Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

długość ciała ryb a długość ich jelit

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next »  
Autor sue
Użytkownik
#1 - Posted: 28 Sty 2009 09:36 - Edytowany przez: sue 
Na www.africanfish.eu został zaproponowany temat związany z zebraniem i usystematyzowaniem danych na temat stosunku długości jelit do długości ciała ryb. Oczywiście parametry te są zdeterminowane rodzajem przyjmowanego przez nie pożywienia.

Dane, które już zostały zebrane:
http://africanfish.aquaristiknet.de/thread.php?thr eadid=14294&sid=

Cardiopharynx schoutedeni / 4:1 /
Cyathopharynx foai / 3:1 /
Cyathopharynx furcifer / 3:1 /
Ectodus descampsi / 1:1 /
Eretmodus cyanostictus / 2,5:1 /
Lepidiolamprologus elongatus / 0,4:1 /
Limnochromis auritus / 0,3:1 /
Neolamprologus brichardi / 0,6:1 /
Neolamprologus furcifer / 0,5:1 /
Neolamprologus toae / 0,6:1 /
Petrochromis dimensions / 10:1 /
Petrochromis trewavasae / 10:1 /
Simochromis babaulti / 4:1 /
Simochromis diagramma / 4:1 /
Spathodus erythrodon / 2,5:1 /
Tanganicodus irsacae / 1,75:1 /
Triglachromis otostigma / 2,5:1 /
źródło: Ad Konings: "Tanganjika-Cichliden in ihrem natürlichen Lebensraum"

Xenotilapia ornatipinnis / 0,7:1 /
źółó: Thomas Andersen Cichlidae.com

Może ktoś ma dane na temat innych gatunków?
Może uda nam sie rozbudować tę listę?

Pozdrawiam
Magda

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 28 Sty 2009 10:18 
Z tego co przeglądałam opracowania naukowe np. Duftner i inni 2005 o ewolucji Limnochromini- dane te są cytowane jako wiarygodne i stanowią podstawy niektórych wniosków ewolucyjnych.

Przeglądajac opisy naukowe innych gatunków autorzy najczęściej podają skład jelit, ale nie podają proporcji długości ciała do układu pokarmowego -a to wielka szkoda.

Marta

Autor sue
Użytkownik
#3 - Posted: 28 Sty 2009 10:40 
Marto

A co z danymi dotyczącymi trofeusów?
Czy to jest stosunek zbliżony do tego dla petrochromisów, czyli 10:1?

Pozdrawiam
Magda

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 28 Sty 2009 11:11 
Nie pamiętam gdzie to czytałam, ale wynosi on chyba 8:1.

To mam w pamięci...ale gdzie to wyczytałam....

Marta

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 28 Sty 2009 11:22 
W tej pracy nie ma podancyh długości jelit, ale są porównane trofeusy i petrochromisy.

http://www.geo.arizona.edu/nyanza/pdf/Gilbert.pdf

Marta

Autor sue
Użytkownik
#6 - Posted: 28 Sty 2009 11:24 
Przeglądając kolejne numery "Tanganika MAGAZYN" w numerze 2 odnalazłam (na nowo ;)) świetny artykuł Wojciecha Góreckiego pt.: Ekologiczne i morfologiczno-fizjologiczne podstawy żywinia pielęgnic?"
Dla osób zainteresowanych tematem polecam (często pewnie już ponowną) lekturę!!!
W tabeli 2 zastosowane są następujące przeliczniki: RIL - względna długość jelita i IWL - długość wagowa jelita, dla czterech gatunków ryb z Tanganiki.
Marto czy masz publikację z której pochodziły te dane?
Strumbauer C., Mark W., Dalinger R., 1992, Ecophysiology of Aufwuch-eating cichlids in Lake Tanganyika ...., Enviromental Biology of Fishes, 35:283-290

Magda

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 28 Sty 2009 11:33 
Tak mam pdf.

Ju ż Ci wysłałam.

Marta

Autor sue
Użytkownik
#8 - Posted: 28 Sty 2009 11:35 
Dziękuję :)

Autor marti
Użytkownik
#9 - Posted: 28 Sty 2009 13:17 
Są to bardzo praktyczne informacje.
Na podstawie przytoczonych danych o stosunku długości jelit do długości ciała ryb, można ustalać dietę, a właściwie stosunek poszczególnych składników dla ryb w naszych akwariach.

Rozumiem, że brano pod uwagę ryby bezpośrednio z odłowu.

