Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

start akwa

Strona  Strona 1 of 9:  1  2  3  4  5  6  7  8  9  Next »  
Autor MarcinS
Użytkownik
#1 - Posted: 22 Kwi 2009 18:18 
ile może trwac cykl azotowy bo wystartowałem i NO2 mi powli rosło teraz szybciej rosnie (0->0,1-0,2->0,6) przez okres 2,5 tygodnia ..w akwa (375l) sa tylko swiderki :

- ile moze trwac nim no2 zacznie wracac do normy
-czy mozna wpuscis jakies nie wymagajace rybki (np GÓpiki) czy dla nich tez NO2 na tym poziomie bedzie smiertlene ..czy wogoel przy tworzeniu akwa "uzywa" sie innych ryb czy to jakos pomaga bakteriom w zamianie No2 na No3 ?
- czy jakos mozna pomoc w nowym akwa aby szybciej No2 sie ustabilizowało
-czy zeolit wpływa jakoś na No2 lub No3 (pytam bo ma w jednym koszyku

Autor nuroslaw
Użytkownik
#2 - Posted: 22 Kwi 2009 22:02 
ad. 1 od 2 tygodni do 4 tygodni, jeśli nic nie zakłóci procesu, zależne znacznie od temperatury

ad. 2 można, a czasem się poleca; nie tyle pomaga samej zamianie, ale produkując NH4 powodują iz przemiana NH4-NO3 staje się zauważalna (ze względu na ilość)

ad. 3 oczywiście, użyć wody z dojrzałego akwarium, oraz zaszczepic złoze, np. bakteriami wypłukanymi z dojrzałego filtra bio

ad. 4 tak, wpływa, bo pochłania NH4, a więc zmniejsza zawartość NO2, NO3 czyli zanim powstaną juz zniknęły.

Autor MarcinS
Użytkownik
#3 - Posted: 23 Kwi 2009 07:17 
ad ad1 to na ten czas lepiej wyzsza czy nizsza niz normalna dla trophów ?

Autor nuroslaw
Użytkownik
#4 - Posted: 23 Kwi 2009 07:43 - Edytowany przez: nuroslaw 
wyzsza temp. przyspiesza, ale nie przekraczaj 27-28 C, bo ze wzrostem temp. spada również rozpuszczalność tlenu.

za rozkład biologiczny odpowiedzialne są również pierwotniaki, ale bardziej formy osiadłe, a one potrzebują znacznie lepszego natlenienia. Dla bakterii samych w sobie nie jest to już tak istotne.

Autor michal1313
Użytkownik
#5 - Posted: 23 Kwi 2009 08:43 
witam

podłączę sie do tematu ponieważ lada chwila też będę na tym etapie.

nuroslaw

jeżeli chodzi o wpuszczanie ryb z innego biotopu dla zapewnienia pożywki dla bakterii przez okres dojrzewania tj. te 2-4 tygodni to czy nie wpłynie to negatywnie tzn. czy bilogia nie rozwinie się w kieunku np. własnie gupików czy innych tzw. ryb startowych?

bo jeżeli tak to zamiast pożywki tj. odchdów można stosować coś innego aby bakterie nie umarły (nie posiadam starych filtrów wszystko sprzedane)

pozdrawiam,
michał

Autor nuroslaw
Użytkownik
#6 - Posted: 23 Kwi 2009 10:23 
nie, naszczęście bakterie nie mają aż takiej specjalizacji. Gówno to gówno. A piękniczkowate akurat należa do ryb produkujących dużo NH3.

Jedno o co się martwiłbym: to aby rybcie to pochodziły z zdrowego akwarium.

A co do pożywek; mogą to być: rybki tzw. startowe, bardziej odporne na NO2 niż nasz nowy nabytek, może to być kilka kropel płynu z rozmrażania mięsa, czy wrzucony malutki kawałek mięsa, można kupić w aptece amoniak i jego dolewać, mozna kupić Sera Nitrivec itp. a ostatecznie mozna nawet nasikać - wszystko to zawiera lub produkuje mocznik, czyli amoniak który jest podstawą do tzw. cyklu azotowego.

