Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

start akwa

Strona  Strona 7 of 9:  « Previous  1  2  3  4  5  6  7  8  9  Next »  
Autor admin
Admin
#181 - Posted: 8 Lis 2011 06:59 
grazyna

Nie mówiłaś nam jaką obsadę planujesz, to była tajemnica do ostatniej chwili z tego co pamiętam.

Marta

Autor grazyna
Użytkownik
#182 - Posted: 8 Lis 2011 11:04 
Zdecydowanie w przypadku Tropheus jestem zwolennikiem akwariów o długości 200cm

z tym akurat się zgadzam. Patrząc na moje Tropheusy, zbiornik dwumetrowy napewno nie byłby za duży, te ryby potrzebują przestrzeni.

Nie robiłam z obsady tajemnicy, pewnie jednak nie wspomniałam.

Grażyna

Autor admin
Admin
#183 - Posted: 8 Lis 2011 11:28 
A o rybach to jutro coś powiem jak już będą pływać w moim akwarium, nie chcę zapeszyć bo jeszcze po drodze padną. Tropheusy młode F1.


Jednak mała tajemnica. Obsada to tak samo ważna sprawa jak i start zbiornika:)


Marta

Autor grazyna
Użytkownik
#184 - Posted: 8 Lis 2011 18:16 
Faktycznie, tak napisałam, byłam wtedy tak przejęta, to było w piątek wieczór, ryby już w paczkach, nie chciałam o tym myśleć, ani pisać ... rano w sobotę dostawa, odbiór paczek, aklimatyzacja ... ryby w świetnej kondycji ... niepotrzebne te nerwy. :)

Pozdrawiam
Grażyna

Autor sander
Użytkownik
#185 - Posted: 9 Lis 2011 12:06 
Nerwów nie ma żadnych. Ja tylko zwracam uwagę na to, że już niedługo będziesz potrzebować większego akwarium co generalnie jest tylko powodem do radości.

Autor grazyna
Użytkownik
#186 - Posted: 9 Lis 2011 16:16 
... niepotrzebne te nerwy. :)

chciałam tylko powiedzieć, że byłam zdenerwowana z powodu dostawy ryb.

Autor mesonyx
Użytkownik
#187 - Posted: 6 Gru 2011 19:07 
Witam, zakupiłem niedawno zestaw 240l z filtrem wewnętrznym oraz kubełkiem. Akwarium jest zalane, urządzone, filtry pracują ( w jednym koszyku znajduje się grys koralowy), dodałem starter bakteryjny Bio Nitrivec, oraz pół łyżeczki "amoniaku" do pieczenia jako pożywkę. Obsada na start będzie dość skromna: 3 multiki, samiec, oraz 2 samiczki. Zastanawiam się czy przy tak małej ilości ryb mogę je wpuścić wcześniej, tzn już teraz, czy w momencie niewykrywalnego stężenia NO2, czy dopiero po zamknięciu cyklu (dodanie kolejnej porcji amoniaku i obserwacja w jakim czasie zostanie zutylizowany przez bakterie.

Autor starszny_dran
Użytkownik
#188 - Posted: 6 Gru 2011 19:40 
MZ zaczekaj do zamknięcia ... tylko kilka dni a spokój będziesz miał

Autor devro
Użytkownik
#189 - Posted: 4 Lut 2012 20:29 - Edytowany przez: devro 
Witam

W końcu przyszła ta wymarzona chwila kiedy mogłem zalać swoje akwarium.
I od razu mam kilka pytań ale najpierw podam jaki posiadam sprzęt i swoje parametry wody .

Akwarium - 150x50x50
kubeł - Aqua Nova
wewnętrzny - nie pamiętam nazwy ale 1600l/h
dwie grzałki po 150w
standardowa pokrywa na dwie świetlówki

Akwarium zalałem 26.01.2012 a wyniki wody na dzień dzisiejszy to :

ph - 7,8
kh - 8
gh - 10
nO2 - 0mg/l
nO3 - 0mg/l
temp. - 27

Cały sprzęt nowy i na start użyłem :

- Dajana start plus
- i dodatkowo wypłukałem gąbkę z dojrzałego akwarium kolegi

Dzisiaj czyli 04.02.2012 przyjechały do mnie 3xmłode bemby.

