Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Szukaj - Statystyki - Faq -
Jezioro Tanganika Forum Tropheus Tanganika / Jezioro Tanganika /

Jakie rybki do 112l

Strona  Strona 2 of 3:  « Previous  1  2  3  Next »  
Autor pits1988
Użytkownik
#31 - Posted: 26 Sier 2011 15:18 
Dzisiaj moi drodzy, pojechałem do castoramy, chciałem kupić plekse, ale okazało się, że nie było, ale było za to spienione pcv, 100x50, bedzie to dobre żeby włożyć w środek akwarium?

Jeśli chodzi o kamienie, to pojechałem na skład, i dostałem czarne nieduże otoczaki mam ich 5. Do tego wziąłem jeden nieduży wapień, myślę, że będzie proporcjonalnie do akwarium on wyglądał w miarę przyzwoicie. Oczywiście dostałem od firmy w prezencie więc kamienie te dostałem za darmo.(czego w ogóle się nie spodziewałem). ;)

Piasek, kamienie, kilka muszelek mam. Teraz kwestia roślin.

Roślin mam aktualnie w swoim akwarium takie:
Anubias nana, Egeria densa, Rogatek sztywny, Limnofilia sessiliflora, Valisineria (ale nie spiralis), Gałęzatka, Jawa, i amazonkę.

Co ewentualnie mógłbym zostawić, resztę planuje przenieść do 25l (oczywiście tyle ile się zmieści bo część na pewno będę zmuszony wydać)

Jak dalej mam postępować? Czym mogę przykleić te pcv do dna akwarium? Mam zwykly przezroczysty silikon, i jakieś kleje, typu poxipol.

Autor michal1313
Użytkownik
#32 - Posted: 27 Sier 2011 00:41 - Edytowany przez: michal1313 
cześć

kup silikon akwarystyczny będzie bezpiecznie, jeśli planujesz tło klejone do szyby to proponuję zrób to teraz póki nie ma wody i możesz położyć akwarium na klej firmy jbl do teł, nie będziesz miał bąbli moim zdaniem najlepsze gładkie jakby lekko pistacjowe niebieski i błękitne dość sztucznie wygląda wiem to po sobie. proponuję jeden duży i wysoki kamień zasłaniający sprzęt w akwarium. multiki lubią kopać i gdy zajmiesz im powierzchnie kamieniami to nie zobaczysz ciekawych zachowań. postaraj się o grzałkę przepływową lub termofiltr im mniej techniki w akwarium tym ładniej. jeśli kamień ma krzywe dno to go podetnij na równo tak dla bezpieczeństwa przy tych kopaczach. piasku wydaje mi się, że na jakieś do 5 cm wysokości

życzę powodzenia,

ps. kiedyś też zrobię sobie nieckę tylko w troszkę większym zbiorniku. link do parametrów wody nie działa

Autor pits1988
Użytkownik
#33 - Posted: 27 Sier 2011 09:32 
michal1313:
Silikon akwarystyczny już kupiłem, co do tła to ja mam czarne tło gładkie przyklejone z tyłu na zewnątrz akwa, pcv spienione będę kleił na dno akwarium, co do kamieni mam 6 sztuk, jeden większy bo wapień, a reszta bardzo małe kamyki. Kamień ma podstawe trochę nie równą, ale nie aż tak mocno, dlatego, przed wsypaniem piasku kamień pójdzie pierwszy, żeby trochę go zakopać.

Problem jest narazie taki, że nie mam muszli, ale mam nadzieje, że jak pojadę kupić multiki, to dostane muszle gratis.

Autor pits1988
Użytkownik
#34 - Posted: 27 Sier 2011 18:38 
Cały dzień minął, nikt z was się nie odzywa, pewno jesteście na ostatnim wakacyjnym weekendzie. Mi natomiast cały dzień zszedł na robieniu akwarium(i to jak z bata strzelił).
Musiałem wydać rybki i rośliny, część roślin przeniosłem do akwarium mniejszego(25l). W 8l zbiorniku mam wylęgarnie dla krewetek red cherry, ponieważ chcę selekcjonować kolor czerwony.