Szkoda, że nie ma Cyphotilapii.
Teraz żałuję, że nie zrobiłem sekcji i pomiarów gdy kiedyś padła mi jedna szuka.
Podejrzewam, że stosunek u kyfotilapii jest bardziej zbliżony do Xenotilapia ornatipinnis / 0,7:1 / lub nawet Ectodus descampsi / 1:1 /, niż do Lepidiolamprologus elongatus / 0,4:1 /, chociaż oczywiście mogę się mylić.

Autor sue
Użytkownik
#10 - Posted: 29 Sty 2009 01:30 
Jeżeli poprawnym jest założenie, że RIL (relative intestinal lenght), czyli względna długość jelita to stosunek długości jelita do całkowitej długości ciała, to według Sturmbauera (1992):

Petrochromis orthognathus / 6,4:1 /
Tropheus moorii, osobniki dorosłe / 4,8:1 /
Tropheus moorii, narybek / 4:1 /
Simochromis diagramma / 4:1 /
Eretmodus cyanostictus / 2,5:1 /

Zatem "wyjściowa" lista moze zostać uzupełniona o 2 nowe gatunki :)
Pozdrawiam
Magda

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 29 Sty 2009 06:19 
Z tego jednoznacznie wynika, ze różne gatunki petrochromisów mają różną długośc jelit. Czyli także powinny mieć różną dietę

P. trewavasae - 10: 1. P. orthognathus 6,4:1 !!! Czyżby kształty pysków dawały o tym sygnał???

Również dieta młodych i doorsłych trofeusów jest różna co wynika z różnych wartości. O tym kiedyś już mówiła Maja Prusińska:))

Marta

Autor tasma
Użytkownik
#12 - Posted: 29 Sty 2009 07:38 
Mnie w tym wszystkim zastanawia Limnochromis auritus, ktory posiadajac 0,3:1 praktycznie nie trawi czyli karmiac go w miare standardowym pokarmem robie mu krzywde. Najlepsze byloby chyba mocno rozlozone jedzenie. Tylko jak zapewnic czystosc wody ?

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 29 Sty 2009 08:58 
Mnie w tym wszystkim zastanawia Limnochromis auritus, ktory posiadajac 0,3:1 praktycznie nie trawi czyli karmiac go w miare standardowym pokarmem robie mu krzywde.


Nie to chyba nie jest tak- to oznacza, że ma krótki układ pokarmowy, czyli nie musi trawić pokarmów pochodzenia roślinnego. Z tego by wynikało, że odżywia się tylko pokarmem zwierzęcym. O ile pamiętam rózne bezkręgowce i ślimaki.

Marta

Autor marti
Użytkownik
#14 - Posted: 29 Sty 2009 11:19 - Edytowany przez: marti 
ma krótki układ pokarmowy, czyli nie musi trawić pokarmów pochodzenia roślinnego

Dokładnie, inaczej mówiąc, odżywia się pokarmem o dużej przyswajalności, łatwej strawności (dla jego przewodu pokarmowego).

Dowiedziono naukowo, (co chyba nie jest tajemnicą, ale może warto przypomnieć) , że im bliżej w rozwoju filogenetycznym mają do siebie organizmy, tym większa jest przyswajalność, głównie aminokwasów.

Innymi słowy, mięsożerca ma krótki przewód pokramowy, gdyż z łatwością przyswaja aminokwasy swoich pobratyców (szeroko pojętych).
Im bliżej spokrwnione organizmy, tym łatwiej przyswajalne białko.
Dlatego białko roślinne jest tak trudno przyswajalne przez organizmy zwierzęce, gdyż daleko im w rozwoju filogenetycznym do nich.
Niektóre rośliny, np. nasiona roślin strączkowych (groch - 22% białka, bobik - 34%, łubiny - 36-44%), rzepak (35% białka), soja zawiera do 40% białka (bardzo dużo), ale przyswajane jest ono w niewielkim procencie.
Natomiast mięso ryb ok. 20% białka, jednak jego przyswajalość jest nieporównywalnie wyżasza niż roślinnego.

Czyli wracając do naszych ryb, im dieta danego gatuku składa się w większej ilości z organizmów zwierzęcych, a na dodatek te organizmy są bardziej zbliżone filogenetycznie, tym krótszy przewód pokarmowy.

Oprócz przyswajalności, dość ważna jest kwestia strawności.
Wiadomo, że celuloza roślin jest ciężkostrawna.
Jednak sądzę, że ma to drugorzędne znaczenie, gdyż chityna wchodząca w skład organizmów zwierzęcych jest również ciężkostrawna, a mimo to nie powoduje wydłużenia przewodu pokarmowego ryb odżywiających się organizmami zawierającymi chitynę. Traktowana jest ona głównie jako balast wpływający na perystaltykę p.p.

M.Ż.

