Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum /

Spirulina spirulinie nierówna ...?

Autor witeko
Użytkownik
#1 - Posted: 25 Sier 2005 13:06 
Witam,

tak jak napisałem w temacie kupić można różne pokarmy zawierające mniej lub więcej spiruliny.

Co sądziecie o pokarmach takich firm jak Katrinex lub Glopex? Czy spirulina OSI jest naprawdę tak dobra? Czy pokarm, który zawiera 6% spiruliny naprawdę powinien nazywać się "spirulina" czy producent robi nas w balona?

Może uda się jakoś uporządkować doświadczenia związane z tą sprawą.

Pozdrawiam
Witek

Autor kul05
Użytkownik
#2 - Posted: 25 Sier 2005 19:35 
Witam.
Moim skromnym zdaniem Spirulina Katrinexu to nic innego jak spir. Forte Tropicala. Fizycznie są jednakowe a moje ryby bez problemów ją pochłaniają. A jeżeli chodzi o nazewnictwo to chyba sprawa drugorzędna, to w końcu od Ciebie zalęży czy kupisz ten produkt, choć nieraz jest dobrze wprowadzić urozmaicenie.
Krzysiek.

Autor admin
Użytkownik
#3 - Posted: 25 Sier 2005 19:53 
Dobry wieczór,
jestem przekonany, że OSI ma doskonale opracowaną recepturę całościową - i to jest powodem dobrych o niej opinii.
Cena, tak jak w przypadku Hikari nie jest przypadkowa, to jakość produktu decyduje o jego cenie. Zweryfikowana jakość.
Robert

Autor timus
Użytkownik
#4 - Posted: 25 Sier 2005 21:02 
Witam Was!
Moim zdaniem tak jak pisał Robert nie zawartość glonu spiruliny ma wpływ na wartość danego pokarmu. Ważna jest właśnie dobrana i sprawdzona receptura. Wiecie co mówił sprzedawca w stanach o spirulinie OSI.Ze jest to specjalny pokarm dla ekskluzywnych ryb!!Zreszta opinia o tym pokarmie jako doskonałym od dawna chodzi w całej zachodniej europie i nietylko.Oczywiscie nie chcem nic ujmowac temu glonowi bo ma bardzo dobry wpływ na zywienie naszych pupili.
Marcin

Autor JGr
Anonimowy
#5 - Posted: 25 Sier 2005 21:21 
Witku, co do tej nazwy - myślę, że producent nie robi nas w balona O ILE podaje skład pokarmu i do jego odczytania nie trzeba lupy.

Spiruliny OSI nie miałem nawet w rękach, ale trudno mi uwierzyć, że producent samą siłą reklamy omamił i pozbawił rozumu połowę akwarystycznego świata. Coś w tym pokarmie chyba musi być?

Nawiązując do tego co napisał Marcin - po różnych próbach i obserwacjach reakcji ryb, jako pokarmu do codziennego karmienia Trofeusów używam Sera Flora (mam nadzieję, że firma Sera to czyta i spodziewam się prowizji najpóźniej jutro :-)), a ten produkt wcale nie przoduje na rynku pod względem procentowego udziału spiruliny.

Jeśli chodzi o pokarm ze spiruliną firmy Katrinex - jeszcze niedawno (nie wiem jak jest teraz) producent nie podawał składu na opakowaniu, nie umieścił żadnych informacji na jego temat na swojej stronie www, ani nie odpowiadał na maile w tej sprawie. Nie wiem, czy to świadczy dobrze o pokarmie, na pewno nie o producencie i obawiałbym bym się, że "jaki pan taki kram".

Na produkty Glopexu nigdzie nie mogę trafić.

Jarek

Autor witeko
Użytkownik
#6 - Posted: 26 Sier 2005 10:59 
To co napisałeś Krzyśku jest bardzo ciekawe. Czyżby Katrinex i Tropical Forte to to samo?

Pokarmy Glopexu można znaleźć na Allegro: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=60934602
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=60934030
Czy ktoś to może testował?

A może stworzymy ranking pokarmów, które stosujemy? Wiadomo trzeba różnicować dietę i stosować różne, ale lepiej zamiast eksperymentów na żywych organizmach skorzystać z czyiś doświadczeń?
Z tego co czytam to na pierwszym miejscu wśród spirulin jest: OSI. A co dalej?

