Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Oksydator proste i skuteczne???

Strona  Strona 2 of 3:  « Previous  1  2  3  Next »  
Autor danlack
Użytkownik
#31 - Posted: 16 Cze 2006 08:59 
Ja stosowałem oksydator i kiryski jeszcze do dziś mają słady na skórze! Drugi raz do tego urządzenia się nie dotkne!

A mozesz powiedziec cos wiecej ? jaki zbiornik, jaki model oxydatora, przez jaki okres, jaka byla obsada, itd ?

Bogdan

Autor sue
Użytkownik
#32 - Posted: 16 Cze 2006 10:48 
Kontakt stężonego nadtlenku wodoru ze skórą to nic przyjemnego. Obawiam się, że Twoje kiryski troche pocierpiały, nawet jeżeli rany się już dawno zagoiły, to regeneracja moze nie wystarczyć do "naprawienia" uszkodzeń...

Magda

Autor danlack
Użytkownik
#33 - Posted: 16 Cze 2006 12:20 
Mysle, ze nie taki diabel straszny jak go maluja, wg mnie musialo byc cos nie tak. W koncu takie oxydatory sprzedaja w sklepach i nie musi to byc zabojcze urzadzenie, tylko pytanie jak to bylo w przypadku przedmowcy.

Bogdan

Autor tasma
Użytkownik
#34 - Posted: 16 Cze 2006 12:57 
bron tez sprzedaja w sklepach ...

Autor kasanga
Użytkownik
#35 - Posted: 16 Cze 2006 15:21 
takze mnostwo przereklamowanych bubli

Autor danlack
Użytkownik
#36 - Posted: 16 Cze 2006 19:25 
no dobrze wielu z Was czytalo "back to the nature" i takie urzadzenie zostalo tam opisane. Grzalka czy wiekszosc filtrow jest na 220 V i szkodzi nie tylko rybkom ale i wszystkim wkladajacym reke do zbiornika, a conajmniej 99% z Was to zrobilo przynajmniej raz a 80% robi raz w tygodniu ryzykujac zycie.

Dlatego takie ogolne stwierdzenia ze cos szkodzi nie maja dla mnie wartosci.

Wolalbym, zeby Arsik piszac cos takiego napisal dokladnie jakiego urzadzenia uzywal, jakie stezenie wody utlenionej, w jakim zbiorniku, kto wyprodukowal urzadzenie (moze to wlasna konstrukcja Arsika, albo nieodpowiedni roztwor), itd.

Mi rowniez kiedys nie udalo sie uruchomic reduktora azotanow aquamedica, aczkolwiek nie wstydze sie tego i sadze ze to w niektorych przypadkach bardzo porzadane urzadzenie. Czesto brak wiedzy i zrozumienia dzialania urzadzen przerzucamy na druga strone - ze nie dzialaja lub szkodza.

Autor JGr
Użytkownik
#37 - Posted: 16 Cze 2006 21:54 
Generalnie Bogdan masz rację - aby wyrobić sobie pogląd na ogół należy przyjrzeć się poszczególnym przypadkom, też czekam na dokładniejszą wypowiedź kolegi, który pisał o oksydatorze.
Jednak przy technice akwarystycznej ja patrzę na to tak:

1. Na ile tak naprawdę POTRZEBNE jest dane urządzenie.
2. Jakie jest potencjalne ZAGROŻENIE w przypadku jego stosowania.

Rozpatrując te 2 punkty (zwłaszcza pierwszy) nie stawiałbym oksydatora obok filtrów, czy grzałek.

