Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum /

Czy to zadziała ?

Autor Doli
Użytkownik
#1 - Posted: 19 Lip 2005 20:58 
To mój skromny pomysł na filtr do mojego akwa,nie jestem pewien tylko czy aqua szut turbo 8W(500l/h) podniesie wodę na tą wysokość, z filtra woda będzie spływać grawitacyjnie, pojemność filtra 20 litrów a w środku keramzyt, zbiornik szczelnie zamknięty, spójrzcie na to

C:\Documents and Settings\Adam\Moje dokumenty\Moje obrazy\filtr.bmp

proszę o odpowiedzi, pozdrawiam

Autor Doli
Użytkownik
#2 - Posted: 20 Lip 2005 00:02 
sorry coś pomyliłem tu jest link:
http://voila.pl/oe5vf/?1

Autor timus
Użytkownik
#3 - Posted: 20 Lip 2005 08:24 
Witaj! Musze Cie zasmucić ale te rozwiązanie Ci się nie uda. Bynajmniej z ta głowicą.Jeśli chcesz pozostawić filtr nad akwarium to musiał byś w akwarium umieścić pompe fontannowa. Taka pampa bez trudu podniesie wode do filtra. Patrz przy doborze na specyfikacje. Na jaką wysokość podnosi słup wody i jaka jest strata na przepływie. Gdybyś postawił filtr poniżej lustra wody to może by zadziałało. Tylko ta głowica ma za mały przepływ na ten filtr. Ja podłączył bym na powrocie pompe do CO. Sa bardzo ciche i ludzie ja montują. Albo w filtrze umieść pompke fontannowa a filtr schowasz pod akwarium. Marcin

Autor Doli
Użytkownik
#4 - Posted: 20 Lip 2005 08:47 
Dzięki za wskazówki, na pewno z nich skorzystam, ato czy podniesie muszę sprawdzić bo producent nie podaje wysokości podnoszenia tylko wydatek 500 litrów/godzinę, a czy spływająca grawitacyjnie woda z węża odpływowego nie odciąży trochę wysiłku filtra wewnętrznego?
Może spróbować niższego a szerszego zbiornika bo tu dochodzi dodatkowe 40cm wysokości na którą trzeba wtłoczyć wodę,
jeszcze raz wielkie dzięki za wskazówki i proszę o jeszcze

Autor JGr
Anonimowy
#5 - Posted: 20 Lip 2005 11:55 
Około-akwarystyczne kombinatorstwo nie jest moją domeną, ale dość istotne jest tu chyba podanie pojemności akwarium i skalkulowanie kosztów wykonania Twojego pomysłu, przy założeniu, że nie ma to być prowizorka - od działania tego urządzenia zależy "być albo nie być" Twoich ryb.
Może się okazać,że męczysz się niepotrzebnie. Chyba że konstruowanie takich rzeczy sprawia Ci przyjemność i masz na to czas - wtedy koszty są rzeczą drugą.
Powiedz też, dlaczego filtr ma się znajdować nad akwarium? czy pod nim lub obok nie ma miejsca?

Jedna rzecz, która rzuca mi się w oczy - według mnie będziesz miał problem z odpowietrzaniem tego pojemnika filtracyjnego.

Co do wysokości ponoszenia 8W - Marcin ma rację, próbowałem kiedyś tą głowicą przepompować wodę do akwarium ze stojącej obok beczki, głowica nie była obciążona materiałem filtracyjnym. Orka na ugorze.
(Choć sama głowica, używana w popularny sposób, jest przyzwoita.)

Jarek

Autor Doli
Użytkownik
#6 - Posted: 20 Lip 2005 12:13 
filtr ten będzie wykonanyu w dwóch egzemplarzach do akwa 240litrów i 120 litrów, a jeśli się sprawdzi także w przyszłym 450-500litrów,
plan został trochę zmieniony z uwagi na problemy jakie zauważyłeś również Ty -odpowietrzanie, oraz podniesienie wody na taką wysokośc ,
a mianowicie zamierzam go usytuować z boku akwa przy czym wlot będzie od dołu a wylot od góry,nie wiem tylko jaka wysokość podstawy filtra w stosunku do lustra wody była by najlepsza.
Koszt byłby niewielki biorąc pod uwagę iloś mediów filtrujących i rysuje się on tak:
-karnister już z fabrycznie zamontowanym "kranikiem" z możliwością nasadzenia węża 10mm--50zł
-drugi zawór z nasadą dla węża-24zł
-wąż - 3,5zł za metr
-keramzyt-15litrów- 15zł
-razem około 100zł
proszę o dalsze podjęcie tematu,pozdrawiam

Autor JGr
Anonimowy
#7 - Posted: 20 Lip 2005 13:05 
Widzisz, nieprzypadkowo pytałem o koszty wykonania tego systemu filtracji i wielkość zbiornika, chciałem rzucić światło na sprawę z innej strony - nie JAK wykonać to urządzenie, tylko CZY jego wykonanie jest opłacalne i konieczne.

