Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum /

Agresja T. Bulu Point

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor kul05
Użytkownik
#1 - Posted: 16 Sier 2005 12:26 
Witam. Chciałbym się dowiedzieć z waszych doświdczeń lub informacji o agresji T.Bulu Pointa. Ja już słyszałem wiele opini, z których wynika, że np. potrfią w kilka godzin załatwić swoje towarzystwo i siebie oraz że nie różnią się wcale od innych. Od czego to zalęży ?
Pozdrawiam Krzysztof.

Autor admin
Użytkownik
#2 - Posted: 16 Sier 2005 12:48 
Ja u naszych odłowów nie steirdzam agresji. Teraz jest ich już mniej niż 10 sztuk i nic...
Marta

Autor kul05
Użytkownik
#3 - Posted: 16 Sier 2005 15:52 
A jaki jest układ płci i towarzystwo ? Czy wyznaczają rewiry ?

Autor admin
Użytkownik
#4 - Posted: 16 Sier 2005 15:55 
u mnie 1:1,a z nimi pływa duze stado chaitika.

Wszystkie trofeusy wyznaczają rewiry, te też, ale nie wiedze różwnicy w ich zachowaniu w stosunku do Chaitika.

Generelnie jak wszystkim to mówię, odłów jest znacznie łagodniejszy.

Marta

Autor Anonim
Anonimowy
#5 - Posted: 16 Sier 2005 16:16 
Tak Marta ma racje! Ja mam w jednym zbiorniku ryby z odłowu i ze sklepu. I mówie Wam że ich zachowanie znacznie się rużni. Te samice ze sklepu są bardziej agresywne i walcza ze sobą zwłaszcza jak widzą że koleżanka nosi w pysku. Tak jak by zazdrościły i nie chciały pozwolić na udane tarło i z reguły tak właśnie sie kończy. Atakowana stale samica połyka ikre. Za to nigdy nie atakuja noszących samic z odłowu ! Dziwne nie?
Marcin

Autor kul05
Użytkownik
#6 - Posted: 16 Sier 2005 18:20 
A czy nie jest tak, że inkubująca samica ma przeważnie przechlapane i czy to f0 czy f... zawsze mósi gdzieś się kryć. Ale jest też tak, ze co jakiś czas wybierają sobie jakigoś kozła ofiarnego ze stada no i ten to ma naprawde ciepło.
Krzysiek.

Autor admin
Użytkownik
#7 - Posted: 16 Sier 2005 18:22 
U nas nigdy nie widziałam by nosząca samica musiała sie kryć. Zwykle sama nieco sie odsuwa na bok, ale przecież u nas nie ma kryjówek. Gdyby Twoja teoria była prawdziwa, to nie mielibyśmy noszących samic.

Marta

Autor timus
Użytkownik
#8 - Posted: 16 Sier 2005 18:28 
Ja obserwując swoje ryby musze powiedzieć ze te z odłowu sa naprawde całkiem inne. Samica ze sklepu chowa sie za skałami a i tak koleżanka ja ściga. Natomiast odłów jak by był całkiem inna rybą! Niczego się nie boi pływa sobie spokojnie poskubujac glony i nic jej sie nie dzieje.Ja nie potrafie tego wytłumaczyć ale tak jest.
Marcin

Autor kul05
Użytkownik
#9 - Posted: 16 Sier 2005 18:44 
A może to zależy właśnie od odmiany, bo moje dzikie lufubu to ma różne napady a hodowlana chimba była naprawdę spokojna.
Krzysiek.

Autor timus
Użytkownik
#10 - Posted: 16 Sier 2005 18:49 
Tropheusy które ja opisuje to Duboisi Maswa bo Chipimbi są spokojne.
Marcin

Autor admin
Użytkownik
#11 - Posted: 16 Sier 2005 19:18 
U nas jest teraz ponad 80 sztuk lufubu, nie widać agresji - może stadko jest zbyt małe?

