Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum /

Filtracja szeregowa

Autor Demason
Użytkownik
#1 - Posted: 1 Lis 2005 18:27 
Witam.
Do miłośników Tanganiki dołączyłem kilka dni temu. Przez siedem lat miałem akwarium z Malawi.Teraz postanowiłem że będzie właśnie Tanganika. Mam do Kolegów pytanie odnośnie filtracji. Posiadam dwa filtry zewnętrzne. Eheima i JBL.
Czy można połączyć te filtry szeregowo. Pierwszy pracowałby jako mechaniczny, a drugi jako biologiczny. Czy obydwa muszą być włączone do kontaktu. Bardzo proszę o opinie.

Autor witeko
Użytkownik
#2 - Posted: 1 Lis 2005 21:48 
Witam,

moim zdaniem lepiej zastosować dwa filtry osobno. Każdy jako mechaniczny i biologiczny, tzn. na rurki zasysające trzeba załorzyć gąbki a do kubełków tylko wkład biologiczny.
Zalety: wodę pobieramy do filtrów w dwóch różnych miejscach; w razie zatkania się lub awarii jednego z filtrów drugi działa; maksymalnie (lepiej niż zakładał producent) wykorzystujemy pojemność filtra (w kubełku tylko wkład biologiczny, a mechaniczny - gąbka w zbiorniku); regularnie czyścimy tylko gąbkę, a do kubełków zaglądamy "raz na ruski rok"; łatwiej można rozprowadzić wodę przefiltrowaną - jedno wyjście deszczownia, drugie pod powierzchnię lub coś w tym stylu.
Wady: więcej rurek w zbiorniku; więcej gąbek w zbiorniku;

Jeśli podłączysz oba filtry w szereg i włączysz tylko jeden to wydaje mi się, że przepływ będzie bardzo słaby. Ale pzecież nic nie stoi na pzeszkodzie abyś to sprawdził.

To tyle mojego zdania na ten temat.

Pozdrawiam
Witek

Autor Demason
Użytkownik
#3 - Posted: 2 Lis 2005 17:30 
Witam ponownie.
Mój pomysł co do szeregowego połączenia filtrów wziął się z przeglądania stron zagranicznych.
Natrafiłem na zdjęcia tak połączonych filtrów, ale niestety bez opisu jak taka maszyneria się sprawuje.

Autor tasma
Użytkownik
#4 - Posted: 4 Lis 2005 19:22 
Podobnie jak witek z pewna taka niesmialoscia podchodze do tego pomyslu. Po pierwsze jesli masz dwa filtry dobrze jest przeznaczyc jeden na biologiczny drugi na mechaniczny. Filtr biologiczny lubi raczej maly przeplyw. Mechaniczny aby byl skuteczny wrecz przeciwnie. Kolejny problem to polaczenie tego mechanizmu. Jeden z wirnikow nie bedzie dzialal powodujac przy tym spory opor, dodatkowo ciazyc bedzie dwa kubly, masa przewodow. Przeplyw bardzo spadnie. Sa na forum badziej techniczni ode mnie. Moze sie wypowiedza. Ja tego nie widze.
Przemek

Autor timus
Użytkownik
#5 - Posted: 4 Lis 2005 19:40 
Ja takżew zrobił bym jak Witek. Gąbki na wlocie do karnistrów będą czyściły mechanicznie a w środku sama biologia. Biobale lub ceramika. Dzięki temu zyskasz wiele więcej powieszchni filtracyjnej.Szkoda karnistrów zamulać. Marcin