Nie chcę aby była to dyskusja nt. zawartości cukru w cukrze ale hmm... spiruliny w spirulinie? Brzmi to też głupio chociaż jeśli w "Spirulinie" Tropicala jest 6% spiruliny...
to może nie jest to takie głupie.

Pozdrawiam
Witek

PS. Mam nadzieję, że nie zabraknie dla mnie pudełka OSI?

Autor JGr
Anonimowy
#7 - Posted: 26 Sier 2005 12:16 
Rozumiem, że cały czas mowa o pokarmie dla Trofeusuów? Czy mówiąc ogólniej - "roślinożerców"?

Pisałem to kiedyś w innym wątku - uważam, że w sprawach karmienia potrzebny jest kompromis pomiędzy koniecznością urozmaicania diety, a niechecią Trofeusów do zmian. Ja robię to w ten sposób, że karmiąc ryby 3 razy dziennie, raz (czasem dwa razy, ale nie pod rząd) podaje zawsze ten sam pokarm, a pozostałe posiłki urozmaicam stosując zamiennie różne produkty.

Pokarm bazowy to jak pisałem S.Flora. Słyszałem od Marty, że w wilgotnych pomieszczeniach Flora zbryla się, ona faktycznie jest czymś mocno nasączana, u mnie ten problem nie występuje.

Pokarmy dodatkowe:
- Tetra Phyll - mógłby być pokarmem bazowym.
- Tropical Vegetable - też raczej mógłby być pokarmem bazowym.
- Tropical Spirulina Forte (36%)- moim zdaniem nie nadaje się na pokarm bazowy, chyba źle dobrany skład. Słaba przyswajalność, czy brak jakiś składników uwidacznia się w powolnym wzroście, chudnięciu, braku kondycji ryb. Jako uzupełniający OK - duża zawartośc procentowa glonów spirulina.
- Jbl NovoVert - od niedawna, nie mam wyrobionego zdania.
- Tropical Marine Flakes - od niedawna, zamierzam podawać nie częściej niż raz w tygodniu, ciekawy skład.
- Tropical D-Allio Plus - dietetyczny pokarm dla paletek z czosnkiem, raz w tygodniu. Dość twarde płatki - wymagają namoczenia.
- mrożony szpinak (zazwyczaj Hortex) - raz w tygodniu, po uprzednim sparzeniu. Uważam to za coś pośredniego pomiędzy pokarmem, a środkiem przeczyszczającym.

To tyle z moich doświadczeń. Testowałem też inne pokarmu, ale skoro ich tu nie wymieniam - nie sprawdziły się.
Przyznaję, że czasem zastanawiam się w jakiej części ta ocena pokarmów opiera się na obserwacji ryb, a w jakiej na moich irracjonalnych przypuszczeniach

Na koniec jedna uwaga - przy zakupie nowych ryb dobrze jest uwzględnić czym były karmione wcześniej. Nawet jeśli nie mamy przekonania do tego pokarmu, nie należy odstawiać go natychmiast. Zakładam oczywiście, że był to pokarm uwzględniający preferencje roślinożerców.

Jarek

Autor Trebor
Użytkownik
#8 - Posted: 26 Sier 2005 13:28 
Witam. Ja jako bazowy stosuję 3x dziennie Spiruline Forte Tropicala na przemian z Sera Flora - tzn mam karmik automatyczny, który raz napełniam Spirulina a raz Florą. Oba pokarmy są bardzo chetnie zjadane i trudno mi powiedzeć który jest lepszy.Dodatkowo stosyje granulki (kolejność wg.chęci zjadania przez ryby):HikariExell, OSI Spirulina, NovoVert,GranuGreen.
Inne płatki; OSI Flaken, TetraPhyll,Tetra Spirulina (takie okrągłe z zielona kropką ) , pozatym podaję tabletki tropicala, które są bardzo chętnie obgryzane. Z innych pokarmów to raz na tydzień mrożonki:szpinak ,larwy solowca, dafnia, kryl. Z tym że szpinak nie jest ich ulubionum pokarmem .Robert

Autor Krzys75
Użytkownik
#9 - Posted: 27 Sier 2005 12:52 - Edytowany przez: Krzys75 
po 1 to chciałem sie przywitac na forum - Czesc
po 2 cos tam dodac od siebie do tematu karmienia.