Dziś praktycznie pół dnia zeszło mi na opróżnianiu zbiornika z roślin ryb i wody, oraz dezynfekcją. Zdezynfekowałem zbiornik w następujący sposób. Kiedy wyjąłem wszystkie rośliny i rybki zostało tylko podłoże i woda, wsypałem 4 tabletki rozkruszone młotkiem, nadmanganianu potasu, do tego wlałem spirytusu półmałej buteleczki i odczekałem małą godzinkę żeby wszystko się przefiltrowało. Następnie, zacząłem opróżniać zbiornik z wody, a następnie wyjąłem żwir. Szyby umyłem białym tamponem namoczony w spirytusie salicylowym. Osad z glonów na bocznych szybach, który nie chciał zejść, wyczyściłem blankiem zamoczonym w 100% spirytusie. Następnie wszystkie szyby z węża spłukałem, wodę następnie ulałem. Po tej całej procedurze zacząłem wycierać na sucho i zostawiłem zbiornik do całego osuszenia, a dopiero po obiedzie zacząłem docinać i dopasowywać spienione pcv pod wymiar dna akwarium.

Na pcv walnąłem w 4 rogach porcje czarnego silikonu akwarystycznego i wsadziłem na dno zbiornika, a luki między szybami bocznymi a białym pcv, starałem się wypełnić czarnym silikonem. Chcę dać czas aby ten silikon dobrze się "zadomowił"i skleił dno z szybą, dlatego też ciąg dalszy prac będę wykonywać we wtorek lub środę, ponieważ jutro wyjeżdżam.

Autor michal1313
Użytkownik
#35 - Posted: 28 Sier 2011 01:05 - Edytowany przez: michal1313 
mi się nie podoba czarne tło wolę coś naturalnego koloru wody, a może zamów muszle u Marty i Roberta będziesz miał naturalne najwyżej poczekaj troszkę co i tak będziesz musiał zrobić aby akwarium przeszło cykl azotowy tj. jakiś miesiąc bez rybek z rybkami troszkę szybciej lecz ze szkoda dla nich. ja za muszle płaciłem 4 czy 5 zł. kiedy będziesz miał ryby? mam nadzieję, że przeczytałeś o dojrzewaniu zbiornika! rośliny bym sobie darował, a jak się już uprzesz to wrzuć rogatka aby swobodnie pływał ponieważ wszystkie korzenne też będą pływały, a rogatek nie ma korzeni jak pływa i występuje w Tanganice

Autor Szarooka
Użytkownik
#36 - Posted: 28 Sier 2011 07:45 
wszystkie korzenne też będą pływały,

Niekoniecznie. Jeżeli będą dobrze umiejscowione to nie będą pływały. We wszystkich swoich zbiornikach mam anubiasa pomiędzy kamieniami i jedynym szkłem, gdzie ryby mi go wydostały jest akwarium z caudopunctatusami. Multikom to się nie udało ;)
Co do muszli - kilka to za mało dla multików! Te ryby lubią mieć "bogate" gniazda - ok 10-15 dla pary wtedy można obserwować wspaniałe zachowania. Wybierz się na spacer do lasu, na łąki i szukaj muszli po winniczkach ;)

Autor pits1988
Użytkownik
#37 - Posted: 28 Sier 2011 09:54 
Cześć, wam, o cyklu azotowym wiem wszystko będę czekać około 3 tygodni, w zasadzie bakterie mam we filtrze cały czas, ale pojawił się problem.

Spienione pcv docinałem, i troszkę źle dociąłem, a kiedy mi wpadło na dno zbiornika, nie mogłem tego wydostać, musiał podważyć widelcem, co niestety skończyło się na porysowaniu szyb. Co więcej, zauważyłem że odkształciło mi się po prawej stronie szkło(szyba jest lekko wypchnięta), także na razie, muszę w poniedziałek iść do sklepu, i zapytać czy idzie to jakoś naprawić, bo jeśli nie, to będę musiał zakupić nowy baniak. A kiedy to nastąpi to niewiem, bo jestem uzależniony finansowo...

Co do winniczków, byłem, nad rzeką, szukałem, i znalazłem, ale bardzo małe (za małe), dziś wyjeżdżam za miasto to się rozejrzę.

Co do roślin to mam w misce, valisinerię giganteę, rogatka i wsio. Mam nadzieje, że mi przetrzymają roślinki.