Autor michal1313
Użytkownik
#7 - Posted: 23 Kwi 2009 10:39 
pytam o te ryby startowe ponieważ dawno temu tj. w 2006 roku był poruszany temat kwarantanny:

http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=5&topic=793

w którym Marta napisała cyt. "Czy zwróciliście uwagę na zbiornik Jacka podany w linku ponizej. Tam jest mnóstwo żyworódek - rozumiem startowych. Zbiornik po ich usunięciu tez musi być sterylizowany. Przeciez one stworzą "biologię", która moze byc przyczyna problemów. Ja nigdy w życiu nie wpuściłabym ryb do zbiornika po innych rybach bez sterylizacji"

więc zastanawiam się nad bezpieczeństwem wpuszczania ryb startowych posiadam akwarium ok. 520 l i jeżeli wpuszczać startowe to jakie i ile?

michał

Autor nuroslaw
Użytkownik
#8 - Posted: 23 Kwi 2009 11:05 - Edytowany przez: nuroslaw 
nie chodzi o gatunek, chodzi o ryby zdrowe, zakładam że tu chodziło o ewentualne problemy zdrowotne, przenoszenie chorób itp. Myslę że tu Marta potwierdzi co miała na myśli pisząc ww. zdanie.

a wcześniej też o tym pisałem (post na który odpowiedziałeś):

Jedno o co się martwiłbym: to aby rybcie to pochodziły z zdrowego akwarium.

Autor sengir
Użytkownik
#9 - Posted: 23 Kwi 2009 11:26 
1. rybki startowe wydają się sensowne w momencie gdy proces dojrzewania akwarium następuje powoli, lub gdy wiemy, że docelowe ryby przybędą późno. Pozostawienie akwarium bez "pożywki" może także skutkować wzrostem niepożądanej biologii. Ja np przygotowałem akwarium i bardzo długo nie wpuszczałem ryb. Efektem był wzrost sinic.
2. wiele osób startowało akwarium tylko z Sera nitrivec i też nie było problemów. Więc nie widzę powodów, dla których trzebaby było upierać się przy obsadzie startowej. Chyba że zastosowałeś niesprawdzone wcześniej materiały do budowy dekoracji, nie masz pewności co do swoich skał, podłoża itp.
3. każda obsada powoduje powstanie określonych warunków skutkujących wzrostem specyficznej biologii w akwarium.
Zmiana obsady może powodować, że nowe gatunki bakterii, pierwotniaków itp zaczną się pojawiać wypierając poprzednie składniki mini ekosystemu. Obumieranie starej biologii lub niekontrolowany wzrost nowej może prowadzić do poważnych problemów. Dlatego Marta miała w pełni rację w swojej wypowiedzi.
Ale przy stosunkowo nie długim pobycie obsady startowej zagrożenie to jest nie większe niż przy wpuszczeniu docelowej obsady do pustego zbiornika. Pamiętajmy, że i tak będzie to zbiornik , nawet jeśli już dojrzały, to napewno jeszcze nie stabilny.
4 Nurosławie nie wiem czy dobrze rozumuję - jeżeli zeolit pochłania NH4, to oznacza że w okresie startowym akwarium, spowalnia on proces dojrzewania biologii w filtrze? Czyli jest na starcie niekorzystny?

Autor nuroslaw
Użytkownik
#10 - Posted: 23 Kwi 2009 11:40 - Edytowany przez: nuroslaw 
tak można przyjąć.
Zależnie od idei zakładania zbiornika.

ja najczęsciej startuje z docelową obsadą, i tutaj zeolit może ratować mi skórę, niedopuszczając do nadmiernego wzrostu NH3, NOx w akwarium.
Piszę może, bo na codzień do tej pory nie stosowałem zeolitów, tylko ratowałem się podmianą i napowietrzaniem ( odpędzenie amoniaku gazowego z wody, przewietrzenie, czyli nie tyklo natlenienie).

