Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Oświetlenie

Autor Zbych
Użytkownik
#1 - Posted: 4 Sier 2015 23:08 
Witajcie,

stawiam nieduże akwiarium pod tanganikę o dl. 150 cm i co jakiś czas będę chciał zasiegnać Wasej rady.
Obecnie zastanawiam się nad oświetleniem - T5 czy T8.
Przejrzałem sporo tematów na tym forum, cześć z nich nie jest już najnowsza (moze w tym temacie coś się zmieniło), wobec czego chciałbym skonfrontować swoje plany z Wami. Może coś podpowiecie/skorygujecie?

Prawie już zdecydowałem się na pokrywę z oświetleniem T5, 2 świetlówki - jedna o świetle dziennym, druga o świetle niebieskim (philips + sylvannia).
Chciałbym jednak, aby:
- światło nierównomiernie oświatlało dno
- żeby nie było b. jasne - bardziej efekt krystalicznej wody lekko wchodzący w kolor niebieski (b. lekko)

Pomyślałem, że można wybrać krótsze świetlówki o dł. 1/2 zbiornika (lub krótsze). Co o tym sądzicie i jaka powinna być ich moc i długość by taki efekt osiagnac (wys. akwarium 50cm)?

A może pójść w LED-y...? Jeśli tak to jakie? Wolałbym ograniczyć zużycie prądu (choć wiem, że nie zawsze jest sens).

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 5 Sier 2015 19:17 
Oświetlenie powinieneś dostosować do gatunku ryb, który planujesz. Gatunki głębinowe wymagają mniejszego natężenia światła, te z płycizn mogą mieć bardziej intensywne.

Najważniejsze jest to, aby oświetlenie nie wybarwiało ryb na inne kolory niż naturalne. O ty problemie pisaliśmy wielokrotnie na forum, a także w Tanganika MAGAZYN. Nienaturalnie zmienione ubarwienie ryb może być powodem płochliwości czy agresji i innych niewłaściwych zachowań. Pomyśl o tym przy doborze świetlówek.

Sam rodzaj oświetlenia to już Twój wybór. Możliwości jest wiele.

Marta

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Oświetlenie Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®