Niedawno przestawiłem sie na tanganike (poprzednio malawi) i mam bardzo male tropheusy maswy i chipimby ( Timus). Nie maja nawet 3 cm, wiec sadze ze warto je karmic dodatkowo pokarmami mrożonymi typu artemia, oczlik, wodzeń.

Druga kwestia wywodzaca sie bezposrednio z doswiadczenia z malawi to taka: stosowalem bardzo bogata mieszanke pokarmow w sumie ze 20 roznych rodzajow w tym takie jak JBL grana diskus i grana krill. Karmilem je nimi, ale zawsze łaczac pokarm wysokobiałkowy z pokarmem roslinnym. W ten sposob ryby moga selektywnie wybrac pokarm na jaki maja ochote uzupelniajac sobie diete.

Krotko ale mysle ze wszyscy wiedza o co chodzi. Unikamy monotonii podczas karmienia a jednoczesnie nie ma czegos takiego jak nagla zmiana pokarmu.
pozdr Krzysztof

Autor timus
Użytkownik
#10 - Posted: 29 Sier 2005 09:00 
No to witaj Krzysiek na forum!!! Fajnie że do nas dołączyłeś!
Marcin

Autor mapan
Użytkownik
#11 - Posted: 30 Sier 2005 10:47 - Edytowany przez: mapan 
a jakie jest Wasze zdanie na temat sera granu green? Opinie sa podzielone z tego co wiem. Oprócz hikari excel i spiruliny forte podaję go najwyżej 1 w tygodniu. Trofy dostają także szpinak na regulację układu pokarmowego. Po granu greenie nie zauważyłem żadnych ciągnących sie odchodów ani kłopotów z trawieneim u ryb (o czym pisali inni użytkownicy).
Maciek

Autor timus
Użytkownik
#12 - Posted: 30 Sier 2005 12:03 
Ja Maćku podawałem go kiedys trzy razy w tygodniu i niestety po nim odchodu były ciągnące. Ale to nie objaw chorobowy tylko chyba tak po przetrawieniu przez ryby wyglądał.Ja zastąpiłem go spiruliną tropicala w granulkach.
Marcin

Autor Trebor
Użytkownik
#13 - Posted: 2 Wrz 2005 07:57 
Umnie po granu green taż ryby miewają białawe odchody, za pierwszym razem trochę sie przestraszyłem, ale po dokładnej obserwacji okazało się że to właśnie przez pokarm. Pokarm dalej stosuję 1 w tygodniu i jest OK.

Autor Tasma
Użytkownik
#14 - Posted: 3 Wrz 2005 08:56 
U mnie Hikari Cichlid Excel, Tetra Vegetable jako podstawowe, jako uzupelniajace Nutrafin Max Hagena, platkowana spirulina Tropicala i mrozony szpinak. Pierwsze dwa przyjmuja bardzo chetnie, przy dwoch nastepnych grymasza, a szpinaku nie chca jesc wogole dlatego podaje go rano w poniedzialek ( w niedziele maja glodowke).
Zauwazam tez u moich ryb biale odchody, ktore raczej nie sa objawem chorobowym. Nie bylo ich przy kombinacji hikari + spirulina. Podejrzewam tetra vegetable. Moze to ktorys ze skladnikow tego pokramu.

Autor witeko
Użytkownik
#15 - Posted: 18 Paź 2005 09:26 
Witam,

chciałbym dowiedzieć się czy stosujecie głodówki? A jeśli tak to jak często? (Tasma napisał że raz w tygodniu). Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie? Czy jest to zdrowe dla młodych trofci?

Pozdrawiam
Witek

Autor witeko
Użytkownik
#16 - Posted: 18 Paź 2005 09:35 
Dodam tylko do poprzedniego postu, że chodziło mi głodówkę rybek a nie Waszą

Witek

Autor kul05
Użytkownik
#17 - Posted: 18 Paź 2005 22:10 
witam.
Stosuję raz w tygodniu jeden dzień,(czasem dwa gdy nie ma mnie na wekchend) ryby mają zdecydowanie lepszy apetyt.
Krzysiek.

Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum / Spirulina spirulinie nierówna ...? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®