Moim zdaniem w 240 litrach w zupełności wystarczy zamontowanie 8W (którą już masz) z dużą gąbką (np.bio-filtr Atmana 30x10x10cm) - tak wyposażone głowice powinny być w tym zbiorniku dwie (czyszczone naprzemiennie) - koszty podobne, (może mniejsze?) i nic nie trzeba robić, a ja w takich sprawach lubię nic_nie_robić...
Takie rozwiązanie (z innymi głowicami, ale też przy nieco większych zbiornikach) można zobaczyć choćby w firmie naszych Adminów.
Przyznaję, że dwie spore gąbki w zbiorniku to rzecz nie dla estetów, ale coś za coś, a może dałoby się je zamaskować?

W zbiorniku 120 l. sprawa jest jeszcze prostsza.

Natomiast przy 500-tce, gdzie złoże biologiczne na gąbkach będzie niewystarczające, a ceny filtrów zewnętrznych bolą, faktycznie Twoje zabiegi wydają mi się w pełni umotywowane.

Oczywiście całe to moje pisanie trafia szlag, jeśli Ty po prostu LUBISZ robić takie rzeczy. Wtedy pozostaje gratulować pomysłowości i życzyć powodzenia.

Jarek

Autor timus
Użytkownik
#8 - Posted: 20 Lip 2005 13:11 
Powiem Ci jak ja chcem zrobić mój karnister. Pojemnikiem będzie plastikowa beczka zakręcana od góry. W pokrywie kruciec dopływem wody brudnej. Wylot z filtra na dole. To ułatwi czyszczenie gąbki która będzie pod pokrywą jako wstępna filtracja mechaniczna bez potrzeby ruszania keramzytu. Keramzyt najtańszy kupisz w składach budowlanych za worek 50L zapłacisz dwadzieścia pare złotych. Jako pompy będe używał wspomnianej juz pompy do centralnego ogrzewania zamontowanej na powrocie. Jako drugi filtr chcem zrobić filtr zraszany. Umieszcze rure pcv o średnicy 160mm w pionie nad akwarium z dołu zaślepka która zatrzyma keramzyt w środku a pozwoli swobodnie przepływać wodzie. Na górze fabryczny kapsel do tej rury z krućcem dopływu wody i wstawiona rurka jako odpowietrzenie. Tu juz trzeba zastosować pompe fontannowa ze względu na wysokośc podnoszenia wody. Całkowita pojemność filtrów biologicznych powinna mieć 10% objętości akwarium. Co ty na to. Marcin

Autor timus
Użytkownik
#9 - Posted: 20 Lip 2005 13:38 
Doli! Jeszcze jedno. Zajrzyj do działu artykuły i recenzje a potem do " Z doświadczeń hodowców" Znajdziesz tam artykuł Pana Leszka Łątki o filtracji. Do czego zmierzam. Bardzo ładnie pokazuje tam zasade działania najefektywniejszej metody filtracji biologicznej. Bynajmniej tak jest na chwile obecna postrzegana filtracja przez filtry fluidazycyjne. Marcin

Autor Doli
Użytkownik
#10 - Posted: 20 Lip 2005 14:29 
Właśnie na podstawie tego artykułu wymyśliłem jak będzie wyglądał mój filtr, co do Twojego rozwiązania jest wydaje mi się bardziej zaawansowane i chyba będzie ono trochę droższe ale napewno przemyślę to i może wprowadzę jakieś zmiany w swoim "projekcie" ;-)

Autor timus
Użytkownik
#11 - Posted: 20 Lip 2005 14:57 
Przemyśl Doli jeszcze jedną kwestie! Ja proponuje Ci zamiast jednego dwa filtry biologiczne na zbiornik. Gdy jeden z nich będzie czyszczony drugi bedzie prężnie działał. Więc zachowasz ciągłość filtracji no i nie daj Boże jak którys padnie drugi będzie działał.Poprostu tak jest bezpieczniej. a beczki na filtry możesz kupić taniej na alegro. Popatrz Marcin

Autor Doli
Użytkownik
#12 - Posted: 20 Lip 2005 15:27 
Chyba zastosuje to rozwiązanie w przyszłej 500ce,to już nie długo;-)
Dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam.

