Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

100% dezynfekcja - czym i jak?

Autor winiar
Użytkownik
#1 - Posted: 4 Lis 2006 15:38 
Witam!

mam 2 nowe baniaki [obydwa sa uzywane] i zanim cokolwiek zrobie chcliabym je w 100,1% zdezynfekowac.

Jeden jest niewielki 100l [60x40x40 - bedzie jako sump] i nie ma problemu by do wlozyc do wanny i porzadnie wyszorowac. Problem powstaje z baniakiem 160x50x50. Moge nalac 2 wiaderka wody do srodka, dorzucic troche soli i wymyc go na "cacy". Ale chcialbym je na 100% zdezynfkowac abym mial pewnosc ze nie ma tam zadnego chorobska.

Moje pytanie - czym zdezynfekowac?
Moze macie jakies doswiadczenia w tym temacie?

Pozdrawiam

Marek

Autor tasma
Użytkownik
#2 - Posted: 4 Lis 2006 15:42 
Ja myje zbiorniki kwasem octowym. Pozwala usunac osady z kamienia .
A jak chcesz dokaldnie zdezynfekowac polecam nadmanganian potasu albo FMC. Najlepiej rozpuscic w wodzie i pozostawic na kilka godzin roztwor wewnatrz zbiornika.

Autor winiar
Użytkownik
#3 - Posted: 4 Lis 2006 15:47 
Daje mi to 100% pewnosc czystosci?

Chce tam wposcic za jakis czas trofcie i musze miec pewnosc ze baniak jest czysty i zdezynfekowany

marek

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 4 Lis 2006 16:14 
Ja Marku do dezynfekcji używam soli i FMC. Jak nie masz pewnosci, że nie bylo tam groźnej choroby, to użyj chloraminy.

Marta

Autor winiar
Użytkownik
#5 - Posted: 4 Lis 2006 16:36 
Tak naprawde to nie mam pewnosci co tam bylo. Wole dmuchac na zimne...

Dzieki,

Pozdrawiam

marek

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 4 Lis 2006 17:53 
Chloramina.

Autor Mike
Użytkownik
#7 - Posted: 4 Lis 2006 22:00 
Chloraminy nie polecam nie da sie je calkowice wyplukac i uszkadza klej. Na mokra szybe naniec warstwe soli jako substancja higroskopijna zabija formy przetrwalinkowe. Perhydrol woda utleniona 30% zabija wszytko. Jak nie bylo w tym zbiorniku nic powaznego wystrczy suchy zbiornik potrzymac pare dni drobnoustroje chorobotworzcze grozne dla ryb potrzebuja srodowiska wodnego lecz niektore wytwarzaja formy przetrwalikowe. Dobrze sprawdza sie alkohol etylowy taniej jest stosowac denaturat. Jak masz dojscie do kogos znajomego w szpitalu jest taki preparat o nazwie spitaderm po nim nie ma szans nic przezyc dezaktywuje nawet wirus HIV. Ostatnio znajomy z powodzeniem stosuje zestaw do parowego czyszczenia, wysoka tempertura da sobie rade z wszytkim.
Michał

Autor trzcinka
Użytkownik
#8 - Posted: 4 Lis 2006 23:19 
Jeśli masz taką możliwość -to możesz pożyczyć z jakiegoś gabinetu zabiegowego lub stomatologicznego-przenośną lampę UV-taką jaką używa się do bezynfekcji pomieszczeń..Przes 30 min naświetlasz suche akwarium i masz jalowo na 200%

No tylko musisz znaleść kogoś kto Ci taką lampę pożyczy na chwilę

Autor rufus1
Użytkownik
#9 - Posted: 5 Lis 2006 00:07 
Mike napisał:
"Chloraminy nie polecam nie da sie je calkowice wyplukac i uszkadza klej".

Jak dla mnie bardzo ciekawa, a jednoczesnie zasakujaca informacja. Czy mozna cos wiecej w tym temacie. Jakies źródła informacji.