Autor michal1313
Użytkownik
#11 - Posted: 23 Kwi 2009 12:46 
więc hipotetycznie jeżeli zalewam zbiornika dzisiaj, a ryby docelowe mogą się u mnie znaleźć w każdej chwili nie muszę na nie czekać to jak powinienem postąpić;

- startować z obsadą docelową pełną (z zeolitem)
- czy odczekać, ale ile?
- czy w obu wypadkach zaszczepiś bakterie w dawkach czy raz a pożądnie

ponieważ powstały dwa sprzeczne poglądy w Waszych postach

michał

Autor nuroslaw
Użytkownik
#12 - Posted: 23 Kwi 2009 13:04 
poglądy owszem sprzeczne, cel jeden:

utrzymanie w ryzach maksymalnego poziomu N w akwarium:

- zamknięty cykl azotowy - pojawiający się amoniak natychmiast przerabiany do NO3, nie ma wykrywalnych stężeń NH4, NO2 w akwarium (poprzez zastosowanie: szczepienia filtra z innego akwarium, wpuszczenie ryb startowych, dodawanie.....)

- usuwanie amoniaku zanim zacznie być szkodliwy i przerabiany na NO, NO2 a następnie do NO3. (podmiany, wklady chemiczne itp.).

Standardowo należy odczekać, aby woda się odgazowała, temp. ustabilizowała, i uzyskać w miarę dojrzały filtr bio.

szczepienie w dawkach środkami pobudzajacymi ich wzrost. Szczepienie kolonią bakterii - raz i pożądnie.

jeśli zrobiłeś to co zrobileś, już i NO2 rośnie, to czekaj aż zacznie pojawiać się NO3 a znikać NO2, i wtedy wpuścić ryby, kontrolując czy aby NO2 znów nie skoczyło. Jeśli tak to natychmiast reagować, np. podmianą.

Autor sengir
Użytkownik
#13 - Posted: 23 Kwi 2009 13:05 - Edytowany przez: sengir 
Nie sprzeczne. Proces dojrzewania biologii jest ogólnie znany. Kwestia tylko w jaki sposób próbuje się nim sterować/kontrolować go.
Startowanie zbiornika to szereg działań mających na celu zminimalizowanie zagrożeń wynikających z niestabilności zbiornika i procesów będących nieodłączną częścią rozpoczęcia cyklu azotowego.
Dlatego każdy ma swoje sprawdzone sposoby.
Troszke podyskutowaliśmy o ogółach, a wypadałoby się jednak skoncentrować na twoim akwarium, bo po to założyłeś wątek :)
Po pierwsze po 2,5 tygodnia obserwujesz wzrost NO2. Przy użyciu starterów u wielu w tym momencie zaczyna się już stabilizacja.
NO2 będzie teraz twoim wyznacznikiem kiedy wpuscić docelową obsadę.
Powinno zacząć spadać, natomiast zaobserwujesz wzrost NO3.
Teraz jest dobry moment, żeby ponownie dodać szczepy bakterii.
Na dniach NO2 powinno zacząć spadać. Gdy osiągnie wartość niemierzalną i podobnie NH4/NH3 mozesz śmiało wpuszczać obsadę docelową (obstawiam, że będzie to w twoim wypadku za jakieś 1,5-2 tygodnie).
Przed wpuszczeniem musisz sprawdzić NO3, bo na pewno wzrośnie. Jeżeli wartość jest zbyt wysoka, zredukuj ją podmianą wody.
Po wpuszczeniu obsady obserwuj parametry, żeby ocenić skuteczność stworzonej biologii i w razie czego zareagować szybko.
Zeolit już zostaw w filtrze. Teraz najwyraźniej nie ma aż tak wielkiego wpływu, skoro powstaje NO2. A po wpuszczeniu obsady może być pomocny, co wynika z informacji od Nurosława.

No jak widać napisaliśmy odpowiedź jednocześnie i aż takiej rozbieżności nie ma :)
Jedynie w kwesti kolejnego zaszczepienia bakterii. Ja uważam, że w momencie gdy NO2 jest wysokie, znacznie przyspiesza to końcówkę procesu. Myślę że można ze mną w tej kwestii polemizować, bo nie czuję się na siłach, żeby obronić to stwierdzenie :)

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 23 Kwi 2009 14:45 
Jak widać temat ten mimo, ze wielokrotnie "wałkowany budzi wiele pytań.