Autor witeko
Użytkownik
#13 - Posted: 25 Lip 2005 23:51 
Witam,

podstawowe pytanie to czy zbiornik filtra będzie hermetyczny czy otwarty? Jeśli będzie zamknięty to abstolutnie nie ma znaczenia na jaką wysokość będzie podnoszona woda! Woda wracająca do akwa będzie równoważyć tę podnoszoną do góry. Istotne będą tylko opory przepływu na wężach, wkładzie itd. W takim wypadku będzie to po prostu filtr kanistrowy z jego zaletami i wadami. Nie ma też znaczenia gdzie umieścisz głowicę. Pytanie tylko po co umieszczać taki fitr nad , a nie pod akwarium?
Jeśli będzie to zbiornik otwarty to sprawa pompy jest już bardzo istotna. Jeśli uda Ci się rozwiązać problem bezpieczeństwa, aby w przypadku zatkani odpływu z filtra woda trafiała spowrotem do akwarium a nie do sąsiadów piętro niżej ;-) to jest to chyba najtańszy, najprostszy i najefektywniejszy system filtracyjny. Złoże biologiczne w moży być częściowo zraszane, częściowo zanurzone. Jest wtedy doskonale napowietrzone i wydajność takiego układu przy 20 l pojemności na wkłady powinna spokojnie załatwić filtrację biologicznę nawet przy tej 500-tce. Do tego bardzo łatwy dostęp do wkładów itp.
Jest to po prostu sump bez kominów i innych kombinacji związanych z zabezpieczeniem przed wylaniem wody z akwa.
Użyj pompy fontannowej do tego filtra a oprócz tego tego Aquaszuta z dużą gąbką i woda kryształ. Tylko najważniejsze: zatkaj odpływy z filtra i sprawdź czy woda trafia do akwarium.

Powodzenia
Witek

Autor Doli
Użytkownik
#14 - Posted: 27 Lip 2005 14:18 
witam i dziękuję za kolejne wskazówki,zastanawia mnie jeszcze sprawa bakterii osadzających się na złożu jakim będzie keramzyt, czy istnieje możliwość że osadzą się tam bakterie beztlenowe jak też tlenowe , dobrze by było bo mam wtedy że tak powiem pełny proces filtracji czyli przetwarzanie wszystkich brudków z akwa i dalszy rozkład azotanów przez bakterie beztlenowe , jak wyregulować przepływ aby był najodpowiedniejszy dla obydwu rodzaji bakteri oczywiście przy zbiorniku zamkniętym tak jak w projekcie powyżej tylko z filtrem usytuowanym na poziomie lustra wody?

Autor witeko
Użytkownik
#15 - Posted: 28 Lip 2005 14:08 
Witam,

W jednym filtrze nie da się pogodzić wydajnej filtracji tlenowej i beztlenowej. Jeśli chcesz osiągnąć denitryfikację musisz zorganizować osobny obieg filtracyjny o bardzo małym przepływie. Zobacz tam: http://www.triamond.prv.pl/

Dlaczego filtr chcesz umieścić akurat na poziomie lustra wody?

Pozdrawiam
Witek

Autor Doli
Użytkownik
#16 - Posted: 28 Lip 2005 14:21 
jeśli chodzi o umieszczenie filtra tak mnie poinstruowano na forum,a jakie usytuowanie Ty byś proponował i dlaczego?

Autor Doli
Użytkownik
#17 - Posted: 28 Lip 2005 14:26 
oczywiście pozdrawiam:-)

Autor witeko
Użytkownik
#18 - Posted: 28 Lip 2005 15:08 
Witam,
tak jak napisałem wcześniej jeśli filtr jest zamknięty to bez znaczenia jest gdzie się znajdzie - pod, nad czy obok zbiornika. Takie są prawa fizyki ;-) Pompa wymusza tylko przepływ wody, a jej wydajność ograniczają tylko i wyłącznie opory na wężach, wkładzie filtracyjnym itd. Warunkiem jest hermetyczna obudowa filtra. Aby opory były jak najmniejsze warto stosować jak najkrótsze węże. Jeśli dobrze zrozumiałem to Twój filtr będzie po prostu filtrem kanistrowym. Jeśli uda Ci się rozwiązać problem szczelności i jednocześnie łatwego dostępu do wkładów to napisz jak to zrobiłeś - wielu akwarystów miało z tym problemy. Niektórzy stosują beczki z pompą CO - ogromna pojemność filtracyjna i jeszcze większa moc.
Pozdrwiam
witek

Autor Anonim
Anonimowy
#19 - Posted: 28 Lip 2005 15:12 
Witam,
jeszcze taka rada dla TIMUSA. Jeśli umieśclisz wejście i wyjście wody na pokrywie beczki to aby ją otworzyć będzisz musiał trzymać nieruchomo dekiel i.... kręcić całą beczką..... Przemyśl to.