Jarek

Autor kasanga
Użytkownik
#38 - Posted: 16 Cze 2006 21:58 
wszystkie urzadzenia przeznaczone do akwarystyki sa
drugiej klasy ochronnosci co uniemozliwia pojawienia sie potencjalnego napiecia razeniowego
gdyby nawet przyjac taka hipotetyczna sytuacje to wiekszosc instalacji domowych zaopatrzone sa w zabezpieczenia nadmiarowo pradowe (kktore zabezpieczaja przed przeciazeniami a takze skutkami zwarc)a takze wylaczniki roznicowo pradowe (mierza uplyw do ziemi jezeli wartosc pradu uplywu przekracza 30 mA CO ODPOWIADA PRZEPLYWOWI PRZEZ CIALO CZLOWIEKA wlasnie przy napieciu 220v nastapi natychmiastowe wylaczenie zasilania
takze spoko nie jest tak tragicznie z tym ryzykiem
Ale jasne jest ze wszelka wnalazczosc jest dobra ijest motorem postepu
'"DZISIAJ MAMY TU KLEPISKO JUTRO BEDZIE SAN FRANCISCO"

POZDRAWIAM Robert

Autor danlack
Użytkownik
#39 - Posted: 16 Cze 2006 22:18 
Sorki za ten moj prowokujacy post (sam wkladam rece bez wylaczania grzalek i wstydze sie tego - to wielka glupota), ale jak cos krytykujemy to konkretnie co i za co - szczegolowo, nie jak na wiecu :-)))

Robert mysle, ze nie wszystkie gospodarstwa domowe maja bezp. roznicowo-pradowy - to wynalazek polowy lat 90 w RP o ile nie myle sie - starsze instalacje nie posiadaja takowego.

Bogdan

Autor tasma
Użytkownik
#40 - Posted: 16 Cze 2006 22:28 
Samo urzadzenie moze okazac sie bardzo przydatne. Ja czepiam sie metody uzyskiwania tlenu.
To co opisal arsik to typowy przyklad dzialania wolnych rodnikow.
Podkreslam po raz kolejny. Nad ta reakcja nie da sie zapanowac. Nie widac jej skutkow az do momentu kiedy poczuja to ryby.
No chyba ze kogos stac na ekperymentowanie na rybach (nie mowie o kwestiach finansowych, a o zwyklym przywiazniu do zywego stworzenia).
Jak ktos juz musi podawac czysty tlen niech kupi butle i podaje jak to robia w akwariach roslinnych z CO2. Zadziala tak samo, a rybom nie zaszkodzi.

Przemek

Autor kasanga
Użytkownik
#41 - Posted: 16 Cze 2006 23:01 
ale urzadzenia sa drugiej klasy ochronnosci co oznacza ze obudowa urzadzenia jest wykonana z materialu izolacyjnego a czesci czynne (bedace pod napieciem) sa zabepiczone przez izolacje wzmocniona lub podwojna
gdyby nawet zalozyc ze urzadzenie zostanie zalane woda (uszkodzenie izolacji)to zwykle bezpieczniki topikowe powinny zdac ekzamin
KTO MA ZWYKLE BEZP TOPIKOWE BLAGAM NIE NAPRAWIAJCIE ICH WKLADAJAC DRUT BO WLASNIE WTEDY ZWIEKSZA SIE RYZKO PORAZENIA O100%
WKRECAC ORGINALNE BEZPIECZNIKI OWART MAX 16A

Autor sue
Użytkownik
#42 - Posted: 23 Cze 2006 01:41 
Jak ktos juz musi podawac czysty tlen niech kupi butle i podaje jak to robia w akwariach roslinnych z CO2.
Także nie polecam bo, przy tak ograniczonej zdolności rozpuszczania tlenu w wodzie, straty byłyby ogromne!

Magda

Autor sue
Użytkownik
#43 - Posted: 23 Cze 2006 01:45 - Edytowany przez: sue 
ale urzadzenia sa drugiej klasy ochronnosci co oznacza ze obudowa urzadzenia jest wykonana z materialu izolacyjnego a czesci czynne (bedace pod napieciem) sa zabepiczone przez izolacje

chyba czegoś tu nie rozumiem, przecież oksydator nie jest pod napięciem, więc...

Magda

P.S. Oksydator jest urządzeniem dostarczającym tlen i działającym bez zasilania. Składa się z dwóch części: akrylowego zbiornika i ceramicznego kubka. Wydziela on do akwarium wodę i tlen, pochodzące z rozkładu nadtlenku wodoru.

