Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Nowi użytkownicy - witajcie na forum!

Strona  Strona 1 of 5:  1  2  3  4  5  Next »  
Autor winiar
Użytkownik
#1 - Posted: 3 Lut 2007 19:42 
Witam wszystkich Nowych użytkowników na forum!
Witajcie Wszyscy Tanganikomaniacy :-))!

Każdy z nas pewnego dnia zaczął wspaniałą przygodę z rybkami z jeziora Tanganika i między innymi właśnie, dlatego czyta i udziela się na forum. Forum to, pomaga w zdobywaniu wiedzy, którą można później się podzielić tak, by nowy użytkownik nie przechodził takich samych problemów jak starszy stażem forumowicz, akwarysta.
Na forum znajdziecie na pewno mnóstwo odpowiedzi na nurtujące Was pytania podczas zakładania zbiornika czy też pomoc w doborze obsady.

Wiele z wątków już niejednokrotnie było poruszanych i znajdują się w archiwum forum -> Opcja "Szukaj". Chciałbym zwrócić delikatną uwagę, że każdemu z nas zdarzają się literówki [czy też użytkownik nie używa polskich znaków], dlatego też należałoby szukać haseł np. "oświetlenie" jak również "oswetlenie", czy też "podłoże" oraz "podloze". Przykładów można by mnożyć wiele.

Innym aspektem, na który chciałby zwrócić Wam Szanowni Nowi Forumowicze są preferencje pokarmowe rybek, które zamierzacie hodować w Waszych zbiornikach. Nie należy łączyć ryb, które mają różne preferencje pokarmowe - tj. rybek roślinożernych nie łączymy z rybkami, których dietę stanowi pokarm mięsny. Tej zasady należy się trzymać, bo można doprowadzić do katastrofy. Owszem możnaby powiedzieć, że w jeziorze żyją wszystkie rybki razem - to prawda, zgadzam się z tym, ale kto ma takie wielkie akwarium jak obszar jeziora Tanganika?:-))

Chciałbym jeszcze uczulić Was na "upychanie" ryb w zbiorniku. Polecam Wam bardzo ciekawy artykuł, napisany przez Jarka Grejczyka, dotyczącego obsady zbiornika. Tu pozwolę sobie podać link:
http://www.tropheus.com.pl/popups/articleswindow.p hp?id=103
W artykule autor omawia obsady ryb w standartowych zbiornikach, które można zakupić w sklepach, czy też hurtowniach akwarystycznych.

Życząc Wszystkim Wam zdrowych rybek, zapraszam do przejrzenia archiwum forum -> To naprawdę kopalnia wiedzy!!!!!
Tam znajdziecie odpowiedzi na większość nurtujących Was pytań.
Jeżeli mimo to, nie uda Wam się znaleźć odpowiedzi pytajcie śmiało - forum jest po to by poszerzać wiedzę ;-))

Pozdrawiam Was serdecznie

Marek - forumowicz

Autor Adam
Użytkownik
#2 - Posted: 21 Lut 2007 19:28 
Witam serdecznie.
Mam pytanie dotyczące obsady akwa z trofeusami. Czy w jednym zbiorniku mogą pływać Tropheus sp red Muzumba i Ikola.
dzięki

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 21 Lut 2007 19:54 
Tak, mogą pływać. Zobacz na naszej stronie www.tropheus.com.pl w dziale artykuły tabelę krzyżowań.

Marta

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 21 Lut 2007 20:20 
I jak zamierzasz pisać dalej o obsadzie, to utwórz nowy temat, dobrze?

Marta

Autor Lenek
Użytkownik
#5 - Posted: 30 Wrz 2007 20:13 
Na forum znajdziecie na pewno mnóstwo odpowiedzi na nurtujące Was pytania podczas zakładania zbiornika czy też pomoc w doborze obsady.


No mi w kwestii obsady nikt nie pomógł. Dalej nie wiem czy wybrana przezemnie obsada jest dobra.

Autor Sendog
Użytkownik
#6 - Posted: 30 Wrz 2007 21:21 - Edytowany przez: Sendog 
Przeniosłem wypowiedź na inny temat.

Autor Vepsik
Użytkownik
#7 - Posted: 30 Wrz 2007 22:09 
Na forum znajdziecie na pewno mnóstwo odpowiedzi na nurtujące Was pytania podczas zakładania zbiornika czy też pomoc w doborze obsady.


