Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

obsada, proszę o pomoc.

Autor jarom66
Użytkownik
#1 - Posted: 6 Kwi 2016 20:32 
witam. proszę o selekcję ryb które są w moim zainteresowaniu. Nie chcę rozmnażać ryb, chciałbym żeby było jak najwięcej ciekawych stworzeń(rozsądnie).
Zbiornik 120cm/ 260l.

1. Altolamprologus CALVUS Black Pectoral
2. Altolamprologus Compressiceps Fire Fin
3. Neolamprologus Buescheri KAMAKONDE
4. Gnathochromis permaxillaris
5. Neolamprologus longicaudatus -
6. Lamprologus Callipterus -
7. Neolamprologus SIMILIS
8. Enantiopus melanogenys Kilesa
9. Altolamprologus fasciatus
Dzięki za podjęcie tematu. pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 7 Kwi 2016 07:15 
Jak zadajesz takie pytanie to wyraźnie nic nie czytałeś o tych rybach. Proponuję zapoznaj się z artykułami o tych rybach np. w Tanganika MAGAZYN.
http://tropheus.com.pl/index.php?option=com_conten t&view=article&id=149&Itemid=146

120 cm zbiornik to bardzo małe akwarium. Nie podajesz innych wymiarów a to bardzo istotne.

Marta

Autor jarom66
Użytkownik
#3 - Posted: 7 Kwi 2016 20:27 
ok. prosiłem grzecznie o selekcję!
Czy każdy amator rybek musi posiadać wiedzę jaką posiada Pani???
Jak wszystko przeczytam to nie będę potrzebował zaglądać na forum.
Nadmienię że hodowałem tanganikę z powodzeniem 17 lat temu i to bez dostępu do netu! teraz mam rodzinę, obowiazki i brak mi czasu na zgłębianie wiedzy. Czy jak Pani zapyta na forum kulinarnym jak sie robi np krewetki to admin odsyła do książki kucharskiej i pyta o wielkość patelni???? nie! odpowie co jak i z czym.

Autor Daniel
Użytkownik
#4 - Posted: 7 Kwi 2016 22:48 
Jarom66 bardzo dobry post, w 100% się zgadzam z tym co napisałeś.
Naprawdę nie da się przeczytać całego forum,po kilkudziesięciu postach na ten sam temat to już ma się taki mętlik w głowie, ze szkoda gadać. Ja to bym się chyba zajął hodowla jedwabników,ale nie chcę już szukać kolejnego forum;)
Forum jest do zadawania pytań,dyskusji itp. Naprawde proszę o trochę więcej wyrozumiałości zwłaszcza dla nowych użytkowników,przecież nikt nie ma zamiaru celowo szkodzić swoim rybom.Ja dziś w nocy dzięki forum tropheus od palm drugi zbiornik z tanganiką I naprawdę dziękuję za cenne info.
Niestety tak to już wygląda na forach (nie tylko akwarystycznych),że post są od razu bombardowane krytyką.

Autor daras77
Użytkownik
#5 - Posted: 7 Kwi 2016 23:09 
jarom66 osobiście uważam, że i tak musisz poczytać, szczególnie te tematy które odnoszą się do wielkości twojego akwarium.
Nadal nie podałeś wymiarów akwarium, powierzchnia dna ma znaczenie.

Według mnie możesz w takim akwarium hodować mniejsze gatunki ryb, np. Telmatochromis Vittatus, Altolamprologus Compressiceps Shell i inne muszlowce.

Autor jarom66
Użytkownik
#6 - Posted: 8 Kwi 2016 06:26 
oczywiście że wiedzę trzeba posiadać, ale nie od razu o całym atlasie ryb.
Jak zostanie ustalona koncepcja(z pomocą forum mam nadzieję) obsady to się zapoznam dokładnie z tematem. Akwarium ma wymiary 120x40x63. Chciałbym zagodpodarować wszystkie poziomy zbiornika ale nie wiem czy to możliwe ponieważ nie chcę laptosomy(bo trzeba ławice a to ograniczy obsadę) oraz tropheusów(kiedyś hodowałem teraz uważam że to nudne rybki, przpraszam fanów tych pięknych ryb)
Mam zamiar wydzielić z kamieni/skałek 3 strefy żeby rybki które muszą zajmować terytorium nie opanowały całego aqua a tylko część"od kamienia A do B* Kiedyś udało mi się to zrobić poprzez obserwację ryb wprowadzałem korekty i w efekcie finalnym było jak sobie zaplanowałem.

