Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum /

Czy da radę?

Autor klop
Użytkownik
#1 - Posted: 29 Lis 2005 21:51 
Witam wszystkich forumowiczów.
Jako że ostatnio moi współlokatorzy(czyli rodzina)troszeczkę denerwują się na porozrzucane po kątach w domu akwaria postanowiłem zegrać to wszystko do kupy i zastanawiam się nad postawieniem jednego regału akwarystycznego. Coś na wzór tych spotykanych w sklepach zoo. Miałby być to 3-poziomowy regał ze zbiornikami 150x70x40(dł.szer.wys.). Jakby nieliczyć łączna waga samej wody w akwariach to około 3x420 litrów=1260 kg. Jest to oczywiście przypuszczalnie waga samej wody do tego doliczyć trzeba wagę samego regału z zamknietych profili stalowych oraz dekoracji. Łącznie przewiduje że będzie to około 1600-700kg. Zastanawia mnie fakt czy strop w bloku z wielkiej płyty jest w stanie to wytrzymać. Dodam że mieszkam na parterze i w mieszkaniu do tej pory stoją już 2 akwaria po 600litrów, jednak są porozrzucane po rużnych pokojach. Może ktoś z Was ma jakieś doświadczenie w stawianiu tego typu konstrukcji w bloku. Z góry dziękuję za pomoc i wszelkie sugestie.
Pozdrawiam.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#2 - Posted: 29 Lis 2005 22:35 
Ja rownież mieszkam na parterze i mam 3 duże zbiorniki które stoją jeden nad drugim. Obok nich stoją jeszcze mniejsze. W sumie trzy metrowa ściana jest zapełniona od góry do dołu. Zbiorniki są umieszczone w konstrukcji z kontowników. Wymiary każdego z nich to 175x53x53. Jakoś jak narazie nie śpię w piwnicy a zbiorniki te stoją już około 10lat. Martwiłbym się gdyby to było 1,2,3 itd piętro. Parter jest wzmocniony dodatkowo od dołu ścianami od piwnic więc chyba obawy są bezpodstawne.
Pozdrawiam
Łukasz

Autor rufus1
Użytkownik
#3 - Posted: 29 Lis 2005 23:17 
witam!
Ja również mam podobny regał(-y) w domu. Mieszkam na 2-gim piętrze. Co mogę podpowiedzieć do ustawienia takiego regału w domu. Najlepiej ustawić go przy ścianach nośnych, ew. innych ścianach podpierających strop. Akwaria powyżej 500 litrów nie stawia się na np.środku pokoju lub oddalone zbytnio od ścian. Mój regał stoi w rogu pokoju. Ważna jest również konstrukcja regału. Chodzi mianowicie o podstawę. Nie zaleca się nacisku punktowego (nogi regału nie są ze sobą połączone, każda naciska na podłoże oddzielnie), podstawę powinna tworzyć rama lub jedna powierzchnia (płyta). Plusem jest to że strop jest wykonany z płyt. Akwarium wtedy ustawia sie pod kątem prostym do ułożenia płyt. Unikajmy ustawienia akarium (regału) wzdłuż płyty. Kolejnym plusem jest to, że jest to parter. Na ciężar całkowity składa się waga szkła, waga regału, woda. Włożenie kamieni i podłoża powoduje zmniejszenia wagi wody (poprzez wyporność), zmniejszenie ilości wody w akwarium. Ogólnie mówiąc ciężar całkowity akwarium będzie równy pojemności akwarium (liczone wymiary wewnętrzne)+ ciężar szkła. Kiedyś dowiadywałem się o wytrzymałość takiego stropu w bloku. Informacje były lekko odmienne. Podobno jeto wytrzymałóść stropu (nacisk) między 250 kg/m2 do 400 kg/m2, ale nie mogę tego potwierdzić na pewno i nie jestem w tej dziedzinie specjalistą.
Pozdrawiam.
Leszek