Dla potomnych "przyklejam" ten wątek.

Marta

Autor MarcinS
Użytkownik
#15 - Posted: 23 Kwi 2009 20:43 
ja pytałem michał1313 podsycił temat ale 100krotnie dzieki wszystkim za odpowiedzi :) - w tym watku jest wiecej niz mi sie udało znalezc na ww prze kilka tygodni ..szczegolnei ciekawe metody z tym rozmrazanym miesem" ;) ..a podpytam teraz gdy jeszcze nie ma ryb czy stosowac podmiany wody czy na razie nie ma ta sensu i zacznie miec dopiero z rybami ?

Autor nuroslaw
Użytkownik
#16 - Posted: 23 Kwi 2009 22:02 
to zależy :))))

Ale tak ogólnie, to po kiego grzyba? w akwa "nic" nie ma, zależy nam aby NH3, NO2 było jak najwięcej bo wtedy bakterie nitryfikacyjne mnoża sie więcej, a podmianę możemy zrobić tuz przed wpuszczeniem ryb, aby obnizyć jesli trzeba poziom NO3, albo przynajmniej odświeżyć wodę.

Autor michal1313
Użytkownik
#17 - Posted: 24 Kwi 2009 14:38 
cześć

sorkiMarcinS, że przechwyciłem temat, ale chyba wyszło to nam na dobre. ja na chwilę obecną kończę dekorację więc jestem przed zalaniem i te informacje też są dla mnie bardzo pożytecze :)

pozdrawim,
michał

Autor michal1313
Użytkownik
#18 - Posted: 25 Kwi 2009 10:06 
dziękuję wszystkim wypowiadającym się za pomoc, o którą pewnie jesszcze nieraz będę prosił

michał

Autor askott
Użytkownik
#19 - Posted: 11 Kwi 2011 20:02 
Witajcie,

w niedzielę zamierzam zalać nowe akwarium. Planuję wlewać wodę partiami, żeby przetestować, czy na pewno jest szczelne. Ile czasu dać na ewentualny przeciek, czy kilka godzin pomiędzy etapami - 10 cm wody, połowa akwarium i całe akwarium - wystarczy? Chyba jak się ma wylać to się wyleje od razu ? ;)

No i najważniejsze i dotyczące tego tematu - start akwarium. Po lekturze licznych forumowych wątków zaniechałam pierwotnego pomysłu nalania części wody z dojrzałego akwarium. Czyli start będzie następował "od zera". Kierując się wskazówką Sandera:

Dosypujesz 5mg/L saletry amonowej i na drugi dzień mierzysz testem NO2. Możesz użyć też mocznika jest nawet lepszy. Pomiary NO2 wykonujesz co 2 dni. Kiedy akwarium jest dojrzałe NO2 wyniesie 0. Aby się upewnić, że jest tak na 100% dodajesz 3mg/L saletry amonowej i już na drugi dzień NO2 powinno być zero, jeśli tak jest śmiało można wpuszczać rybki.


zakupiłam saletrę amonową do podkarmienia filtra. Mam pytanie co do kolejności wlewania bakterii i saletry. Czy będzie dobrze, jeśli najpierw zaleję akwarium czystą wodą z kranu, odczekam kilka dni (czy aż tyle potrzeba?), żeby się odchlorowała i odstała. Oczywiście zaraz po zalaniu podłączę filtry i grzałkę. Potem naleję bakterii (dawka wg producenta), no i kiedy sypać saletrę - od razu z bakteriami, czy po kilku dniach jak bakterie się nieco "zadomowią"? Czy bakterie lać jednorazowo czy co kilka dni dolewać mniejszą dawkę?

Przez okres dojrzewania filtra nie podmieniać wody, żeby cykl mógł niezakłócenie się rozkręcać i podmienić dopiero przed wpuszczeniem ryb?

Zakładam, że cały proces zajmie mi 2-3 tygodnie.

Z góry dziękuję za wskazówki.

