Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Jezioro Tanganika Forum Tropheus Tanganika / Jezioro Tanganika /

Obsada 112l - muszlowce i szczelinowce

Strona  Strona 2 of 4:  « Previous  1  2  3  4  Next »  
Autor lipharDYT
Użytkownik
#31 - Posted: 7 Sier 2013 00:56 
No wiem, dzisiaj niestety już jak poprosiłaś o testy było za ciemno, żeby zrobić i poprawnie odczytać. Zabiorę się za to rano.

Jest jeszcze druga sprawa, w akwarium robiły mi się glony jak cholera, tj. na piachu rósł zielony dywan, który można było zdjąć w całości (jakbyś coś obierała). Albo to zielenica, mocno zbita, albo cyjanobakteria. Tyle że nie wytwarzało bąbli powietrza. NO3 miałem wtedy ze 150, teraz jest około 50, a zbiornik na wszelki wypadek zaciemniłem. W czwartek albo piątek zdejmę koc.
W związku z tym zmieniłem media filtracyjne na keramzyt i zeolit (po trochę więcej niż litr). Zastanawiam się, czy ta kaskada Aquael FZN-3 rzeczywiście wyrabia i wyrobi, więc myślałem nad jakimś filtrem wewnętrzym. Robić taki myk, czy nie warto?
Dodam, że na kubełek nie mam kasy. Na cokolwiek powyżej 70 złotych nie mam kasy :x

Autor admin
Admin
#32 - Posted: 7 Sier 2013 09:01 
Czekam w takim razie na testy. One pokaża na jakim jesteś etapie.

Filtracji nigdy za mało. Kup wewnętrzna głowicę z gabką.

A na piasku masz zapewne sinice. Doczytaj to: http://forum.superakwarium.pl/topic/18538-sinice-z ielenice-i-stosunek-redfielda-nieco-d%C5%82ugie/

http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=2 4440&start=0

http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/topic/stos unek-azotu-do-fosforu-czy-podawac-kh2po4-49004.htm l

Marta

Autor lipharDYT
Użytkownik
#33 - Posted: 7 Sier 2013 16:46 
http://allegro.pl/aquael-turbo-filter-1000-150-250 -l-ceramika-i3434781212.html
Coś takiego może być?
Filtr 1000l/h, razem w akwarium miałbym już 2200l/h. Kaskada + wewnętrzny. No chyba że słabsza wersja 500l/h. Wtedy 1700l/h :x
W kaskadzie mam keramzyt i zeolit, więc jest raczej biologiczno-chemiczny. Jest jeszcze założona gąbka jako prefiltr, a na koniec dodana włóknina.

Autor admin
Admin
#34 - Posted: 7 Sier 2013 18:33 
A testów wody jak nie było, tak nie ma.....

Kup TURBO 750 N firmy AQUA SZUT i koszyk z włókniną zamień na gąbkę o średniej porowatości, niebieską:)

Marta

Autor lipharDYT
Użytkownik
#35 - Posted: 7 Sier 2013 20:05 
Już są ;)
NH3 0,01 mg/l
NO3 50
PO4 0,25
pH 7,8

I... uwaga!
NO2 - 0,5 mg/l

Najgorsze jest to, że akwarium dojrzewa już 2 miesiące (tak wyszło :x), więc NO2 powinno być bliskie lub równe 0...

Autor admin
Admin
#36 - Posted: 8 Sier 2013 07:51 
Czy dodawałeś jakieś startery do wody?

Marta

Autor lipharDYT
Użytkownik
#37 - Posted: 8 Sier 2013 09:47 
3 albo 4 ml bactoactive 2 miesiące temu. Po raz pierwszy i ostatni. O tym akurat dobrą opnię słyszałem, ale i tak mniejsza ilość niż zalecana przez nich :x
Mam rozumieć że spieprzyłem 2 miesiące czekania i mam zalać na nowo? :<

Autor admin
Admin
#38 - Posted: 8 Sier 2013 10:11 
Masz cierpliwie czekac, nic nie ruszać> Jak stosujesz preparaty to powinieneś podać dawkę zalecana....

Dodaj do zbiornika nieco jedzenia dla ryb.

Marta

Autor admin
Admin
#39 - Posted: 8 Sier 2013 10:12 
Badaj parametry wody codziennie, aby sprawdzic co sie dzieje w zbiorniku.

Marta

Autor lipharDYT
Użytkownik
#40 - Posted: 8 Sier 2013 10:23 - Edytowany przez: lipharDYT 
Nie sądziłem, że MNIEJSZA dawka może zaszkodzić w czymś O_O Człowiek się codziennie nowych rzeczy dowiaduje :<
Gorzej, jak się dowiaduje jak ma coś zrobić, a już zrobił na odwrót :/

Autor admin
Admin
#41 - Posted: 8 Sier 2013 11:24 
Producent określa dawkę, która jest sprawdzona. Mogłeś inna metodą startowac zbiornik. Jak wybrałeś taką, to należało sie do niej zastosować.

