Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Tuningowanie wody

Autor tompal
Użytkownik
#1 - Posted: 18 Maj 2012 19:54 
Witam!
Mam pytanie dotyczące jak najlepszego dostosowania wody dla trofci. Otóż w kranie w wariancie standardowym (tj. przez większość czasu; czasami wodociągi podmieniają ujęcie wody i wtedy podane dalej parametry są zupełnie inne) mam rurowitę o następujących parametrach:
pH 7,6-7,8 <- odróżnienie kolorów to nie jest prosta sprawa dla faceta;
KH 16;
GH 21;
przewodność 760uS <- dzisiaj pierwszy pomiar nowym nabytkiem.

Od dłuższego czasu dodawałem przy podmianach sodę oczyszczoną, aby podrasować pH. Oscylowało ono w okolicy 7,8-8. Chcąc jak najbardziej dogodzić trofciom nabyłem dwa tygodnie temu sól Instant Cichlid. Od tego czasu przy podmianach zastąpiłem sodę oczyszczoną w/w solą. Po zmierzeniu dzisiaj przewodności wody w kranie okazuje się, że właściwie nie powinienem dodawać już żadnych soli. Dodam jeszcze, że obecnie w akwarium mam przewodność rzędu 1100us i pH 8,2. To wysokie pH jest wynikiem działania soli Instant Cichlid. Przypuszczam, że jak przestanę dawać soli Instant Cichlid to pH spadnie do wartości 7,6-7,8 tak jak w kranie. Chciałbym utrzymać ph powyżej 8. Odkąd stosuję sól Instant Cichlid rybcie jakby były bardziej śmiałe i lepiej wybarwione - może to autosugestia, szczególnie jak patrzę na parametry wody w kranie...

W dwóch filtrach kubełkowych mam w sumie 4 kg grysu koralowego.

I tutaj pojawia się pytanie: w jaki sposób podrasować samo pH i jak dodać pierwiastki sprzyjające trofciom bez podawania soli (bo jak rozumiem przewodność w kranie jest ok dla trofci)?
Czy tylko soda oczyszczona, czy może jakaś kombinacja innych preparatów?

Pozdrawiam
Tomek

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 19 Maj 2012 06:54 

Autor tompal
Użytkownik
#3 - Posted: 21 Maj 2012 07:48 
Dziękuję za sugestie.

Tomek

Autor sander
Użytkownik
#4 - Posted: 22 Maj 2012 11:25 
Woda w kranie jest O.K i nic nie trzeba kombinować tylko śmiało podmieniać i jak najczęściej, lepsze efekty będą jeśli osiągniemy minimalne stężenie związków azotowych niż wybitnie wysokie ph.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Tuningowanie wody Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®