Autor klop
Użytkownik
#4 - Posted: 30 Lis 2005 08:03 
Dzięki za podpowiedzi i sugestie. Powiem że gdy udałem się do administracji zarządcy bloków to jakaś Pani która kompletnie nie miała o tym zielonego pojęcia stwierdziła że max. nacisk w naszych blokach może wynosić około 100kg/m2. Oczywiście wydaje się to być totalnym nieporozumieniem ponieważ mam już dwa 2-metrowe zbiorniki których powierzchnia dna zajmuje teoretycznie 1,2m2 a ich waga to około 700kg. Wynika z tego że na każde 0,6m2 w takim przypadku wypada około 350kg i jak narazie też stoją. Rufus1 sugerujesz żeby podstawa nie była po prostu konstrukcją 4 nóg stojących bezpośrednio na podłodze tylko np. |--|--|
|--|--|
|__|__|
W bardzo dużym uproszczeniu oczywiście. Czyli mniej więcej ramka ze wspawaną w środek kratką? Jeszcze jedna rzecz dotyczy tego z jakiego materiału pospawać ten regał? Wydaje mi się że najodpowiedzniejszym materiałem będą żamknięte metalowe profile(niewiem tylko o jakiej grubości?). Opowiedznia sztywność, łatwość obróbki, cena. to wszystko przemawia sa stalą. Jak jest w waszych przypadkach? Jakieś podpowiedzi.
Pozdrawiam.
Marcin.

Autor timus
Użytkownik
#5 - Posted: 30 Lis 2005 08:29 
Klop !
Tak jak podpowiada ci Leszek wytrzymałość stropu to 400 kg na metr wiem dokładnie bo taki mam strop w moim budowanym domu. I musiałem to przeboksować z moim kierownikiem budowy. Bo w projekcie był lany i nie pasował mi.Ale u producenta dowiedziałem się że oni badaja wytrzymałość swoich płyt pod trzykrotnie większym obciążeniem i muszą wytrzymać takie są przepisy. Więc nie martw się. Pod taki regał ja bym uzył profila zamkniętego 50 x30 z 2mm ścianką nie cieńszą. I przy spawaniu ustawił pionowo szersza stroną mniej sie będzie odkształćał. Można dodatkowo temu zaradzić jeśli dasz pod szkło płyte wiurowa (taki blat kuchenny 2cm) no i styropian. A podstawa regału to rama dookoła z poprzeczka w środku poto zeby ciężar równomiernie się rozłożył. można pokusic sie o podłożenie pod rame gumy takiej ze starego taśmociągu tak żeby nie było jej widać w kształcie podstawy.
Marcin

Autor JacekK
Użytkownik
#6 - Posted: 30 Lis 2005 10:02 - Edytowany przez: JacekK 
Panowie.... jesli mamy zbiornik 200cm na 70cm na 60 cm to orientacyjna jego waga bedzie od 900 do 1300 kg .
Jesli konstrukcja bedzie z katownika np 5cm to calkowita powierzchnia nacisku bedzie okolo 2600cm2 wiec nacisk na 1cm2 podstawy okolo 0,5kg.
Wytrzymalosci stropowe sa podawane w m2 i przy pelnych i zamieszczeniach.
Wiec mozna smialo nawet 3 takie nad soba przy takiej dlugości.
Pozdrawiam.
PS stoja takie zbiorniczki u kolegow w osiedlowych blokach.

Autor tasma
Użytkownik
#7 - Posted: 30 Lis 2005 10:16 - Edytowany przez: tasma 
Moim skromnym zdaniem taki regal to nie jest dobry pomysl. Na powierzchni 1,05 m2 (przy zalozeniu ze bedzie to nacisk na cala powierzchnie co jest baaaaardzo trudne do zrealizowania zeby nie powiedziec niemozliwe) bedzie ponad 1500 kg/m2. Czyli prawie czterokrotnie przekraczasz to co napisal Marcin.
Moze nie wytrzymac. Przemysl to jeszcze.
Przemek