No mi w kwestii obsady nikt nie pomógł. Dalej nie wiem czy wybrana przezemnie obsada jest dobra.


Bo trzeba takich rzeczy szukać.

Autor tom3179
Użytkownik
#8 - Posted: 2 Sty 2009 22:22 
Jestem nowy więc się witam ;) Wprawdzie moje akwa nie tanganika ale ameryka raczej to i tak forum jest jak kompedium wiedzy do różniastych tematów :) Gratki i pozdrawiam
Tom

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 2 Sty 2009 22:24 
No to witaj u nas :-)

Robert

Autor Marcin_M
Użytkownik
#10 - Posted: 3 Sty 2009 17:59 
Ja również korzystając z okazji chciałbym się przywitać ze wszystkimi :-) Wprawdzie dużo czasu spędzam czytając Wasze wypowiedzi i jak na razie niewiele się wypowiadam lecz mam nadzieję, iż niebawem dołączę do grona aktywnych forumowiczów :-)

pozdrawiam i gratuluję tak bogatego merytorycznie forum
marcin

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 3 Sty 2009 18:06 
W takim razie witamy całą trójkę nowych forumowiczów.
Może na dzień dobry zechcecie napisać coś o swoich rybach i zbiornikach?
Oczywiście nic na siłę. Wedle uznania.
Robert

Autor tom3179
Użytkownik
#12 - Posted: 3 Sty 2009 20:34 
:) Na razie mam mały zbiorniczek (ceny tutaj - Irlandia - zabójcze ok 2-3e/l). 125l akwarium firmy Juwel, pokrywa z 2 świetlówkami w tym jedna flora; filtr wewnętrzny wbudowany; wystrój ubogi, korzenie i płaskie skały ulegnie zmianie jak rybki wylecze i na nowo bede wsio układał. Zbiornik juz kombinuje większy (ok 220l) bo rybki będą tego wymagały :) Obsada młodzież pielęgnic diamentowych i parkę pielęgniczek A.Borelli. Mialem wiecej rybek, ale niestety wszelkie możliwe zarazy mialy, a dostęp do środków tutaj znikomy, więc pomimo starań przeniosły się na tamten świat. Zastanawiam się nad zmianą obsady Tanganikę ponieważ więcej ryb do wyboru i zdrowsze zawsze przysyłają. Ot to tyle czyli niewiele :]

Autor Marcin_M
Użytkownik
#13 - Posted: 3 Sty 2009 20:36 - Edytowany przez: Marcin_M 
Witam ponownie,

Ponad miesiąc temu wystartowałem 60 litrowe akwarium, które planuję przeznaczyć na malutki skrawek Tanganiki zamieszkiwany przez muszlowce - Altolamprologus sp. shell.

Mój zbiornik to akwarium firmy Tetra o wymiarach wewnętrznych: 57 cm (długość) x 30 cm (szerokość) x 35 cm (wysokość) wraz ze "standardowym" wyposażeniem (świetlówka 15 W, filtr wewnętrzny Tetratec EasyCrystal FilterBox 300 z miejscem na grzałkę 50 W).

Jeżeli natomiast chodzi o wystrój zbiornika to składa się on głównie z dość sporego kawałka dolomitu, który ustawiłem na styropianowej podstawie, a także z usypanej sterty drobnych kawałków dolomitowych (widocznych na prawej ścianie zbiornika). Na dnie akwarium wysypałem 10 kg pyłu kwarcowego o najmniejszej dostępnej w handlu granulacji, a mianowicie: 0,1 - 0,3 mm, który starałem się wyprofilować w taki sposób, aby możliwie jak najwięcej nieczystości mogło "spływać" w kierunku filtra. W akwarium umieściłem również 19 muszli (8 większych, 11 trochę mniejszych), nie będących jednak muszlami ślimaka winniczka.