Autor askott
Użytkownik
#38 - Posted: 28 Sier 2011 10:53 
Co do winniczków

Najprościej wybrać się do marketu, zakupić ślimaki po burgundzku, upiec, zjeść, a muszelki wygotować i do baniaczka :) Muszli rzeczywiście musi być sporo. Im więcej tym lepiej. Rybki i tak część z nich zakopią, a te które im się spodobają wrzucą do niecki. Maluszki mają wtedy świetne kryjówki pomiędzy muszelkami.

Ja preferuję Tanganikę bez zieleniny, ale jak chcesz to oczywiście możesz pokombinować, jak to zrobić, żeby multiki roślinek nie wykopały. W TM chyba był podany sposób z doniczkami. Valisineria i rogatek będą ok. Rogatek może sobie pływać swobodnie, bez sadzenia.

odkształciło mi się po prawej stronie szkło

Z tym nie ma żartów. Absolutnie nie możesz wlewać wody. Zastanawia mnie tylko jak to się stało, że samoistnie wygięło się szkło??? Nie wiem, czy da się coś takiego naprawić, rozumiem, że baniak nie jest nowy i nie możesz go zareklamować?
A tak na marginesie - może jak będziesz zmuszony zakupić nowe szkło to skusisz się na większe ? :)))

Pozdrawiam,
Joanna

Autor pits1988
Użytkownik
#39 - Posted: 28 Sier 2011 11:03 
Z tym nie ma żartów. Absolutnie nie możesz wlewać wody. Zastanawia mnie tylko jak to się stało, że samoistnie wygięło się szkło??? Nie wiem, czy da się coś takiego naprawić, rozumiem, że baniak nie jest nowy i nie możesz go zareklamować?

Wiem, że nie ma żartów, dlatego jutro dowiem się co i jak. Odkształciło się bo prawdopodobnie mam na tej stronie spadek... Mieszkam w bloku i wiadomo, ściany i podłoga są nie równe. Myślę nieustannie co z tym fantem zrobić.

Akwarium stoi puste, co prawda wkleiłem już na dno spienione pcv, teraz niewiem jak to odkleić bez większych szkód, bo gdy akwarium okaże się że będzie na wywalenie, to jest w plecy ze spienionym pcv.

A tak na marginesie - może jak będziesz zmuszony zakupić nowe szkło to skusisz się na większe ?

Większego litrażu niestety nie mogę, ponieważ przy obecnym litrażu są wysokie koszty wody, poza tym nie mam miejsca na większe, także muszę zostać przy 112l.
Myślę sobie czy by nie skleić tych samych wymiarów, ale z grubości szyby 8mm, bo te aktualnie co mam to jest 6mm.

Pozdrawiam,
Piotr.

Autor pits1988
Użytkownik
#40 - Posted: 29 Sier 2011 13:52 
Mam pytanie, czy filtr przechodząc z biotopu ameryki południowej na Tanganikę muszę wyczyścić?

Czy te bakterię, mogę wpuścić do akwarium ?

Autor askott
Użytkownik
#41 - Posted: 29 Sier 2011 15:09 
Nie jestem specem, ale osobiście wymieniłabym wszystkie wkłady na nowe, a sam filtr dokładnie umyła. Także start od zera.

Ale niech się wypowiedzą mądrzejsi ;)

Pozdrawiam,
Joanna

Autor pits1988
Użytkownik
#42 - Posted: 29 Sier 2011 17:50 
No bo właśnie zastanawiam się co z tym faktem zrobić, bo myślałem, żeby gąbki wymoczyć w domestosie(jako dodatkowy odkażacz), bo raczej żeby kupić nowe wkłady to mi nie dadzą kasy. . .

Autor Szarooka
Użytkownik
#43 - Posted: 29 Sier 2011 18:19 
Mam nadzieję, że żartujesz z tym domestosem! Wkłady wystarczy dobrze wymyć pod wodą, ceramikę ewentualnie wygotować.

Autor pits1988
Użytkownik
#44 - Posted: 29 Sier 2011 20:00 
Dlaczego zaraz żartuje? Właśnie tym środkiem pozbywałem się w akwarium, krasnali... Oczywiście nie wlałem domestosu bezpośrednio do akwarium, uprzednio wyjąłem rośliny i korzeń, zrobiłem odpowiednie stężenie w misce, i dosłownie rośliny zanurzałem na kilka sekund, w ten sposób mogłem odrywać krasnale z liści np. anubiasa czy korzenia... Po tym opłukałem we wiadrze wodą z kranu i włożyłem z powrotem do akwarium .

