Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Barwa światła a,......

Autor nechor
Użytkownik
#1 - Posted: 18 Wrz 2009 08:27 - Edytowany przez: nechor 
A ciagnac temat juz troche w innym kierunku: Odebralem dwie uniwersalne lampki akwarystyczne na klips i zamontowalem nad zbiornikiem. Czyli dwie male swietlowki w czarnych pokrywach swieca nad akwarium na cienkich teleskopowych wysiegnikach. Przyznam, ze po obejrzeniu efektu chyba sie nie zdecyduje na pokrywe. Ryby nie zareagowaly jakims specjalnym zachowaniem. Tym bardziej ze swietlowki sa nieco blizej tylnej sciany akwarium i zostawiaja od strony pokoju cienie przy skalach. Daje to chyba im poczucie bezpieczenstwa.
Powiem krotko: niezbyt mocne oswietlenie, odbicie fal na dnie, czarne tlo z tylu, piasek, skaly, cienie i ksiezniczki to esencja tajemniczosci :-) A brak pokrywy i łuna swiatla nad akwarium wieczorem dodatkowo dekoruja pokoj :-)

P.S. Pytalem zony jaka barwe ma swiatlo (podobno kobiety lepiej to widza). Zona twierdzi, ze to swiatlo biale, ew. leciutko zlamane kolorem niebieskim (ja widze delikatny fiolet :) ). Taka barwa ma jakis wplyw na glony? Caly czas borykam sie leciutko z sinicami (inwazja nie postepuje, ale tez nie znika - miejscowa) i sie nad tym zastanawialem.

Autor sander
Użytkownik
#2 - Posted: 18 Wrz 2009 08:54 
Niebieskości zaczynają być wyraźnie widoczne już od temperatury 8 000K i idąc w górę gdzieś przy 10 000K jest właśnie ten fiolet. Niebieski ciągnie się potem w zasadzie cały czas aż gdzieś do 30 000K gdzie jest to już powiedzmy błyskawica. Zimne (niebieskie) świtało stymuluje glony i poziomy wzrost roślin wodnych. Jednak przy kompaktach, które mają słaby strumień świetlny wysyłany w steradian ich wpływ może nie być szczególnie wyraźny choć jak wiadomo trudno jest to przewidzieć (natura) :-).

Autor nechor
Użytkownik
#3 - Posted: 18 Wrz 2009 09:20 
poziomy wzrost roślin wodnych

Jak to?

Autor sander
Użytkownik
#4 - Posted: 18 Wrz 2009 09:32 
Jak to?

Rośliny rosną w poziomie i w pionie, przewaga światła czerwonego stymuluje szybki wzrost roślin w górę "wysokie rośliny i długie międzywęźla", niebieskie natomiast stymuluje wzrost poziomy czyli "długie liście, krótkie międzywęźla, rośliny bardziej rozrastają się w bok niż w górę"

Autor nechor
Użytkownik
#5 - Posted: 18 Wrz 2009 09:34 
Ciekawe - zastanawiajace jest to, ze takich ciekawostek nie mozna ot tak sobie poczytac na forach. Przeciez to bardzo uzyteczna i ciekawa informacja - nie mialem pojecia.

Autor sander
Użytkownik
#6 - Posted: 18 Wrz 2009 09:38 
Myślę, że można tylko to forum nie zajmuje się fizjologią roślin wodnych :-)

Autor nechor
Użytkownik
#7 - Posted: 18 Wrz 2009 09:46 
Wiesz, spora czesc akwariow to jednak akwaria dekoracyjne. Ludzie na pewno chcieli by wiedziec jakie moga byc nastepstwa kupionego przez nich oswietlenia. Wyjasnienie tego zjawiska na pewno jest skomplikowane, ale skoro jest taka tendencja, to w tym wypadku wystarczy krotka wzmianka i zawsze to dodatkowy argument przemawiajacy za dana opcja.

Autor nuroslaw
Użytkownik
#8 - Posted: 18 Wrz 2009 10:42 
Ciekawe - zastanawiajace jest to, ze takich ciekawostek nie mozna ot tak sobie poczytac na forach. Przeciez to bardzo uzyteczna i ciekawa informacja - nie mialem pojecia.

??ależ przecież to jest często podawana informacja, szczególnie na forach ogólnych i roslinnych.

