Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Obsada 112l

Autor dbst13
Użytkownik
#1 - Posted: 17 Mar 2018 21:20 - Edytowany przez: dbst13 
Witam.

Posiadam akwarium 80x35x40 profilowane.

Postanowiłem założyć tanganike, większość rzeczy już mam dogranych, PH wody i Twardość też się nadaje idealnie pod te ryby - sprawdzone na stronie zwik mojego miasta.

Problem mam z obsada doczytałem że zazwyczaj do takiego zbiornika polecane są 2 gatunki ryb z racji tego że ja swoje akwarium zakładam dla 3 letniej córki wolałbym Coś kolorowego i tutaj moje pytanie jakie 3 gatunki rybek tutaj dawałaby radę

Podobają Nam się i mam dostęp do:
Caudopunctatus
Altolamprologus shell
Naskalnik dickfeldi i wezoglowy
Muszlowiec wielopregi
Calliurus
Rodzina Paracyprichromis

Jakoś mega na rozmnażaniu też mi nie zależy jak np. Narybek zostałby od razu zjadany przez większe ryby.

Pomożecie?

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 18 Mar 2018 09:46 
Akwarium Twoje nadaje się wyłącznie dla muszlowców. Połącz Altolamprtologus shell z L. multifasciatus.

Naskalniki i Paracyprichromis zupełnie odpadają. Calliurusy to duże ryby (samce) i nie polecam do tych wymiarów zbiornika.

Marta

Autor dbst13
Użytkownik
#3 - Posted: 7 Kwi 2018 11:03 
A czy moglbym połączyć 3 pary np. 1 parę brevis do tego 1+2 alto shellami i do tego 1 parę ocellatusa lub meleagris/ caudo

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 8 Kwi 2018 08:13 
Podałam Ci możliwe połączenie gatunków.

Caupunctatus nie powinien być łączony z innymi gatunkami zwłaszcza w tak małym zbiorniku.

Brevis nie żyje w naturze z Alto shell.

Nie łączyłam Alto shell z ocellatusami więc nie wiem co się będzie działo.

Marta

Autor dbst13
Użytkownik
#5 - Posted: 8 Kwi 2018 09:54 
A mogłabyś podać mi ryby nadające się do łączenia z ocellatus?

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 11 Kwi 2018 05:49 
W tym zbiorniku niewiele, ocellatus to zadziorna ryba. Ja nie lubię takich łączeń na siłę byle mieć więcej gatunków w małym akwarium.

Ja zostawiłabym ocellatusy same przy tej wielkości zbiornika.

Marta

Autor dbst13
Użytkownik
#7 - Posted: 28 Kwi 2018 15:10 
To mam jeszcze jedno pytanie. Czy telmatochromis temporalis shell można by dać do tego akwarium i coś do tego dorzucić? Na zachodniej Wyczytałem, że są mocno terytorialne i że Lepiej dodać do nich jakiś duży gatunek pomyslalem o 1 sztuce leleupi te ryby ponoć żyją w samotności.

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 30 Kwi 2018 15:55 
Telmatochromis musi być w takim akwarium sam. Dodawanie jednej sztuki innego gatunki to niestety wybacz "totalny bezsens". Ryby samotniki to oznacza, że nie tworzy grup, a jedynie pary. Do czasu stworzenia pary zwykle jest samotnikiem.

Marta

Autor dbst13
Użytkownik
#9 - Posted: 30 Kwi 2018 18:16 - Edytowany przez: dbst13 
Ok dzięki. A jeszcze mam pytanie czy obserwacja telmatochromis jest ciekawsza niż ocellatus? Czy najlepiej postawić na alto + multiki obsade która polecalas na początku? Chodzi mi głowie o to żeby ryby były widocznie jak najwięcej w akwarium

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 4 Maj 2018 05:41 
Wybór należy do Ciebie, jedne i drugie są na tyle aktywne, ze je widać. Wiele jednak zależy od tego jakie im warunki zapewnisz i jakie aranżacje. Pisaliśmy o tym i na forum i w Tanganika MAGAZYN. Warto poczytać.

Marta

Autor Jnekiejkie82
Użytkownik
#11 - Posted: 8 Maj 2018 12:30 
Ciekawe to jest

Autor dbst13
Użytkownik
#12 - Posted: 25 Maj 2018 09:02 - Edytowany przez: dbst13 
Marto,

Ostatecznie zdecydowałem się na wybór Alto shelli + multifasciatusów. Kupiłem 6 sztuk alto shelli (mają ok.3,5-4cm) - są to shelle z Chimba, ich rodzice mają max po 5cm. i 3 sztuki multików (1 samiec + 2 samice) Czy to dobry układ? Póki co samiec multików zdomiował bardzo 2 alto shelle, które wiszą za filtrem, a pozostałe 4 też widać, że się go boją, bo jak przepływa nad ich rewirem to się chowają - dodam, że on ma już z 4cm jak nie 4,5... Czy warto dodać jeszcze jakieś sztuki multików ??

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 25 Maj 2018 18:47 
Multiki to ryby żyjące w grupach powinny być ich np. 3 pary + Alto shell.

Czy ryby wpuszczałeś w jednym czasie?

Kupiłeś bardzo dorosłe multiki więc i dominują nad Alto shell.