Druga sprawa. Mike jakie formy przetrwalnikowe zwalcza sie poprzez sól? Uwazam ze jest to jednak za slaby srodek do odkazania ogolnego akwarium, ew. tak jak napisala Marta w polaczeniu z FMC.

Chloramine stosowalem i stosuje w razie potrzeby od wielu lat i nie zauwazylem skutkow ubocznych stoswanie tego preparatu. Czyzbym zyl w wielkiej nieswiadomosci?

Środki dezynfekujace:
CHLORAMIN (Zoolek) - szerokie dzialanie. Odkażanie zbiornikow, sprzętu i kapieli leczniczych. Srodek szkodliwy dla roslin! Nie moze byc stosowany w wodzie ponizej pH 7. Neutralizacja poprzez preparat ANTYCHLOR w proporcji 1:1.
CHLORAMINA (Tropical)- preparat dezyfekujacy do skutecznego odkazania wody, sprzetu, zbiornikow. Skutecznie zwalcza bakterie, pierwotniaki, wirusy i szkodliwe pasozyty poprzez wydzielanie do wody aktywnego chloru. Neutralizacja poprzez ANTYCHLOR.

Uwazam ze powinno sie akwarium odkażać dosc silnymi srodkami leczniczymi stosowanymi w akwarystyce.

Marek moim zdaniem sa to srodki do zdobycia w kazdym sklepie zoo.

Leszek

Autor trzcinka
Użytkownik
#10 - Posted: 5 Lis 2006 00:29 
ponadto można kupić chloraminę w kilogramowych paczkach w aptece-za grosze.Na opakowaniu jest opis w jaki sposób i jaki % roztwór należy sporządzić do dezynfekcji.

Autor Mike
Użytkownik
#11 - Posted: 5 Lis 2006 09:31 
Odp dla Rufus1

Spotkałem się z sugestią gościa zajmującego się produkcją akwariów, że preparaty zawierające duże stężenie związków chloru mogą doprowadzać do spadku elastyczności spoiwa silikonowego, co do tego że nie da się jej całkiem usunąć z akwarium miałem na myśli wypłukanie wodą. Zapomniałem o Antychlorze :-), mój błąd. Wracając do uszkodzenia kleju może jest na grupie jakiś chemik i wypowie się dokładniej. Solenie akwarium stosuję z powodzeniem ponad 10 lat i jest OK. Jak wszyscy wiedzą sól jest stosowana od wieków jako środek konserwujący żywność przy czym do konserwacji żywności wykorzystuje się stężenie rzędu 14-25% wtedy nie dochodzi do procesów mikrobiologicznego rozkładu żywności. Dlaczego? Sama sól w sobie nie ma żadnego działania bakteriobójczego ani bakteriostatycznego. Lecz posiada pewną właściwość fizyczną HIGROSKOPIJNOŚĆ. To ona odpowiada że jej zdolność do konserwacji żywności poprzez zmniejszenie zawartości wody w środowisku. Pewien wpływ ma też znaczna zmiana środowiska z „normalnego” na słone. Wiec jak zastosujesz na ściankach akwarium warstwę wysuszonej soli (ok 97 % NaCl) na dwa dni to jak tam były jakieś formy przetrwalnikowe bakterii lub grzybów, które są zjadliwe w środowisku wodnym to ich spory zawierają raczej dość dużo wody w sobie. Więc sól „wyciągnie” z nich wodę i zginą. W takim środowisku mogą przeżyć jedynie drobnoustroje z rodzaju Halobacterium ale nie są one zjadliwe. Część podana za H.G. Schlegel „Mikrobiologia ogólna” PWN 1996
Pozdrawiam
Michał

Autor rufus1
Użytkownik
#12 - Posted: 5 Lis 2006 10:46 
Jezeli chodzi o chloraminę.
Przykro mi ale niestety nie jest to dla mnie zbyt przekonywujace ze chloramina wplywa negatywnie na spoine silikonowa. Na pewno takich stezen nie stosuje sie w akwarystyce (slabe dawki) i sa to raczej dzialanie krotkotrwale.
Moze ten gosc mial na mysli sam chlor. Co on wie na temat leczenia ryb chloramina? Czy wie ze takie leczenie rowniez sie stosuje.


