Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Początki mojego kawałka tanganiki

Strona  Strona 6 of 8:  « Previous  1  2  3  4  5  6  7  8  Next »  
Autor admin
Admin
#151 - Posted: 5 Paź 2012 07:54 
Twoje ryby także już czekają:)

Marta

Autor luki
Użytkownik
#152 - Posted: 9 Paź 2012 22:19 
Moje dzisiejsze pomiary...

Temp.(deg C) 26
Ph 7,5-8
Twardość węglanowa (°dKH) 15-16
Twardość ogólna (°dGH) 11-12
NH4 (mg/l) 0,2
NO2 (mg/l) 0,2
NO3 (mg/l) 3

Cykl trwa ponad 20dni ale nadal NO2 wysokie :(

Autor admin
Admin
#153 - Posted: 10 Paź 2012 09:11 
Czy "dokarmiasz" wodę? Niestety taki start zbiornika jest długi.

Marta

Autor luki
Użytkownik
#154 - Posted: 10 Paź 2012 10:28 
Przy każdorazowej podmianie wody dolewam bakterii, raz na jakiś czas sypnę także odrobinę pokarmu.

Autor admin
Admin
#155 - Posted: 10 Paź 2012 11:58 - Edytowany przez: admin 
A po co podmieniasz wodę? masz tam ryby?

Marta

Autor luki
Użytkownik
#156 - Posted: 10 Paź 2012 16:04 
Generalnie to przez pierwsze tygodnie zasadniczo uzupełniałem tylko odparowaną wodę z akwarium (nie miałem jeszcze przykrycia). W ostatni weekend trochę mnie nosiło i dokonałem też jednej ok 15-20% podmiany, wydawało mi się iż dostarczenie świeżej dobrze natlenionej wody wraz z kolejna porcją bakterii zmobilizuje dodatkowo rozwój bakterii w złożu biologicznym.

Autor admin
Admin
#157 - Posted: 10 Paź 2012 16:06 
wg mnie zrobiłeś sporą podmianę, drobne podmiany typu 5% tak. Jak nie ma ryb można spokojnie pozwolić baniakowi dojrzewać:) Lepiej włożyć dobre napowietrzanie:)

Marta

Autor sander
Użytkownik
#158 - Posted: 10 Paź 2012 16:16 
Ja daję od razu ok. 20ppm saletry amonowej taka dawka bardzo dobrze stymuluje rozwój mikrobów.

Autor admin
Admin
#159 - Posted: 10 Paź 2012 19:35 
Kuba - czy jesteś w stanie określić jak szybko dojrzewa zbiornika na saletrze?

Marta

Autor sander
Użytkownik
#160 - Posted: 10 Paź 2012 20:38 
To zależy gdzie stoi akwarium, u mnie dojrzewają szybko bo bakterie "latają" nad zbiornikami i czasem 10 dni wystarczy ale tam gdzie nie ma tego mikroklimatu trwa to dłuzej, czasem miesiąc, czasem 15-20 dni. Ogólnie saletra ma taką zaletę, że mamy 100% pewności, że nie będzie potem skoku parametrów i nie wprowadzimy do akwarium żadnych obcych mieszkańców w tym pleśni, sinic czy innych ciał odpowiedzilnych za procesy np. gnilne.

Autor admin
Admin
#161 - Posted: 11 Paź 2012 06:26 
Warto zainteresować wszystkich tym sposobem. Jak piszesz, w ten sposób nie wprowadzamy grzybów, ani innych organizmów zbędnych w zbiorniku.

Czy polecasz konkretna saletrę odpowiedniej firmy?

Ja nie mówię o moich zbiornikach, ale o tych którzy startują swoje domowe małe akweny:)

Ja robię to swoim sposobem:)

Marta

Autor sander
Użytkownik
#162 - Posted: 12 Paź 2012 09:15 - Edytowany przez: sander 
Marto ja też zwykle robię swoim ale sama wiesz, że potem ludzie mają punkt zaczepienia żeby "poprawić" komuś humor i sobie pogadać a saletra jest bezpieczna, czysta i nie ma do czego się przyczepić więc najlepiej jest właśnie ją rekomendować, szczególnie jeśli w zbiorniku mają pływać ryby które dostarczasz.

Podaję link do wątku gdzie @Askott dokładnie wszystko na ten temat opisała:

http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthr ead&forum=5&topic=3145&page=1#msg67000

Autor admin
Admin
#163 - Posted: 12 Paź 2012 11:25 
Kuba powoli przywykam do tych "popraw mojego" humoru. Przywykam nawet do tego, że moje pomysły są kopiowane i publikowane jako własność innych:) Ech - co za świat-:)

Marta

Autor luki
Użytkownik
#164 - Posted: 21 Paź 2012 21:40 
Od około tygodnia w moim zbiorniku pływają ryby. Za namową Marty przyspieszyłem start zbiornika korzystając z biologii jaką otrzymałem z funkcjonującego zbiornika. Codzienne pomiary parametrów wody oraz obserwacja tego co dzieje się w akwarium nie wykazały żadnych niepokojących objawów.

moja obsada to :

9 szt. Cyphotilapia Gibberosa Blue Zambia (3+6)
2 szt. Greenwoodochromis christyi (1+1)
1 szt. Limnochromis staneri (samica)

Autor akwarystyk
Użytkownik
#165 - Posted: 22 Paź 2012 06:53 
Kiedy zdjęcia rybek ?

