Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Jezioro Tanganika Forum Tropheus Tanganika / Jezioro Tanganika /

dla mnie zagadka...

Autor nail83
Użytkownik
#1 - Posted: 16 Cze 2013 22:59 
witam! jestem nowy na tym forum choć regularnie je odwiedzam ze względu na swoje zainteresowanie jakim są pielęgnice i to nie ważne z którego biotopu! więc "Witam!!!" po raz kolejny i zadaje Wam moje pytanie...
byłem dziś w Śląskim ZOO i w zbiorniku z Księżniczkami z Burundii i paroma naskalnikami pływa kolonia czarnych jak węgiel szczelinowców?/naskalników?/muszlowców-obligatoryj nych?/trofeusów?-kurcze nie wiem! opis ryb : samiec i samica czarnii-bez atrap jajowych u samca,obydwoje posiadają garb tłuszczowy-choć samiec zdecydowanie większy,długość samiec ok.9,8cm-samica 1,2cm mniejsza! co mie zdziwiło że generalnie Księżniczki były zdominowane w tym zbiorniku choć nic większego tam nie pływało! z góry dziękuje za odpowiedź! na necie szukałem,przewertowałem kilka książek i dalej nie wiem co to jest! pozdrawiam

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 17 Cze 2013 07:00 
O ile pamiętam to tam bardzo rozpanoszyły sie Telmatochromis temporalis, które zdominowały cały zbiornik. Z tego co mi mówiono, to zbiornik ten został zasiedlony bardzo młodymi rybami z różnych gatunków. Potem szybko część gatunków została wyeliminowana w trakcie konkurencji pomiędzy nimi.

Ciemny wystrój tego zbiornika i brak muszli spowodował to charakterystyczne ubarwienie i wzrost tych ryb.

Mam nadzieję, że o tem gatunek Ci chodziło. Nie było mnie tam od lutego więc nie wiem czy dokładnie o nich mówisz.

Marta

Autor nail83
Użytkownik
#3 - Posted: 17 Cze 2013 08:50 
dzięki za odpowiedź i raczej będą to te szczelinowce!nie potrafiłem ich rozpoznać ze względu na to ich "dziwne" ubarwienie i garb który na żywo jest o wiele okazalszy-jakby ryba miała dosłownie guza!z tego co zauważyłem a wpatrywałem sie z 30min w ten zbiornik to gatunek ten zmiażdżył resztę obsady w tym akwarium,naliczyłem 5szt Księżniczek w tym 2pary z czego jedna odchowywała młode ale w górnej partii-na półce skalnej i ze 6,7szt Naskalników ale teraz nie przytocze jakich! Reszta tak na oko ze 50szt to same Telmatochromis temporalis które rozdają tam karty ;)! Na próżno szukać tam multików i altolamprologusów które de facto wg. opisu zbiornika powinny tam być! pomijając to kolonia prezentuje sie nad wyraz okazale choć poszczególne osobniki nie są tak wyrośnięte jak podaje się w opisach ( 10cm),tyle to miał może tylko jeden osobnik-domniemywam że dominujący samiec,reszta samce te większe ok 8-7cm a samice odpowiednio mniejsze! kolonia zachowywała się dosłownie jak ryby na rafie wychylając się i chowiąc pośród skał!

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 17 Cze 2013 08:57 
Widziałam ten zbiornik w lutym tego roku i tak jak opisujesz inne gatunki zupełnie nie mają nic do powiedzenia przy telmatochromisach. To troszke niestety taki mały horror, ale jak mówili mi pracownicy - wyłowienie jakiegokolwiek gatunku czy osobnika nie jest zupełnie możliwe przy tej aranżacji.

Marta

Autor nail83
Użytkownik
#5 - Posted: 17 Cze 2013 09:18 
hmm czy ja wiem że taki horror,wpuszczono domniemywam podobne ilości z poszczególnych gatunków i pozostawiono je samym sobie,zbiornik jest dość obszerny i zadziałała selekcja naturalna- twardsze przetrwają,wyginą te słabsze-tak było,jest i będzie zawsze! ;) tylko problem będzie później jak "rewolucja" zacznie zjadać swój ogon!

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 17 Cze 2013 09:48 
Czy w takim razie wg Ciebie wpuszczone odpowiednie gatunki? Bo jak dla mnie niekoniecznie:)

Marta

Autor nail83
Użytkownik
#7 - Posted: 17 Cze 2013 09:58 - Edytowany przez: nail83 
no nie! nie ma równowagi międzygatunkowej,dziwi mnie tylko "bierność" księżniczek bo to przeważnie one dominują i tworzą ogromne kolonie!

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 17 Cze 2013 11:01 
Telmatochromisy zachowuja sie podobnie jak księżniczki:)

Marta

Autor jaosh
Użytkownik
#9 - Posted: 28 Cze 2013 12:55 
Bardzo ciekawy topic. Wyłania się pogromca księżniczek :D

Jezioro Tanganika Forum Tropheus Tanganika / Jezioro Tanganika / dla mnie zagadka... Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®