Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Proszę o poradę

Autor lysy2000
Użytkownik
#1 - Posted: 12 Kwi 2016 19:08 
Witam jakie ryby polecacie do tanganiki jako tzw ekipa sprzątająca. Akwa narazie 100l z malutkimi księżniczkami . Docelowo większe akwarium będzie jednogatunkowe.

Autor Piotrus
Użytkownik
#2 - Posted: 13 Kwi 2016 15:01 
Co takie ryby mialyby sprzatac?

Autor lysy2000
Użytkownik
#3 - Posted: 13 Kwi 2016 16:35 
No więc myślę że podłoże na przykład w sumie to sugerowałem się innymi biotopami. Przygodę z tym biotopem dopiero zaczynam wiec mogę zadawać może trochę dziwnie pytania. Chodziło mi o takie tanganickie kiryski lub coś w tym stylu 😉

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 13 Kwi 2016 17:46 
W takim zbiorniku tak musisz urządzić filtrację, aby nic nie zalegało. Nie dokłąda sie ryb z innych biotopów do tanganickiego.

Jakie masz filtry, podłoze i parametry wody?

Marta

Autor lysy2000
Użytkownik
#5 - Posted: 13 Kwi 2016 19:53 
Nie chcę dodawać innych ryb , a już na pewno broń boże z innych biotopów. Psłużyłem się przykładem kirysów dla porównania ( czyli rozumiem ,że w tanganice nie występują ryby pełniące funkcji "ekipy sprzątającej" . Akwarium 100l (przejściówka , docelowo myślę o 200/240l bardżej to drugie)
Jako podłoże użyłem piasek kwarcowy, wystrój to kamienie wapienne .
Filtr wewnętrzny firmy nie pamiętam , ale dość mocny jak na taki litraż (1000l/h - jak dla mnie to może nawet troche za duży, ale to tylko moje zdanie. Kubełek jako biologiczny jbl 700l/h chyba też dokńca nie pamiętam , a teraz nie jestem w stanie tego sprawdzić. parametry wody są następujące
ph-7.7-8.0 ( takie coś mam w kranie :) )
pożostałe testy mam niestety przeterminowane , bede musiał dopiero kupić .

Autor Piotrus
Użytkownik
#6 - Posted: 14 Kwi 2016 08:03 
Kiryski to takze nie jest clean service, ani to glonow nie usunie, ani sobie wody nie podmieni a i filtrow tez nie przeczysci a to sa jedyne znane mi zabiegi higieniczne w akwarium. Nie ma niestety takich ryb a szkoda! ;-)

Jezeli zalega Ci gdzies pokarm, bo to jedyne co by ew. tego typu ryby mogly zrobic to znaczy ze karmisz ZA DUZO, utnij polowe jednorazowej dawki i temat bedzie zamkniety.

W tanganice tez sa sumy, ale to ryby jak kazde inne i nie mozesz ich traktowac w ten sposob - co inne nie zjedza to tamte dojedza :-)

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 14 Kwi 2016 10:00 
Dokładnie podpisuję sie pod tym co napisał Piotrus. Masz tak karmić ryby, aby nic nie zalegało na dnie. Filtry mają tak działać, aby zbierały odchody z piasku.

Marta

Autor lysy2000
Użytkownik
#8 - Posted: 14 Kwi 2016 16:47 
Ok dzieki czyli obcinam racje żywieniowe i po problemie.😊 W ogóle to jestem nowy na tym forum ,wiec chciałbym się przywitać. Mam nadzieje że przygoda z tym biotopem będzie długotrwała. Wcześniej chorowałem ryby głównie z biotopu Ameryki Południowej BW głównie, ale Tanganika mnie strasznie zafascynowała.

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 14 Kwi 2016 18:39 
Witamy Cię także:)

Moja rada: księżniczki rosną szybko...postaraj sie jak najszybciej zmienić zbiornik na większy. To duże ryby i nie powinny być w 100 litrach. Wg mnie 240 litrów dla jednej pary to ekstremalne minimum, na prawdę ekstremalne.

Marta

Autor lysy2000
Użytkownik
#10 - Posted: 14 Kwi 2016 19:18 
Takie jest założenie 240l jest w planach i to na najbliższy czas . Potem poczekam , aż dobiorą się w pary i zrobię selekcję .Ale szczerze myślałem , że w 240l będę mógł przytrzymać przynajmniej 2 pary , ale wychodzi , że jestem w błędzie. Więc zostanie 1 para i tak myślę , ze w szybkim czasie pokażą się nowe osobniki z rodziny.Tak na marginesie nie wiedziałem , że są tak wybredne co do rodzaju pokarmu . U mnie tylko przyjmują oczlik na całą resztę nie zwracają uwagi, ale myślę , że to kwestia czasu . Przyzwyczajenia żywieniowe od wcześniejszego hodowcy może?

Autor Piotrus
Użytkownik
#11 - Posted: 14 Kwi 2016 19:46 
Moze to przyzwyczajenie, a moze to Twoje nadmierne karmienie - mialy tyle ze zra teraz tylko to co chca :-) przeglodzisz je chwile to zaczna jesc wszystko, nie powinno byc z tym problemu.

Wez szczerze pod uwage to co pisze Marta i nie zwklekaj z powiekszeniem litrazu, wieksze akwarium to same korzysci. Ja bym rozwazyl odwrocenie wymiarow standardowej 240 tzn zamowienie 120x50x40h, mam wrazenie ze duzo lepiej takie szklo wyglada, ryby dostana wieksza powierzchnie dna a Ty nie bedziesz mial wrazenia pustej toni.

1x para nie oznacza wcale nudy i pustego akwarium, jestem pewien ze obserwujac swoje jeszcze mlode ryby sam dojdziesz do tego ile/czego moze plywac w Twoim akwarium. Zasadniczo jestem zwolennikiem dokladania niz kupowania na zapas a potem redukowania. To nie tropheusy i przy kilku zabiegach w razie czego mozna w latwy sposob cos dolozyc.

Mi osobiscie sie marzy duuuze akwarium 1 lub max 2 gatunkowe z ksiezniczkami na 1 planie :-)

Autor lysy2000
Użytkownik
#12 - Posted: 16 Kwi 2016 16:41 
Masakra są tak komiczne te ryby,że mogę siedzieć godzinami i patrzyć co wyprawiają. Teraz nabrały więcej śmiałości i już pływają po całym akwarium.

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Proszę o poradę Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®