Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum /

Zakładam akwarium. Proszę o pomoc.

Autor Geezer
Użytkownik
#1 - Posted: 13 Wrz 2005 13:07 
Mam 6 Tropheus Bemba i 4 Akary,2 duże sumy. Warunki u mnie w mieszkaniu pozwalają na kupno akwarium max 200 l.Czy to wystarczy?.Czy te ryby potrzebują jakiś specjalnych warunków?.Jestem całkowitym laikiem w tej kwestii.

Autor JGr
Anonimowy
#2 - Posted: 13 Wrz 2005 14:07 
Witaj

Co do obsady - nie mam pojęcia o akarach, ale to przecież spora ryba, wymagająca chyba dużego zbiornika, prawda? A mieszanie ryb pochodzących z różnych ekosystemów najczęściej okazuje się złym pomysłem. Bywa, że ryby te prezentują inne potrzeby w stosunku do parametrów wody, pokarmu. Przedstawiciele tanganickiej ichtiofauny przejawiają mnóstwo bardzo ciekawych zachowań, których możesz nigdy nie zaobserwować hodując je w niewłaściwym towarzystwie, a nawet w niewłaściwej ilości, czy układzie płci. Należy też mieć na uwadze specyfikę warunków sztucznych - nawet ryby mające w naturze siedliska niedaleko od siebie (ten sam akwen) nie zawsze mogą pływać razem w akwarium. Pomyśl nad tym.

Informacje na temat Trofeusów znajdziesz w dziale Artykuły i Recenzje na tym serwisie, na tanganika.inet.pl i popularnych wyszukiwarkach. Jest tego sporo. W razie pytań - pisz.

6 osobników w przypadku Trofeusów trudno nazwać stadem, a 200 litrów to niewiele. Jakie wymiary może mieć Twoje akwarium? A może zechcesz pomyśleć o innych tanganickich rybach?

Jakie masz sumy?

A wiesz, z biegiem czasu okazuje się, że do naszych mieszkań wchodzą coraz to większe zbiorniki... ;-)

Jarek

Autor timus
Użytkownik
#3 - Posted: 13 Wrz 2005 14:07 
Można by o tym pisać w nieskończoność. Sądze że dobrze by było poczytać FAQ tam wiele sie dowiesz. No i nie wierze że nie znajdziesz jeszcze 20 cm żeby wcisnąć 240L ; )
Pozdrawiam Marcin
Ps. Miłej zabawy z trofciami!!

Autor Trebor
Użytkownik
#4 - Posted: 13 Wrz 2005 14:27 
Akary chyba są z Ameryki Pd, no to całkiem inne parametry wody niż Tanganika, więc to już chyb wyklucza hodowlę z rybami z Tanganiki. Musisz sie zdecydować i sam wybrac co chcesz hodować. Pozdr.

Autor Tasma
Użytkownik
#5 - Posted: 13 Wrz 2005 18:20 
Gwoli scislosci w poludniowej czesci Ameryki Poludniwej (glownie dorzecze Amazonki) mam miekka, raczej kwasna wode. Bardziej na polnoc jest ona jednak bardziwj jakby to powiedziec kranowa,a lbo tanganikanska.
Nie zmienia to jednak faktu, ze laczenie biotopow nie przyniesie nic dobrego. Koniecznie zdecyduj sie na jeden biotop. Jest tylko jeden wlasciwy wybor .
Przemek

Autor Saint
Użytkownik
#6 - Posted: 13 Wrz 2005 21:03 
Witaj
przy tym litrarzu odradzam trofcie tak jak napisal Marcin min to 120 cm

w takim akwarium swietnie beda sie czuly naskalniki,ksiezniczki,altolamprologusy,na poczatek przygody z tanga wlasnie z tych gatonkow powinienes cos wybrac
pozdrawiam Mirek

Autor Geezer
Użytkownik
#7 - Posted: 13 Wrz 2005 22:46 
Bardzo dziękuje za porady.Chyba jednak pozbęde się Akar. Ile muszę mieć Tropheusów aby stanowiły stado? JGr pytał mnie o sumy. Są to sumy amerykańskie ok 13 cm (dwie sztuki).Czy towarzystwo tych sumów żle wpływa na Tropheusy?