To jedyny sposób, który w moim baniaku zadziałał na krasnorosty, a uwierzcie mi, że próbowałem już od zaciemniania zbiornika na tydzień, od zmniejszenia ilości godzin światła.... Nic nie pomagało... W końcu się wkurzyłem.. i zacząłem METODĄ PRÓB I BŁĘDÓW zwalczać krasnorosty...

Oczywiście robiłem z dala od wszelakiego rodzaju ryb czy krewetek, także, nic złego się nie działo.

Owszem, ja sam nie jestem zwolennikiem chemii w akwarium, ale w ostateczności, trzymając w ryzach odpowiednie stężenia, zadecydowałem takiej metody.

Autor pits1988
Użytkownik
#45 - Posted: 29 Sier 2011 21:29 
Dzisiaj, po bardzo długich debatach z właścicielem sklepu zoologicznego, odnośnie odkształconej szyby mojego akwarium, postanowiłem, iż zrobię wzmocnienia do akwarium.

Jednak właściciel powiedział mi że nie mam nic robić z tą szybą, zapytałem go o te wzmocnienia i co zrobić żeby troszke spokojniej spać.

Opisze co i jak zrobiłem:

Jak się patrzy od frontu, to na lewej i prawej stronie gdzie szyba boczna jest połączona z szybą frontową i szybą tylną, to na na tych łączeniach na zewnątrz akwarium dokleiłem listwy szklane na sylikon akwarystyczny.

Wcześnie poszedłem do szklarza i poprosiłem żeby mi dociął taką listwę szklaną wysoką na 40cm a szeroką na 2,2cm. I listwy dokleiłem na wysokość tak jak się kończy szyba frontowa po lewej i prawej stronie.

Akwa stoi i schnie.... zobaczymy czy te wzmocnienia zdadzą egzamin.

Autor jaosh
Użytkownik
#46 - Posted: 30 Sier 2011 09:47 
Większego litrażu niestety nie mogę, ponieważ przy obecnym litrażu są wysokie koszty wody

???

Przy 112L wysokie koszty wody? Postaraj się o większy baniak to i mniej problemów będziesz mieć z "krasnalami", wystarczy tylko regularnie wymieniać część wody.

Autor pits1988
Użytkownik
#47 - Posted: 30 Sier 2011 10:02 - Edytowany przez: pits1988 
Nie mam miejsca na większy baniak. Bo akwarium stoi na meblościance. Co tydzień regularnie podmieniam jedno wiadro, które ma objętości 16l więc jest to duże wiadro, i nic nie pomagało.

Przy cotygodniowej podmiance mam cały czas dopłaty do wody. . . niestety... Życie jest drogie...

Autor pits1988
Użytkownik
#48 - Posted: 30 Sier 2011 10:27 
Pytanie, odnośnie ryb.

Czy mogę pierwszego dnia wpuścić rybki 4 szt po zalaniu baniaka wodą. Chodzi mi o to by po wpuszczeniu odczekać jeden dzień by rybki wytworzyły wystarczającą ilość NO2, po to bym mógł wlać później następnego dnia KNO3? Chodzi mi o NO3 z tego związku by te bakterie miały co konsumować(NO2)? ?

Autor michal1313
Użytkownik
#49 - Posted: 30 Sier 2011 11:23 
akwarystyka nie należy do tanich hobby, więc jeśli tak liczysz koszty to proponuję zbierz pieniędzy w worek i dopiero wystartuj. nie da się tego opędzić tanim kosztem jak jakiegoś chomika.
i wydaje mi się, że powinieneś jeszcze poczytać forum.

Autor pits1988
Użytkownik
#50 - Posted: 30 Sier 2011 13:38 
Sugerujesz, że dla osób którzy nie mają pieniędzy na swoje hobby, nie mogą spełniać swoich marzeń ?
Nie będę się na ten temat wypowiadać, bo każdy ma prawo do swojego zdania, a to że coś jest drogie, i do taniego nie należy to nie znaczy zaraz, że trzeba przekreślić tą rzecz.