Autor ducze
Użytkownik
#9 - Posted: 18 Wrz 2009 11:01 - Edytowany przez: ducze 
P.S. Pytalem zony jaka barwe ma swiatlo (podobno kobiety lepiej to widza). Zona twierdzi, ze to swiatlo biale, ew. leciutko zlamane kolorem niebieskim (ja widze delikatny fiolet :)

Tak na marginesie. Generalnie barwę światła ciężko określić nie mając obok innego źródła o innej barwie. Ja miałem do niedawna 2 żarniki hqi po 6500K i wydawało mi się, że światło jest super białe. Ostatnio zmieniłem jeden na 14000K i ten 6500 wygląda na... w ogóle nie biały a żółty jak zwykła żarówka ;) 14000 jest po mojemu biały, lekko wpadający w niebieski. Z drugiej strony niby barwa to barwa i powinna być taka sama u różnych producentów, a w praktyce 14000 od producenta X jest białe, a 14000 od producenta Y jest niebieskie.

Obserwując sinice, które powróciły po kilku miesiącach od zwalczenia ich erytro, to zdecydowanie wolą połowę akwa oświetlaną głównie przez 6500. Tam gdzie barwy się mieszają, cyjano próbują się rozplenić (ale bez przekonania) a część pod 14000 jest czysta. Ale to może wynikać z tego, że np nie lubią zmian i muszą się dostosować do innych warunków świetlnych. W sumie nic z nimi chwilowo nie robię bo mnie ciekawi czy skolonizują z czasem też druga stronę ;)

Autor sander
Użytkownik
#10 - Posted: 18 Wrz 2009 11:58 
Wydaje mi się, że nasza dyskusja na tym forum może przybrać ciekawy kierunek. Proponuję wycieczkę nie barwową, a w kierunku źródeł światła. Moja propozycja wynika z faktu, że ogólnie dla organizmów przeprowadzających fotosyntezę nie tyle ważna jest barwa, a moc światła, czyli energia niesiona falą elektromagnetyczną rozumianą jako strumień fotonów. Jest tak dlatego, że strumień świetlny posiada moc wzbudzania chlorofilu i wybijania z niego elektronów, które posiadając zapas energii z pochłonietych fotonów, przechodzą przez układy przenośników aby ostatecznie pozostawić energię w ATP. Tak więc "dla nas" ważne jest znaleźć źródło światła o dużej mocy, wydajności i przede wszystkim sprawności! Tak aby płacić za prąd spożytkowany na fotony a nie podgrzewanie atmosfery itd. Ogólnie do tej pory najmocniejsze były lampy HPS, czyli wysokociśnieniowe lampy sodowe, obecnie intensywnie na rynek wchodzą LED-y i one niedługo pojawią się na polskim rynku akwarystycznym. Jednak ogólnie szkoda, że będziemy zmuszeni przez jakiś czas podniecać się LED-ami gdyż naukowcy już mają coś dużo bardziej innowacyjnego czyli plazmowe lampy siarkowe...

Autor ducze
Użytkownik
#11 - Posted: 18 Wrz 2009 12:19 
No w sumie właśnie porównałem ilość światła z obu żarników i by się zgadzało. Żarnik 6500K daje 4800 lumenów, a 14kK tylko 3300. Tak więc faktycznie najprawdopodobniej chodzi po prostu o fakt, że cyjano zaczęły kolonizację pod mocniejszym źródłem światła a niekoniecznie o barwę im chodziło. W takim razie wyłączę całkiem ten 6500 i zobaczę jak mikroby zareagują. Wydaje mi się, że sinice dość szybko reagują na zmiany.

LED-y jak najbardziej są już dostępne na rynku akwarystycznym! nano-reef.pl od tego aż huczy :) ale to ciągle droga zabawka (jak dla mnie za droga), a zwrot kosztów prądu i źródeł światła obliczony na spory okres.

Autor sander
Użytkownik
#12 - Posted: 18 Wrz 2009 12:39 
ducze

LED-y jak najbardziej są już dostępne na rynku akwarystycznym!

Masz rację, źle się wyraziłem a chodziło mi o to, że powszechnie się pojawią co będzie powodować też i niskie ceny.