Małe pytania

1. Czy pH jest odpowiednie i nic z nim nie robić(pytam bo kolega mi mówił że ma być 8,5)

2. Z tego co widzę po wynikach testów to cykl azotowy jeszcze się nie zaczął , więc pozostaje mi cierpliwie czekać czy może jeszcze jakoś go wspomóc ??

3. Od trzech dni napowietrzenie wody z wewnętrznego filtra chodzi 24/24, ma tak chodzić dalej czy bąbelki mogę wyłączyć ??

4. Temperaturę wody tak jak pisałem wyżej mam 27, zostawić tak czy zejść do 26 ??


Proszę o odpowiedzi i Wasze rady i z góry dziękuję

Autor askott
Użytkownik
#190 - Posted: 4 Lut 2012 20:48 
Witaj,

Czy dobrze rozumiem, że te 3 bemby wpuściłeś już do akwarium i że są tylko 3 sztuki?

Ad. 1 Jak akwarium dojrzeje i parametry się ustabilizują, wtedy zobaczysz jakie masz pH i będziesz myślał czy coś z nim robić. Masz w filtrze grys koralowy? To pomaga "naturalnie" podciągnąć parametry. Jak na razie są nieco za niskie.
Ad. 2 Dokup jeszcze test na amoniak. Musisz być pewny, że wynik jest zerowy i cykl jest wydajny. "Wspomagać" można na różne sposoby, ale nic nie zastąpi cierpliwości. Po prostu na to potrzeba czasu i tyle.
Ad 3. Napowietrzanie powinno działać cały czas. A ty nie potrzebujesz tlenu 24/24?
Ad. 4 27 stopni czy 26 to już najmniej istotne w tej sytuacji. Ja mam 26 u siebie.

Joanna

Autor devro
Użytkownik
#191 - Posted: 4 Lut 2012 21:07 - Edytowany przez: devro 
Ja nie chciałem nic wpuszczać do zakończenia cyklu azotowego, ale pan hodowca powiedział że jak cykl azotowy ma się zacząć i zakończyć bez jakichkolwiek ryb. Mówił że po ponad tygodniu od zalania mogę częściową obsadę już wpuścić , ale ja kupiłem tylko 3 bo boję się że może im się coś stać, no może się mylę jak tak to mnie popraw :)

Ad1. w kuble mam ceramikę i na samej górze cienką watę/gąbkę .
Ad2. test na amoniak dokupię i podam wyniki.
Ad3. filtr wewnętrzny jak i kubeł wiadomo że będzie chodził 24/24 chodziło mi o same bąbelki na wewnętrznym .

p.s. askott pisałaś w swoich postach na początku wątku coś o saletrze amonowej, powiedz mi w czym ona pomaga i czy ma sens teraz po tym co u siebie zastosowałem od zalania zbiornika ją dodać i jeśli dodać to czy rybom to nie zaszkodzi ??

Grzegorz

Autor admin
Admin
#192 - Posted: 5 Lut 2012 09:36 
Oj Devro - co to za hodowca kazał Ci wpuścić 3 trofeusy? Start akwarium można przeprowadziż na wile sposobów, ale wpuszczanie 3 trofeusów to raczej chybiony pomysł. Trofeusy to wrażliwe ryby i sam możesz w ten sposób spowodować ich zachorowanie.

O saletrze teraz zapomnij- to przeprowadza się bez ryb.

Konieczny jest wynik pomiarów amoniaku.

Czy hodowca doradził Ci wpuszczenie ryb w tak krótkim czasie od zalania zbiornika? Jak tak to super hpdowca trofeusów:((