Marta

Autor dbst13
Użytkownik
#14 - Posted: 26 Maj 2018 09:20 - Edytowany przez: dbst13 
Niestety nie, multiki są o tydzień dłużej w zbiorniku. Alto Są bardzo zdominowane, plochliwe, wgl niewidoczne... Czyli zostaje zrobić multiki 3+3 ? Ma to na celu ograniczyć agresję multika wobec młodych alto? A co do alto.... W jakim układzie je docelowo? Czy one już zawsze będą takie plochliwe? Poki co jestem trochę zawiedziony :( przepiękne kolorystycznie ryby, ale.. Niewidoczne

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 27 Maj 2018 14:13 
Gdybyś wpuścił ryby o podobnym wieku w jednym czasie być może nie byłoby problemu. Nie robi się tak jak Ty to zrobiłeś.

Ryby są zdominowane więc są płochliwe. Niby pytasz na forum, ale o tak istotne sprawy nie zapytałeś.

Multiki - 2+2 lub 3+3

A alto - nie wiadomo jaki układ płci masz? więc i tak musisz czekać.

Zawiedziony mógłbyś być gdybyś zrobił wszystko jak należy, teraz powinienieś mieć tylko żal do siebie i nieco cierpliwości.

Marta

Autor dbst13
Użytkownik
#16 - Posted: 6 Wrz 2018 09:24 
Marto oraz inni forumowicze

Czy w zbiorniku 80x35x40 można by hodować caudopunctatus więcej niz 1 parę? Oraz czy dałoby radę połączyć go z bliskim kuzynem neolamprologus leloupi? Czy może dojść do krzyżówki?

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 6 Wrz 2018 17:29 
Jak dla mnie to akwarium może być zbyt małe dla 1 pary. Te ryby niesamowicie się mnożą tworząc całe kolonie.

W naturze w rejonie Kapampa N. caudopunctatus żyje razem z N. leloupi. W naturze sie nie krzyżują, nie widziałam takze aby robiły to w zbiorniku. Jednak zbiornik dla tego połączenia musi być duży, około 150 cm długości.

Marta

Autor dbst13
Użytkownik
#18 - Posted: 22 Wrz 2018 10:33 - Edytowany przez: dbst13 
Marto,

A jaki uklad ocellatus byś polecala do takiego zbiornika? 2+2 czy tez np. 3+1?

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 23 Wrz 2018 18:06 
Tylko 1+1

Marta

Autor dbst13
Użytkownik
#20 - Posted: 25 Wrz 2018 11:43 
Marto,

Jeszcze mam pytanie odnośnie lamprologus kungweensis, może je by dało radę utrzymać w jakiejś większej grupie na moim dnie ?

Śliczna rybka przypominająca nieco xenotilapie :)

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 25 Wrz 2018 18:37 
Nie znam kunwegensis, ale wątpię, aby mogły żyć w większej grupie.

Proponuję jednak abyś poczytał o poszczególnych gatunkach i ich wymaganiach.

Marta

Autor Dzaajant
Użytkownik
#22 - Posted: 1 Paź 2018 10:35 
Witam , jestem świeżym akwarysta, dostałem za darmo akwarium wielkości właśnie 112 L i tak samo kumpel załatwił mi tropheusy bemba . Mam ich 8 i dwa będę musiał wydać czyli zostaje 6 . 3 średnie i 3 małe czy na jakiś krótki okres wystarczy im ten zbiornik . Jeszcze nie są do końca ubarwione , tylko dominujący ma pełna barwę w sumie nie tak do końca ale najbardziej widoczna . Mam w planach powiększyć zbiornik na przestrzeni 6-9 msc i jak zakupie 240 L chciałem dokupić do nich duboisi i mieć po 10 w tym zbiorniku . Mogę prosić o opinie ?

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 1 Paź 2018 15:03 
Ani 112 litrowy zbiornik, ani 240 nie nadaje się dla trofeusów. Miminum to 150 x 50 cm dna!

Musisz oddać ryby z tego zbiornika zanim się pozabijają i kupić do niego muszlowce. To jedyna i ostateczna opcja.

Marta

Autor Dzaajant
Użytkownik
#24 - Posted: 2 Paź 2018 10:15 - Edytowany przez: Dzaajant 
A jak muszlowce to jakie najlepiej i w jakiej ilości ? Podoba mi się tez księżniczka z burundii i gdzieś wyczytałem ze mogą być w jednym zbiorniku .

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 3 Paź 2018 05:20 
Zanim zaczniesz prawdziwą przygodę z Tanganiką powinieneś poczytać o tym biotopie i rybach w nim żyjących. Słowo "słyszałem" pokazuje, że dużo pracy przed Tobą. Akwarystyka to pasja, nie da się rozwijać pasji bez zdobywania wiedzy.

Przedstawiciele rodzaju Neolamprologus pulcher i brichardi wymagają dużych zbiorników, bo tworzą wielopokoleniowe rodziny.

A jakie gatunki muszlowców masz na myśli? Poczytaj to forum, poczytaj artykuły w Tanganika MAGAZYN. Trudno doradzać coś w ciemno. To Twój zbiornik, my możemy tylko skorygować to co chcesz w nim mieć.

Marta

Autor dbst13
Użytkownik
#26 - Posted: 23 Mar 2019 11:52 - Edytowany przez: dbst13 
Przyszedł moment kiedy zmieniam akwarium na 120x40x40 lub 120x40x50 i tutaj pytanie bo chcialbym bazować tutaj na obsadzie opartej na lamprologus calliurus co mógłbym do nich dopuścić? Aktualnie w 112l pływa caudopunctatus 5 szt, połączyć te 2 gatunki czy też np zrobić calliurus + multifasciatus + paracyprichromis w ton?

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Obsada 112l Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®