Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

smierdzace glony

Autor qualcuno
Użytkownik
#1 - Posted: 21 Kwi 2008 20:03 
witam wszystkich i zwracam sie o pomoc pojawily sie u mnie takie zielone glony jak zeskrobuje je ze scianek to taka mazia okrutnie smierdzi jak z tym walczyc? sinice?

Autor rafi201
Użytkownik
#2 - Posted: 21 Kwi 2008 20:24 
Jeżeli chemia to podobno erytromycyna jest skuteczna (antybiotyk do kupienia w aptece na recepte) - nigdy nie miałem takiego problemu wiec osobiscie nie sprawdzałem.

Autor Vepsik
Użytkownik
#3 - Posted: 21 Kwi 2008 20:37 
To sinice. Zaciemnij zbiornik na przynajmniej 3 dni i zobaczysz efekty. Nie musisz karmić ryb, nic się im nie stanie. Ja teraz walczę z tym badziewiem w małym roślinniaku. Niestety rośliny mają przez to niełatwe życie ale widać efekty i ta ohydna zieleń ustępuje.

Autor kantor
Użytkownik
#4 - Posted: 22 Kwi 2008 00:44 - Edytowany przez: kantor 
Witam

Prawie na pewno sinice z tym że to nie glony a odmiana bakterii. Polecam to co Michał zaciemnienie z tym że trzy dni to niestety mało powinno być zaciemnione koło tygodnia. Walczyłem z sinicami tym sposobem ok rok temu z powodzeniem. Wyglądało to w ten sposób wyłączone oświetlenie akwarium zasłonięte kocem codzienne podmiany ok 20 - 25% wody z jednoczesnym ściąganiem sinic. Nie polecam zwalczania antybiotykiem, na którymś z forów akwarystycznych niestety nie pamiętam na którym był dość długi wątek o sinicach. Większość osób które zwalczyło sinice antybiotykiem - erytromycyną miało nawroty tej plagi. Poza tym antybiotyk to zachwianie sytuacji biologicznej w akwarium. Tu do poczytania o sinicach:
http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=8&topic=1467
http://www.glony.republika.pl/
http://luskiewnik.strefa.pl/luskiewnik/cyanophyta. htm

Janusz

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 22 Kwi 2008 06:34 
Przyczyną pojawiania się sinic jest nadmiar forforu pochodzący z przekarmniania ryb, nadmiar oświetlenia i często zbyt mała ilość tlenu w wodzie.

Tak jak napisał Kantor najlepiej jest: zbierać sinice mechanicznie, jak najczęściej, do tego zaciemnieć zbiornik na kilka ładnych dni i nie karmić ryb, aby zmniejszyć poziom fosforu.

Marta

Autor worton
Użytkownik
#6 - Posted: 22 Kwi 2008 07:49 
Swiete slowa - wszystko przez fosfor :/

Dobrze jest tez sie zastanowic nad taka pierwotna przyczyna :). Tego fosforu z jakiegos powodu jest za duzo ;).

Autor twkw
Użytkownik
#7 - Posted: 22 Kwi 2008 19:33 
Walczyłem z tym problemem miesiąc temu. Przyczyną był nadmiar fosforanów. Drastycznie ograniczyłem karmienie, podmieniałem wodę i dodałem Tetra Easy Balance. Stężenie fosforanów spadło i pożegnałem sinice

Autor qualcuno
Użytkownik
#8 - Posted: 8 Maj 2008 16:21 
witam
zrobilem zaciemienie na 4 dni ale po 5 dniach to samo sinice co robic :( moje akwa to:
baniak 112L (80szerx40wysx35szer)
oswietlenie 1xsun-glo 1xaqua-glo (2x20W)
filtr kub. eheim prof 2222
wystroj wapienie pisaek koralowy
rosliny 3x aubias
wielkie dzieki za wszelkie sugestie

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 8 Maj 2008 16:31 
A ograniczyłeś karmienie ryb? Ile ich masz? czym karmisz i jak często podmieniasz wodę?

Marta

Autor qualcuno
Użytkownik
#10 - Posted: 8 Maj 2008 16:37 
karmienie pol mrozonej kostki na dzien (nie karmie suchym) rybcie w ciagu 3 min wszystko zjadaja
podmiana 20l co tydzien
4xNeolamprologus brichardi
2xNeolamprologus leleupi

mam male od dzis brichrdi i tym razem nie chce ich starcic :(

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 8 Maj 2008 17:04 
ale miałeś nie karmić ryb i robic codzienne podmiany przy zaciemnieniu.

Autor qualcuno
Użytkownik
#12 - Posted: 8 Maj 2008 17:14 
nie karmilem przy zaciemieniu
a moze zmienic swietlowki tylko na jakie i jaka kolejnosc tzn ktora z przodu?

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 8 Maj 2008 17:31 
I jakie Ty masz to oświetlenie, zapewne zbyt intensywne?

A podmieniałeś wodę i uzuwałeś ręcznie sinice?

Marta

Autor qualcuno
Użytkownik
#14 - Posted: 8 Maj 2008 17:36 
jak napisalem wyzej
baniak 112L (80szerx40wysx35szer)
oswietlenie 1xsun-glo 1xaqua-glo (2x20W)

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 8 Maj 2008 17:47 
wg mnie to oswietlenie jest zbyt duże. 40W na 112l to jak do roslinnego.

Autor qualcuno
Użytkownik
#16 - Posted: 8 Maj 2008 19:42 
wiec prosze o propozycje swietlowek do pokrywy juwela ale chyba busza byc o dl 59 cm :(

Autor qualcuno
Użytkownik
#17 - Posted: 8 Maj 2008 19:46 
a i jeszcze mala prosba czym karmic narybek brichardi?

Autor bernard
Użytkownik
#18 - Posted: 8 Maj 2008 23:48 
oswietlenie 1xsun-glo 1xaqua-glo (2x20W)

po prostu zostaw jedną - u mnie w akwarium 5 x większym są 2 świetlówki 25 W i jest wystarczająco jasno....

Wg mnie chcąc osiągnąć jakiś efekt powinieneś częściej podmieniać wodę i usuwac nalot

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 9 Maj 2008 22:03 
Pytanie do Nurosława

Moj kolega od "glonów" powiedział mi dzisiaj, że w walce z sinicami w zbiorniku ważne jest aby zmienić proporcje pomiędzy fosforem i azotem w wodzie. Inaczej - sinice rozwiają się przy przewadze związków fosforu nad związkami azotu w wodzie. Zmiana tych proporcji czyli doprowadzenie do rownowagi pomiędzy nimi, albo przesunięcie stosunku w kierunku związkow azotu powoduje, że sinice nie rozwijają się.

Co o tym myślisz? i jak to zrobic?

Wg Maćka najlepszym sposobem walki jest zakwaszenie zbiornika, ale w naszym wypadku jest to nierealne. Czekam na Twoje refleksje

Marta

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / smierdzace glony Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®