Pozdrawiam
Witek

Autor timus
Użytkownik
#20 - Posted: 28 Lip 2005 15:41 
W deklu będzie tylko dopływ brudnej wody odpływ na dole beczki i wężem do góry. Pozdrawiam Marcin

Autor witeko
Użytkownik
#21 - Posted: 29 Lip 2005 08:25 
Witam,
Timus, w takim układzie będzie zupełnie przechlapane... Jeśli dobrze rozumiem pokrywa będzie zakręcana? Jeśli tak to otwarcie beczki (albo wcześniej jej zamknięcie) spowoduje, że węże się poskręcają. No chyba, że będziesz odkręcał ten na deklu przed każdym otwieraniem filtra. Tylko po co sobie dodatkowo komplikować życie? Pozdrawiam
Witek
PS. Ten anonim to byłem ja ;-) tylko coć mnie wylogowało.
PS2. Taki filtr z beczki (60l) + pompa CO to taki mały potworek.

Autor aahaja
Użytkownik
#22 - Posted: 31 Lip 2005 23:17 
Witam.
Zerknij tutaj: http://www.akwarystyka.com.pl/forum/viewtopic.php?t=18334&postdays =0&postorder=asc&start=15 - opis filtra , którego używamy na całej hodowli (akwa od 180-450l), w domowych zbiornikach i które funkcjonują świetnie u wielu znajomych.
Pozdrawiam Krzysztof

Autor timus
Użytkownik
#23 - Posted: 1 Sier 2005 08:18 
Panie Witku! Zacznijmy od tego że ja z zawodu jestem operatorem obrabiarek skrawajacych ( precyzyjnym ) Mówiac o połączeniu do pokrywy węża miałem na myśli taki rodzaj połaczenia jak przy filtrach JBL. wykonanie takiego połaczenia nie sprawi mi żadnych kłopotów. Dwa zaworki kulowe na wężach i sprawa załatwiona. Nie wiem dlaczego uważa pan że taki filtr to mały potworek? Moim zdaniem to taki filtr ma racje bytu w akwarium 1000L. Chciałem go jeszcze wesprzeć filtrem zraszanym o podobnej objętości.Marcin

Autor witeko
Użytkownik
#24 - Posted: 4 Sier 2005 00:12 
Witam,

bardzo się cieszę, że udało mi się trochę rozruszać Kolegów (Koleżanki) na forum :-))
Dwie sprawy - pisząc "potworek" miałem na myśli takie porównanie powiedzmy jak lamborgini wśród samochodów. Żaden paproch nie przeciśnie się przez taki filterek a i bakterie nitryfikacyjne będą miały gdzie zamieszkać.
Druga sprawa. Doli, czy ten Twój filtr będzie otwarty czy zamknięty, tzn. czy będzie to sump czy kanister? Od tego zależy jaką pompę powienieneś zastosować. Filterek aahaja to super rozwiązanie: proste, niezawodne, dość bezbieczne przed przelaniem i duża pojemność. Przy takim rozwiązaniu moc pompy może być mniejsza niż w sumpie w szafce pod akwarium. Ja bym tylko dał pompę w zbiorniku filtra, ale to zupełnie inny temat.
Timus - jeśli potrafisz wykonać takie połączenie to Twój filterek będzie naprawdę profi - tylko pozazdrościć. Tylko tak myślę sobie, przy wejściach z boku beczki nie trzeba by wogle kombinować z takim połączeniem. Ale gdybyś przypadkiem zrobił przez przypadek więcej i nie miał co z nim zrobić, to ja chętnie przyjmę ...

Pozdrawiam wszystkich
Witek

Autor timus
Użytkownik
#25 - Posted: 4 Sier 2005 16:35 
Dzięki Witku! Ja już myślałem że coś będzie nietak. Zależy mi na idealnej filtracji w tym dużym zbiorniku.To akwarium ma stać w salonie i chciałbym aby woda była krystalicznie czysta. Z tąd takie spore filtry.Wiesz przy wężach z boku beczki po każdym czyszczeniu trzeba by było spuszczać wode z filtra. A gdy oba końce będą u góry to filtr będzie można wyjąć pełny. A po wyczyszczeniu i podłaczeniu po otwarciu zaworków sam się napełni i odpowietrzy bez potrzeby montowania odpowietrzenia.
Marcin

Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum / Czy to zadziała ? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®