Marta

Autor askott
Użytkownik
#193 - Posted: 5 Lut 2012 12:02 
devro

Szkoda tych 3 rybek, które będą musiały przeżywać (jeśli dadzą radę przeżyć) dojrzewanie akwarium. Hodowca wprowadził Cię w okrutny błąd. Jeśli te rybeczki, jak Marta napisała wrażliwe, przetrwają to w drugiej kolejności bardzo ryzykujesz wpuszczając resztę stada. Chyba najlepiej teraz byłoby oddać te 3 ryby, porządnie wystartować akwarium i dopiero wpuścić docelowe stado. Ale co Ty teraz poczniesz z tymi 3 sztukami. Może mądry hodowca by je od Ciebie odebrał, choć nie sądzę, żeby sam chciał ryzykować takie wymiany.
Szkoda, że wcześniej nie podpytałeś się na forum. Masz w tym wątku kopalnię wiedzy. Ja każdy swój krok konsultowałam, właśnie żeby czegoś nie spaprać. Wczytaj się jeszcze dokładnie w ten wątek, przeanalizuj wszystkie posty.
Grys koralowy z filtrze ładnie podnosi twardości, warto go włożyć. U mnie się sprawdza. Potrzeba trochę czasu, żeby zaczął się rozpuszczać i uwalniać pożądane związki. Ja mam go w obu akwariach i nic innego nie dodaję do wody.
Amoniak jest teraz kluczowy nie tylko ze względu na dojrzewanie zbiornika, ale przede wszystkim na zdrowie tych 3 ryb - amoniak jest dla nich toksyczny!
Ja też piszę o bąbelkach - zawsze mam włączone non stop. Można chyba tak ustawić wylot wody z filtra, żeby poruszając powierzchnią wody napowietrzał ją, ale ja wolę mieć spokojną głowę i bąble zawsze włączone.
Saletra amonowa ma być źródłem pokarmu (czyli amoniaku) dla bakterii pierwszego etapu cyklu azotowego. Czyli dodajesz im jedzonko, żeby się szybciej namnażały. Ale jak pisałam wyżej amoniak dla ryb jest toksyczny, więc dodając saletrę teraz - zabijesz ryby!

Joanna

Autor devro
Użytkownik
#194 - Posted: 5 Lut 2012 12:04 - Edytowany przez: devro 
Tak jak pisałem wyżej, ja wcale nie chciałem wpuszczać żadnej ryby do zakończenia cyklu azotowego, ale powiedział mi że jak cykl ma się zakończyć bez ryb .
Mówił że mogę już wpuścić pół obsady i że rybom nic się nie stanie, ale nie zdecydowałem się na tyle i kupiłem tylko 3sztuki .

Co mam teraz zrobić żeby rybciom nic się nie stało ?? Odłowić je mogę do innego akwarium, mam w domu jeszcze 120l i 60l ale bez wody, wodę musiałbym przelać z docelowego akwarium.

Proszę o poradę żeby rybom nic się nie stało i żeby akwarium docelowe zdrowo dojrzało .

Widać że mojemu sprzedawcy zależy tylko na $ :-(

Z góry dziękuję za pomoc .

Autor askott
Użytkownik
#195 - Posted: 5 Lut 2012 12:16 
Nie chciałeś, ale jednak wpuściłeś... Rozumiem, że zaufałeś człowiekowi, ale teraz Ty masz problem.
Jak poczytasz ten wątek od początku to zobaczysz, że jest wiele sposobów na zamknięcie cyklu bez ryb. Wpuszczanie ryb jest tylko jednym sposobem z wielu i to dyskusyjnym. I zwykle służą do tego rybki inne niż docelowe np. gupiki itp. Trofki są rybami wrażliwymi na zmiany parametrów wody.
Najsensowniejszym rozwiązaniem byłoby oddanie tych 3 rybek. Zadzwoń do hodowcy, porozmawiaj z nim, choć pewnie teraz się brzydko mówiąc "wypnie". Jeśli chodzi o wyprowadzenie tej sytuacji bez oddawania ryb, nie czuję się na siłach, poczekaj na rady mądrzejszych ode mnie w tym temacie.
Joanna

Autor michal1313
Użytkownik
#196 - Posted: 6 Lut 2012 09:47 
Potraktuj je jako ryby startowe i tyle później oddaj do jakiegoś sklepu i kup właściwą obsadę po ustabilizowaniu się parametrów. Ponieważ nie przewidzisz jaka będzie reakcja biologiczna po wpuszczeniu właściwego stada do tych trzech sztuk.

michał

Autor devro
Użytkownik
#197 - Posted: 7 Lut 2012 00:17 
Reakcja biologiczna ??

Czyli że niby jedne nie zaakceptują drugich, czy jak to rozumieć ??

P.S. 3 bemby jak do tej pory pływają normalnie i pokarm także pobierają .