Pozdrawiam,
Joanna

Autor sander
Użytkownik
#20 - Posted: 11 Kwi 2011 21:41 
Kolejność jest następująca:

1. Nalewasz wody i od razu sypiesz saletrę, podłączasz filtr i grzałkę
2. Drugi dzień, wlewasz bakterie (osobiście nie wierzę, że dolewając jakiś kupiony w sklepie preparat wprowadzisz bakterie ale niech tam)
3. Nie podmieniasz wody
4. Badasz wodę...

Akwarium powinno być szczelne, wodę można lać i jednocześnie obserwować czy gdzieś nie cieknie, ja zwykle nieco się wtedy stresuję więc robię to przy piwie co mnie nieco uspokaja i za jednym razem mam załatwione oblewanie nowego zbiornika :-). Jak wiadomo zbiornik nie oblany może się rozsychać więc radzę zrobić podobnie ;-)

Autor askott
Użytkownik
#21 - Posted: 11 Kwi 2011 22:02 
Kolejny raz wielkie dzięki Sander za konkrety :)))

Jeszcze tylko w jednym proszę o potwierdzenie - skoro 5 mg saletry mam dodać na 1 litr to do 500 litrów netto wychodzi 2,5 g, czy dobrze liczę? (Wolę się już ze wszystkim upewnić).

Piwo to się przyda przede wszystkim mężowi, który cały czas twierdzi, że będziemy nasze rybki oglądać u sąsiadki z dołu ;) Ale i mnie się przyda ;) Rozsychaniu się zbiornika oczywiście trzeba przeciwdziałać ;)))

Pozdrawiam,
Joanna

Autor sander
Użytkownik
#22 - Posted: 11 Kwi 2011 22:24 
Policzyłaś dobrze ale dodaj ogólnie 10g/500L.

Musisz pamiętać, że w tej metodzie NO3 będzie obecne od razu więc tym związkiem nie sugerujemy się podczas badania wody.

Na drugi dzień warto zbadać NH3/4 musi być obecne, NO2 powinno być zerowe. Po kilku dniach powinno pojawić się NO2, którego ilość winna wzrastać aby po jakimś czasie nagle spaść do zera co oznaczać będzie dojrzałość zbiornika. Wtedy zrobisz test: dodasz 2,5g saletry i na drugi dzień zbadasz NH3/4 i NO2 jeśli będą zerowe masz pewność.

Dodatkowo metoda ta ma jeszcze jedną zaletę, w akwarium będzie obecne NO3, którego brak może być przyczyną zgonu świeżo wpuszczonych ryb na skutek szoku.

Autor askott
Użytkownik
#23 - Posted: 12 Kwi 2011 06:45 
Z takim instruktarzem nie mam wyjścia - muszę zrobić wszystko dobrze :)

Dziękuję! Zdam relację.

Pozdrawiam,
Joanna

Autor askott
Użytkownik
#24 - Posted: 19 Kwi 2011 18:54 
Akwarium zalane zostało w niedzielę, filtry podłączone. Dodałam 12 g saletry amonowej i Sera Nitrivec - dawka wg producenta.

Wyniki testów wykonanych dzisiaj (wtorek):

pH 7,5
gH 15
kH 10

NH4 10 mg/l co dla pH 7,5 odpowiada NH3 0,17 mg/l
NO2 <0,3 mg/l
NO3 20 mg/l

Podsumowując, scenariusz jak na tę chwilę się sprawdza. Następne testy zrobię w czwartek, czyli 4 dnia od zalania. W piątek wyjeżdżam więc koleje pomiary dopiero w środę. Mam nadzieję, że już coś się ruszy i NO2 zacznie się pojawiać.

Pozdrawiam,
Joanna

Autor askott
Użytkownik
#25 - Posted: 21 Kwi 2011 16:00 
Wyniki z dzisiaj - bez zmian. Kolejne w środę.

Pozdrawiam,
Joanna

Autor askott
Użytkownik
#26 - Posted: 26 Kwi 2011 19:47 
Oczywiście nie wytrzymałam do jutra i resztkami sił po długich godzinach za kółkiem zrobiłam testy. Niestety w dalszym ciągu bez zmian.

I teraz pytanie - czy czekać cierpliwie, czy coś zrobić np. dolać Nitrivecu?

