Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum /

Xenotilapia ochrogenys ndole

Autor klop
Użytkownik
#1 - Posted: 23 Lis 2005 22:42 
Witam.
Od niedawna nosze się z zamiarem założenia kolejnego zbiorniczka z tanganiką tym razem padło na Xenotilapia ochrogenys ndole. Ryby te fascynowały mnie zawsze. Niestety też na fascynacjach zwykle się kończyło bo rybki były po prostu nieosiągalne. Jako że ostatnio za sprawą Państwa Mierzeńskich są szerzej dostępne postanowiłem się nimi bliżej zainteresować. Próżno szukać w akwarystycznej prasie artykułów na ich temat. Zwracam się więc z prośbą do wszystkich szczęśliwych posiadaczy o praktyczne porady oraz ich obserwacje chowu tego niesamowitego gatunku. Dysponuje zbiornikiem 160litrów(100x40x40). Czy dla 8 sztuk tego gatunku nie będzie mały?

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 23 Lis 2005 23:26 
Witam !!!
Ja również jestem wielkim miłośnikiem xenotilapi. Obecnie hoduję gatunki (?) z grupy „sunflower” i „papilio” ( może kiedyś to będzie jedna grypa) – Tembwe i Mpimbwe. Rzeczywiście informacje o Xenotilapiach są znikome. Ja osobiście nic konkretnego nie podpowiem bo X. ochrygenych nie hoduję i nie hodowałem (mam wiadomości ogólne), a hodowle tych gatunków nieco się różnią. Z tego co pamiętam X. ochrygenys trzyma się w grupach haremowych, natomiast „ sunflower” i „papilio” w parach (o tych już coś wiem).
Nieco informacji o ksenach jest na serwisie tanganikańskim www.tanganika.inet.pl, coś jeszcze jest na www.xenotilapia.com (po angielsku). Na pewno coś podpowie Pani Marta.
Pozdrawiam Leszek

Autor admin
Użytkownik
#3 - Posted: 24 Lis 2005 06:32 
Xenotilapia ochrogenys Ndole to duza ryba 10-12 cm. Wymaga sporej powierzchni dna. Akwarium, które podałeś jest 100% zbyt małe. Akwarium dla nich to minimum 400l. Dotyczy to równiż xenitilapii sunflower. Mimo, że sa mniejsze niz ochrogenys też wymagają duzego akwarium.

Marta

Autor klop
Użytkownik
#4 - Posted: 24 Lis 2005 10:14 
Posiadam też drugi zbiornik o wymiarze 150x50x50. Narazie stoi pusty, ale nic nie stoi na przeszkodzie abym go zalał. Czy w 375 litrach poza Xenotilapiami będę mógł jeszcze dopuścić coś na górę zbiornika. W mniejszym zbiorniku 120x50x50 trzymama teraz trochę C. leptosoma, Paracyprichromis nigripinnis oraz dobraną parę A. compressiceps. Poza nimi pływa tam też parka moich ulubionych meleagris'ków. Chciałbym przepuścić wszystko do jednego zbiornika i zastanawiam się czy byłoby im tam dobrze. W zasadzi na dnie pozostałyby Xenotilapie oraz L. meleagris. do większych utarczek pomiędzy "dnem", a górączyli C. leptosoma i P.nigripinnis chyba nie powinno dochodzić. CZekam na dalsze sugestie.

Autor JacekK
Użytkownik
#5 - Posted: 24 Lis 2005 10:22 - Edytowany przez: JacekK 
Xenotilapie..przepiekne ryby ale dla doswiadczonych akwarystow ... duże powierzchnia dna piaskowego wymagana , niektore samce w czasie godow budujac dolki ala wulkany o srednicach dochodzacych do 50cm .
Ryby sa typowymi ,,odkurzaczami,, piskowych czesci dna , budową ryba jest przystosowana do wybierania pokarmu z piaku /liczna oferta bezkregowcow zamieszujacych piaski Tanganiki/. Podzialy na trzymanie haremowe lub parowe jest zalezne od wielkosci zbiornika / powierzchnia dna/. Wpuszczajac te ryby do zbiornikow wielogatunkowych z licznymi kryjowkami bedziemy mieli bardzo malo do zaobserwowania .
Poszczegolne gatunki maja rozne zachowania gadowe /wymagania srodowiskowe/.
Podsumowanie
jezeli chcemy miec mozliwosc bacznej obserwacji tych ryb musimy im zapewnic duze wolne powierzchnie dna piaskowego . Karmienie tego gatunku gotowymi pokarmami nie zalecane .
Tyle w paru slowach o rodzinie Xenotilapi.
Pozdrawiam

Autor admin
Użytkownik
#6 - Posted: 24 Lis 2005 10:23 
Do Xen można dodąc enantiopusa. U nas w takim zbiorniku 150x50x50 pływają. Ophtalmotilapia nasuta Gold
Enantiopusy, xenotilapie ochrogenys i Ectodusy. Świetnie to wyglada.

Dla mnie Calvusy powinny zostać w tym mniejszym zbiorniku i tam można dołożyć coś innego.