Autor kasanga
Użytkownik
#44 - Posted: 23 Cze 2006 20:08 
oksydator nie jest pod napieciem!!!???????
prosze natychmiast podac napiecie na oksydator!!!!

ale za to pily lancuchowe sa pod napieciem (elektryczne oczywiscie)
mlynki do kawy oraz frankenstein i skazani na kare smierci w stanie O HAJO

ROBERT(NIE GNIEWAC SIE SMIECH TO ZDROWIE

Autor sue
Użytkownik
#45 - Posted: 23 Cze 2006 21:36 
kasanga
mój poprzedni post to była prośba, aby trzymać się tematu!!!

przykro mi, ale nie jesteś ani odrobinę zabawny...

Magda

Autor kasanga
Użytkownik
#46 - Posted: 23 Cze 2006 22:55 
okey przepraszam nie bede przeszkadzal
a tak swoja droga uwazam ze moze nie na temat ale to nie ja poruszylem temat elektrycznosci i bezpieczenstwa a widzac ze kolega jest w bledzie nie omieszkalem sprostowac bo pracuje w tej branzy
wydaje mi sie ze rozmowa nawet jak schodzi na inne tematy a porusza istotne kwestje jest pozyteczna
FORUM TO ROZMOWA DOROSLYCH LUDZI TO WYMIANA MYSLI WIEDZY DLA WSPOLNEGO DOBRA!!!
POZDRAWIAM(juz uciekam bo znowu ja tu o pierdolach)
Robert

Autor betelgeuse
Użytkownik
#47 - Posted: 25 Cze 2006 12:56 
Rozpiszczeniem tlenu w wodzie,jego produkcja i transportem zajmuje sie przeplyw wody.
Glownym konsumentem tlenu sa bakterie w zlozu filtracyjnym,a tam NIEZBEDNY jest ruch wody,dostarczajacy tlen.
Jezeli proces ruchu wody zostanie zastopowany to nawet przy uzyciu oxydatora wiecej bedzie stref deficytowaych niz natlenionych i to tylko w sasiedztwie oxydatora.
Wiec bedziemy mieli przewage stref deficytowaych,male obszary graniczne prawidlowego nasycenia,oraz obszary przesycone tlenem.
Wniosek? NIC nam to nie daje,szczegolnie biorac pod uwage slaba rozpuszczalnosc tlenu w wodzie,zmniejszajaca sie wraz ze wzrostem temp.
W temp 25-30 jest go naprawde malo i zdolnosc rozpuszczania jest silnie ograniczona.
Jezlei wystepuje ruch wody to oxydator jest zbedny...i kolko sie zamyka.

Jedynym praktycznym i korzystnym rozwiazaniem jest zapewnienie ruchu wody,a wiec owszem zastosowanie UPS,jezeli chcemy cos sensownego stworzyc jako zabezpieczenie.
Nawet wlaczenie awaryjne samego napowietrzania podtrzyma tylko zycie w samym akwarium,ale co z filtrem...? po parunastu godzinach zacznie sie tam prawdziwy armagedon,wlasnie ze wzgledu na brak przeplywu i nadmiar glownych konsumenttow tlenu.
Jezeli teraz ponownie zostanie uruchomiona pompa w filtrze...

Dodatkowo nadmiar tlenu jest nie tylko szkodliwy ale i zabojczy dla wszystkiego co zyje.
Czlowiek oddycha 21% mieszanka,ale znacie zjawisko hiperwentylacji?
Nurkowie oddychajacy mieszanka w przypadku awarii i podania wiekszej ilosci tlenu maja MINUTY na to zeby sie zorientowac i pomoc sobie nawzajem...bardzo szybko wsytapia drgawki i utrata przytomnosci.
Tak wiec tlen jest toksyczny w nadmiarowych ilosciach,oczywiscie jego toksycznosc jest nieco inna,ale...i tak prowadzi do tego samego efetu/efektow.

Generalnie:oxydator jest w naszych potrzebach calkowicie zbednym urzadzeniem i ryzykownym.
Zatem jego zastosowanie ma zdecydowanie wiecje minusow jak plusow.
Powaznych minusow.