Autor jarom66
Użytkownik
#7 - Posted: 8 Kwi 2016 07:20 
Zdaję sobie sprawę że ryby z listy którą przedstawiłem w otwierającym wątku
są RÓŻNE ale napisałem że są w moim zainteresowaniu tzn podobają mi się. Chciałem tylko naświetlić co mnie interesuje.
Oczekuje odpowiedzi typu np ta ryba jest za duża ale jest podobna, mniejsza i równie ciekawa która będzie pasować to tej, tej i .......
Pamiętajmy że wiedza książkowa czasami ma się nijak do realiów naszego zbiornika, wiem z doświadczenia.
Miałem kiedyś bulteriera który zajadał ogórki kiszone a i cukierkami nie pogardził! zjadał je z papierkami żeby nie zostawiać śladów :)

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 8 Kwi 2016 07:26 
Masz koncepcje to poczytaj i ją zrealizuj. Ja nie umiem planować akwarium, aby ryby zajmowały terytorium od kamienia A do B. To są żywe stworzenia, a nie zabawki.

Cyprichromisy i trofeusy kompletnie odpadają w tym zbiorniku, bo to nie te wymiary i litraże, więc nie musisz się obawiać, że ich nie lubisz.

Ja uważam, że hobby to odprężenie i szukanie wiedzy i przyjemności w tworzeniu własnego zbiornika.

Marta

Autor Piotrus
Użytkownik
#9 - Posted: 8 Kwi 2016 09:53 
Już długi czas ignoruję wątki tego typu bo szkoda nerwów i czasu, w 98% łatwiej szczeniaka nauczyć sikania poza domem niż przekonać kogoś do czegokolwiek w temacie na temat obsady, ale jestem w lekkim szoku co do formy i pretensji jakie tu prezentujecie.

Napiszę krótki tutorial jak moim zdaniem powinno to wyglądać i jak ja bym zadał twoje pytanie tak abym nie musiał się później wstydzić własnych słów. Zaczynamy

"witam. proszę o selekcję ryb które są w moim zainteresowaniu. Nie chcę rozmnażać ryb, chciałbym żeby było jak najwięcej ciekawych stworzeń(rozsądnie).
Zbiornik 120cm/ 260l.

1. Altolamprologus CALVUS Black Pectoral
2. Altolamprologus Compressiceps Fire Fin
3. Neolamprologus Buescheri KAMAKONDE
4. Gnathochromis permaxillaris
5. Neolamprologus longicaudatus -
6. Lamprologus Callipterus -
7. Neolamprologus SIMILIS
8. Enantiopus melanogenys Kilesa
9. Altolamprologus fasciatus
Dzięki za podjęcie tematu. pozdrawiam."

"Czy każdy amator rybek musi posiadać wiedzę jaką posiada Pani???
Oczywiście że wiedzę trzeba posiadać, ale nie od razu o całym atlasie ryb."

Drugie zdanie odpowiada na pierwsze, dodam tylko, że wymieniłeś 9 ryb (faktycznie 8 bo 1=2 co do wymagań, ale tego jeszcze nie wiemy) to gdzie tu cały atlas, jeden wieczorek przyjemności.
a)
Mamy rybki, które nam się podobają bo są ładne, kolorowe i w ogóle muszą być najlepiej wszystkie i najlepiej po sto sztuk - tak myśli każdy i dobrze. Nie każdy idzie do sklepu i kupuje 900 ryb + kamyczki + szkło + ... też dobrze, nawet bardzo, zagląda na forum i co dalej?
b)
Co zrobie ja, wrzucam w szukajkie altolamrpologus, ogranicze posty do roku 2015 bo przecież chce wiedze aktualna, odrzucam wątki z działów, które mnie nie interesują, TRZY TEMATY tematy
120x40x40 caudo i alto shell i co?
USER: "mam pytanie
jaki jest minimalny rozmiar akwarium dla pary Altolamprologus compressiceps ?"

"240 litrów to minimum.

Marta"

USER: "o calvusy nawet nie pytam :)"
"Ta sama bajka. Pomyśl o alto shell. Wyglądaja tak samo, są tylko miniaturkami, a do nich spokojnie w takim zbiorniku dołożysz cos jeszcze.

Marta"

- Ok, właśnie się dowiedziałem, że pozycje 1 i 2 niszczą moją koncepcje "jak największej ilości stworzeń(rozsądnie)", jednocześnie dowiaduję się, że jest alternatywa, miniaturka moich ukochanych alto.
Dodatkowo
"Np. kraby muszlowe + Telmatochromis vittatus.

Moga być także brevisy. Ale multiki + alto shelle to naturalne połączenie. Tak żyją w naturze.

Marta"
"Nie proponuję trzech gatunków ryb.