Poniżej przedstawiam link do zdjęcia mojego skromnego zbiornika, który planuję zasiedlić być może jeszcze w tym miesiącu :-) Ten niebieski duszek widoczny na zdjęciu to Klemens - bojownik wspaniały, wspomagający dojrzewanie filtra w moim akwarium :-) (po zakończeniu cyklu azotowego Klemens przenosi się do akwarium towarzyskiego u mojej Mamy, gdzie zapewne dożyje godnie starości :-)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6ebb7b27c5d91f 9c.html



pozdrawiam serdecznie

marcin

Autor upiorek77
Użytkownik
#14 - Posted: 3 Sty 2009 21:11 
witam serdecznie,
Na forum jestem nowy al od jakiegoś miesiąca uważnie czytam forum w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Akwarium 90l posiadam od około roku (akwa ogólne).
Jednak za około rok czasu planuje przy wprowadzce do domu postawienie ok 400-500 litrowego baniaczka z Trofeusami.
A na razie pozostaje mi lektura forum by jak najlepiej przygotować się do tego wydarzenia
pozdrawiam
Piotrek

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 3 Sty 2009 22:04 
No i całkiem niechcący wyczarowałem tego trzeciego, brakującego użytkownika. Ot, magia po prostu.

Robert

Autor marti
Użytkownik
#16 - Posted: 4 Sty 2009 00:32 
całkiem niechcący wyczarowałem tego trzeciego, brakującego użytkownika. Ot, magia po prostu

Sądząc po niku, to czarna magia ;)

Autor sue
Użytkownik
#17 - Posted: 4 Sty 2009 09:10 
Witam nowych forumowiczów!

Marcin_M jaką powierzchnię akwa stanowi ten dolomit? Napisałeś, ze jest spory i tak też wygląda. Wydaje mi się, że szkoda zabierać tyle miejsca rybom...
I jeszcze jedna sugestia (tak z doświadczenia), dla "shelli" potrzebujesz więcej mniejszych muszli, a z duzych zostawiłabym tylko 2-3 sztuki.

Pozdrawiam
Magda

Autor tom3179
Użytkownik
#18 - Posted: 4 Sty 2009 11:56 
hmm dolomit fajnie sie w wodzie prezentuje :)) musze nazbierac odpadków troche jak ogród bede jeden robił teraz :)) Tak z ciekawości, bo mnie coraz bardziej te muszlowce intereszą i inne łafrykańskie stworki, lepsze mniejsze muszle od duzych?

Autor sue
Użytkownik
#19 - Posted: 4 Sty 2009 12:22 
Hej... Ja nie powiedziałam, że dolomit się źle prezentuje, tylko że nie jest potrzebny (tak duży) w akwa dla "shelli". Szkoda miejsca.

tom3179 wielkość muszli trzeba dostosować do wielkosci ryb. Te duże, które są w akwa Marcina_M świetnie sprawdzają się dla większych przedstawicieli altolamprologusów, natomiast przez shelle są wykorzystywane jedynie sporadycznie (niektóre samce)...

Pozdrawiam
Magda

Autor tom3179
Użytkownik
#20 - Posted: 4 Sty 2009 21:27 
Dzięki :) Takie szczegóły drogą do sukcesu hodowli :)

Autor Marcin_M
Użytkownik
#21 - Posted: 5 Sty 2009 12:22 
Witam ponownie.

Człowiek tylko przez jeden dzień nie zaglądał na forum, a tu tyle nowych postów :-) W związku z powyższym biorę się szybciutko za odpisywanie.

Pani Magdo,

Bardzo dziękuję za bardzo cenne wskazówki. Nie ukrywam, że porady takich osób jak Pani wyznaczają mniej doświadczonym akwarystom właściwy kierunek dalszego działania. Muszelki wymienię na mniejsze, a większe zachowam na przyszłość - być może kiedyś przydadzą się do wymarzonego 2-metrowego zbiornika.......

Jeśli natomiast chodzi o dolomit to ma ok. 45 cm długości i 12 cm szerokości w najszerszym miejscu. Zdjęcie akwarium wprawdzie tego nie obrazuje, ale pomiędzy dolomitem, a tylną szybą akwarium znajduje się trochę wolnego miejsca do zagospodarowania. NIestety dolomit nie znajduje się przy samej tylnej szybie akwarium ponieważ końcówka kamienia zachodzi na filtr wewnętrzny i z tego też względu nie mam możliwości umieszczenia go przy samej szybie. Rozważałem ewentualność skrócenia kamienia lecz obawiałem się, że po jego rozłupaniu ciężko mi będzie wygładzić krawędzie w taki sposób, żeby ryby się o niego nie kaleczyły (teraz kamień ma relatywnie gładkie krawędzie).