Autor sue
Użytkownik
#48 - Posted: 25 Cze 2006 22:57 - Edytowany przez: sue 
betelgeuse witamy na forum :)

Generalnie:oxydator jest w naszych potrzebach calkowicie zbednym urzadzeniem i ryzykownym.
Zatem jego zastosowanie ma zdecydowanie wiecje minusow jak plusow.
Powaznych minusow.

no to mamy kolejny głos w naszej dyskusji...
trudno się z nim nie zgodzić, choć zdanie: Rozpiszczeniem tlenu w wodzie,jego produkcja (???) i transportem zajmuje sie przeplyw wody nie jest zbyt fortunne...

Pozdrawiam
Magda

Autor betelgeuse
Użytkownik
#49 - Posted: 26 Cze 2006 00:16 - Edytowany przez: betelgeuse 
Pozornie.
Jesli nie masz innego napowietrzania niz dostajaca sie woda z filtra to dokladnie masz to co napisalem,owszem ta produkcje moglbym umiescic w " ",ale...z grubsza mozna podciagnac i pod "produkcje",o ile oczywiscie woda nie dostaje sie bezposrednio z filtra pod powierzchnie.
Bo wowczas mamy do dyspozycji tylko sama powierzchnie wody.
Ruch wody powoduje szybsze rozpuszczanie w wodzie,tu chyba kazdy sie zgodzi,no a o transporcie to nie ma co wspominac.
Wprawdzie to co napisalem jest skrotem myslowym,ale odpowiadajacym rzeczywistosci (tylko prosze mnie nie zmuszac do rozbijania tego stwierdzenia na prawidlowy wywod naukowy,bo to niepotrzebne ;) )

Autor arsik
Użytkownik
#50 - Posted: 3 Lip 2006 22:05 - Edytowany przez: arsik 
A mozesz powiedziec cos wiecej ? jaki zbiornik, jaki model oxydatora, przez jaki okres, jaka byla obsada, itd ?

Zbiornik 98l, oksydator DIY stosowany przez 5-6h. Obsadę stanowiło 12 <i>Corydoras sterbai</i>, neony Innesa i krewetki.
Jeden z kirysków ma do dziś narośl na skórze. Poza tym C. sterbai posiada regularne poziome paski to u tego osobnika te paski się zlały w nieregularny wzór. Krewetki "popalone" pancerze.
Oczywiście każdy z nas może stosować oksydator jednak ja ze swojej strony moge dodać, że daje on więcej złego niż dobrego. Poza tym umieszczony byl w akwarium z roslinami, które w większości zniszczył.
I jeszcze trochę OT. Moja dziewczyna pisała pracę mgr o wpływie zielni malachitowej (de facto szeroko stosowanej w akwarystyce na różne "dolegliwości") na zarodki ryb. Materiałem do badan były platynki, które pływały w różnych stężeniach z.m. Następnie były obserwowane zmiany chromosomowe mlodych platynek. Wyniki malo obiecujące. Bardo silne działanie karcerogenne. Co prawda ja zieleni nigdy nie stosowalem w akwa(nie było takiej potrzeby), ale też zostala ona przeze mnie skreślona jako "lek" w akwarium. BTW zielen też dodawana jest do oranzady, lizakow itp. Ale kończę te "Wywody", bo się zaczeło od oksydatora, a skończyło zupełnie OT.

Pozdrawiam serdecznie
Artur

Autor arsik
Użytkownik
#51 - Posted: 3 Lip 2006 23:41 
Jak ktos juz musi podawac czysty tlen niech kupi butle i podaje jak to robia w akwariach roslinnych z CO2. Zadziala tak samo, a rybom nie zaszkodzi.

W marcowym (3.2006) numerze "Wiedza i życie" jest świetny artykuł o działaniu tlenu. Tytuł "Tlen życiodajny zabójca"-strona 66. Cytuję wstęp: "Jego brak w kilka minut sprowadza śmierć. Nadmiar niszczy ciało wolniej, lecz równie skutecznie"

Pozdrawiam
Artur

Autor danlack
Użytkownik
#52 - Posted: 4 Lip 2006 09:07 
Dla mnie sprawa jasna - sorki Arksik ale Twoj DIY byl zle wykonany i tu szukalbym powodu niepowodzen a nie w zasadzie dzialania oksydatora.