Człowiek robi tyle na ile go stać... Eh szkoda gadać....

Autor michal1313
Użytkownik
#51 - Posted: 30 Sier 2011 14:01 
trochę źle interpretujesz...chodzi o to, że minimalizmem finansowym nie zapewnisz rybom odpowiednich warunków zwróć uwagę, że musisz mieć na miejscu nawet takie podstawowe rzeczy jak testy, lekarstwa, zróżnicowaną dietę, chemię, świetlówki też trzeba zmieniać regularnie itd.

wychodzę z założenia, że jeśli już coś robić to dobrze lub się do tego przygotować nawet finansowo, niż robić po łebkach lub dobrać tutaj ryby do swoich możliwości.

życzę powodzenia i przyjemności z hobby:)

Autor pits1988
Użytkownik
#52 - Posted: 30 Sier 2011 14:11 
Rzeczy które wymieniłeś są mi zupełnie zbędne, dlatego że testy do wody bardzo przekłamują.... i dlatego ja im nie wierzę... Zróżnicowaną dietę mam, świetlówki mam nie dawno zakładałem nowe, nawet zainwestowałem w T5.

A ja wychodzę z założenia, że takie rzeczy jak testy do wody, są tylko do ściągania pieniędzy.

Powiedz mi? Jak kiedyś ludzie mierzyli parametry wody w latach 60 i 70 ? Bo o ile mi wiadomo to takich wynalazków(bezwartościowych z resztą) nie było, a dziś test na NO3 koło 20zł, a ludzie tak tylko kupują, i robią się w balona....

Ja niestety nie kupuje testów, bo kupiłem kiedyś 3 rodzaje, i każdy pokazywał mi inne parametry wody... Dopiero gdy zacząłem działać na własną rękę, akwarium mi się ustabilizowało...

Także, nie do końca tak jest jak mówisz.... Bo kasę tylko zdzierają, a my z tego nic nie mamy...

Dlaczego gupik, który w galerii handlowej u nas kosztuje 5-6zł a pójdę do sklepu osiedlowego i mam rybkę za 3zł bądź za 2,50? Bo centrum handlowe jest nastawione tylko i wyłącznie na zysk... A gupiki naświetlane z Azji sprzedają bezpłodne... i jak ja patrze na te nakręcanie ludzi, to mi się żal robi . . .

Faktem jest to, że każdego prawda boli... Ale niestety... Ludzie niewiedzą o tym, że są okradani w biały dzień...

Autor admin
Admin
#53 - Posted: 30 Sier 2011 14:25 
Proponuję Ci pozostań przy roślinnej akwarystyce. Z takim podejściem nie masz co zabierać się za Tanganikę.

To tylko dobra rada:)

Marta

Autor michal1313
Użytkownik
#54 - Posted: 30 Sier 2011 15:38 
Dlaczego gupik, który w galerii handlowej u nas kosztuje 5-6zł a pójdę do sklepu osiedlowego i mam rybkę za 3zł bądź za 2,50? Bo centrum handlowe jest nastawione tylko i wyłącznie na zysk... to jest związane z ogromnym kosztem najmu powierzchni a nie z chęcią zysku lecz zawsze można iść do sklepiku osiedlowego.

czytając to forum zauważyłeś pewnie, że podstawowa informacja w przypadku czyjegoś niepowodzenia to prośba o podanie parametrów wody w twoim akwarium nie w kranie. jak więc będziesz chciał uzyskać pomoc gdyby coś poszło źle?

Autor pits1988
Użytkownik
#55 - Posted: 30 Sier 2011 15:39 
Coś bym napisał, ale wolę pozostawić to dla siebie, i dla Pani wiadomości, nie pozostanę przy akwarystyce roślinnej, ponieważ kupiłem już piach, i kamienie, i tych pieniędzy nie wydałem na marne.

Pozostaje przy muszlowcach, i będę dążyć do tego by stworzyć im jak najlepsze warunki.

Autor admin
Admin
#56 - Posted: 30 Sier 2011 16:17 
To jak tak chcesz robić, to słuchaj co mówimy. Tanganika i brak testów to zwykle ogromne niepowodzenie. To podstawowy miernik procesów zachodzących w akwarium. Jak chcesz wpuścić ryby jak nie wiesz jakie masz najważniejsze parametry wody, czyli parametry cyklu azotowego?