Jestem świadom, że w takim małym akwarium każdy centymetr powierzni dna jest bardzo cenny niemniej jednak w moim przypadku wyciągnięcie kamienia wiązałoby się z totalną przebudową zbiornika. Zresztą w moim odczuciu "sporny" dolomit nadaje określony charakter temu zbiornikowi. Bardzo dziękuję za sugestię, którą rozważałem już o wiele wcześniej, a mianowicie od dnia zalania akwarium. Na razie jednak postanowiłem spróbować rozpocząć przygodę ze shellami przy takiej aranżacji zbiornika.

tom3179

Uwierz mi, że endemiczne gatunki z wielkich jezior afrykańskich są naprawdę fascynujące. Swego czasu w swoim o wiele większym akwarium hodowałem pyszczaki z Malawi. Moim ulubieńcem był wówczas samiec Copadichromis borleyi, którego upamiętniłem na zdjęciu poniżej:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2cdc50d048eac1 9c.html

Później były pielęgniczki z SA, ale ten biotop z uwagi na specyficzne parametry wody nie był najtrafniejszym wyborem w mojej przygodzie z akwarystyką. Aktualnie - do czasu zakupu wymarzonego, dużego zbiornika - skupię się na muszlowcach z Tangi.

pozdrawiam
marcin

Autor sue
Użytkownik
#22 - Posted: 5 Sty 2009 20:55 
Witam,

Jestem Magda, na forum wszyscy mówimy sobie po imieniu, wszyscy :)

Sprawa dolomitu pewnie rozwiąże się sama, czyli albo się sprawdzi, albo nie ;) Trzeba zaryzykować...
A w kwesti muszli, to dobrze radzę zostaw 2-3 większe, a reszta powinna być mniejsza.

Czekamy na relację z wprowadzenia ryb i doświadczenia z hodowlii.

Powodzenia
Magda

Autor Marcin_M
Użytkownik
#23 - Posted: 6 Sty 2009 07:41 
Witam,

Miło Cię poznać Magdo :-) Ja nazywam się Marcin (zresztą zapewne po nicku nie trudno się tego domyślić ;-).

Oczywiście po wprowadzeniu ryb do akwarium zdam relację, niemniej jednak z uwagi na fakt, że cały czas szukam rybek (najchętniej pokolenie F1, o F0 nawet nie marzę) zapewne trochę to potrwa.

pozdrawiam
marcin

Autor wookash
Użytkownik
#24 - Posted: 28 Maj 2009 17:44 - Edytowany przez: wookash 
Witam wszystkich,mam na imię Lukasz.(nowiutki na forum;)
zaczynam przygode z trofkami,po kilku latach przerwy w akwarystyce.Moj zbiorniczek to:120x40x50h,obsada 8szt Bemba (3cm).

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 28 Maj 2009 19:18 
Cześć, Zadaj to pytanie nie tutaj a na pewno dostaniesz niejedną odpowiedź.
Robert

Autor nechor
Użytkownik
#26 - Posted: 28 Maj 2009 21:36 - Edytowany przez: nechor 
O kurcze, "mowimy sobie po imieniu", a ja od razu przeszedlem do sedna i nawet sie nie przedstawilem. Naprawiam:

Witam - jestem Darek. Moje akwarium 150x48x45. Plywaja w nim PIN'y czyli Piekne I Niepokorne - Ksiezniczki z Burundii.

Autor woojtaas
Użytkownik
#27 - Posted: 17 Lut 2010 13:12 
witam jestem tu nowy jestem z legnicy i chciałbym załozyc sobie akwa z Tropheus akwa mam 375L jakie gatunki i ile sztuk proponujecie myslałem nad
1.tropheus bemba f1
2.tropheus halembe snz
3.tropheus ikola fo
4.tropheus kasanga fo
5.tropheus kiriza snz
6.tropheus livua fo
które z nich moge miec i ile sztuk? chciałbym pare gatunków

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 17 Lut 2010 13:36 
Jeden dowolny wariat w ilości 20-25sztuk.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#29 - Posted: 17 Lut 2010 13:42 
woojtaas czy to aby dobry pomysł, żeby w Legnicy trzymać Tropheus-y?

Autor woojtaas
Użytkownik
#30 - Posted: 17 Lut 2010 14:12 
a czemu nie sander?

Strona  Strona 1 of 5:  1  2  3  4  5  Next » 
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Nowi użytkownicy - witajcie na forum! Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®