Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum /

Synodontis nigromaculatus

Autor solysia
Użytkownik
#1 - Posted: 4 Maj 2005 22:16 
Witam szystkich po raz pierwszy
Razem z mężem jesteśmy pionierami jeśli chodzi o "tanganikę". Długo nie wiedzieliśmy co chcemy mieć w naszym akwarium. Za namową sprzedawców i naszej niewiedzy w 700l baniaczku znalzło się wszystko: trofeusy, pyszczaki, sumy, glonojady a nawet bocje.... mały horrorek
Aż pięknego dnia trafiliśmy do Państwa Mierzeńskich - zobaczyliśmy akwaria z trofciami, zaczęrpnęliśmy ździebko fachowej wiedzy i wróciliśmy do domu zauroczeni z nowymi pomysłami w głowie ... to tyle historii. Dzisiaj jesteśmy posiadaczami dwóch małych stadek: kasanga i ikola oraz parki synodontów nigromaculatus.
Nie jestem fachowcem w dziedzinie obserwacji, ale wszystkie spostrzezenia przekazałam Państwu Mierzeńskim, myślę, że przełożą to na zrozumiały język i podzielą się ze Wami moimi obserwacjami.
Pozdrawiam Wszystkich!
Ania

Autor solysia
Użytkownik
#2 - Posted: 4 Maj 2005 22:30 
Zmęczenie i brak skromności ;-) oczywiście nie jestesmy pionierami tylko NOWICJUSZAMI !!!

Autor admin
Użytkownik
#3 - Posted: 5 Maj 2005 06:42 
Mysle, że "ujawnienie" sie P. Ani na naszym Forum pozwoli nam łatwiej zadawać szczegółowe pytania odnośnie S. nigromaculatus.

Marta

Autor JGr
Anonimowy
#4 - Posted: 5 Maj 2005 10:50 
Witam Aniu.
To forum nie jest wyłącznie dla fachowców, tak myślę, gdyby było inaczej - nic tu po mnie.

Twoje nigromaculatusy to piękne olbrzymy, oglądałem je w Krakowie, niestety trudno jest znaleźć jakieś materiały na ich temat, stąd pionierstwo to chyba w tej kwestii trafne określenie.

Mnie interesują głównie próby łączenia i wzajemne relacje między Synodontisami a Trofeusami.
Jak to u Was wygląda? Czy te dwa rodzaje wchodzą sobie w paradę? Jeśli tak - kto komu ustępuje? Jak w ogóle na siebie reagują? A może zachowują się tak, jakby się nie widziały? Tak ponoć też czasem bywa...
Co z karmieniem? Czy próbujesz karmić ryby "z osobna", czy raczej wydaje Ci się, że nieco odmienne preferencje pokarmowe nie stanowią tu problemu?
O jakiej porze karmisz synodonty? Czy one, tak jak trofcie, są aktywne w dzień, czy też wolą pobierać pokarm dopiero po zmierzchu?

Druga rzecz - rozmiary nigro. Czytam, że macie duży zbiornik, ale czy czasem sumy nie zachowują się jak przysłowiowe słonie w składzie porcelany? Niedawno zastanawiałem się jak to jest z trzymaniem tak dużych ryb w jakichkolwiek akwariach... nie bez znaczenia jest tu pewnie temperament ryb, co myślisz?

A, byłbym zapomniał, jak długo macie swoje ryby i jeśli nie wprowadzaliście ich razem - które były pierwsze?

Mam nadzieję, że nie zniesmaczyłem Cię tym natłokiem pytań, jeśli tak - wybacz, ten temat to takie moje natręctwo