Znam wielu takich co stracili ryby wiedząc wszystko na oko. Jak chcesz oszczędzać to tak, tylko świadomie, nie tracąc ryb na starcie.


Marta

Autor luki
Użytkownik
#57 - Posted: 30 Sier 2011 16:26 
Kolejny młody gniewny, który zadaję pytania ale nie interesują go odpowiedzi...

Autor askott
Użytkownik
#58 - Posted: 30 Sier 2011 16:43 
Czy mogę pierwszego dnia wpuścić rybki 4 szt po zalaniu baniaka wodą.

Absolutnie nie! Musisz mieć zamknięty cykl azotowy, co trwa ok. miesiąca. Jeśli chcesz podkarmić cykl, czyli dostarczyć pożywienia bakteriom, to dodaj mocznik, saletrę amonową lub trochę pokarmu dla ryb, a nawet kilka kropli wody z rozmrażania mięsa. Jak to ktoś kiedyś na forum napisał, możesz nawet nasikać... Chodzi o to, żeby dostarczyć amoniaku.

Tylko skąd będziesz wiedział bez testów kiedy cykl się zamknął i czy już nie ma w wodzie wysoce toksycznego dla ryb amoniaku i NO2 to już nie wiem. Na oko się nie da... Testy to podstawa i nikt tu nie będzie z Tobą chętnie rozmawiał, jeśli masz takie podejście. Zaczynam się obawiać o zdrowie Twoich przyszłych podopiecznych...

Użytkownicy forum nie lobbują na korzyść firm produkujących testy. I nie wydaje mi się, żebyśmy wszyscy byli tak durni i mało rozgarnięci, żeby dawać się robić w balona, jak piszesz.

A kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat temu ludzie uprawiali akwarystykę metodą prób i błędów, co wiele ryb opłaciło życiem. Pamiętam jak wyglądała opieka nad akwarium mojego ojca. I ile było rybich zejść... Także jest to kiepski argument.

Moim zdaniem powinieneś przemyśleć swój stosunek do akwarystyki. Tu chodzi o żywe stworzenia, a nie plastikową chryzantemę...

Pozdrawiam,
Joanna

Autor pits1988
Użytkownik
#59 - Posted: 30 Sier 2011 16:46 
Nie jestem gniewny, ale piszę prawdę, bo wiem i sam nie raz widziałem co ludzie robią z rybami... Żal po prostu żal...

Nie chciałem tutaj was wszystkich obrazić. Ale niestety, wielu ludzi mówi o poważnym podejściu do akwarystyki, a sami robią różne manewry....

Bo zysk? Jak myślicie? Dlaczego większości ryb i teraz mówię tu o obojętnie jakich rybkach, nie tylko o Tanganice, zjada swoją ikrę ?

Owszem, zgodzę się z tym, że kanibalizm istniał i będzie dalej istnieć, ale chodzi mi tutaj o konkretnie rybki, które powinny się opiekować i zajmować potomstwem.... Tymczasem.... Genetycznie wrodzona cecha zaczyna zanikać... Dlaczego? Bo robi się na tym biznes... i po to się to robi by ludzie chodzili i kupowali ryby.... Bo? Bo biznes...

Pewnego razu, zrobiliśmy z kumplem test, i po chodziliśmy, po centrach handlowych i żaden sprzedawca, pracujący w sklepie zoo, nie posiadał wiedzy o akwarystyce... Ale ludziom się kit wciska ...

Piasek właśnie wyprażyłem w 200st c. Po wystudzeniu, wrzuciłem go do akwarium.

Poustawiałem kamyki... zaraz zacznę zalewać wodą swój zbiornik.

Autor pits1988
Użytkownik
#60 - Posted: 31 Sier 2011 19:44 
Dziś ryby kupiłem, i już siedzą w zbiorniku. Kupiłem 4 sztuki, nie wiem czy parki bo były młodziutkie.

Strona  Strona 2 of 3:  « Previous  1  2  3  Next » 
Jezioro Tanganika Forum Tropheus Tanganika / Jezioro Tanganika / Jakie rybki do 112l Top
Temat został zamknięty. Nie możesz tutaj odpowiadać.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®