Marta

Autor lipharDYT
Użytkownik
#42 - Posted: 13 Sier 2013 15:11 - Edytowany przez: lipharDYT 
Wracam, bo testy z dzisiaj pokazały, że NO2 spadło do 0,05mg/l
Mam jeszcze czekać na inne parametry, czy już powoli można zamówić multiki?

I tak się zastanawiam.. Teoretycznie w 112l mogę mieć 2 pary, ale nie łatwiej jest kupić jedną parę i czekać na rozrost rodzinki? Ile mniej więcej się czeka od wpuszczenia, by multifasciatusy się rozmnożyły?

Autor admin
Admin
#43 - Posted: 13 Sier 2013 20:14 
Poczekaj z parametrami wody. Ryby wpuszczaj do stabilnego zbiornika.

A z multikami - czy masz ochotę na chów wsobny? Przemyśl to.

Marta

Autor lipharDYT
Użytkownik
#44 - Posted: 13 Sier 2013 20:59 - Edytowany przez: lipharDYT 
Na co? :x
Trudnym będzie, żeby uwierzyć, że gdy w zbiorniku mam kilka pokoleń multików żaden nie sparzy się ze swoim rodzeństwem (nie wiem, czy można nazwać to rodzeństwem, ale wiadomo o co chodzi :p). Chociaż w sumie to jak się ryba raz czy dwa trze z krewniakiem, to nie to samo co bez przerwy, a z tego co wiem, to zbyt zdrowe to u zwierząt nie jest ^^

A o to czy jedna para czy dwie, to spytałem raczej pod kątem łatwości utrzymania w zbiorniku niż chęci eksperymentów :x
I jakie parametry mam utrzymać?
0,05mg NO3/l będzie OK? Bo z tego co wiem, to poniżej 0,1mg/l jest już znośnie. A 50 mg NO3/l to dość dużo, ale też przeżywalnie, jeśli się nie mylę.
Co mam rozumieć przez stabilny zbiornik. Parametry nie zmieniają się przez 3 dni, tydzień, miesiąc? Nawet przy podmianach? Bo idealnej stabilności to raczej się nie da osiągnąć, zawsze o jakiś procent coś się zmieni, przy podmianie wody na kranówkę.

EDIT:
Sorry, nie doczytałem, że NO3 max. 25mg/l. Tego pytania nie było :p
Gorzej, że w kranie mam 30 (dane ze strony wodociągów). Co z tym fantem?

Autor admin
Admin
#45 - Posted: 14 Sier 2013 07:31 - Edytowany przez: admin 
Gorzej, że w kranie mam 30 (dane ze strony wodociągów). Co z tym fantem?


No to masz problem! Musisz zadziałać, taka woda lana do zbiornika wymaga denitryfikacji. Nie ma pojecia "znośnie" w akwarystyce. Jak nie zadziałasz to niestety zapomnij o rybach. Wodę przed wlaniem do zbiornika musisz pozbawić N03. Czeka Cię mała zabawa. Poczytaj na forum o sposobach obniżania N03. Dlaczego tego nie napisałeś na początku? Musisz wodę uzdatnić przed podmianami w zbiorniku (zeolit, Purygen itp). Do tego co masz obecnie nie możesz włożyć ryb.

chów wsobny - definicja w google i na naszym forum. Jak masz w zbiorniku 2-3 pary dorosłych ryb to młode, które masz w zbiorniku są od kilku par. Prawdopodobieństwo krzyżówek wsobnych jest wtedy mniejsza. Oczywiscie o ile rodzice nie pochodzili z jednego miotu:) Ryby wsobne łatwo ujawniaja cechy niekorzystne, skrzywienia, deformacje itp. Sam zobaczysz. Ja mówie Ci jak powinno byc dobrze i prawidłowo w zbiorniku, zrobisz jak uważasz i sam ocenisz swoje działania. Zmiany ujawiaja sie wbrew pozorom bardzo szybko.

Marta

Autor lipharDYT
Użytkownik
#46 - Posted: 14 Sier 2013 10:02 
Tyle co wiem, to że zawsze się akwaryści krzywo patrzyli na uzdatniacze do wody.
Akurat zamawiałem ostatnio dużo zeolitu i keramzytu, żeby dać zamiast ceramiki. Właśnie po to, by obniżyć NO3. Jak wpisuję w google sposoby obniżania no3 to tyle się dowiaduję, że dać zeolit do filtra. A co do denitryfikacji, to muszę poczytać. Wodę którą nalewam do odstania trzymam w pięciolitrowych baniakach. Mam do nich wsypać trochę tego zeolitu i keramzytu?

Autor admin
Admin
#47 - Posted: 14 Sier 2013 11:36 
Jak długo trzymasz wode w baniakach?