Jarek

Autor solysia
Użytkownik
#5 - Posted: 5 Maj 2005 16:58 
Witam Jarku!
Dziekuję za słowa otuchy
Dużo pytań, ale myślę, że jakoś sobie poradzę.
Ryby wprowadziliśmy do akwarium 20.04.05 w nocy - wszystkie razem - trofeusy i synodonty. Trofeusy bardzo szybko się zaklimatyzowały, synodonty nie. U Państwa Mierzeńskich miały gdzie się ukryć, u mnie piasek i jeden wielki kamień. Między kamieniem a ścianką była mała szczelina, zaczęły o nią walczyć, wyglądało to strasznie. Mąż odsunął kamień aby powiększyć szczelinę wtedy się tam ułożyły "na waleta" i był spokój do rana. Na drugi dzień szybko zorkanizowałam kamienie aby stworzyć im dogodne warunki. A moje sumy co? W nosie maja te kryjówki Teraz czują sie tak swobodnie,że wcale się nie chowają, cały dzień pływają i myślę, że nie wyglądają jak przysłowiowe słonie - 2m długości dla dwoch zielonych stworków jest w sam raz
Towarzystwo trofeusów wcale im nie przeszkadza, żyją w przyjazni
Jedyne co mnie na początku niepokoiło, to fakt, iż bardzo mało jadły, nie "rzucały" się na jedzenie - mowa o spirulinie, jadły tak od niechcenia. Kiedy jednak zakupiłam Hikari Cichlid Excel - granulki - wtedy się zaczęło..... synodonty ożyły !!!!
Tak pazernie wciągały te kuleczki, aż miło było patrzeć.
Myślę, że jeszcze za krótko mamy te rybki, by poznać ich charakter (tym bardziej, że nie było nas przez majowy weekend).
Jeśli zauważę coś intrygującego, ciekawego - w miarę wolnego czasu postaram się to opisać.
Chętnie odpowiem na pytania i myślę Jarku, że to nie natręctwo tylko pasja
Pozdarwiam serdecznie
Ania

Autor JGr
Anonimowy
#6 - Posted: 6 Maj 2005 10:57 
Dzięki Aniu. Wygląda na to, że zestawienie Tropheus i Synodontis jest dobrym pomysłem. To dla mnie cenne i pomyślne informacje. Może nie wiesz, u mnie też pływają te dwa rodzaje, tylko zamiast nigromaculatusów mam petricole.
Moje nie są tak śmiałe jak Twoje, choć stopniowo zmienia się to na lepsze, pisałem o nich w innym temacie.
Pewnie nigromaculatusy, choć nie wykorzystują swojej siły, to doskonale zdają sobie z niej sprawę i niczego się nie boją
A poważniej - wiem, że z tak krótkich obserwacji trudno wysnuwac wnioski, tu dużo się jeszcze może zmienić. Ja kilka miesięcy temu myślałem że wiem o swoich sumach sporo, dziś dostrzegam ilu jeszcze rzeczy o nich nie wiem. Niemniej bedę wdzięczny za podzielenie się jakimikolwiek, wstępnymi spostrzeżeniami, choćby wydawałyby Ci się błahe.
Pisz koniecznie.

Jarek

Autor worton[pl]
Użytkownik
#7 - Posted: 8 Maj 2005 23:54 
Witam,
nigromaculatusy nie sa sumami, ktore mozna nazwac spokojnie i bez stresowo tanganikanskimi. Uwazal bym bardzo na ich zachowanie i pilnowal czy np. za pol roku nie zacznie ubywac tropheusow. Nie ma mowy zeby synodonty probowaly skonsumowac pielegnice jednak są to sumy, ktore do niedawna nie byly spotykane w tanganice, a gietkozeby rzeczne potrafia byc niemile. Czas aklimatyzacji niektorych sumowatych w akwarium to nawet dwa, trzy lata .
Nie spotkano jak dotad w Tanganice innych gatunkow synodontisow rzecznych niz s. nigromaculatus, bardzo mozliwe, ze sumy te "przystosowaly sie do zasad panujacych w jeziorze" i wszystko bedzie dobrze jednak jest pani, Pani Aniu pionierka jesli idzie o hodowle tych sumow i nic wiecej nie mozna powiedziec .


Co do Twoich petricol Jarku mam dwie wiesci dla mnie dobre :P ale to na priva i chyba jutro mysle, ze wreszcie bede mogl sie spokojnie przespac .

Pozdrawiam.

Autor JGr
Anonimowy
#8 - Posted: 9 Maj 2005 12:15 
Daniel, nie wypisuj takich rzeczy, bo teraz to ja nie zasnę, wieści dobre dla Ciebie, niekoniecznie muszą być dobre dla mnie. Pisz jak najszybciej co wymyśliłeś. Czekam na maila.

Jarek

Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum / Synodontis nigromaculatus Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®