Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Kilka pytań nowicjusza

Autor tomaszzt
Użytkownik
#1 - Posted: 21 Sier 2015 23:21 
Czołem

Posiadam dość małe (90l) akwarium z caudopunctatusami. W zbiorniku dolomit, muszle i 2 pary caudo. Filtr to głowica aquaszuta z dużą gąbką, oświetlenie to juwel T8 15W.
W przypadku filtra szukam sposobu na ograniczenie ruchu wody - tylko deszczownica i kierowanie dyszy na ściankę, czy też inne sposoby.
Oświetlenie jest zdecydowanie za jasne, czy dobrym pomysłem jest zastąpienie świetlówek przez leddy tube sunny 6W ?
I ostatnia kwestia, skałek. Do tej pory ciężki dolomit, czy syntetyczne skałki ekolnet-a będą zbyt "odstawały" estetycznie od naturalnych kamieni ?

Przepraszam, za neurotyczny post, ale wakacje mijają a ja ani dnia urlopu :evil:

Pozdrawiam - Tomek

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 22 Sier 2015 09:11 
Czy masz głowice 750 Aquaszut? jak długo masz na nią nałożoną gąbkę? Skieruj wylot na powierzchnię wody, jest do tego specjalny wylot.

Jaka jest moc świetlówek?

Pokaż zdjęcie zbiornika. Trudno coś wyrokować nie widząc o czym piszemy.

Marta

Autor tomaszzt
Użytkownik
#3 - Posted: 22 Sier 2015 16:30 
Tak, głowica 750 aquaszut, gąbka półroczna, co 2-tygodnie płukana w wodzie ze zbiornika. Moc świetlówki 15W.
Zdjęcia marnej jakości, z "małpki", chwilowo nie mam swojego OMD, kolory tła i skał przekłamane, ale ukazują problem z oświetleniem:

[imgs]

[/imgs]

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 22 Sier 2015 16:47 
A mierzyłeś parametry wody? Po co płuczesz gąbkę co dwa tygodnie?


Marta

Autor tomaszzt
Użytkownik
#5 - Posted: 22 Sier 2015 16:51 
Parametry wody w porządku, bardziej chodzi o jasność i ruch wody. Wylot skierowany do góry nieco poprawia sprawę, ale "pralka" na powierzchni jest spora. Być może to kwestia mojego poczucia estetyki.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 22 Sier 2015 18:05 
Zadałam Ci pytanie po co płuczesz gąbkę co dwa tygodnie? Bo tego nie rozumiem jak się ma 4 małe ryby?

Nie znam określenia parametry wody w porządku. Niestety skąd to wiesz jak nie mierzysz?

Marta

Autor tomaszzt
Użytkownik
#7 - Posted: 22 Sier 2015 21:24 
pH - 7.5
gH - 20
NO2 - 0

Tyle wiem.
Co do gąbki, co jakiś czas (stosunkowo często) mam "wysyp" narybku. Tak mi się zawsze wydawało, że te 2 tygodnie to optimum, ale jakiegoś rażącego błędu nie robię ?!
Są okrzemki (widoczne dobrze na zdjęciu), ale wydaje mi się, że światło zdecydowanie za silne.

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 23 Sier 2015 09:45 
Wg mnie tak częste czyszczenie gąbki destabilizuje zbiornik. To może być przyczyna wysypu okrzemek.

Najważniejsze jest w takim zbiorniku N03, zbadaj to.

Ph zbyt niskie

Marta

Autor tomaszzt
Użytkownik
#9 - Posted: 23 Sier 2015 13:17 
Nie badałem NO3 nigdy, wypada kupić test i zmierzyć. Ograniczę czyszczenie gąbki. A jakie jest Pani zdanie na temat oświetlenia ? Ciągnie mnie trochę w stronę ledów ze sterownikiem, naturalnie DIY, bo ceny gotowców z kosmosu.

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 24 Sier 2015 06:49 
Najpierw przestań czyścić filtr z taka częstotliwością, pozwól akwarium się ustabilizować, być może okrzemki w miarę szybko ustąpią.

A światło - 15W to nie jest gigantyczne oświetlenie. Nie wiem jednak jaki masz rodzaj światła, bo nic nie piszesz o świetlówce?

Marta

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Kilka pytań nowicjusza Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®