Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Jakie wkłady do filtra zewnęrznego???

Autor macias85
Użytkownik
#1 - Posted: 20 Cze 2016 08:45 - Edytowany przez: macias85 
Posiadam akwarium 112L. Pracują w nim dwa filtry: wewnętrzny aquala cilkulator 500 oraz zewnętrzny HW 302. I mam pytanie jakie wkłady polecacie do tego HW, posiada on 3 kosze. Aha ... dodam jeszcze że teraz w HW są wkłady po BW tzn w środę tydzień temu zlikwidowałem BW i tego samego dnia zrobiłem Tanganike wkłady które były w BW wypłukałem w wodzie którą wylewałem z akwarium w celu szybszego ustabilizowania zbiornika. Mam 2 paczki po 2L keramzytu tylko noe wiem czy nada się on na wkład fo filtra.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 20 Cze 2016 09:38 
Kup żwir dolomitowy (najlepszy do Tanganiki) lub koralowy do filtra. Posłuży stabilizacji paramatrów w Tanganice.

Marta

Autor artkras
Użytkownik
#3 - Posted: 27 Cze 2016 18:28 
Marto, troszkę nie rozumiem pierwszej sugestii :-O

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 27 Cze 2016 18:51 
Czego nie rozumiesz Arturze? Mnie o to chodziło, że:

dolomit to węglan magnezu i wapnia. Skład jego na pewno będzie lepszy do buforowania wody w Tanganice niż żwiru koralowego - który głównie składa sie z węglanu wapnia.

Marta

Autor artkras
Użytkownik
#5 - Posted: 27 Cze 2016 19:01 - Edytowany przez: artkras 
Z tym absolutnie się zgadzam...
Natomiast autor wątku pyta o wkład do filtra zewnętrznego (domniemywam biologicznego). I właśnie dlatego troszkę nie rozumiem, wkład do takiego filtra powinien charakteryzować się takimi właściwościami, które dadzą możliwość osiedlenia się bakteriom nitryfikacyjnym. Żwir dolomitowy nie stworzy takich możliwości, tak mi się wydaje.
I to jest wg mnie zasadnicza funkcja filtra zewnętrznego (biologicznego). Natomiast wodę zawsze można wzbogacić jakąś solą ;-)

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 27 Cze 2016 19:15 
Wg mnie żwir dolomitowy czy koralowy jest idealnym medium do osadzania się bakterii podobnie jak i keramzyt. Autor pytał o keramzyt, a wg mnie lepiej jest go zastąpić dolomitem:) Odpowiedziałam wprost na jego pytanie.

Filtry biologiczne w mojej ocenie można wypełniać bardzo różnymi mediami. Wcale nie muszą to być drogie media filtracyjne:)

Marta

Autor artkras
Użytkownik
#7 - Posted: 27 Cze 2016 19:29 
Wszystko OK tylko wkład biologiczny powinien charakteryzować się dość dużą porowatością co ułatwia osiedlenie się bakteriom a następnie pozwala zbudować ich kolonię. Żwir dolomitowy tych właściwości niestety nie posiada (nie jest na tyle porowaty, nie posiada mikkrokanalików, itp), ale keramzyt, żwir/tłuczeń koralowy, bioceramika, lawa wulkaniczna, itp jak najbardziej ;-)
To, że nie muszą to być drogie media absolutnie się z tym zgadzam i nie widzę sensu w wydawaniu na nie pieniędzy ;-)

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 27 Cze 2016 19:37 - Edytowany przez: admin 
Wiesz...sprawdzałam w filtrach grys dolomitowy jako medium. Na pewno nie dorównuje porowatością innym materiałom, ale znakomicie sprawdza sie jako medium dla kolonii bakterii. Proponowany zbiornik nie jest dla trofeusów i dodatkowo jest filtr wewnętrzny, dlatego zamiast keramzytu w ciemno można włożyć dolomit. Tak jest moja opinia:)

Ja przynajmniej tak bym zrobiła, ale każdy robi po swojemu

Marta

Autor artkras
Użytkownik
#9 - Posted: 27 Cze 2016 20:07 
Dopytam jeszcze, jaka jego granulacja?

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 27 Cze 2016 21:18 
Artur granulacje możesz dobrać - zwykle 1,5-2,5 cm. Kiedyś najlepszy dostałam od Jacka Krawczyka - chyba z kopalni w Sudetach, taki lekko pylisty. Trzeba zakupić go w firmach ogrodniczych:)

Marta

Autor artkras
Użytkownik
#11 - Posted: 27 Cze 2016 21:25 
Dzięki za info ;-)
Osobiście jestem zwolennikiem stosowania grysu dolomitowego ale drobniejszego i w filtrach fluidyzacyjnych, wówczas mamy zwiększony efekt "rozpuszczania" się tego wkładu i poprawę parametrów wody o czym wspomniałaś ...
Zaś jako stałe/statyczne złoże biologiczne wolę bardziej porowate materiały, gdzie bakterie osiedlą się nie tylko na powierzchni użytego materiału ale i w jego wnętrzu ....
Wiadomo, każdy zrobi jak będzie uważał ;-)

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 27 Cze 2016 22:26 
Ja także jestem zwolennikiem innej filtracji, o czym wiesz dobrze:) Używamy gąbek jako wg nas najlepszego medium filtracyjnego.

Kubełki dawno u nas poszły w zapomnienie. Jednak kiedy je mieliśmy używałam naprzemiennie w komorach gąbek i dolomitu. Nawet w bardzo dużych kubekach.

Tak jak napisaliśmy, kazdy ma włąsne doświadczenia i pomysły. A to jest najcenniejsze:)

A jaki system masz teraz w zbiorniku z trofeusami?

Marta

Autor artkras
Użytkownik
#13 - Posted: 27 Cze 2016 23:00 
Złoże zraszane, około 100l tłucznia koralowego, pompa obiegowa Tunze 11k l/h i do tego 4 cyrkulatory żeby wodą nieco zamieszać ... :-)

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 28 Cze 2016 09:45 
Czyli nadal utrzymujesz swój stary pomysł na filtrację. No może z małymi modyfikacjami dla obsady.

Marta

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Jakie wkłady do filtra zewnęrznego??? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®