Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

Trofeusy dziwna choroba i objawy

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor wojtass_maniak
Użytkownik
#1 - Posted: 30 Wrz 2006 00:17 
Witam, chyba mojego duboisa zaatakowala rybia ospa, nie byloby w tym nic takiego dziwnego jakby nie to ze na innych ryb nie ma ani sladu bialej kropki. Do tego ten Duboisi plywa z glowa na dol jakby mial problem z utrzymaniem normalnej pozycji ale nie kiwa sie na boki. Do tego ta jedna biala kropka jest taka cienka i dluga jakby wbita igielka w cialo. Pomozcie, kupic cos na rybia ospe czy na co. Jeszcze zauwazylem jakby nagryzione pletwy i wypycha go do gory. Duboisi padl, teraz to atakuje bemby, a 2 juz dogorywaja Prosze pomozcie szybko stwierdzic co to za choroba zeby nie przeniosla sie na inne ryb.

Zbiornik 240l
2 lata dzialal bez problemow
pokarmy suche na bazie spiruliny w tym spirulina 36%
Objawy opisane
Parametry w normie

Autor drozd
Użytkownik
#2 - Posted: 30 Wrz 2006 01:03 - Edytowany przez: drozd 
widzę że precztałes moją odpowiedź na innym forum i trafiłeś tutaj - to bardzo dobrze dla twoich ryb jak sądze :-) ja sam nie mam trofci ale z pewnościa ktoś odniesie się fachowo do twojego problemu... mam tylko prośbę czy mógłbyś nieco bardziej precyzyjnie odniść się do tabelki z pytaniami... chodzi mi głównie czy mógłbyś podac konkretnie parametry wody: NO2, NO3, PH, NH3/NH4, T (piszesz że są w normie ale to nie jest dokładna informacja a wiem że bedą te dane potrzebne), podaj też dokładną obsadę (ilośc ryb, gatunki)... badź dobrej myśli :-) na koniec prośba do forumowiczów o poradzenie coś w tej sprawie bo kto i gdzie jak nie wy na tym forum? :-)

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#3 - Posted: 30 Wrz 2006 01:16 
Nie jest to kulorzesek inaczej rybia ospa. W przypadku ospy ryby sa obklejone cale bilaymi guzkami i wygladaja tak jak by ktos obsypal je kaszka manna. A z tego zo przeczytalem Twoje ryby takichobkawow nie maja.
Podaj paprametry wody skoro piszesz ze "sa w normie" to widze ze testy masz i nie bedzie problemu ze zmierzeniem tego. jakia masz filtracje i co jest w filtrach, od kiedy to masz i czy wprowadzales ostanio jakies nowe ryby, zwierzeta lub rosliny? Czy wszyskie ryby jedza itd, itd.........
Na stronie forum jest szablon wedlug ktorego podaj dane o rybach i zbiorniku.
Skoro dzialal zbiornik przez dwa lata bez problemow to nagle skad sie wzial ten problem? Cos sie jednak musialo zmienic.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 30 Wrz 2006 06:22 
Dokładnie tak jak napisał Rufus, coś musiało sie zmienić, moze podałeś nowy pokarm? Moze wprowadziełś nowe ryby, rośliny?

Rybia ospa u trofeusów jest bardzo rzadka i pojawić się może przy bardzo, bardzo dużych skokach temperatury lub jeżeli wprowadziłeś nową obsadę. Objawy sa tak wyraźnie, że nie mozna ich pomylić.

A ta biała kreska jest u wszystkich chorych ryb? MOze jakieś zdjęcia masz?

Jakie sa inne objawy, czy ryby jedzą...itp.

Marta

Autor wojtass_maniak
Użytkownik
#5 - Posted: 30 Wrz 2006 09:27 
Jedna glowica Atman 1200l/h i kubel Aquamax250 jedyna zmiana moze byc odlowienie tego duboisa do innego zbiornika na kilka dni zeby sie terytoria pozmienialy bo nie dawal innym rybom zyc. To moglo byc to, ale dopiero po jakichs 2 tygodniach zaczal miec te objawy. Wczoraj zrobilem dodatkowa podmiane 30% i ryby wygladaja lepiej, choc kilka siedzi pod powierzchnia jeszcze

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 30 Wrz 2006 09:48 - Edytowany przez: admin 
Masz złe parametry wody, jak widać nie masz ochoty nam ich podać . Nie możemy Ci więc chyba pomóc.