Marta

Autor rambowskixx
Użytkownik
#12 - Posted: 19 Sier 2005 10:48 
Pozdrawiam wszystkich ja tez kiedys mialem problemy z bulu i proste rozwiazanie nie wazne ile ich jest czy 9 czy 3 nalezy dopuscic je do innego stada badz stad najlepiej duzego. U Państwa Mierzeńskich zapewne dlatego nie ma problemu gdyż w każdym zbiorniku pływa duzo ryb a nie np tylko same bulu pointy. Jezeli spóbowali by Państwo potrzymac je same w oddzielnym zbiorniku napewno nie bylo by za ciekawie no chyba ze bylo by to duze stado.

Autor JGr
Anonimowy
#13 - Posted: 19 Sier 2005 11:20 
Sugerujesz, że jednak u bulu pointa występuje agresja na wyższym poziomie niż u większości Trofeusów? I że wymagają trzymania w większym stadzie niż inne? W jak dużym? Dla mnie pojęcie stada u Trofeusów zaczyna się od około 20 osobników (może kilka mniej), jak duże proponujesz dla bulu pointa?

W jakim układzie płci trzymałeś swoje bulu pointy?

Jarek

Autor rambowskixx
Użytkownik
#14 - Posted: 19 Sier 2005 11:37 
jezeli u Ciebie stado to 20 sztuk to napewno nie bedziesz mial wiekszych problemow z takim stadem gorzej jak bedzie ich 10 wtedy sa problemy wg mnie.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#15 - Posted: 19 Sier 2005 11:39 
Ja mialem tylko 9 bulu w ukladzie 3/6 wiec moze dlatego byl z nimi problem. Po wpuszczeniu do powiedzmy stadka Maswy i Kachese byl raczej spokoj.

Autor admin
Użytkownik
#16 - Posted: 19 Sier 2005 11:48 
Chciałam owiedzieć, ze teraz u nas Bulu Pointy pływaja z innymi trofeusami. Mieliśmy je wcześniej w 260l akwarium ( 12 sztuk) i nie mogę powiedzieć, zę ich zachowanie sie zmieniło.

Panie Łukaszu widział Pan, że układ płci u nas w tych rybach nie jest najlepszy, prawda?

Marta

Autor rambowskixx
Użytkownik
#17 - Posted: 19 Sier 2005 11:58 
Zgadza sie ale tez trzeba dodac ze jednak odlow zachowuje sie zupelnie inaczej niz ryby fx. Sa bardziej mozna powiedziec ufne i jak juz znajda swoj kont w zbiorniku to raczej zachowuja sie spokojnie tylko przed tarlem dochodzi do drobnych bojek. Poza tym u Panstwa jest uklad 1:1 tak mniej wiecej w tych bulu wiec moze to tez ma jakies znaczenie poniewaz jest wiecej samcow i zawsze znajdzie sie jakich inny chlopak do biciaMoim zdaniem jak sa np 3 samczyki w stadzie to najslabszy ma jednak troszeczke utrudniony zywot w akwarium.

Autor admin
Użytkownik
#18 - Posted: 19 Sier 2005 12:04 
Panie Łukaszu

Ma Pan rację

Ja od dawna tłumaczę, że układ 2 lub 3 samców w stadzie to zwykle problemy. Jak dwa - to biją sie o rewiry, jak trzy - to leją tego najsłabszego.
Albo duże stado i wtedy 1:2, albo układ mniej wiecej 1:1 jest najkorzystniejszy.

A o tym, ze ryby z odłowu są generalnie spokojniejsze mówię już od dawna.