Autor fazi64
Użytkownik
#53 - Posted: 4 Lip 2006 15:35 
Witam,
tez mysle, ze cos musialo byc nie tak w urzadzeniu DIY, bo przy wlasciwie dzialajacej "fabryce tlenu" nic zlego nie powinno sie zdarzyc.
Pzdr.
Fazi64

Autor sue
Użytkownik
#54 - Posted: 4 Lip 2006 18:43 - Edytowany przez: sue 
W marcowym (3.2006) numerze "Wiedza i życie" jest świetny artykuł o działaniu tlenu. Tytuł "Tlen życiodajny zabójca"-strona 66.

Artur, czy mógłbyś podać autora tego artykułu? Z góry dziękuję:)

Działanie tlenu starałam się już omówić we wcześniejszych wypowiedziach w tym temacie. Zgadzam się, że negatywne efekty jego działania mogą być ogromne. Gorąco polecam książkę Grzegorza Bartosza pt.: "Druga twarz tlenu" oraz Nicka Lane'a "Tlen Cząsteczka, która stworzyła świat".

Pozdrawiam
Magda

Autor sue
Użytkownik
#55 - Posted: 4 Lip 2006 18:50 
oksydator DIY stosowany przez 5-6h

Dlaczego działanie oksydatora nie było ciągłe? W jaki sposób "dozowałeś", regulowałeś zachodzącą reakcję???

umieszczony byl w akwarium z roslinami, które w większości zniszczył

to był poważny błąd :(

Magda

Autor fazi64
Użytkownik
#56 - Posted: 4 Lip 2006 23:50 
czy mógłbyś podać autora tego artykułu?
Witam,
Wyrecze Artura - Marek Jurgowiak: "Tlen zycidajny zabojca".
Pzdr.
Fazi64

Autor arsik
Użytkownik
#57 - Posted: 6 Lip 2006 11:56 
Dla mnie sprawa jasna - sorki Arksik ale Twoj DIY byl zle wykonany i tu szukalbym powodu niepowodzen a nie w zasadzie dzialania oksydatora.

Oczywiście jestem w pełnie tego świadomy, że moj DIY to nie oryginał i miał swoje wady. Ale porozmawiałem sobie z ludzmi-chemikami nt działania wody utlenionej na komórki zywe i ich opinie raczej nie zachęcają do stosowania oksydatora. Oczywiście każdy może to robić w swoim akwarium i nikt mu tego nie bedzie bronił (mówię tutaj oczywiście o oksydatorze).
Aha i jeśli ktoś jest zainteresowany kupnem to polecam www.ebay.de i hasło oxydator. Dużo, duzo taniej niż przy próbie sprowadzenia go przez jakiś netsklep w Polsce.

Pozdrawiam serdecznie
Artur

Autor arsik
Użytkownik
#58 - Posted: 6 Lip 2006 12:00 
czy mógłbyś podać autora tego artykułu?

Wyrecze Artura - Marek Jurgowiak: "Tlen zycidajny zabojca".


Dzięki Fazi ;-)

Artur

Autor arsik
Użytkownik
#59 - Posted: 6 Lip 2006 12:03 - Edytowany przez: arsik 
umieszczony byl w akwarium z roslinami, które w większości zniszczył

to był poważny błąd :(



A czy możesz mi wyjaśnić dlaczego? Dodam, że do tego akwarium byl równocześnie podawany CO2 z butli wysokociśnieniowej. A akwarium dość często zarośnięte. Oswietlenie HQI 0,7W/l.

Artur

Autor JacekK
Użytkownik
#60 - Posted: 6 Lip 2006 17:19 
..,,A akwarium dość często zarośnięte. Oswietlenie HQI 0,7W/l. ...,,

Artur masz HOI w Tanganice ?
jesli tak czy to jest TS zarnik ? czy inny ?
jaka dlugosc widma ? co sie dzieje w zbiorniku ? jaka obsada ? wysokosc od lustra wody ? czy sa problemy z temperatura ? jak dlugo swieci zarnik ?

Pozdrawiam

Strona  Strona 2 of 3:  « Previous  1  2  3  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Oksydator proste i skuteczne??? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®