Autor witeko
Użytkownik
#6 - Posted: 5 Lis 2005 00:09 
Zastanawia mnie jedna rzecz, jaki jest optymalny przepływ przez filtr kubełkowy? Filtracja biologiczna odbywa się lepiej gdy woda jest dobrze nasycona tlenem. Gdzieś czytałem, że w oczyszczalniach ścieków napowietrza się dlatego wodę. Wydej mi się też, że podobną zasadę wykorzystują filtry pulsacyjne (nie miałem nigdy w ręku takiego więc na 100% nie jestem pewien). Wynika z tego to, że zbyt wolny przepływ przez kubełek spowoduje w dalszej części filtra spadek ilości tlenu i co za tym idzie spadek skuteczności jego działania (tylko co to znaczy zbyt wolny?). Z drugiej strony jeśli woda przepływa zbyt szybko nie zdąży całkowicie się oczyścić z azotynów. Z trzeciej strony to im szybciej przepływa tym więcej razy będzie przepływać przez filtr. Dlatego też ja nie ograniczam przepływu wody przez mój filtr - ufam pod tym względem producentowi. Poprawiłem natomiast jego możliwości tak jak to opisałem wcześniej. Wydajność tego filtra (Aquael 250) to rzepływ nominalny 650l/h, objętość wkładów- 5,2l - jest on rekomendowany do zbiorników do 250l. Zachodnie filtry przeznaczone do takich zbiorników mają, jak zauważyłem, większy przepływ i mniejszą pojemność wkładów. Widać inne podejście. W aquaelu można dodatkowo wrzucić trochę ceramiki w miejscu lampy UV (ja tak mam). Ostatecznie objętość wkładów jest naprawdę duża, przepływ przez dodatkowy wkład i gąbkę mniejszy (ok 350 l/h). Taki jeden filtr używałem przez rok czasu w 200 l i działało bez pudła. Teraz mam oprócz tego jeszcze wewnętrzny (ok 500l/h) i woda kryształ.
Powolna filtracja to moim zdaniem domena sumpów gdzie woda cały czas ma kontakt z powietrzem i nie grozi niedotlenienie bakterii.
To tyle moich rozważań w tym temacie.

Witek

Autor Demason
Użytkownik
#7 - Posted: 5 Lis 2005 22:43 
Eheim Aussenfilter 2028 mit 1050 l/h und ca 7,3 Liter Filtervolumen.
Eheim Aussenfilter 2026 mit 650 L/h und ca 5 Liter Filtervolumen.
- Die beiden Filter sind aneinander gekuppelt. Der Auagang aus dem ersten ist also der Eingang in den 2 -en. Nur ein Motor ist eingeschaltet. Der erste ist zur Hälfte mit Keramikrörchen bestückt, zur mechanischen Filterung, und 2 Hälfte, sowie der ganze 2 Filter sind mit biologischen Filtermaterial bestückt.Die Filter verfügen über eheim Vorfilter, damit so wenig wie möglich Treck reinkommt. Denn die sollen nur biologisch reinigen.
Zur Treckbeseitigung, und um nötige Strömung zu erzeugen sind 2 Innenfilter im Einsatz.
Einmal Eheim 2255 mit 1200 L/H ,( 28 Watt )und 3 Filterkörben, und einmal Fluval 4 plus mit 1000 Liter / STD und 10 watt verbrauch. Der Eheim Innenfilter wird nur alle 1-2 Monate gereinigt, der Fluval allerdings alle 2 wochen, denn er setzt schnell zu.
Strömungspumpen: Die oben genannten Filter reichen aus

Witam.
Pozwoliłem sobie wkleić ten tekst, ponieważ dotyczy on połączenia dwóch
filtrów zewnętrznych. Jest to opis filtracji akwarium jednego z akwarystów niemieckich. Prawdopodobnie włączony jest tylko jeden z filtrów.
Jeżeli ktoś z Kolegów zna język niemiecki to bardzo proszę o przetłumaczenie.
Pozdrawiam wszystkich.
Demason

Autor witeko
Użytkownik
#8 - Posted: 6 Lis 2005 00:00 
No tak, ten kto to napisał uważal, że wkład ceramiczny służy mu jako filtr mechaniczny a reszta fltra (nie napisał co) jako biologiczna. Faktycznie autor pisze, że włączony jest tylko jeden silnik. Autor pisze też, że stosuje filtry wewnętrzne Ehaim 2255 i Fluval 4.

Pozdro

Woitek

Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum / Filtracja szeregowa Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®