Marta

Autor JGr
Anonimowy
#19 - Posted: 19 Sier 2005 12:20 
Tak, ale może jednak to o czym piszemy nie dotyczy jedynie bulu pointa??
U mnie w małych grupach (8-12 osobników) żadna z odmian nie chowała się dobrze. Problemy dotyczyły zarówno agresji jak i płochliwości ryb. Miałem kłopot z dubois, moliro, również z rybami innymi niż Trofeusy. Teraz jestem w trakcie reorganizowania zbiornników (remont, zmiana obsady i takie tam) i w jednym akwarium pływa 13 osobników kirizy - one też nie zachowują się tak pewnie, jak wtedy gdy pływały w większym stadzie.
Z największymi przejawami agresji miałem do czynienia przy dubois - to była bardzo mała grupa ryb oparta na 2 samcach - błąd.

O różnicach pomiędzy rybami hodowlanymi i dzikimi nie potrafię nic powiedzieć. Nie miałem tych drugich, chociaż niebawem... ;-)

Jarek

Autor rambowskixx
Użytkownik
#20 - Posted: 19 Sier 2005 12:24 
Moim zdaniem Maswy sa naprawde wredne niesamowice u mnie mialem stada i po 20 sztuk i po 6 a teraz trzyma w jednym zbiorniku parke. Tak na szczerosc to wlasnie to zabrzmi smiesznie ta parka wspolpracuje ze soba najlepiej juz od roku. Mam tez Murago pare i tez nie toleruja niczego co sie do nich dopusci i koniec plywaja same i nic sie nei da zmienic.Moim zdaniem nie wazne czy duze stado czy kilka stad najlepiej jak tropheusy trzyma sie w duzym zbiorniku i jest ich minimum 20 sztuk.

Autor admin
Użytkownik
#21 - Posted: 19 Sier 2005 12:33 
Oczywiście, ze duży zbiornik to podstawa. Natomiast co do Maswy to miałam 9 sztuk odłowów w 1000l akwarium (z innymi trofciami) i był spokój, teraz w 400l mam około 40 sztuk i też nie ma problemu. Mówię oczywiście o odłowach.

Miałam też Fx dawno temu i była tragedia, ciągle sie biły.

Marat

Autor rambowskixx
Użytkownik
#22 - Posted: 19 Sier 2005 12:36 
Hehe 1000 litrow to pewnie nawet sie znalezc nie mogly zartuje oczywiscie. W takim zbiorniku to chyba nie bylo by klopotow z zadna ryba. 40 sztuk w jednym akwa to tez chyba bylo by nierealne zeby sie bily.Ogolnie z tego co slysze to Maswy z odlowu sa dosyc lagodne a z fx to w zasadzie chyba kazdy ma klopot.

Autor JGr
Anonimowy
#23 - Posted: 19 Sier 2005 12:37 
Tak, temat maswy i innych dubois zastanawia mnie od jakiegoś czasu. Może i słusznie genetycy chcą je wyłączyć z rodzaju Tropheus? Może ta odmiana jest jednak jakaś inna i ta "inność" ma też odzwierciedlenie w zachowaniu ryb?
Piszesz Marto, że sama nie masz z tymi rybami problemów, ja popełniłem oczywisty błąd hodowlany, ale różne dziwne rzeczy słyszy się o dubois i to często. Co myślicie?

I jeszcze jedna rzecz - akwaryści są coraz bardziej świadomi swoich postępowań, coraz uważniej obserwują naturę i starają się ją w miarę możliwości odwzorować w akwariach. Dużo jest nagadnia o naturalności, biotopowości, ekosystemach i tu ciekawa rzecz - o tych hasłach zapomina się (a często świadomie pomija) przy planowaniu wielkości stada i układu płci...

Jarek

Autor rambowskixx
Użytkownik
#24 - Posted: 19 Sier 2005 12:42 
Maswy nawet w Tanganice spotyka sie jak plywaja samotnie wiec te ryby chyba sa faktycznie najbardziej dziwne z Tropheusow. Rowniez slyszalem ze spotyka je sie na znacznych glebokosciach gdzie nie zapuszczaja sie juz zadne inne Tropheusy.