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 2 Lut 2009 06:41 
Temat ma swoją kontynuację na CRC

To dla zainteresowanych

http://www.cichlidae.com/forum/viewtopic.php?f=23& t=5566

Marta

Autor tasma
Użytkownik
#16 - Posted: 2 Lut 2009 10:19 
Apropos CRC. Chlopaki sie zamkneli. Trzeba zaplacic 30 USD na rok za subskrypcje. Zdecydowal sie juz ktos?

Przemek

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 2 Lut 2009 10:29 
Tak widziałam Przemku

Robili to krokami, najpierw prosili o tzw sponsoring gatunków, potem kilka dni temu zrobili właśnie ten krok.

Ja chyba się zdecyduję. Sporo korzystam z tej strony- maja ogromną baze danych, mimo, ze jeszcze sporo błedów:)). Ciekawa jestem czy na taki krok zdecydują sie także Estelle i Benoit?

Marta

Autor tasma
Użytkownik
#18 - Posted: 2 Lut 2009 11:12 
My tez sie zdecydowalismy. Szkoda ze ten krok moim zdaniem mocno ograniczy ilosc odwiedzajacych, ale z tego co pisal Magdzie Juan Miguel maja srednio 14 GB transferu dziennie. To juz nie da sie utrzymac na zasadzie hobby.

Przemek

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 2 Lut 2009 11:16 
Moze odwiedzających bardzo nie ograniczy, ale korzystanie z bazy informacji o gatunkach, przeglądanie zdjęć zostało mocno ograniczone. Czy to zniechęci? nie wiem? Jest to chyba najbardziej znana na świecie strona o pielęgnicach, tak, że transfer muszą mieć ogromny.

Marta

Autor marti
Użytkownik
#20 - Posted: 2 Lut 2009 15:36 
Trzeba zaplacic 30 USD na rok za subskrypcje. Zdecydowal sie juz ktos?

Od kiedy to wchodzi ?
U mnie normalnie się wszystko wyświetla .

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 2 Lut 2009 15:39 
Marcienie

Jak klikniesz w dowolną fotkę pojawia sie coś takiego
http://www.cichlidae.com/gallery/species.php?s=185

Marta

Autor marti
Użytkownik
#22 - Posted: 2 Lut 2009 16:43 
Aha.
Myślałem, że nawet logowanie i korzystanie z zawartych tan treści pisemnych ma być płatne.

W takim razie zapewne Wasza oraz Magdy i Przemka galeria będzie jeszcze częsciej odwiedzana ;)

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 4 Lut 2009 11:20 - Edytowany przez: admin 
Ciekawe dane przedstawił Thomas na CRC
http://www.cichlidae.com/forum/viewtopic.php?f=23& t=5566
u 220 badanych Xenotilapia leptura żołądki zawierały:

48 % glonów nitkowanych

52 % jednokomórkowych glonów

0 % (!!) skorupiaków, larw owadów i piasku

Dane szokujące-ścisły glonożerca

Marta

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 4 Lut 2009 21:20 
Ophthalmotilapia nasuta:

62 % unicellar algae
24 % debris
6 % insect larvae
4 % agar-like substance
2 % crustaceans
2 % sand

Ophthalmotilapia ventralis:

42 % debris
39 % filamentous algae
15 % insect larvae
2 % unicellar algae
2 % sand

Marta

Autor sue
Użytkownik
#25 - Posted: 4 Lut 2009 22:00 
Wydaje mi się, ze ten temat pozwala na nowo przemyśleć kwestię karmienia naszych podopiecznych w akwariach. Nie zawsze to co nam sie wydaje ma odzwierciedlenie w nauce.
Pamietajmy, że dobrze zbilansowana dieta jest podstawą zdrowia ryb i naszego sukcesu hodowlanego.

Magda

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 4 Lut 2009 22:10 
Tutaj masz ogromną rację. Popatrzmy powyżej - dwa różne gatunki Ophthalmotilapia i dwie zupełnie różne diety.

Wynika to oczywiście często z prostej zależności - część gatunków żyje na tym samym obszarze i ich zapotrzebowania pokarmowe muszą byc różne, aby mogły występować sympatrycznie (na tym samym terenie).

Ciekawa jestem w takim razie jak różnią sie diety CYprichromis? Wiele gatunków żyje na tym samym terenie - czyli....

Marta

Autor sue
Użytkownik
#27 - Posted: 5 Lut 2009 00:15 
Ciekawa jestem w takim razie jak różnią sie diety CYprichromis?