Autor michal1313
Użytkownik
#198 - Posted: 7 Lut 2012 08:32 
oj widzę kolego, że nic a nic nie poczytałeś tego forum, znajdź wątki o mieszaniu biologii

Autor devro
Użytkownik
#199 - Posted: 26 Lut 2012 13:36 - Edytowany przez: devro 
Witam ponownie :)

Dzisiaj robiłem testy a moje wyniki to :

GH - 7 Dajana
KH - 7 Dajana
PH - 7,4 Dajana
NO2 - 0 ZOOLEK
NO3 - 0 Dajana
NH3 - 0 ZOOLEK
temp. - 26

Testy robię tak co dwa , trzy dni i wszystko wychodzi podobnie.

Wczoraj wieczorem naszło mnie i zrobiłem sam test na NO2 i na teście wyszło mi 0,2 i już byłem szczęśliwy że filtry załapały ale dzisiaj jak widać wyżej znowu 0, nie sądzę żeby mi się wczoraj przewidziało ale czy jest to możliwe ??

P.S. Woda zalana 26.01.2012 , dzisiaj jest dokładnie miesiąc . Pewnie mam czekać dalej a może mam podmienić wodę na przyspieszenie procesu, i jak podnieść KH i GH , bo PH to soda oczyszczona co radzicie ??

Pozdrawiam :)

Autor admin
Admin
#200 - Posted: 27 Lut 2012 06:59 
Czy jesteś pewny testów, którymi robisz badania? Nie ma amoniaku? Dla mnie taki wynik po miesiącu jest zupełnie niemożliwy.



Czy dokarmiasz zbiornik pokarmem?

Marta

Autor devro
Użytkownik
#201 - Posted: 27 Lut 2012 09:02 
W zbiorniku pływają 24 ryby .

A co do testów to daty ważności mają dobre, więc chyba mogę się nimi sugerować .

Autor admin
Admin
#202 - Posted: 27 Lut 2012 09:12 
No to sam sobie odpowiedz czy przy 24 rybach N03 może być równe "0" i to bez denitryfikacji i w miesięcznym zbiorniku.

Zapomiałam, że masz ryby i amoniak zapewne jest zerowy, ale N03 - na pewno nie.



Marta

Autor devro
Użytkownik
#203 - Posted: 2 Mar 2012 13:45 - Edytowany przez: devro 
Dzisiaj jak i wczoraj robiłem wszystkie testy i wyniki wychodzą identyczne jak z dnia 26 luty.
Sam już nie wiem czy testy są do bani czy może ja coś źle robię ??

1. W sobotę podmieniłem 10cm wody czy może to był błąd??
2. Czy jest możliwość że cykl się zamknął a ja nic o tym nie wiem robiąc co dwa , trzy dni testy ??( ale te no3 - 0 hmm).
3. Ryby pływają normalnie i pobierają pokarm (karmię dwa razy dziennie), ale przeważnie są blade bez kolorów a czasem wszystkie mają żółty , piękny pasek ale to rzadko .

Jakieś rady :)

Pozdrawiam Grzegorz :)

Autor starszny_dran
Użytkownik
#204 - Posted: 2 Mar 2012 15:52 
Nie wiem, czy to dla ciebie najważniejsza informacja w tym momencie ...

czy zamknął się cykl czy nie?

i tak to olałeś wpuszczając ryby, więc teraz to już się nie martw bo i tak nie ma o co.

U mnie akwarium zalane jest 11 listopada, przez długi czas NO3 było zerowe potem wzrosło do 5 a w tej chwili (pomiar z poniedziałku) jest zerowe .... a przynajmniej nie wykrywalne przez testy

tu kłania się post Nechora, u niego też nie było NO3 przez długi czas ... przy piasku

pozdrawiam
Tomek

Autor devro
Użytkownik
#205 - Posted: 3 Mar 2012 18:01 
A więc stało się tak jak Marta napisała że :

amoniak zapewne jest zerowy, ale N03 - na pewno nie

dzisiaj kupiłem nowy test zoolka na no3 i pokazało między 40 a 80.

Śmiem twierdzić że śmiało mogę podmienić 15-20% wody ??