Marta "

"calliurusy do dobry dodatek do niecki callipterus, ale nie wiem jak będą funkcjonowały z innymi gatunkami. Nie sprawdzałam. Mielismy je zawsze oddzielnie, albo w niecce callipterus.

Marta "

otrzymuję gotowe, sprawdzone obsady i mase nowych wiadomości w tym nowy trop - niecka przy moim numerze 6.

dobór obsady do 1000l - prosze o pomoc

-Ludzie dobierają alto i gnaty do akwariów 4x większych niż moje, raczej mogę zapomnieć / dopytam

Meleagris/compressiceps shell + similis - jaka obsada?
mój numer 7 - czytam

" Nigdy nie łączyłam similisów z innymi muszlowcami. Te ryby w mojej opinii powinny być same w zbiorniku, przynajmniej w takim jak planujesz.
Alto shelle w naturze wystęują w koloniach multifasciatusów, ale czy similisów, watpię, ale nie sprawdzałam.
Marta"

Ok, mój nr 7 podobnie jak 1 i 2 odpada. Ale jest przecież multifasciatus, prawie identyczna ryba jak similis, do tego pasuje do alto - fajnie. (swoją drogą, między innymi dlatego, już tyle lat zadziwia mnie tanganika)

Długość życia Altolamprologus

jestem pasjonatem, czytam

c) Przeskoczę do 5 bo zainteresowała mnie koncepcja niecki - callipterus. TRZY TEMATY

Warto zobaczy:)

skoro warto to patrzę, jestem pasjonatem

450l Obsada - niecka??

" W niecce powinien być 1, maksymalnie 2 samce i 2-4 samice callipterus.

Najmniejsza powierzchnia dla na nieckę z callipterus to dla 1 samca: 120 cm x 50 cm.
Czy czytałeś mój artykuł o nieckach w Tanganika MAGAZYN? opisałam tam nasze niecki.

Muszli powinno być około 100 sztuk, no i oczywiście dodatkowe gatunki, aby niecka funkcjonowała.
Marta"

Akwarium 120x40 - dylemat wysokości i obsady

Moje akwarium, czytam koniecznie.

" Jeżeli nie poszerzysz zbiornika to raczej odpuść sobie callipterusy. Zamiast nich zastanów się nad calliurusami. Samiec w nich dorasta do 8 cm, a samiczka 4-5 cm. Mogą tworzyć namiastkę niecki, oczywiście nie przenoszą muszli.

Ja na takim układzie bym zakończyła. Przeładujesz zbiornik.

Natomiast w wypadku ograniczenia obsady do similis i Alto shell pomyslałabym o paracyprichromisach, ale o P. brieni Kitumba - maksymalnie 6-8 sztuk. Dla nigripinnis nie będzie to komfortowy zbiornik.

Marta"

15 minut czytania a wiem już tyle aby nie wyjść na kompletnego ignoranta.

d) Idę na forum i kilkam przycisk REJESTRUJ. Zakładam temat,
akwarium 120x40x63(h), nie piszę, że poczytałem a teraz macie mi pomóc - my widzimy, że poczytałeś i chętnie pomożemy
2+2 alto shell
2+4 multik
3+3 brieni
czy dobrze? czy mogę coś dodać? czy coś odjąć? gdzie mogę więcej poczytać o moich rybach? jakieś ciekawe linki? może ktoś ma takie połączenie?

i tu się zaczyna rola forum koledzy "Forum jest do zadawania pytań,dyskusji itp" bardzo chętnie PODYSKUTUJEMY, na każdym etapie zakładania akwarium. Ale dziwić się, że ktoś kto napisał na tym forum "Rekordów znalezionych: 13395" nie odpisuje: tak chłopcze, do akwarium trzeba wlać wodę aby rybki mogły pływać - szok.

Ja udzieliłem kilkudziesięciu odpowiedzi w takich wątkach i mam dosyć, Marta tysiące.

"Czy jak Pani zapyta na forum kulinarnym jak sie robi np krewetki to admin odsyła do książki kucharskiej i pyta o wielkość patelni???? nie! odpowie co jak i z czym."

uśmiałem się

"Miałem kiedyś bulteriera który zajadał ogórki kiszone a i cukierkami nie pogardził! "

nie ma tu nic dziwnego

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 9 Kwi 2016 08:11 
jarom66 - post skasowałem, bo:

- bezczelny
- pisownia makabryczna
- stylistyka żałosna
Skup się nieco i napisz po polsku to, co Ci się w głowie zamarzyło. Jak mówi poeta: "Niechaj język giętki powie to, co pomyśli głowa".

No właśnie, język giętki...

Robert

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / obsada, proszę o pomoc. Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®