Na africanfish zostały wprowadzone kolejne informacje:

http://74.125.43.113/translate_c?hl=pl&sl=auto&tl= en&u=http://africanfish.aquaristiknet.de/thread.ph p%3Fthreadid%3D14246%26threadview%3D0%26hilight%3D %26hilightuser%3D0%26sid%3D9a1dc7db758dc051c378ec1 e4b702c5c%26page%3D2&prev=hp&usg=ALkJrhhV1OHuq0btt BO08TSadWb3iIMroQ

Bathybates fasciatus / 0.5: 1 /
Bathybates ferox / 0,5 :1 /
Bathybates leo / 0,7 :1 /
Bathybates minor / 0,6 :1 /
Boulengerochromis microlepis / 1,8 :1 /
Cardiopharynx schoutedeni / 3,3 :1 /
Cunningtonia longiventralis / 5 :1 /
Cyphotilapia frontosa / 0,8 :1 /
Cyprichromis microlepidotus / 0.8: 1 /
Ectodus descampsi / 0,8 :1 /
Gnathochromis permaxillaris / 1,3 :1 /
Haplochromis burtoni / 3,3 :1 /
Lestradea perspicax perspicax / 3,5 :1 /
Lestradea perspicax stappersi / 2,8 :1 /
Limnochromis abeelei / 0,6 :1 /
Limnochromis staneri / 1 :1 /
Limnotilapia dardennii / 1,8:1 /
Neolamprologus brevis / 0,8:1 /
Neolamprologus kungweensis / 0,4:1 /
Neolamprologus savoryi / 0,7:1 /
Neolamprologus signatus / 0,4:1 /
Oreochromis niloticus / 6,2:1 /
Oreochromis tanganicae / 5,6:1 /
Pseudosimichromis curvifrons / 3,0:1 /
Simochromis babaulti / 3,1:1 /
Simochromis diagramma / 3,2 :1 /
Simochromis marginatus / 5,1 :1 /
Tangachromis dhanisi / 1:1 /
Telmatochromis bifrenatus / 0,6 :1 /
Telmatochromis dhonti / 0,9 :1 /
Telmatochromis temporalis / 1,6 :1 /
Telmatochromis vittatus / 1,1 :1 /
Trematocara caparti / 0,5:1 /
Trematocara kufferathi / 0,4:1 /
Trematocara marginatum / 0,6:1 /
Trematocara nigrifrons / 0,5:1 /
Trematocara stigmaticum / 0,4:1 /
Trematocara unimaculatum / 0,6:1 /
Trematocara variabile / 0,4:1 /
Triglachromis otostigma / 2,4:1 /
Tylochromis polylepis / 1,6:1 /
Xenotilapia burtoni / 1:1 /
Xenotilapia longispinis / 1:1 /
Xenotilapia nigrolabiata / 1,2:1 /
Xenotilapia ochrogenys / 0,8:1 /

źródło: M. Poll: Exploration hydrobiologique du lac Tanganika (1946 - 1947) Vol III, fasc. 5B. / poissons cichlidae / institut royal des sciences naturelles de Belgique / Bruxelles 1956 / Poissons Cichlidae / institut royal des Sciences naturelles de Belgique / Bruxelles 1956

Informacje które zmuszają do myślenia...

Magda

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 5 Lut 2009 06:35 
Wyniki wyraźnie pokazują jak w poszczególnych rodzajach gatunki różnią się pokarmem: np. Telmatochromis, Neolamprologus, Lestradea.....

Tak to wszystkim powinno sporo dać do myślenia.

Marta

Autor Topielec
Użytkownik
#29 - Posted: 5 Lut 2009 13:41 
A czy nie znając zawartości żołądków danego gatunku, można wysunąć wniosek czym prawdopodobnie żywi się on, jeśli znamy stosunek długości ciała do jelita?

Innymi słowy, czy można powiedzieć (uproszczając), że dany gatunek jest tym bardziej mięsożerny, im długość jego jelita w porównaniu do długości ciała jest krótsza (i vice versa)?

Autor marti
Użytkownik
#30 - Posted: 5 Lut 2009 13:49 - Edytowany przez: marti 
Na africanfish zostały wprowadzone kolejne informacje:
Cyphotilapia frontosa / 0,8 :1 /

Podejrzewam, że stosunek u kyfotilapii jest bardziej zbliżony do Xenotilapia ornatipinnis / 0,7:1 / lub nawet Ectodus descampsi / 1:1 /, niż do Lepidiolamprologus elongatus / 0,4:1 /, chociaż oczywiście mogę się mylić.

;))


Topielec oczywiście że tak.
Taka zależność istnieje u wszystkich gatunków zwierząt na świecie, nie tylko ryb.

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next » 
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / długość ciała ryb a długość ich jelit Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®