Marta

Autor lipharDYT
Użytkownik
#48 - Posted: 14 Sier 2013 12:19 
Conajmniej 24 godziny. Nie dłużej niż 3 dni.

Autor admin
Admin
#49 - Posted: 14 Sier 2013 12:27 
zamykasz bańki? napowietrzasz je? mierzyłes wode w kranie po nalaniu do szklanki, czy z tych baniaków?

Marta

Autor lipharDYT
Użytkownik
#50 - Posted: 14 Sier 2013 12:30 
Nie zamykam, nic z nimi nie robię. Po prostu sobie stoją otwarte. Nie mierzyłem wody w kranie. To dane z wodociągów.

Autor admin
Admin
#51 - Posted: 14 Sier 2013 12:33 
Wody nie odstawiaj na tak długo. Jak chcesz to robić to minimum napowietrzaj - inaczej woda sie psuje.

Zmierz wode w kranie!

Marta

Autor lipharDYT
Użytkownik
#52 - Posted: 14 Sier 2013 12:37 
Raz na ruski rok stoi więcej niż 50 godzin.
Zmierzę wodę w kranie.
I byłbym zapomniał, mam testy z zooleku. Podobno to NO3 już poprawili, ale ja tam nie wiem...

Autor lipharDYT
Użytkownik
#53 - Posted: 14 Sier 2013 13:53 
Barwa wody z testem czerwona. Czyli teoretycznie nie pasuje do niczego, ale trzymając w intensywnym świetle 2-3cm nad kartką, to wygląda to na coś pomiędzy 20 a 40...

Autor admin
Admin
#54 - Posted: 14 Sier 2013 14:18 
Zrób kontrolnie badania innym testem. Sera, Tetra, JBL. Kup lub poproś o zbadanie znajomych lub w sklepie.

Marta

Autor lipharDYT
Użytkownik
#55 - Posted: 30 Sier 2013 16:06 - Edytowany przez: lipharDYT 
Cześć,
u mnie w mieścinie niestety testów nie uświadczysz, więc zwyczajnie kupiłem. Test na NO3 firmy JBL wskazuje wartość 20mg/l.
W baniaczkach, w który odstaje się woda mam nasypaną 3-4 cm warstwę zeolitu (wydaje mi się, że jakoś to pomogło. Woda się odstawała, a zeolit wchłaniał co nieco).
Poza tym przyszedł już do mnie Purigen. Chcę się zapytać jak to stosować. W woreczku na media włożyć do filtra jako medium filtracyjne, czy powiesić na ściance, żeby wisiało tylko :3 Purigenu mam 50ml (czyli teoretycznie na pół roku 200l przefiltruje).
Dostałem też dzisiaj ten filtr Aqua Szuta, o którym mówiłaś, ale niestety gąbki niebieskiej w tym sklepie nie było :p Tylko czarne... Więc kupiłem czarną (nie jest drobna).

Autor admin
Admin
#56 - Posted: 30 Sier 2013 16:55 
Purygen najlepiej jest włożyc do filtra.

A inne parametry wody NH3, N02?

Marta

Autor lipharDYT
Użytkownik
#57 - Posted: 30 Sier 2013 17:06 - Edytowany przez: lipharDYT 
Daj mi 20 minut, muszę jeszcze nowy filtr podłączyć :3


EDIT: Albo wiesz co? Jutro dopiero, bo mi cholerny filtr padł (pierwszy). Po prostu przestała pompka działać. Muszę najpierw ogarnąć o co chodzi...
Nie wie ktoś co może być przyczyną tego, że pompka filtra nie pracuje? Wyciągałem koszyczki na media, żeby włożyć purigen i gdy włożyłem je z powrotem i podłączyłem filtr do prądu, ten się nie uruchomił...
__________________________________________________ ______________


Już wszystko działa (zaczął działać sam z siebie O_o). A oto wyniki testów:
NH3: 0,02mg/l
NO2: 0,00mg/l
NO3: 20mg/l
pH: 7,8

Twardość i PO4 też chcesz, czy wystarczy?

Autor admin
Admin
#58 - Posted: 30 Sier 2013 20:11 
Wystarczy:)

No to działaj:)

Marta

Autor lipharDYT
Użytkownik
#59 - Posted: 30 Sier 2013 21:00 
Jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeest!
Wreszcie! Czyli, że parametry są w porządku i ryby można powoli załatwiać, tak? :p
Takie dokładne potwierdzenie, jeśłi możesz :D

Autor admin
Admin
#60 - Posted: 31 Sier 2013 06:56 
Jak masz takie parametry, a dobrze i dokładnie mierzyłeś to tak.

NH3 - 0,02 - czyli najniższy kolor tak?

Marta

Strona  Strona 2 of 4:  « Previous  1  2  3  4  Next » 
Jezioro Tanganika Forum Tropheus Tanganika / Jezioro Tanganika / Obsada 112l - muszlowce i szczelinowce Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®