Co do soli. Zgadzam sie ze w wiekszych stezeniach i przy dluzszym dzialaniu sol ma wlasciwosci dezyfekujace. Ale przeplukiwanie lub szorowanie sola szyb w akwarium wedlug mnie nie jest jednak do konca skuteczne. To ze solenie stosujesz od 10 lat i jest wszystko w porzadku to moim zdaniem wcale nie swiadczy ze jest to skuteczny srodek uzywany podczas dezyfekcji akwarium w ktorym moze byc wszystko. Proponuje zapoznac sie z wieloma "popularnymi " chorobami i ich sposobami leczenia. W wiekszosci cięższych schorzeń soli nie stosuje sie jako srodka leczniczego, a przeciez trzeba byc przygotowanym na wszysko.
Zywnosc koserwuje sie poprzez sol zasypujac cala zywnosc (moim zdaniem na tym polega cala sztuka), czego raczej nie da sie odniesc do srodowiska w akwarium.
Uwazam ze skuteczniejsza bedzie jednak dezyfekacja akwarium zalanego woda z silnym srodkiem dezynfekujacym, niz np. przecieranie szyb sola o ile dobrze zrozumialem ze tak mialoby to wygladac.

Wiele form przetrwalnikowych roznych chorob ryb akwariowych jednak moze skutecznie prztrwac bez srodowiska wodnego. Dlatego powinno sie zawsze odkazac rowniez nieuzywane od pewnego czasu siatki, weże, filtry itd.
Jezeli chodzi o mikrobiologie. w akwarium nie tylko sa grzyby i bakterie.
dobra koncze bo chyba zanudzam i tak mozna pisac jeszcze bardzo duzo. Tylko nalezy pamietac o jednym : jest to akwarium (w 100% srodowisko wodne), w nim zyja ryby tropikalne i to male srodowisko rzadzi swoimi prawami.
Leszek

Autor Mike
Użytkownik
#13 - Posted: 5 Lis 2006 11:31 
Leszku Działanie chloraminy na klej zostawy jakiemus chemikowi moze to wyjasni.
Kończąc w moim pierwszy poście zostało napisane " na mokrą szybe nanieść warstwę soli" Więc nie mówę tu o wsypaniu soli do akwarium pełnego wody bo po co. Jak pokryjesz szybę warstwą soli to masz to samo co w przypadku : "Zywnosc koserwuje sie poprzez sol zasypujac cala zywnosc (moim zdaniem na tym polega cala sztuka), czego raczej nie da sie odniesc do srodowiska w akwarium.
"
Pozdrawiam
Michał
Wybór sposobu pozostawiam otwarty
Jednemu jak mi będzie się sprawdzała sól a innemu chloramina.
Dodam jedynie, że sposoby które podałem stosuję w pustych zbiornikach jako sposób na mycie szyb lub nakładania na szybę (sól) nigdy ich nie stosowałem jako roztwory dodawane do wody i w taki sposób ich nigdy nie będę stosował. Stężenie środka dezynfekującego musi być duże. Co do chloraminy to jakoś nie wierzę że w butelce 30 ml Tropicala jest tyle chloru że jest on w stanie całkowicie zdezynfekować akwarium o pojemności 300L.