Autor luki
Użytkownik
#166 - Posted: 22 Paź 2012 16:03 
Postaram się coś pstryknąć w najbliższym czasie...

Autor luki
Użytkownik
#167 - Posted: 24 Gru 2012 13:24 
Mały update obsady

W moim akwarium pojawili się nowi mieszkańcy. Zdecydowałem się na wpuszczenie 3 krabów Platythelphusa Armata WF (1+2).

Kraby adaptują się do nowych warunków raczej stroniąc od towarzystwa, przesiadując pod kamieniami. Jestem zaskoczony umiejętnościami wspinaczkowymi.

Autor luki
Użytkownik
#168 - Posted: 26 Gru 2012 10:42 
Wczoraj (samiec oraz mniejsza samica) Platythelphusa Armata przestały być aktywne. Dziwne jest to, że przesiadywały pod kamieniami lub w grocie ale zeszły się praktycznie w to same miejsce aby dokonać żywota.

Wygląda na to, że coś nie do końca zagrało i nie przeszły pomyślnie aklimatyzacji ;( .

Nie wiem czy usunąć je z akwarium czy poczekać aż największa samica dokona recyclingu?

p.s.
Jest też miła informacja, inkubująca Greenwoodochromis christyi wypuściła dziś po raz pierwszy małe przecinki. Para teraz zgodnie broni obranego terytorium. Przed włączeniem światła narybek przesiadywał na piasku, teraz samica pozbierała je do pyszczka.

Autor admin
Admin
#169 - Posted: 26 Gru 2012 10:47 
Czy jesteś przekonany, że nie żyją? Czy aby nie mają wylinki? Wylinka wygląda jak krab - nie ma tylko oczu. Wyciągnąłeś je?

Z chrystyi rewelacja. Ciekawa jestem czy obronią maluchy:)
Marta

Autor luki
Użytkownik
#170 - Posted: 27 Gru 2012 14:49 
Marto,

To nie wylinka, dwa kraby nie przetrzymały :( ....

Duża samica zaczyna pobierać pokarm, wczoraj zajadała stynkę, zostały tylko ości. Samica jest bardzo strachliwa i przez większość czasu przebywa w ukryciu. Oby udało się jej zaadoptować!!

Samica Greenwoodochromis christyi przetrzymuje narybek w pyszczku, wypuszcza młode tylko wczesnym porankiem przy zgaszonym jeszcze świetle.

Autor admin
Admin
#171 - Posted: 27 Gru 2012 16:06 
To bardzo dziwne, tak jak napisałam Ci w mailu. Problemem mogą być wylinki, a nie aklimatyzacja w zbiorniku w ciągu 2-3 pierwszych dni. Poszukaj przyczyny. Sprawdź jak zachowuje się staneri. Jak przykładowo odławiałam szybko kraby ze zbiornika z L. nkambae. Samiec odwracał je do góry nogami i czekał co się będzie działo. To był pierwszy wypadek, gdy kraby były tak potraktowane.

Marta

Autor luki
Użytkownik
#172 - Posted: 27 Gru 2012 19:01 
Marto,

Również jestem ciekawy co mogło być przyczyną tego stanu rzeczy.
Parametry wody mam stabilne...

Pomiary poniżej:

Temp.(deg C) 26
Ph 7,5-8
Twardość węglanowa (°dKH) 13
Twardość ogólna (°dGH) 15
NH4 (mg/l) 0,05
NO2 (mg/l) 0,025
NO3 (mg/l) 10

Samica Staneri była bardzo zaciekawiona zaraz po wrzuceniu krabów do zbiornika, i tak jak mówiłaś skupiła swoja uwagę na pierwszym wrzuconym krabie (największa samica) ale dość szybko odpuściła...

Oglądałem "zwłoki" po wyłowieniu ponieważ zdziwił mnie fakt zgonu w tym samym miejscu, podejrzewałem nawet że mogły zostać przywleczone przez Staneri lub największa samicę kraba ale nie posiadały żadnych uszkodzeń pancerza, odnóży itp.

Autor admin
Admin
#173 - Posted: 27 Gru 2012 19:24 
Krab by ich nie ruszył. były razem w zbiorniku. Siedziały pod jednym kamieniem. Te kraby były w zbiorniku z cyfotilapiami tej wielkości co Ty masz. Bardzo dziwne. A jaka była ich barwa jak je znalazłeś, ciemna bordowawa czy raczej jaśniejsza? Może szykowały się do wylinki i transport je zestresował?