Autor JGr
Anonimowy
#8 - Posted: 13 Wrz 2005 23:56 
Sumy amerykańskie to dalej niewiele mi mówi. Zobacz na plenetcatfish.com ileż tego jest, a ile jeszcze gatunków czeka na opisanie! A pytałem z czystej ciekawości, bo sumy tanganickie to taki mój konik. Co do wpływu ich towarzystwa na Trofeusy - nic nie powiem, bo nie wiem o który gatunek chodzi, zresztą na amerykańkich się nie znam, tu przydałby się Daniel. Duże sumy rzeczne miewają paskudne maniery, ale bywa też, że to one są biedne przy trofciach. Najczęściej też prowadzą inny tryb życia i preferują inną dietę, prawdopodobnie Twoje mogą nie czuć się dobrze w "tanganickiej" wodzie.

Widzę, że ciężko będzie Cię odwieść od Trofeusów.
Jak pisali Marcin z Mirkiem - nie kupuj zbiornika mniejszego od typowej 240-tki, inaczej narobisz sobie kłopotu i wyrządzisz krzywdę rybom, to nie są żarty. Do takiego zbiornika możesz wpuścic ok.16 dorosłych Trofeusow, najlepiej jednej odmiany. To już jest coś.
Jak wprowadzisz zbyt mało osobników będziesz się borykał z agresją (lub/i płochliwością), jak za dużo - ryby będą się męczyć, nie utrzymasz parametrów wody. Przy więcej niż jednej odmianie (a tej samej, niewielkiej ilości osobników ogółem) możesz się wpędzić w kłopoty wynikające z niewłaściwego układu płci, a przy odmianach źle dobranych - w krzyżówki.
To tak w dużym skrócie.

Jarek

Autor Saint
Użytkownik
#9 - Posted: 14 Wrz 2005 07:56 
Chcesz pozostac przy trofciach ( dlaczego mnie to nie dziwi ) wiec bedziesz musial wygospodarowac te 20 cm wiecej
Bemba to ladna odmiana pozostanie wiec tylko dokupic kilka sztuk aby uzupelnic stado
pozdrawiam Mirek

Autor worton[pl]
Użytkownik
#10 - Posted: 18 Wrz 2005 16:54 
Serwus,

z sumow z SA do trofciakow wpuscilbym jednie kirysniki. Fakt, woda w SA jest bardzo rozna, od mega kwasnej do nawet lekko zasadowej (ale lekko). Kirysniki od tylu pokolen plywaja w baniakach, ze jezeli nie pochodza z odlowu to parametry wody nie maja dla nich wiekszego znaczenia. Mimo, ze masz juz dosc duze te sumy - szybka zmiana warunkow jest w stanie zabic nawet duza i dosc twarda rybe, poza tym jestem zdecydowanym przeciwnikiem laczenia biotopow (nie zdecydowalbym sie nawet na combo malawi/tanga). No i jeszcze jedna kwestia - niektore trofciaki nie bada sie rozmnazac w towarzystwie sumow.

Jeszcze agresja. Nie mialem nigdy trofciakow, nie wiem jak u nich z agresywnoscia ale zeby nie stalo sie tak, ze trofciaki zatluka sumy (charaktery pielegnic z tangi, a tych z SA to dwie zupelnie rozne bajki).
Jezeli zalezy Ci na sumach - jest multum gatunkow tanganikanskich sumikow i je polecalbym Ci najbardziej .

Pozdrawiam.
P.S.
Masz moze mozliwosc pokazania nam zdjec Twoich wasatych kumpli?

Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum / Zakładam akwarium. Proszę o pomoc. Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®