Autor rufus1
Użytkownik
#14 - Posted: 5 Lis 2006 12:28 
Ja jezeli juz przecieram zbiornik sola (ktory byl wylacznie u mnie w domu) robie to nasypujac duze ilosci soli na mokra sciereczke bawełnianą i przecieram spłykana wczescniej oczyszczona szbe/szyby. Ale ten zabieg stosuje jedynie przy przygotowaniu go przed wpuszczeniem innych ryb ale wylacznie w mojej hodowli.
Z tym wlewaniem srodka dezyfekujacego do akwarium to chodzilo mi o to ze wtedy mampewnosc ze srodek wejdzie w kazda szczeline w akwarium. Czego przy przecieraniu szyb sola raczej nie uzyskamy. Nie mialem na mysli robienia tego za pomoca roztworu soli poniewaz jest za slabe.

Stosujac preparaty akwarystyczne opieram sie jednak na zaleceniach producenta prepartu, srodka dezynfekujacego i niestey nie mam az takej wiedzy i podstaw sadzić ze podawane dawki sa za slabe jakie podaje producent. W przypadku niektórych preparatów leczniczo - dezyfekujacych dawki zwiekszam od 20 do 50 %. Stosuje to wtedy gdy nie sa one uzywane w wodzie z rybami. Mysle ze jezeli ktos milaby watpliwosci w przypadku np. Chloraminy co do jej dawki przeciez to mozna zwiekszyc i taka sama iloscia poźniej zneutralizowac Antychlorem.

Autor jacek71serwus
Użytkownik
#15 - Posted: 5 Lis 2006 17:13 
witam wszystkich użytkowników tego forum,akwarystyką zajmuję się ponad 20 lat,i moim zdaniem chloramina typu B! jest najodpowiedniejszym środkiem do dezynfekcji zbiorników,w małych ilościach stosuje się ją do leczenia ryb,i nie wpływa ona w żaden sposób na właściwości silikonu akwariowego,stosuje się ją równierz w przemyśle spożywczym do dezynfekcji,pamiętajcie tylko o tym że tylko chloramina typu B nadaje się do użytkowania w akwarystyce,a leczenie pozostawiam bardziej doświadczonym akwarystą,mającym doświadczenie w jej stosowaniu. pozdrawiam jacek m.

Autor Mike
Użytkownik
#16 - Posted: 5 Lis 2006 18:06 
Witam
Pod wpływem reakcji uczestników forum na moje powtórzone stwierdzenie, że chloramina może negatywnie wpływać na stan kleju. Zadałem sobie trud poszukania informacji na ten temat. Przyznaję się, że popełniłem grzech rozsiewania plotek, nigdzie nie znalazłem nic na temat wpływu chloraminy na klej. Proszę wszystkich członków tego forum o wybaczanie. Nie mniej jutro skontaktuję się z Panem od którego otrzymałem taką informację i poproszę o rozwinięcie tematu. Jeszcze raz proszę o wybaczenie.
Michał

Autor rufus1
Użytkownik
#17 - Posted: 5 Lis 2006 18:39 
Spoko.
Ja bede bardzo wdzieczny za takie informacje.

Autor winiar
Użytkownik
#18 - Posted: 5 Lis 2006 19:59 
A ja jako najbardziej zainteresowany mam pelen obraz.

Dziekuje Wszystkim za informacje,

Pozdrawiam

Marek

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 5 Lis 2006 20:27 
Mysle, że każdy będzie wdzięczny za pełne informacje, przeciez mamy mnóstwo zbiorników razem -:)))

Marta

Autor winiar
Użytkownik
#20 - Posted: 5 Lis 2006 20:52 
Może nie będzie to pojemność jeziora Tanganika, ale na pewno zbliżamy sie do niej ;-)

Marek

Autor Leming
Użytkownik
#21 - Posted: 11 Lut 2018 14:25 
Mike
Akurat HIV zabija świeże powietrze! 15 minut wystarczy! (tak naprawdę zabijają cząstki ozonu, ale są w powietrzu niemal wszędzie, ttlko stężenie się zmienia...

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / 100% dezynfekcja - czym i jak? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®