Marta

Autor klop
Użytkownik
#7 - Posted: 24 Lis 2005 10:46 
Tak tylko najpierw tego Enantiopusa trzeba mieć, a wydatek na grupę 8 sztuk Xenotilapi z odłowu to też parę ładnych złotych. Czyli C. leptosoma i P. nigripinnis też odpadają?! Tropheusów i Eretmodusów z 2-metrowego akwarium nie zdegraduje bo w mniejszej 150 byłoby im za ciasno. Ewentualnie z łzami w oczach mogę rozstać się z moim "brzegiem orinoko" czyli grupą 14sztuk P. altum które też pływają w 2-metrowym baniaczku, ale na to niebędę miał sumienia. Mam te ryby juz prawie 10 lat więc po zastanowieniu to raczej odpada. Chyba będą musiały zamieszkać w 150cm razem z C. leptosoma i P. nigripinnis, a potem coś pomyślimy. Szukam szerszych info na temat Xen bo podstawowe już znam. Pozdrawiam.
Marcin.

Autor admin
Użytkownik
#8 - Posted: 24 Lis 2005 10:57 
U nas xeny i enantiopusy są w akwarium , gdzie jest tylko piasek i dosłownie 1 kamień. One cały czas przekopują piasek. To naprawdę bardzo wdzięczne ryby.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#9 - Posted: 24 Lis 2005 16:13 
Witam!
Jeżeli chodzi o obsade akwarium Pani Marta podała idealny zestaw gatunków. Ja ew. do tego dorzuciłbym Bentochromis tricoti, który zajmuje górne warstwy akwarium.
Ja swoje xenotilapię karmię mrożonkami: cyklop, artemia, moina, jaja krabów, zooplankton morski, czarny komar, ochotka (czasami), bosemina. Ze sztucznych pokarmów podaję pokarmy dla paletek (np. Tetra Discus), spirulina (bardzo ważna w diecie xenotilapi). Nie będę rozpisywał się o zachowaniu w akwarium i tarle moich xen ponieważ ja mam inne gatunki, niż X. ochrygenych. Na pewno dla grupy "sunflower" i "papilio" wskazane są nieliczne duże skały i groty (wielkość jest ważna), ponieważ ryby w tych rejonach obejumja sobie rewiry par (te gatunki trzyma się wyłacznie w parach), ryby lubią mieć przestrzeń wokół rewiru. W naturze gatunki te żyją wśród skał, żerując wśród osadów na tych skałach. Ja mam grupę x. mipimbwe ok. 35 sztuk róznej wielkości oraz 6 sztuk Tembwe (ale chce powiększyć stado). Moje xeny pływają razem z enentiopusami i bentochromisem. Wszystkie gatunki podchodzą do tarła i jest od nich narybek (chociaz to czasami opornie idzie). Wymagają sporo powierzchni wolnej do pływanaia ( w moim akwarium jest to ok.3/4 powierzchni zbiornika. Na dnie mam piasek. Należy zapewnić bardzą dobrą filtrację i intensywne napowietrzanie. Ryby lubią podmiany wody (również stymuluje je to do tarła).
Leszek

Autor admin
Użytkownik
#10 - Posted: 24 Lis 2005 16:28 
Zapomniałam Panie Leszku o moich ulubieńcach - bentochromisach. szczerze polecam, rewelacyjne.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#11 - Posted: 24 Lis 2005 16:43 
To również moi WIELCY ulubieńcy w tym akwarium z xenami. Teraz odpoczywają po tarłach i jedna samica po maluchach. Xeny teraz zaczeły szaleć na dole akwarium na całego. Jedna para już się wytarła. Ganiają się po akwarium, stroszą swoje piękne płetwy i co niektóre szukają partnerów na dobre i złe (przeważnie łączą się w stałe pary). Agresja jest rozładowana dużą ilością osobników (może nawet za dużą ;-)).Ale jedno co je łączy wszystkie na stałe to jedzonko. Jedzą dużo i z apetytem.
Leszek

Autor klop
Użytkownik
#12 - Posted: 24 Lis 2005 19:21 
Zajrzałem do ksiażki Ada Koningsa "Pielęgnice Tanganikańskie" i autor(-ytet) podaje że dla Xenotilapia ochrogenys ndole wystarczy zbiornik 150 litrów i długość 100cm. Podane wielkości są oczywiście wielkościami minimalnymi i odnoszą się do haremu złożonego z samca i 2-3 samic ale w ostateczności mógłbym zakupic ryby w stosunku 1/3 i trzymać je razem z C. leptosoma i P.nigripinnis w zbiorniku 150x50x50 dopuki nie postawię trzeciego zbiornika 2-metrowego.

Autor rufus1
Użytkownik
#13 - Posted: 24 Lis 2005 20:56 
Jeżeli chodzi o xenotilapie i wielkość zbiornika. Z moich obserwacji mogę wnioskować że odpowiednim dla nich zbiornikiem będzie akwarium o szerokości min.60 cm i długości 150 cm. Wysokość jest raczej bez znaczenia. Widzialem xeny hodowane w zbiorniku o wysokosci 35 cm, jak i o wysokośći 65 cm. Jedno jest pewne - xeny potrzebuja dużo miejsca do swobodnego pływania.
Leszek

Autor admin
Użytkownik
#14 - Posted: 24 Lis 2005 21:03 
Tak ja też to potwierdzam. Wielkie dno to wazne.
Marta

Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum / Xenotilapia ochrogenys ndole Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®