Marta

Autor admin
Admin
#174 - Posted: 28 Gru 2012 07:27 
Myślę, że znam przyczynę tego stanu rzeczy. Ale o tym mam nadzieję napisze Łukasz.

Marta

Autor luki
Użytkownik
#175 - Posted: 28 Gru 2012 12:00 
Dzięki dociekliwości Marty, przesłaniu wielu maili oraz przeanalizowaniu wszystkiego doszliśmy do wniosku, że wpływ na zgon moich krabów mogło mieć moje złe postępowanie podczas aklimatyzacji. Kraby to bardzo delikatne stworzenia i wymagają bardzo łagodnego postępowania podczas przeprowadzenia aklimatyzacji. Moje zbyt szybko zostały przeprowadzone do akwarium właściwego. Mogły doznać szoku w wyniku zbyt szybkich zmian ciśnienia, N03 lub natlenienia. Dziękuje, że zainteresowanie właścicieli nie kończy się z chwilą otrzymania pieniędzy. Dopytują o kondycję zwierzaków oraz próbują rozwiązywać problemy jeśli takie się pojawiają, jak było w moim przypadku.

Wyciągnąłem wnioski na przyszłość!!

Autor Szarooka
Użytkownik
#176 - Posted: 28 Gru 2012 13:26 
Kraby to bardzo delikatne stworzenia i wymagają bardzo łagodnego postępowania podczas przeprowadzenia aklimatyzacji.

To prawda. Też mam od niedawna parkę tych krabów u siebie i zanim trafiły do szkła przez 2 godziny "kropelkowały" się w wiaderku. Po wpuszczeniu od razu zajęły się szykowaniem kryjówek :)

Autor admin
Admin
#177 - Posted: 29 Gru 2012 10:58 
A jak duża samica, jest ok?

Marta

Autor luki
Użytkownik
#178 - Posted: 30 Gru 2012 15:06 
Największa samica aktywnie poszukuje pożywienia spacerując po całym zbiorniku. Jeśli coś znajduje, potrafi obronić zdobycz przed rybami!! Bardzo ciekawie to wygląda. Zajada się mrożonkami oraz brokułem. Myślę że będzie oki.

Autor Basia
Użytkownik
#179 - Posted: 1 Sty 2013 23:38 - Edytowany przez: Basia 
Mam problem.Miałam krabika ale błąd ze nie znałam warunków chowu.Miał tylko swiatło i pokarm bez grzałki. Po 2 tygodniach z powodu zbyt zimnej wody przy wylince stracil życie.Leżał na plecach.Nie dałam za wygraną.Na córki urodziny w październiku kupiłam jej drugiego jako prezent od chrzestnej.Uznałam ze skoro rybka od niej żyła długo to i Sid będzie długo żył. Miał wszystko co mu było potrzebne.Światło,filtr,grzałkę,pokarm witaminowy,suszone krewetki.Czasem kupowałam mu ochotki[jego przysmak]Kolorowe kamyczki.korzeń jako wyspa i jego kryjówka.w/g mnie wszystko super.Jednak coś nie tak! pierwsza wylinkę miał 25.12.2012.Stracił nogi miał tylko 1 i szczypce po drugiej 3 i szczypce.Juz zasuwał po akwarium.Pancerz zastał do dzisiaj.Sid go jadł.Zostaly tylko nogi i szczypce.Wczoraj 31.12.2012 zaczął tracić siły.Stracił ta 1 nogę i tam tez jedną. Był słabiutki.Nikt nie mówi jak długo może być pancerz po wylince w wodzie?Dzisiaj01.01.2013 zauważyłam że przewraca się na plecy i otwiera mu sie odwłok..Szybko zmieniłam mu wodę, wszystko umyłam i dałam na większa temper.oraz wit. z pokarmem.Nic nie pomogło.Sid odszedł.Nie wiem co było przyczyną śmierci.Obwiniam sie tym że może za długo pancerz był w wodzie[ale on go cały czas jadł]Strasznie kocham zwierzęta.Bez względu na ich gatunek.Mieliśmy psy,myszy,żółwie,szynszyle,świnki morskie.Mamy teraz kota znajdę i świnkę 10 lat ale jest chora ze starości.Pewnie tez odejdzie.Nie mam szczęścia do zwierząt.Prosze o pomoc co uśmierciło mojego Sida.

Autor michal1313
Użytkownik
#180 - Posted: 3 Sty 2013 15:14 
No i super, że się pożaliłaś, ale jak to się ma do tego forum i tematu luki -ego? Dowiedz się jaki gatunek kraba posiadałaś i znajdź odpowiednie forum.

Michał

Strona  Strona 6 of 8:  « Previous  1  2  3  4  5  6  7  8  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Początki mojego kawałka tanganiki Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®