Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum /

Moorii VS Redy

Autor Aigel
Użytkownik
#1 - Posted: 19 Lut 2004 12:27 
Chcem zamienic swoje murago, na odmiane ktora nie bedzie sie krzyzowac z kasangami, no i tu mam pytanie czy moliro io chipimbi to dobry wybor. Jeszcze mysle o bulu pointach, ale tu chyba nei bedzie klopotu.

Autor admin
Użytkownik
#2 - Posted: 19 Lut 2004 16:27 
AigelTak naprawdę to i moliro i chipimbi, a na pewno bulu-point to dobre wybory. Ponadto kolorystycznie ryby te będą się odróżniać od kasangi i akwarium się ożywi w barwach.
Marta

Autor Parizek
Użytkownik
#3 - Posted: 27 Lut 2004 12:12 
Ahoj, pozor na Molira a Chipimbi. Kamarád měl Kasangy s Moliry a samec od Kasang se třel i se samicemi od Molir! Samci od Molir se vůbec neprosadili a to byli větąí! Ale možná máte jiné zkuąenosti. S bulu pointy to bude bez problému. Nebo např: T.duboisy, Tr. brichardi, Mpmimbwe, Tr. spec. black atd. Martin

Autor admin
Użytkownik
#4 - Posted: 27 Lut 2004 20:43 
Nidgy nie słyszał, aby moliro krzyżowało się z kasangą. Czyli i tutaj trzeba bardzo uważać. Co prawda ostatnio otrzymałam maila z wiadomośćią, że t. brichardii kipili skrzyżował się z chimba. Tak naprawdę jest to wbrew jakiejkolwiek logice. Młode przeżyły i nieźle rosną. Myśle ze do takich krzyżówek dochodzi, gdy nie ma odpowiedniego rozkładu płci w stadach. U nas nigdy nie doszło do takich krzyżowek. a może wy znacie inne przykłady krzyżować wewnątrz tej grupy?
To naprawdę bardzo interesujące.
Marta

Autor sss
Użytkownik
#5 - Posted: 2 Mar 2004 13:05 
Praktycznie każdy gatunek tropheusa skrzyzuje się z innym - trzeba tylko odpowiednio dobrać układ ryb - np. dominujący samiec kasangi i gotowe do tarła samice moliro i gotowe.
Z resztą podobnie jest równiez w malawi, gdzie skrzyżują się ryby należące do różnych rodzajów !!!

Autor parizek
Użytkownik
#6 - Posted: 2 Mar 2004 15:23 
Zdravím, kamarád měl pohromadě 20 Kasang a 20 Molir. Poměr samic byl u obou vyrovnaný. Já to taky slyąel prvně. Teď má Kasangy s Bulu pointy a je klid. Mě osobně se pokouąeli křížit Lufubu s Kasakalawe (Mpulungu) a Nkonde Bright yellow také s Kasakalawe. Samci od Kasakalawe byly bez ąance, samice dávali jednoznačně přednost samcům Lufub a Nkonde. Musel jsem je dát samostatně. Martin

Autor sss
Użytkownik
#7 - Posted: 3 Mar 2004 13:02 
U tropheusów często dominujący jest jeden samiec w całym akwarium. Jeżeli sa samice innych odmian gotowe do tarła a samce z tej odmiany nie mają wystarczającej siły przebicia samice wszystkich odmian może wycierac jeden samiec. Dla mnie nie ma w tym nic dziwnego. Wydaje się, że sposób ustawienia ryb w akwarium to przypadek. Tak najczęściej jest. Ale można jakoś na to wpływać. Moje doświadczenia po krótce są takie. Albo wpuszcza się stada o jak najbardziej wyrównanym składzie - stosunku płci, wieku , wielkości i , co bardzo ważne, jednakowej kondycji w momencie połączenia stad albo zdecydowanie różne pod względem wielkości. Najgorsze połączenie to w miarę róne ryby np. jedne srednio po 11 cm a drugie po 10 - mieszańce gotowe.

Autor Parizek
Użytkownik
#8 - Posted: 3 Mar 2004 19:56 
Ahoj, u Lufub jsem měl tak 3 dominantní samce, samice Kasakalawe ani nebyly připravené ke tření, přesto je samci Lufub přitahovali víc. Je pravda, že byli o něco větąí než samci K. Ted mám s Lufubu o dost menąí Kirizy a je to v pořádku, ryby si vubec nevadi. Jinak souhlasím s sss. Martin

Autor sss
Użytkownik
#9 - Posted: 4 Mar 2004 09:06 
Ahoj Parizek - mała różnica wielkości samców - to samo dzieje się i w Polsce i w Czechach )
Wczoraj u mnie w akwa obserwowałem tarło bemby w śród chipimbi. Totalny spokój - samiec bemby 7 cm , samiec chipimbi 10-11 cm. Przy sporych różnicach nie ma krzyżówek. Co ciekawe jest tak samo przy odmianach bardzo podobnych np. bemba i ikola.

Autor Aigel
Użytkownik
#10 - Posted: 4 Mar 2004 13:21 
sss ale za jakis czas ryby beda tej samej wielkosci i co wtedy?

Autor admin
Użytkownik
#11 - Posted: 4 Mar 2004 20:45 
Może w takim wypadku działa nie wielkość, a wiek ryby. Ponadto pewne odmiany rosną wyraźnie większe niż inne. Moje obserwacje wyraźnie pokazują, ze w akwarium może dojść do sytuacji, ze jeden z samców przejmuje ogólną dominację. Zwykle jest to największy osobnik. To on "stara się" o względy samic, nawet innych odmian. Jeżeli samiec innej odmiany nie jest w stanie z nim sobie poradzić, w pełni rywalizować, może dochodzić do krzyżowań. Marta

Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum / Moorii VS Redy Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®