Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Jezioro Tanganika Forum Tropheus Tanganika / Jezioro Tanganika /

roślinność w zbiorniku

Autor michal1313
Użytkownik
#1 - Posted: 4 Wrz 2009 14:31 
witam

czy może posiadacie lub posiadaliście w swoich zbiornikach Potamogeton pectinatus oraz Potamogeton schweinfurthii - rdestnice jeżeli tak to może jakieś info na temat zachowań trofków w stosunku do niej, o jej twardości i czy w ogóle jest ona do nabycia w Polsce??

dzięki,
michał

ps. czy rzęsa wodna jest obojętna żywieniowo tzn. nic z jej zjadania nie mają i czy hamuje ona mocno wzrost tak porządanych glonów ?

Autor michal1313
Użytkownik
#2 - Posted: 5 Wrz 2009 09:12 
no więc widzę, że wszyscy lecą na kryptokorynach i anubiasach

pzd.
michał

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 5 Wrz 2009 09:23 - Edytowany przez: admin 
michal1313

Nie miałam tych roślin w zbiorniku wiec nie mogę Ci odpowiedzieć jak rosną.

P. pectinatus powinien być bezproblemowy, schweinfurthii dorasta do ogromnych rozmiarów, ale także powinien rosnąć bezproblemowo. Te rośliny rosną właśnie w jeziorze:))

Jak dla mnie powinieneś spróbować je włożyć do zbiornika.

p.s. Evert twierdzi, ze w Holandii wiele osób trzyma je w zbiornikach.

Marta

Autor michal1313
Użytkownik
#4 - Posted: 5 Wrz 2009 11:26 
dziękuje za informacje, bardzo chciałbym spróbować z tymi roślinami tylko, że chyba u nas w kraju jest bardzo ciężko je dostać i też z tąd moje pytanie;

czy jest możliwość ich ewentualnego sprowadzenia bądź innej formy użyczenia:). może to pytanie nie na forum, ale nie jest to oferta

pozdrawiam,
michał

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 5 Wrz 2009 11:56 
Ja ich nie mam. Ale popytam:))

Marta

Autor michal1313
Użytkownik
#6 - Posted: 5 Wrz 2009 12:31 
fajnie byłoby super
serdecznie z góry dziękuję za zainteresowanie

michał

Autor sander
Użytkownik
#7 - Posted: 8 Wrz 2009 08:06 
admin


P. pectinatus powinien być bezproblemow

michal1313

bardzo chciałbym spróbować z tymi roślinami tylko, że chyba u nas w kraju jest bardzo ciężko je dostać

P. pectinatus to rozumiem rdestnica grzebieniasta?, a skoro tak to żeby ją "dostać" trzeba wybrać się nad wodę i zwyczajnie sobie wziąć :-)

Autor michal1313
Użytkownik
#8 - Posted: 8 Wrz 2009 08:38 
tak też już się zorientowałem muszę tylko jeszcze poczytać gdzie dokładnie występuje w PL, a najlepiej w okolicach wawy

dzięki,
michał

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 8 Wrz 2009 09:08 
Powinna być prawie w każdym jeziorku.

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#10 - Posted: 8 Wrz 2009 09:23 
To ja jeszcze z pytaniem: czy w tanganice nie rosnie jakas bardzo niska roslinnosc z ktorej mozna by zrobic w akwarium cos w rodzaju dywanu-trawnika? Niska - mam na mysli do 5 cm powiedzmy.

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 8 Wrz 2009 09:27 
Rośnie Najas marina - bardzo duży (czytaj: długi), ale płoży sie po podłożu. Tego jednak chyba nie da się posadzić w zbiorniku, pokrywa ogromne powierzchnie dna. Nic do głowy mi nie przychodzi z takich roslin do 5 cm.