Jak widać wyraźne nasze apele o to by czytać post i wypełnić formularz idą w chmury. Każdy myśli tylko, że my robimy to dla zabawy. NIE

NIE MOZEMY POMÓC JAK NIEZNAMY NAJWAZNIJSZYCH PARAMETRÓW>

[b]Przyczyna wielu chorób tkwi w parametrach.[b]

Marta

Autor Komar
Użytkownik
#7 - Posted: 30 Wrz 2006 09:52 
Tu masz szablon potrzebnych danych:
http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=6&topic=831

Stworzono go specjalnie aby mozna bylo szybko pokazac jaka wiedza jest potrzebna na poczatek aby cos pomoc. Bez tych informacji nie otrzymasz pomocy.

pzd
Lukasz

PS. Napisz skad jestes.

Autor wojtass_maniak
Użytkownik
#8 - Posted: 30 Wrz 2006 10:10 
Akwarium 120x40x50 240L
2 lata
11x trofeus bemba 3x ancistrus sp.
Tropical: SPirulina Forte, Malawi, Cichlid Color (ale rzadko podaje), Vegetabin.
Objawy opisane wyzej, te kropki atakuja bardziej pletwy niz reszte ciala (ale tulow tez), po niecalym dniu ryba juz ma problemu z utrzymaniem normalnej pozycji i albo plywa bokiem albo do gory pletwami. Wczoraj po kontrolnej podmianie 1 bembie ustapilo plywanie grzbietem, ale dalej siedzi pod powierzchnia z kilkoma innymi rybami.
Prametry w normie ale stare testy juz mam to kto wie

Autor aahaja
Użytkownik
#9 - Posted: 30 Wrz 2006 10:10 
Na 98% to nie ospa. Po pyszczakach bardzo słabo ją widać. Z objawów , które opisujesz to nie to - jeśli mają kłopoty z oddychaniem ...

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 30 Wrz 2006 10:22 
A czy przypadkiem to nie ostra grzybica lub bakteriza. Jak często podmieniasz wodę? JJakie ilosci?

Marta

Autor Komar
Użytkownik
#11 - Posted: 30 Wrz 2006 10:22 
Prametry w normie ale stare testy juz mam to kto wie

Skoro w normie to napisz jakie dostales wyniki i jakimi testami robiles pomiary.

pzdr
Lukasz

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 30 Wrz 2006 10:23 
Wg mnie to moze byc Saprolegnia.

Marta

Autor wojtass_maniak
Użytkownik
#13 - Posted: 30 Wrz 2006 10:38 
Co tydzien 50 litrow czasem co 2 tydzien. Po podaniu soli te kuleczki zanikly ale ryby dalej sie zachowuja jakby je mialy. Ogladalem tematy tutaj i objawy sa podobne do tych ikol ktore padaly jedna po drugiej na jakiegos chyab grzyba. Tylko w moim przypadku sol pomogla chociaz troche napewno. Komar jestem z Zabrza. pH okolo 8-8.2 No2 brak No3 30 testy Zooleka. Marta zaczynac leczenie na ta chorobe czy wstrzymac sie jeszcze?

Autor wojtass_maniak
Użytkownik
#14 - Posted: 30 Wrz 2006 10:39 
Aha i zapomnialem napisac; objawy sa podobne do tych ikol o ktorych niedawno pisaliscie ze jakiegos grzyba moga miec. Tylko u mnie po podaniu soli te kuleczki biale zanikly a ryby dalej siedza zaraz pod woda. Martwi mnie teraz agresywnosc dominanta. Goni i uderza co chwile jakas rybe i wyglada na to ze teraz cale dno przejal.

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 30 Wrz 2006 10:42 
Nie mamy pewności co to jest

Ja podmieniałabym codziennie po 20% wody i dodawała przez 2-3 dni sól niejodowana w dawce 3 łyzki na 100l wody. Na noc witaminy do wody (SeraFishtamin lub Aquabiovital) w 1,5 krotnej dawce.
Ja to nie pomoże zastosowałabym dopiero leczenie Mycopur + Bactopur ( ten w płynie).

Nie karm ryb przez kilka dni.

