w zaprojektiwaniu wystroju zbiornika z Tanganiką jest zazwyczaj to, że należy zapomniec o tym co się podoba naszym żonom i pozostałej części rodziny.
To nie będzie zbiornik z cukierkowymi roślinkami i rybkami.
Powinny tam być przede wszystkim dobre warunki dla naszych ryb.
Powinien też o ile to możliwe odwzorowywać środowisko naturalne, ktore też cukierkowe nie jest.
Jesli chodzi o Twoje rośliny, najlepiej zamień je wszystkie na valisnerię.

Tu jest spis roślin, które naturalnie występują w Jeziorze Tanganika:

1) Rogatek sztywny - Ceratophyllum demersum
2) Ramiennice - Chara sp. na głębokościach aż 6 metrów, tworząc podwodne trawniki.
3) Przesiąkra okółkowa - Hydrilla verticillata
4) Wywłócznik kłosowy - Myriophyllum spicantum
5) Jezierza morska - Najas marina spp. armata
6) Rdestnice - Potamogeton pectinatus oraz Potamogeton schweinfurthii
7) Nurzaniec - Vallisneria

Co do obsady, kilka fachowych porad już otrzymałeś, z tym, że nie zapomnij , że to powinny być stada złożone z min. 15 osobników jednego gatunku. A jeśli kilka gatunków Tropheusów, to niekrzyżujących się ze soba. Jest w necie lub w 1 nr TM odpowiednia tabela krzyżowań trofci.

Postaraj się też, żeby woda miała lepsze parametry. Zmierz wodę z kranu.
Podejrzewam jednak, że ma ona takie mniej wiecej parametry jak podałeś powyżej, więc powinieneś coś z nią zrobić.
Powinna być nieco twardsza i bardziej zasadowa, co zazwyczaj idzie w parze. Dobry skutek dają np. wapienie jako wystrój, jest też wiele innych metod.
Generalnie nie spiesz się. Powoli realizuj swój plan zaglądając często na forum. Najważniejsze że zaglądasz i czytasz i pytasz. Jest zapewne bardzo wiele osób, które nigdy tego nie robią i aż strach pomyśleć co mają w akwariach...

Autor k_pax
Użytkownik
#84 - Posted: 2 Cze 2008 21:32 
serdeczne dzięki za porady i odpowiedzi na moje pytania
dziś pojawił mi się problem może panikuje ale moja maswa zauważyłem że inkubuje ikre a wieczorem w jej pupci pokazała się czerwona kulka wielkości 3-4 mm nie wiem co to jest
a ze zbiornikiem rzeczywiście będę powoli startował bo pierw muszę podest zrobić
gdzie dostanę podane gatunki ryb petrochromisy, najlepiej te mniejsze gatunki typu: P. famula lub P. trewavasae, P. orthognathus. bo roślinki to dam radę chyba z plantisa a wystrój to wapienie i podłoże piasek i żwirek koralowy
na które już czekam

Autor marti
Użytkownik
#85 - Posted: 2 Cze 2008 23:38 
gdzie dostanę podane gatunki ryb petrochromisy, najlepiej te mniejsze gatunki typu: P. famula lub P. trewavasae, P. orthognathus.

Zależy gdzie mieszkasz :)
Zależy też czy interesują Cię ryby z odłowu (F0) czy dalsze pokolenia urodzone w niewoli.
Jest wiele miejsc gdzie możesz kupić rybcie.
Odłów lub F1 możesz kupić u adminów w Krakowie lub w innych firmach importujących ryby.
Najlepiej wybierz się osobiście i obejrzyj ryby, które chcesz kupić.
Odradzam kupowanie w ciemno.

Autor bernard
Użytkownik
#86 - Posted: 3 Cze 2008 01:45 
Przy petrochromisach nie nastawiaj się za bardzo na ładne roślinki :)

Autor admin
Admin
#87 - Posted: 3 Cze 2008 06:05 
k_pax


Zanim zamówisz rośliny jednak zastanów sie jaką obsadę planuujesz w zbiorniku. Zastanów sie nad każdym krokiem, działaj w sposób zaplanowany i świadomy. Zbiornik jest spory tak więc można w nim mieć ciekawe ryby. Ale to obsada właściwie decyduje o aranżacji zbiornika.

Marta

Autor k_pax
Użytkownik
#88 - Posted: 3 Cze 2008 08:05 
ok a jaką obsadę Ty Marto byś mi doradziła?
sorry za tyle pytań ale nie chcę znowu popełnić gafy

Autor admin
Admin
#89 - Posted: 3 Cze 2008 08:52 
Jezeli zamierzasz zostawić bemby i duboisi to znacznie powiększyć oba stada do 15-20 sztuk z każdego i do tego 15 sztuk petrusi. Jeden warunek -bardzo dobra filtracja. Petrusie kochają jeść.


Marta

Autor k_pax
Użytkownik
#90 - Posted: 3 Cze 2008 22:13 
o tym że lubią jeść właśnie przeczytałem, ale że aż tyle to nie sądziłem
co do filtracji to myślę o fx 5 lub dwa razy ex 1200,wewnątrz chyba jakieś turbo co wy na to?
a co z tą kuleczką u mojej maswy?
a jeszcze jedno czy dobrze jest zastosować nocne błękitne oświetlenie z trzech młych lampek?

Strona  Strona 3 of 4:  « Previous  1  2  3  4  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Projektowanie wystroju akwarium Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®