Aha , macie jakieś swoje sposoby na podniesienie GH i KH bo u mnie jedno i drugie jest 7 a ph 7,4 ??

Grzegorz.

Autor askott
Użytkownik
#206 - Posted: 3 Mar 2012 19:15 
Śmiem twierdzić że śmiało mogę podmienić 15-20% wody ??

Ja bym podmieniała wodę w tej ilości przez kilka następnych dni. Musisz zjechać z NO3 chociaż do ok. 20, ale stopniowo.
Kupiłabym też asekuracyjnie nowy test na NO2 - a nuż z nim też jest coś nie tak?

Jeśli chodzi o twardości - u mnie sprawdza się wkład z grysu koralowego w kubełku. Możesz dodawać przy podmianach sól do Tanganiki.

W tej chwili najważniejsze jest doprowadzenie wody do czystości "azotowej". Jak tylko dojdziesz do prawidłowej wartości NO3 ryby z pewnością odzyskają kolory. Dziwne, że teraz zachowują się normalnie. Choć jak zauważyłeś zbladły biedaki.

Pozdrawiam,
Joanna

Autor devro
Użytkownik
#207 - Posted: 3 Mar 2012 19:56 - Edytowany przez: devro 
15% wody podmienione, jutro znowu podmienię kolejne 15 i badanie testami.

W kuble mam samą ceramikę i na samej górze cienką watę/gąbkę ,
postaram się zwolnić jeden koszyczek przesypując z niego ceramikę do pozostałych .

Są jakieś specjalne procedury dodania do zwolnionego koszyczka grysu koralowego ?? Czy po prostu wsypuje go tam i po sprawie ??

Dziwne, że teraz zachowują się normalnie. Choć jak zauważyłeś zbladły biedaki.

Pływają bardzo ruchliwie , jak tylko ktoś zbliży się do akwarium to od razu są przy szybie :)

p.s. dzisiaj już i jutro będę miał problem kupić sól do tanganiki, czy zamiast tego mogę użyć soli niejodowanej i w jakich proporcjach ??


Grzegorz.

Autor askott
Użytkownik
#208 - Posted: 3 Mar 2012 20:07 
Grys wrzucasz do koszyka tak po prostu. Można jedynie przepłukać wodą. Nie jest to szybko działający wkład, trochę potrwa zanim pożądane związki zaczną się uwalniać do wody, ale za to sposób długowieczny i łagodny.

Wata/gąbka powinna być i na wlocie i na wylocie filtra. Jako pierwsza warstwa wyłapuje nieczystości tak, żeby nie zapchały ceramiki. I nie ugniataj za mocno wypełnień w koszykach, żeby nie ograniczyć przepływu w filtrze lub nie wypaczyć plastiku koszyków (ja tak kiedyś pracowicie upchałam, że aż się "wygło" ;) Lepiej po prostu część ceramiki wyjąć i odłożyć na później.

Najważniejsza jest stabilność parametrów. Lepsze niższe, a bez wahań niż wysokie, ale szalejące.

Joanna

Autor michal1313
Użytkownik
#209 - Posted: 3 Mar 2012 23:14 
devro czy Ty w ogóle cokolwiek poczytałeś o tym biotopie czy po prostu wpadłeś do sklepu spodobały Ci się rybki, więc pomyślałem a niech tam fajne są to sobie kupię

Autor devro
Użytkownik
#210 - Posted: 4 Mar 2012 00:04 
michal1313 powiem krótko że nie chcę mi się z Tobą drogi kolego kłócić czy w jakiś inny sposób przemawiać, ale czy Ty nie umiesz dzielić się swoją wiedzą tylko na każdym kroku człowieka dołujesz. Twoje wypowiedzi w większej przewadze nic nie wnoszą do tematu tylko niechęć do zaglądania na to forum ( jeśli w ogóle wiesz co to jest forum ).

Weź proszę przykład z kolegów a jak masz coś do mnie nie związanego z tematem to pisz śmiało na priv !!!

Przepraszam za OT ale nie wytrzymałem żeby tego nie napisać.
Moderator powinien usunąć mają wypowiedz jak i użytkownika michal1313 .

Strona  Strona 7 of 9:  « Previous  1  2  3  4  5  6  7  8  9  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / start akwa Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®