Autor rufus1
Użytkownik
#8 - Posted: 30 Lis 2005 10:24 
Jeżeli chodzi o podstawe regału to dokładnie to opisał Marcin. Nogi regału powinny być dospawane (dospawane)do takiej ramy (ostatmni Twój rysunek). Ja w swoim regale ma dokładnie taki sam profil jaki podaje Marcin. Regał jest stabilny. Jeden regał mam pospawany w ten sposób że do nóg regału dospawane są poszczególne półki (2-gi rys. z prawej), a drugi regał mam pospawany że do półek dospawane są od góry poszczególne fragmanty nóg (rys.1, z lewej)teoretycznie półki są mniej narażone na ścinanie.
......... I..........I
I I I I
I I I I
......... I..........I
I I I I
I I I I
......... I..........I
I I I I
I I I I
......... ..............
Jedną z wążniejszych rzeczy (a może i najważniejszą) przy robieniu takich dużych regałów jest znalezienie dobrego spawacza. Jakość spoin i dobrze (równo, z kątami prostymi), bez skręceń półki to podstawa. Częstym błędem przy wykonywaniu półek jest tzw. "zwichrowanie" ramy po przeciw ległych bokach. Rama sprawia wrażenie jakby ktos chciał ja skręcić. Taka niedokładnośc może spowodować pękanie dna. Wiem o tym niestety z praktyki. No i oczywiście utrzymanie pionu nóg, które przenoszą obciążenie na podłoże.
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#9 - Posted: 30 Lis 2005 10:27 
o kurcze ale mi rysunek wyszedł. Przepraszam przed wysłaniem dużo lepiej wyglądał. Niestety ew. wskazówki z opisu.
Leszek

Autor rambowskixx
Użytkownik
#10 - Posted: 30 Lis 2005 10:27 
Z tego co wyczytalem z waszych wypowiedzi jezli mam na scianie 3 akwaria po 500 litrow kazde. W zbiornikach jest mnustwo kamieni. Moge stwierdzic ze kazde wazy okolo 1000kg. Daje to 3000kg w kontowniku 5cmx5cm. Obok na tej samej scianie stoja 3 zbiorniki po 250litrow kazdy. Liczmy ze waza one razem tylko 1000kg. Na scianie mam wiec bagatela 4tony. Rozumiem ze to cud iz przez 10 lat istnienia tej konstrukcji nie wpadlem do piwnicy
Łukasz

Autor JacekK
Użytkownik
#11 - Posted: 30 Lis 2005 10:31 
Typ regalów winniscie dobrac do typu klejenia zbiornika , jesli szyby boczne na dno to podstawa musi byc idealna na calej powierzchni , jesli szyby boczne do dna to wyprofilowanie bocznych zaczepow najwazniejsze .
nie dotyczy duzych zbiorników pow .1500l.
Przy duzych zbiornikach szyby sie nie stykaja ze sobą jest miedzy nimi okolo 1cm przerwy i caly nacisk jest przenoszony na cala powierzchnie dna.
Pozdrawiam

Autor rufus1
Użytkownik
#12 - Posted: 30 Lis 2005 10:31 
Jeszcze jedna rzecz. Ja swoje regały stawiam przy ścianach wolnych od ciężkich mebli, dużych szfek i półek.
Leszek

Autor timus
Użytkownik
#13 - Posted: 30 Lis 2005 10:40 
Jeszcze jedno!
Badanie płyty żerańskiej wygląda tak ze ciężar stawia sie na środku płyty. Gdzie jest najbardziej narazona na odkształcenie.Ja na swoim stropie postawiłem na kilka dni dwie palety cegieł i nic sie nie stało. Przy ścianie ich wytrzymałość jest o wiele większa.A taki regał rzłoży swój ciężar na dwie płyty. więc nie masz się czego bać. Tylko zwróć uwage jak biegna płyty.
Marcin

Autor klop
Użytkownik
#14 - Posted: 30 Lis 2005 22:35 
... ale rozgorzała dyskusja. Dzięki za wszystkie podpowiedzi. Może jeszcze jedna rzecz. Czy ktoś z Was zna dobrego "spawacza"(:lol w okolicach stolicy który mógłby zrobic taką konstrukcję solidnie i za wmiaręrozsądne pieniądze.
Pozdrawiam.

Autor timus
Użytkownik
#15 - Posted: 1 Gru 2005 07:46 
Możesz podjechac do mnie do Gdańska
Jak juz będziesz spawał to klasycznie elektrodą. Spaw jest solidniejszy niż np.TIG
Marcin

Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum / Czy da radę? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®