Dodam jeszcze, że przy podłączaniu filtra włożyłam trochę waty (kawałek wkładu filtracyjnego) w rurę zasysającą kubełka, tworząc (jak mi się wydawało) prefiltr. Dzisiaj go wyjęłam, bo filtr się zapowietrzał i to chyba właśnie było przyczyną, bo jak na tą chwilę jest spokój i nie pluje powietrzem. Czy to mogło mieć wpływ na kiepskie dojrzewanie filtra? Może wkłady nie były wystarczająco zalane wodą?

Pozdrawiam,
Joanna

Autor sander
Użytkownik
#27 - Posted: 26 Kwi 2011 23:05 
askott jak widzisz na własnym przykładzie, informacje podane na opakowaniu nitrivec-u (woda dojrzewa po 2 dniach) mijają się z prawdą. Musisz czekać aż woda dojrzeje a ile to potrwa sama zobaczysz. Można to przyspieszyć ale po co?

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 27 Kwi 2011 06:02 
Dodam jeszcze, że przy podłączaniu filtra włożyłam trochę waty (kawałek wkładu filtracyjnego) w rurę zasysającą kubełka, tworząc (jak mi się wydawało) prefiltr.

Ty zatkałaś filtr, a nie zrobiłaś prefiltra. Prefiltr to gąbka o szerokich oczkach założona NA wylot filtra. Ma zatrzymywać duże brudy.

Wata w tym wypadku zatkała filtr.

Może wkłady nie były wystarczająco zalane wodą? A o co tutaj chodzi?

Marta

Autor askott
Użytkownik
#29 - Posted: 27 Kwi 2011 10:09 
sander

Oczywiście domyślam się, że jak firma podaje, żeby wpuszczać ryby po 24 h od nalania Nitrivecu i wtedy akwarium jest już dojrzałe to całkowita bujda. Nawet wczoraj obejrzałam sobie ich filmik o zakładaniu akwarium i podtrzymują w nim swoją tezę. Szkoda tylko, że skoro są te wiadomości skierowane do początkujących akwarystów to od samego startu utrwalają błędne podejście.

Marto

Teraz już wiem, że filtr był zatkany, bo tą watę wyjmowało się jak korek z butelki :( Prefiltra nigdy nie widziałam, więc tak sobie to głupio wymyśliłam. Teraz już jestem mądrzejsza... A przez kilka dni mojej nieobecności to sobie tak było, dopiero po moim powrocie mąż mówi, że filtr chyba nieszczelny bo pluje powietrzem co kilka minut.

Może wkłady nie były wystarczająco zalane wodą? A o co tutaj chodzi?

Skoro wciąż filtr był zapowietrzony i pluł bąblami to może złoża nie były wystarczająco szczelnie zalane wodą tylko stykały się częściowo z powietrzem. To tylko takie moje wyobrażenia. Ale teraz już nie pluje i się nie zapowietrza.

Pozdrawiam,
Joanna

Autor sander
Użytkownik
#30 - Posted: 27 Kwi 2011 11:17 
Skoro wciąż filtr był zapowietrzony i pluł bąblami to może złoża nie były wystarczająco szczelnie zalane wodą tylko stykały się częściowo z powietrzem. To tylko takie moje wyobrażenia. Ale teraz już nie pluje i się nie zapowietrza.

Stan kiedy złoża stykają się z powietrzem i wodą jest optymalny :-) ale zwykły kubełek jest tak zaprojektowany żeby działał w pełnym zalaniu. To co się działo u Ciebie nie ma wpływu na proces.

Ten topic będzie miał, w wymiarze akwarystyki, duże znaczenie gdyż opisujesz metodę dojrzewania akwarium, która jest bardzo mało popularna a w żadnym stopniu nie opiera się na rybach startowych, które bądź co bądź w jakiś sposób mogą przyczynić się do wprowadzenia niepotrzebnych elementów do systemu.

Monitoruj przebieg cyklu i dziel się wynikami na forum :-)

Strona  Strona 1 of 9:  1  2  3  4  5  6  7  8  9  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / start akwa Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®