Łukasz

Autor admin
Użytkownik
#25 - Posted: 19 Sier 2005 12:46 
Jarku

Jak napisał wcześnie P. Łukasz kluczem jest wielkosć zbiornika, liczebność i układ płci w stadzie. Sam to wiesz po synodontach. Całkowita zmiana zachowania gdy jest liczne stadko.

Myślę, że problemem jest to, że w naszej literaturze i w internecie jest mnóstwo błędnych informacji na temat trofeusw i nie tylko.
Od dwana sie mówi,ze najlepiej hodować układ 1 samiec i kilkanaście samic. Ale wtedy bardzo często agresja tego "jedynaka" obraca się przeciwko samicom.
O układzie 2-3 samców juz napisaliśmy.

Mówi się, że brichardy to okropnie agresywne ryby itd, itd.
Wynika, to często z tego, że opisy są robione na bazie obserwacji kilku ryb, często niewiadomego pochodzenia i na dokładkę z małych zbiorników.

Marta

Autor JGr
Anonimowy
#26 - Posted: 19 Sier 2005 13:06 
Dobrze, to jeszcze pytanie do Łukasza - piszesz o samotnych dubois pływających w jeziorze. Czy naprawdę są to rzetelne informacje oparte na wielu obserwacjach badaczy? Bo ja też o tym często słyszę z ust akwarystów, ale gdzie są źródła tych informacji? Czy dubois-samotnik to fakt, czy mit wynikajacy z przebywanie tych ryb na nieco większej głębokości, co utrudnia obserwację i poznanie ich zwyczajów?

Jarek

Autor rambowskixx
Użytkownik
#27 - Posted: 19 Sier 2005 13:15 
Ja czytalem to kiedys na jakiejs obcojezycznej stronie. Opisywal to jakis pan ktory zajmuje sie badaniem tegoz jeziora. Niestety nie pamietam adresu gdyz dosyc dawno ten fakt mial miejsce. Rowniez kiedys widzialem jakas wzmianke na ten temat na filmie poswieconemu nie bezposrednio tanganice ale byla tam krotka informacja na ten temat.Film byl z cyklu NATIONAL GEOGRAPHIC a widzialem go na Discovery jakis czas temu.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#28 - Posted: 19 Sier 2005 13:20 
Poza tym mysle ze wielu hodowcow przyzna mi racje ze jednak Duboisy ktore plywaja same badz w malutkim stadzie, nie wykazuja jakis objawow stresowych. Mozna powiedziec ze czuja sie dobrze czego nie widac u innych gatunkow. Jestem ciekawy czy Pani Marta slyszala cos na temat zycia Duboisów w naturze???

Autor Trebor
Użytkownik
#29 - Posted: 19 Sier 2005 13:45 
Witam. Ja mam pewne zapytanie w sprawie zachowania Ilang. Ostatnio dokupiłem 3 szt Ilang do mojego stada (8szt) i z tego co widac sa to samice, dwie to ponoć odłowy a jedna f1. Co do odłowów to nie mam gwarancji, ale po wygladzie i zachowaniu mogę tak założyć. Udało mi się wpuścić je do stada (po jednodniwym zaciemnieniu i małym przemeblowaniu) i zostały zaakceptowane. Teraz pilnie obserwuję zachowanie całego stada, jak narazie chierarchia i podział rewirów się utrzymuje. Mam nadzieje, że może te nowe ryby wpłyną na zmiany w stadzie, bo jak dotąd to zbiornik zdominowały 2 samce i jedna samica a reszta była przeganiana. Czy jest taka możliwość, czy raczej nie mam się co łudzić??, a może lepiej od razu wyłowić ryby , definitywnie przemeblować zbiornik i ponownie wpuścić ryby?? jak myślicie??Robert

Autor admin
Użytkownik
#30 - Posted: 19 Sier 2005 15:02 
Robercie

Jak sie nic nie dzieje, to nie ruszaj układu. Moze sie uda. Jak nie czas na zmiany będziesz miał

Marta

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum / Agresja T. Bulu Point Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®