Marta

Autor wojtass_maniak
Użytkownik
#16 - Posted: 30 Wrz 2006 11:16 - Edytowany przez: wojtass_maniak 
Ok, ile dni leczyc sola i witaminkami zanim przejde na leki (jak nie pomoze sol) 3 ryby wygladaja najgorzej, reszta jakos sie trzyma. Te 3 maja postrzepione koncowki pletw grzbietowej i odbytowej. Do tego sa przyciemniale, slabo widac pas, a dominant ciagle ich atakuje

Autor wojtass_maniak
Użytkownik
#17 - Posted: 30 Wrz 2006 11:23 
Najgorzej wygladaja 3 ryby, dominant ciagle je atakuje i sa cale ciemne (slabo widac pas)

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 30 Wrz 2006 11:33 
Wiesz - u Ciebie dodatkowo nałożyć sie mogła bardzo duza agresja ryb. Jak na razie spóbuj tą podmianę. Podmień teraz wodę.

Masz te leki o których pisałam? Jakie masz filtry?


Marta

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 30 Wrz 2006 11:34 
Czy N03 =30 masz po podmianie wczorajszej wody?

Marta

Autor drozd
Użytkownik
#20 - Posted: 30 Wrz 2006 11:37 
a może by na czas leczenia (tego wstępnego witaminami i solą też) zaciemnić zbiornik (nakryć go czymś)? to powinno w jakimś stopniu załagodzić agresję... jak sądzicie?

Marek

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 30 Wrz 2006 11:48 
Wyłączenie światła tak - tylko, że jak zaciemni zbiornik, to nie zobaczy co sie dzieje z rybami. Koniecznie trzeba je obserwować. Lepiej odłowić dominanta do kotnika.

Marta

Autor wojtass_maniak
Użytkownik
#22 - Posted: 30 Wrz 2006 12:55 
Tak NO3 mam w normie, Marto kupie te leki jak dopiero beda potrzebne. Zaraz zrobie podmiane

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 30 Wrz 2006 13:20 - Edytowany przez: admin 
Ja zapytałam czy N03 =30 miałeś opo wczorajszej podmianie? Czy nie robiłeś podmiany? Nie odpowiadasz konkretnie na pytania.

Kiedy podmieniłeś wodę?



Dla mnie powodem tego stanu ryb jest stara woda.

Marta

Autor krzychu
Użytkownik
#24 - Posted: 30 Wrz 2006 15:16 
Duboisi padl, teraz to atakuje bemby

Miałeś jednego Duboisa ? Czy reszta też padła ? Czy parametry wody się stale utrzymywały czy teraz je doprowadziłeś do takiego stanu ?

Autor wojtass_maniak
Użytkownik
#25 - Posted: 30 Wrz 2006 16:05 
marta po podmianie bylo 30; mialem wiecej duboisow ale kazda sztuka co jakies 2-3 miesiace padala, musialy byc z chowu wsobnego bo prawie wogole nie rosly tez

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 30 Wrz 2006 19:18 
Jak po podmianie miałeś 30-ci, to pomyśl ile przed? Masz złe parametry wody.

Napisz jaka masz filtrację !!!

Marta

Autor sue
Użytkownik
#27 - Posted: 30 Wrz 2006 20:51 
Marto Wojtek napisał, że jego filtracja to Jedna glowica Atman 1200l/h i kubel Aquamax250

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 30 Wrz 2006 21:00 
Chyba jestem juz dzisiaj zmęczona - dostawiliśmy w firmie ponad 2000l w zbiornikach.

Moze biologia w filtrach jest nieprzepłukana i bakterie obumierają? Moze podmiany są zbyt rzadkie? Takie poprawy kondycji ryb po podmianie świadczą w dużym stopniu o nienajlepszych parametrach. Zreszta 30 mg N03 po podmianie też o tym w jakimś stopniu świadczy.

Marta

Autor krzychu
Użytkownik
#29 - Posted: 30 Wrz 2006 22:39 
mialem wiecej duboisow ale kazda sztuka co jakies 2-3 miesiace padala Ryby same z siebie nie padają w reguralnych odstępach czasu . Pewnie od początku popełniłeś jakiś błąd , lub nabyłeś chore ryby .

Autor wojtass_maniak
Użytkownik
#30 - Posted: 30 Wrz 2006 23:14 
Kubel odlaczony jutro zobacze jak to w nim wyglada, mozliwe ze w nocy pradu nie bylo. A te duboisi to chyba byly slabe genetycznie bo nagle puchly i zdychaly. Przy czym nie byl to bloat bo inne ryby wygladaly jak zawsze

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / Trofeusy dziwna choroba i objawy Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®