Marta

Autor Topielec
Użytkownik
#12 - Posted: 8 Wrz 2009 09:40 
http://tanganyika-cichlids.com/phytocenose.htm - tu trochę o roślinach, tylko trzeba sobie wrzucić do jakiegoś translatora, chyba że się zna francuski :)

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 8 Wrz 2009 10:44 
http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Potamogeton_pec tinatus.htm

Jak wynika z Atlasu Rozmieszczenia Roślin Naczyniowych w Polsce ma liczne stanowiska w zbiornikach w okolicach Warszawy.

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#14 - Posted: 9 Wrz 2009 08:44 - Edytowany przez: nechor 
Ok, pociagne temat dalej. Byc moze wyrazilem sie nieprecyzyjnie i otrzymalem zbyt precyzyjna odpowiedz :-) A moze (a jesli tak to czy moglbym dostac z grubsza gatunki) w tandze sa mchy? Jesli ktos zniesie jeszcze kilka pytan, to:

1. Czy te mchy sa ogolnodostepne (sklepy/jeziora...)?
2. Jakie problemy moga powodowac w akwarium (jesli jakies w ogole).
3. Jaka powierzchnie musialbym obsadzic w akwarium zeby zauwazalnie wspomagaly proces oczyszczania (powiedzmy w procentach dna)?
4. Jak sie sadzi mchy na piasku / skale - na co zwrocic technicznie uwage?

Autor jaosh
Użytkownik
#15 - Posted: 9 Wrz 2009 08:54 
witam,

w jednym z numerów Magazynu Tanganika jest opis i spis roślin, które można zastosować w tanganickich zbiornikach, są tam tez mchy.

a jak je sadzić? no cóż tyle jest sposobów co pewnie akwarystów.
ja czasami przywiązywałem żyłką do kamienia, można też użyć siateczki i przykryć nią mech ...

Autor sander
Użytkownik
#16 - Posted: 9 Wrz 2009 09:00 
1. Czy te mchy sa ogolnodostepne (sklepy/jeziora...)?
2. Jakie problemy moga powodowac w akwarium (jesli jakies w ogole).
3. Jaka powierzchnie musialbym obsadzic w akwarium zeby zauwazalnie wspomagaly proces oczyszczania (powiedzmy w procentach dna)?
4. Jak sie sadzi mchy na piasku / skale - na co zwrocic technicznie uwage?


Myślę, że powinieneś zająć się pracami badawczymi, te pytania czekają na odpowiedź, której udzielisz jak zakończysz nad nimi badania :-)

powiedzmy w procentach dna - badaj, wnioskuj, licz...:-)

Autor nechor
Użytkownik
#17 - Posted: 9 Wrz 2009 09:32 
Cos poprobuje. Musze namowic zone na jakies ulozenie kompozycji jak juz znajde gatunki. Troche sie napalilem, bo mchami mozna zrobic naprawde fajne efekty:

http://www.gsa.org.pl/index.php?option=com_content &view=article&id=55:torumchy&catid=33:fotorelace

Autor sander
Użytkownik
#18 - Posted: 9 Wrz 2009 09:40 
Efekt fajny tylko nie pasujący do siedlisk twoich ryb w naturze :-)

Autor nechor
Użytkownik
#19 - Posted: 9 Wrz 2009 14:15 
A czy jest szansa, ze mech bylby naturalnym wrogiem sinic? Bo zastanawiam sie jak duzy kompromis jest mozliwy w takim wypadku.

Autor Topielec
Użytkownik
#20 - Posted: 9 Wrz 2009 15:02 
Z doświadczenia zaobserwowałem, że mchy niestety mają to do siebie, iż szybko zostają przez glony oblepiane (szczególnie też przez sinice). Zarazem dużo ciężej je mechanicznie z nich oczyszczać, co w konsekwencji powoduje, że jako pierwsze przegrywają z nimi walkę.

Autor Grehu
Użytkownik
#21 - Posted: 4 Cze 2011 22:18 
Z roślinek tworzących trawnik, a dorastających do 5cm polecam Echinodorus tenellus. W Jeziorze Tanganika nie występuje, ale efekt zawsze będzie ;)

Jezioro Tanganika Forum Tropheus Tanganika / Jezioro Tanganika / roślinność w zbiorniku Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®