Autor nuroslaw
Użytkownik
#13 - Posted: 18 Wrz 2009 14:21 - Edytowany przez: nuroslaw 
Żarnik 6500K daje 4800 lumenów, a 14kK tylko 3300. Tak więc faktycznie najprawdopodobniej chodzi po prostu o fakt, że cyjano zaczęły kolonizację pod mocniejszym źródłem światła a niekoniecznie o barwę im chodziło.

nie jest tak do końca. Rośliny potrafią wykorzystać tylko część promieniowania w określonym zakresie długosci fal. Oznacza to że możesz użyć światło widzialne dla nas dużejj mocy ale w długości fali niemającej znaczenia dla fotosyntezy, więc rośliny i tak będą marnieć z braku swiatla.

Barwa światła podawana przez producenta jest uśrednioną barwą z wykresu barwowego. Stąd też 10kK jednego producenta nie musi i często nie jest taka sama jak 10kK drugiego.
Z innej strony, rośliny mogą dostać dużo więcej aktywnej długości fal (a tak mają często specjalistyczne) a dla nas wydaje się lampa znacznie słabsza, dużo ciemniejsza i odwrotnie.

Wniosek? albo za mało swiatła dla sinic, albo już nie ta długość fali

Autor mcflurry
Użytkownik
#14 - Posted: 18 Wrz 2009 20:47 
Mały Offtop
nechor: czy mógłbyś podrzucić jakieś zdjęcia? Jestem ciekaw jak prezentuje się akwarium, podejrzewam, że jest trochę mrocznie..?

Autor nechor
Użytkownik
#15 - Posted: 18 Wrz 2009 21:07 
nechor: czy mógłbyś podrzucić jakieś zdjęcia? Jestem ciekaw jak prezentuje się akwarium, podejrzewam, że jest trochę mrocznie..?

Caly czas mam awarie aparatu i zastanawiam sie nad opcja kupna nowego. Ale podskocze do kolegi - sprubuje trzasnac pare fotek w dzien i po ciemku. Czy mroczno...? Nie jestem pewien. Jednak brak na pewno efektu "zalania" zbiornika swiatlem - jest sporo cieni. To daje byc moze jakis efekt "mrocznosci" :-)

Autor nechor
Użytkownik
#16 - Posted: 18 Wrz 2009 21:11 
ależ przecież to jest często podawana informacja, szczególnie na forach ogólnych i roslinnych

No nie wiem. Wiesz, zakladajac akwarium trzeba poznac troszke chemii (cykl azotowy). Trzeba poznac troche geografii i biologii (ryby, rosliny, uksztaltowanie terenu, itp). Trzeba liznac nieco behawiorystyki (zachowania socjalne ryb). Nieco techniki i fizyki tez nie zaszkodzi - filtry i caly osprzet). Gdzies oczywiscie przewija sie temat roslin, jasne. Do glowy by mi jednak nie przyszlo zeby szukac takiej informacji. Przeczytalem cale to forum od A do Z - pewnie przeoczylem. Mysle, ze moze nie jest to jakas wielka tajemnica, jednak tego rodzaju ciekawostki nielatwo wyfiltrowac wsrod ogromu postow i nieco bardziej standardowych problemow/postow.

Autor nechor
Użytkownik
#17 - Posted: 18 Wrz 2009 21:14 
Tak na marginesie. Generalnie barwę światła ciężko określić nie mając obok innego źródła o innej barwie. Ja miałem do niedawna 2 żarniki hqi po 6500K i wydawało mi się, że światło jest super białe. Ostatnio zmieniłem jeden na 14000K i ten 6500 wygląda na... w ogóle nie biały a żółty

Moc mojego oswietlenia nie jest na pewno powalajaca. Niemniej jest to najbielsze swiatlo jakie mam w domu. W porownaniu do innych zrodel to reszta jest totalnie zolta. Co do niebieskiego nie jestem pewien. Na pewno jednak jest bliskie czystej bieli.

Autor nuroslaw
Użytkownik
#18 - Posted: 18 Wrz 2009 21:57 
Przeczytalem cale to forum od A do Z - pewnie przeoczylem

eh, ale to nie forum o roślinach, tu raczej barwa światła to kwestia gustu, i raczej słabe światło. Więc rzeczywiście tutaj cieżko znaleźć info o świetle. A moze własnie prosto bo takich dyskusji nieiwiele ? :)

na forach holenderskie, roslinyakwariowe to swiatło ma znaczenie, a o cyrkulacji ledwo co znajdziesz :)

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Barwa światła a,...... Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®